*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ02 -Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...  (Αναγνώστηκε 38100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΕ02 -Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« στις: Αύγουστος 24, 2014, 05:07:33 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Διάβασα ότι υπάρχουν σκέψεις για νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ γύρω στον Ιανουάριο-Φεβρουάριο.

Αν υποθέσουμε ότι η ύλη θα είναι πάνω-κάτω η ίδια, υπάρχουν κάποια βιβλία που θα προτείνατε να διαβάσουμε όσοι είχατε λάβει μέρος στον προηγούμενο διαγωνισμό?

Δεν θα πάω σε κάποιο φροντιστήριο οπότε όποια πρόταση υπάρχει για την κάθε ενότητα (διδακτική - παιδαγωγικά - ιστορία - αρχαία) θα ήταν καλοδεχούμενη.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2014, 10:17:51 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:05:04 μμ »
Εγώ πάλι θα ήθελα να παρακαλέσω για κάποια καλά βιβλία για το γνωστικό της Ιστορίας των φιλολόγων, η οποία είναι αχανής ως προς την έκταση της ύλης και ιδιαίτερα απαιτητική. Κάθε πρόταση, καλοδεχούμενη.  AR, διάβασε Ματσαγγούρα για τα παιδαγωγικά και τα βιβλία του καθηγητή για την ειδική διδακτική. Για Αρχαία και Νέα ελληνικά, διάβασε τις γραμματολογίες που μπορεί να είχες και από το Παν/μιο. Άντε, καλή αρχή και καλό κουράγιο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος AR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2014, 06:59:39 μμ »
Σ' ευχαριστώ gia 96!
Καλή μας αρχή και καλό κουράγιο!!!  :)

Στο μεταξύ βρήκα και αυτό το παλαιότερο θέμα:

( http://www.pde.gr/index.php?topic=6421.0 )

με προτεινόμενη βιβλιογραφία και συγκεντρωμένη την ύλη για τον διαγωνισμό του 2008.

Για να μην χαθούμε όμως και επειδή είναι πολύ λίγος ο χρόνος μέχρι τις εξετάσεις (αν όντως γίνουν Δεκέμβρη - Γενάρη) θα εκτιμούσαμε πολύ αν επιτυχόντες προηγούμενων διαγωνισμών μας πρότειναν κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο για κάθε ενότητα.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2014, 07:15:40 μμ »
Όσοι εκπαιδευτικοί έχουν κοντά τους βιβλιοθήκη(πανεπιστημίου,ΤΕΙ,δημοτική,σχολική)και υπάρχουν βιβλία που τους βοηθούν στον ΑΣΕΠ,τότε να ξέρουν πως είναι υποχρεωμένοι να τους τα δανείσουν.Επίσης,όσοι έχουν διοριστεί μς ΑΣΕΠ και έχουν βιβλία να τα δώσουν σε συναδέλφους τους να διαβάσουν.Τα βιβλία του ΑΣΕΠ είναι ακριβά και αυτό δεν θα πρέπει να εμποδίσει εκπαιδευτικούς να δώσουν στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.Η αξιοκρατία χωρίς ισότητα ευκαιριών είναι κενό γράμμα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2014, 07:33:54 μμ »
Ιστορία: Αρχαία- Wilcken
              Βυζαντινή: Ostrogorsky ή Vasiljev
              Σύγχρονη: όλα τα σχολικά βιβλία αν και με διαφορές μεταξύ τους
Λογοτεχνία: Λ. Πόλιτης, Beaton και εισαγωγές σχολικών, για θεωρία: το λεξικό λογοτεχνικών όρων και βοηθήματα μεταίχμιου
Γλώσσα: σχολικά βιβλία, βιβλία καθηγητή
αρχαία ελληνική γραμματολογία: Γεωργοπαπαδάκος, εισαγωγές σχολικών
αυτά αναφέρονταν συχνότερα εδώ στο φόρουμ τότε με τα παλαιά ασεπ

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 24, 2014, 07:37:20 μμ »
Προσωπικά μου φαίνεται δύσκολο να γίνουν εξετάσεις τόσο σύντομα. Πάντα άφηναν ένα περιθώριο 7 με 8 μήνες από την ώρα που ανακοίνωναν την ύλη. Εξάλλου, ακόμα και να το προγραμματίσουν, μέχρι να συγκεντρωθούν να αποφασίσουν για την ύλη, βάλε 2-3 μήνες ακόμα. Για τέλος του 2015 το βλέπω εγώ. Πάντως η προετοιμασία είναι καλή όποτε και να γίνει ο ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος AR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 24, 2014, 07:44:49 μμ »
Σ' ευχαριστώ Sylla! Για διδακτική και παιδαγωγικά ποιά διάβασες?

Συμφωνώ Strato91 ότι είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα!!! Μπορούμε όμως να είμαστε βέβαιοι για κάτι? Οπότε όπως λες καλύτερα προετοιμασμένοι.


Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2014, 07:49:31 μμ »
Αυτά που σου είπε η gia 96 είναι τα πιο γνωστά

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2014, 08:08:56 μμ »
Καλησπέρα και από μένα. Εγώ πέρασα με ΑΣΕΠ το 2005 (χωρίς να έχω δουλέψει ποτέ αναπληρώτρια και χωρίς να πάρω τα μόρια του μεταπτυχιακού μου γιατί ορκίστηκα 2 μήνες μετά το διορισμό).Πέρασα δηλαδή καθαρά απ' ότι έγραψα. Παρ' όλο που τέλειωσα πρώτη το πανεπιστήμιο, αν δεν είχα πάει στα φροντιστήρια ΜΠΟΝΙΑ (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση-απλά καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία) δεν θα είχα ιδέα πραγματικά τι να γράψω. Στην αρχή είχα πάρει κάτι βιβλία και διάβαζα που πραγματικά ήταν άχρηστα (εκ των υστέρων το συνειδητοποίησα)και μετά η θεία μου -να ναι καλά- μου πρότεινε να πάω στον ΜΠΟΝΙΑ. Όπως και να 'χει μιας και το τοπικ αφορά σε βιβλία θα σας συστήσω τα βιβλία που έχει γράψει ο Αντώνης Βεντούρης (μας έκανε γενική διδακτική στο φροντιστήριο) ο οποίος ήταν κορυφαίος πραγματικά. Σας εύχομαι καλή επιτυχία και όλα να σας έρχονται πιο ωραία απ' ότι ονειρεύεστε και σχεδιάζετε!

Αποσυνδεδεμένος AR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 24, 2014, 08:27:08 μμ »
Σ' ευχαριστώ Supernova 1980 για την απάντησή σου!

Ξέρω για τον Μπόνια αλλά από τη μία δεν μένω πλέον στην Αθήνα και από την άλλη πιστεύω ότι όσα φροντιστήρια και αν κάνει κανείς αν δεν διαβάσει ο ίδιος δεν γίνεται τίποτα. (Είχα παρακολουθήσει παλιότερα για μια εβδομάδα το εισαγωγικό που δίνει ο Μπόνιας για τη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Δεν είχα χρόνο όμως τότε και δεν διάβασα για τις εξετάσεις αλλά ούτε και είχα μείνει ικανοποιημένη από τις σημειώσεις και τους καθηγητές.) Εξαρτάται φυσικά και με ποιόν καθηγητή θα τύχει να είσαι γιατί είσαι το δεύτερο άτομο που μου αναφέρει τον Βεντούρη. Θα κοιτάξω για τα βιβλία του. Σ' ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου! (Κι εγώ δεν έχω εργαστεί ως αναπληρώτρια)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 24, 2014, 09:08:24 μμ »
Πόσο κρίμα να πλουτίζουν κάποιοι ακόμη και από έναν ΑΣΕΠ...πόσο κρίμα να θεωρείσαι εκπαιδευτικός και να πρέπει να πας στον κάθε κύριο καιροσκόπο για να περάσεις σε έναν διαγωνισμό...Πόσο λυπηρό μορφωμένοι άνθρωποι να στηρίζουμε τόσο πολύ το σύστημα..

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 24, 2014, 09:38:46 μμ »
Πόσο λυπηρό μορφωμένοι άνθρωποι να στηρίζουμε τόσο πολύ το σύστημα..
Οι μορφωμενοι ανθρωποι στηριζουν και ενα αλλο λυπηρο συστημα αυτων των φροντιστηριων για εισαγωγη στα ΑΕΙ..ετσι;

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 24, 2014, 09:55:29 μμ »
Είναι κρίμα συμφωνώ. Από την άλλη όμως αναγνωρίζω πόσο πολύ με βοήθησε γι' αυτό το καταθέτω. Στο πανεπιστήμιο είπα τον όρκο, στο μεταπτυχιακό πέρασα πρώτη στις εξετάσεις, τέλειωσα δεύτερη, γενικά ήμουν πάντα επιμελής και απέδιδε. Και παρ' όλα αυτά δεν θα είχα ιδέα τι να γράψω. Σε βάζουν στη λογική των εξετάσεων. Κοιτώντας πίσω ήταν η πιο απαιτητική χρονιά της ζωής μου. 11 παιδιά ιδιαίτερο, παρακολουθήσεις/ διάβασμα/εργασίες για μεταπτυχιακό (ήμουν στη 2η χρονιά), πτυχιακή διετής (έπρεπε να φτιάξω τεστ και να δω 100 παιδιά στο νηπιαγωγείο και να φτιάξω άλλα τεστ και να δω τα ίδια παιδιά στη α δημοτικού-τρελός όγκος δουλειάς), μαθήματα στον ΜΠΟΝΙΑ τα πρωινά και το ΣΚ και διάβασμα για τον ΑΣΕΠ. Αναγνωρίζω όμως ότι χωρίς αυτά τα μαθήματα, δεν θα έμπαινα στη φιλοσοφία του διαγωνισμού. Και τονίζω και πάλι δεν έχω κανένα όφελος να τον διαφημίσω. Ο μόνος λόγος που γράφω είναι μήπως βοηθηθεί κάποιος όπως και εγώ. Σ ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια, αν και μετά από 9 χρόνια ανυπομονώ να ακούσω τη λέξη συγχαρητήρια παίρνοντας την πολυπόθητη μετάθεση στον τόπο μου, που φοβάμαι ότι θα μου πάρει ακόμη πολλά χρόνια μετά κιόλας και από τους 100 μεταταγέντες στην περιοχή μου. Και αυτό το αναφέρω όχι για να φανώ αχάριστη, αλλά για να σας δείξω ότι δεν είναι ότι διορίστηκα  και έχω λύσει το πρόβλημα μου. Σας εύχομαι ότι το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και βιβλία...
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 24, 2014, 09:59:35 μμ »
Όποιος φιλόλογος θέλει ας μου στείλει π.μ. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, ευχαρίστως να το κάνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.