*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών χημικών  (Αναγνώστηκε 11754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 07:26:16 μμ »
γεια σας απο ακριτικο νησι.....ξερουμε ολοι οτι βιολογοι διαμαρτυρονται για τις ωρες της βιολογιας....που τους παιρνουν οι χημικοι.....λοιπον....
παω στο νησι...στο1 γυμνασιο παιρνω ολες τις χημειες και 2 ωρες βιολογια...συνολο 10h, θα πηγαινα 11ωρες στο 2 γυμνασιο για ολες τις χημειες....και 3 ωρες βιολογιας....και στο λυκειο για 2ωρες χημειας κατ. συνολο 23ωρες.
παω σημερα στο β'γυμνασιο και μου λενε οτι θα εχω 8ωρες γιατι τις 3 ωρες τις ζητησε η βιολογος (αναπληρωτρια)....σωστο!
παω λοιπον στο λυκειο και ζηταω εγω και αλλες ωρες εκτος απο την κατευθυνση.....αλλα εχει παει η κυρια με μηδεν προυπηρεσια (μη τριτεκνη) και πηρε ολες τις βιολογιες και χημειες του λυκειου (απο την πολλη δικαιοσυνη που εχουν και ξεχειλιζει...) και δεν υπαρχουν ωρες για μενα....διαμαρτυρηθηκα επικαλεστηκα τον νομο αλλα η διευθυντρια ψιλοθυμωσε γιατι της χαλαει το προγραμμα.....εγω εχω την δυνατοτητα αξιοκρατικα να παρω τις ωρες μου....αλλα οταν θα παρουν τηλ απο πολυ ψηλα....θα τρεχει και στο διπλανο νησι.
θα πηγαινω εγω σε 3 σχολεια και εκεινη σε 2....αλλα δεν θα την αφησω ετσι....θα τις παρω ολες της χημειες του νησιου και να πηγαινει και εκεινη σε 3 σχολεια....
Χρειάζομαι και άλλες πληροφορίες.
Πρώτα είναι ευχάριστη έκπληξη που η Λ...... έχει δύο γυμνάσια με 4 τμηματα ανα τάξη στο καθενα. Πως έγινε αυτό? Βλέπω και ξαναβλέπω http://malliaros.bplaced.net/deyterobathmia.php Δημογραφικά έχει πολύ ενδιαφέρον. Δεν κάνω πλάκα.
Έπειτα όταν σε ένα γυμνάσιο οι ώρες της Χημείας είναι 8, τότε οι ώρες Βιολογίας είναι 16(+4 μονο για φέτος). μπορεί να έχει δηλαδή 40 ώρες Βιολογίας φέτος στα γυμνάσια. Δεν καταλαβαίνω γιατί κόλλησε η Βιολόγος στις ώρες της Χημείας στο Λύκειο, αφού έτσι και αλλιώς θα πάει στο ένα γυμνάσιο. Ας πάρει και άλλες. ΚΑι τώρα πάμε στο πιο καυτό ερώτημα για μένα, επειδή εμείς οι βιολόγοι δεν διαμαρτυρόμασταν για προσωπικές περιπτώσεις αλλά για τις κατανομές: Κανα Βιολόγο έχει το νησί?
Χημικό μάλλον δεν θα είχε, σωστά?
Το πρόβλημα μπορεί να είναι οι μόνιμοι σε αυτή τη περίπτωση. Εισαι σιγουρη ότι είχε επιλογή?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2014, 07:31:19 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:00:37 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 09:54:13 μμ »
Εγώ αλλού κόλλησα..dora22.Τι εννοείς ότι παρουσαστηκε κάποια με μηδενική προϋπηρεσία και μη τρίτεκνη;;πως εγινε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 02:11:51 μμ »
κόλλησες στο απλό. αν δεις οι προσλήψεις των βιολόγων έφτασαν στον πίνακα της μηδενικής προυπηρεσίας. Τόπο στα νιάτα και στην πέιρα :D.Τα άλλα  που γράφει η Ντόρα δεν τα σχολιάζω. Τα έχουμε ζήσει ουκ ολίγες φορές.Ειδικά τα τελευταία χρόνια. μην το ξεκινάμε τώρα πάλι.τα έγραφα και γινόμουν κακός, ενώ όλοι ξέρουμε που ζούμε. αριθμοί , νόμοι κλπ και κολοκύθια τούμπανα. τώρα αρχίζετε να γράφετε και εσείς για παρόμοια περιστατικά. άστα. χαιρετώ.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 06:42:04 μμ »
Λοιπον dora22 γιατι δεν μας εκανες update??? Η βιολογος ηταν το προβλημα που εσυ απο μονη σου συμπερανες οτι προτιμουσε να κανει Β+Χ σε 2 σχολεια αντι Β σε 3 σχολεια, η μηπως οι μονιμοι φυσικοι-χημικοι που πηραν τις ωρες Β στο γυμνασιο, το ΠΥΣΔΕ που εβγαλε ετσι τα κενα και η διευθυντρια που της εδωσε τις ωρες επειδη προτιμουσε να εχει 1 καθηγητη αντι για 2;;; Κι εσυ που με χαρα πηρες τις 2 ωρες Β στο γυμνασιο για να συμπληρωσεις ωραριο, μετα παραπονιοσουν για τις ωρες Χ στο λυκειο!!! Να απαντησεις ειλικρινα κι οχι να διαβαλεις καποια που δε γνωριζες τις προθεσεις της, αφου δε μιλησες ποτε μαζι της!!! Τρια ολοκληρα σχολεια χωρις βιολογο ουτε για δειγμα και το θεμα ηταν αν η αναπληρωτρια θα πηγαινε στα 2 η στα 3 σχολεια του νησιου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:00:37 »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 07:18:54 μμ »
Σαφώς δεν μπορεί κανείς να υπερσπίζεται τυφλά κανέναν που δεν ξέρει απλά γιατί είναι του ίδιου κλάδου. όπως και χωρίς όλα τα δεδομένα να προχωρά σε ερμηνείες. όπως και να κατηγορεί. είναι δεδομένη όμως πλέον η δυσπιστία που υπάρχει και δυστυχώς όχι άδικη.

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 07:37:13 μμ »
Λοιπον dora22 γιατι δεν μας εκανες update??? Η βιολογος ηταν το προβλημα που εσυ απο μονη σου συμπερανες οτι προτιμουσε να κανει Β+Χ σε 2 σχολεια αντι Β σε 3 σχολεια, η μηπως οι μονιμοι φυσικοι-χημικοι που πηραν τις ωρες Β στο γυμνασιο, το ΠΥΣΔΕ που εβγαλε ετσι τα κενα και η διευθυντρια που της εδωσε τις ωρες επειδη προτιμουσε να εχει 1 καθηγητη αντι για 2;;; Κι εσυ που με χαρα πηρες τις 2 ωρες Β στο γυμνασιο για να συμπληρωσεις ωραριο, μετα παραπονιοσουν για τις ωρες Χ στο λυκειο!!! Να απαντησεις ειλικρινα κι οχι να διαβαλεις καποια που δε γνωριζες τις προθεσεις της, αφου δε μιλησες ποτε μαζι της!!! Τρια ολοκληρα σχολεια χωρις βιολογο ουτε για δειγμα και το θεμα ηταν αν η αναπληρωτρια θα πηγαινε στα 2 η στα 3 σχολεια του νησιου!!!
δεν απαντησα ....γιατι δεν προλαβα.....θα σας τα πω ....καποια στιγμη.....ενα μπαχαλο.....η βιολογος κοιταξε τον εαυτο της.... οι φυσικοι σε πληροφορω δεν πηραν Β...εχουν παρει τις γεωγραφιες. εγω εδωσα τοπο στην οργη....και θα τις δωσω και την χημεια κατ....αν την θελει και μπορει να την διδαξει.... και σαφως κανω καλυτερη Β απο αυτην λογω πειρας
προτιμησα να ζητησω να φυγω....και καταλαβαινεις για να λεω να φυγω...οτι ειχα την δυναμη να φυγω  για άλλο νησι.....
σημερα που πηγα σχολειο....ειχαν λυθει ολα ...ως δια μαγειας......αρα καταλαβαινεις τι μπορουσα να κανω και δεν εκανα....
θα τα πουμε αλλη φορα....
Επιπλεον...δεν εχει χημικο το νησι μονο εμενα και επρεπε να μοιρασουμε τις ωρες....αν ηταν σωστη συναδελφος...οπως καναμε με τους φυσικους.....την καταλαβαινω ομως .....ειναι απειρη και δεν ξερει απο συναδελφικοτητα..... αλλα οταν θα χρειαστει βοηθεια δεν θα τις την δωσουν.....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2014, 07:45:00 μμ από dora22 »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 08:14:28 μμ »
και θα γράψω και εγώ δικό μου περιστατικό  που η ελάχιστης προυπηρεσίας πιτσιρίκα βιολόγος που κακώς η διεύθυνση της έδωσε 9 ώρες αντί για 6 που υπήρχαν στο δεύτερο σχολείο που ήμουν, ζήτησε να αφήσω  3 ώρες χημείας που είχα , να πάω εγώ αλλού για να μην ταλαιπωρηθεί το φουκαριάρικο, αλλά ο <<πατέρας>> της, δηλαδή εγώ. Ο διευθυντής φρίκαρε , εγώ την υπερασπίστηκα βλέποντάς την απλά με συμπάθεια σαν μικρή, εννοείται ότι έγινε το σωστό -πήγε και αλλού- , αλλά τα συμπεράσματα δεν παύει να είναι εύλογα. Η κατάσταση έχει ξεφύγει. Θα μιλήσω και για φέτος με τις κενές ώρες χημείας σε περιφέρειες Αττικής . Άλλη φορά. Και με νούμερα που αγαπάνε τόσο πολύ οι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 08:31:49 μμ »
και οταν μιλαω για συναδελφικοτητα.....εννοω οτι εφοσον ειμαστε ολοι ΠΕ04 και κανουμε ολοι τα μαθηματα  ΦΧΒ να κοιταμε και τους αλλους.
θα ηθελα να σας πω οι Β χαλαρωστε λιγο γιατι με την συμπεριφορα σας (οι αναπληρωτες-οχι οι μονιμοι) ξεσηκωνεται τους αλλους  .... οι φυσικοι ηδη σας βλεπουν πολυ αρνητικα....και αυτο δεν ειναι ωραιο......για σας.....αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι.
δεν συμφωνω βεβαια....

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:22:59 μμ »
Δηλαδή υπάρχει και άλλος βιολόγος στο νησί? ο οποίος πήρε τις βιολογίες των γυμνασίων?
Thrileonta πραγματικά θα βοηθουσες αν εβγαζες αριθμούς, χρειαζόμαστε αντικειμενικά στοιχεία. Αλλά που θα τα βρεις, αφου δεν δημοσιέυουν τις ωρες !

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:29:06 μμ »
και οταν μιλαω για συναδελφικοτητα.....εννοω οτι εφοσον ειμαστε ολοι ΠΕ04 και κανουμε ολοι τα μαθηματα  ΦΧΒ να κοιταμε και τους αλλους.
θα ηθελα να σας πω οι Β χαλαρωστε λιγο γιατι με την συμπεριφορα σας (οι αναπληρωτες-οχι οι μονιμοι) ξεσηκωνεται τους αλλους  .... οι φυσικοι ηδη σας βλεπουν πολυ αρνητικα....και αυτο δεν ειναι ωραιο......για σας.....αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι.
δεν συμφωνω βεβαια....
Ειλικρινά δεν βλεπω τι κακό μπορούν να πάθουν οι βιολόγοι που διαμαρτύρονται για καποια πράγματα που τώρα πια τα ξερετε και εσεις ποια ειναι. Και οχι για τα πάντα. Μηπως θα τους κάνουν σαν τους γεωλόγους? ποιοί? φταινε καποιοι για αυτο που εγινε στους γεωλόγους? τώρα θα κάνουν πέρα και εμάς?
Ποιοί?

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 01:04:36 πμ »
οι φυσικοι σε πληροφορω δεν πηραν Β...εχουν παρει τις γεωγραφιες.

Ποιοι φυσικοι, οι αναπληρωτες;;; Πηρε ο μονιμος φυσικος τις βιολογιες και καλεσαν και αναπληρωτη για τις γεωγραφιες;

Δεν μπορειτε να εχετε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο, συναδελφοι! Ειτε ζητηστε να κανουμε ολοι μονο Α αναθεση κι ας πηγαινουμε σε 2-3 σχολεια, ειτε μην παραπονιεστε οταν οι αλλοι διεκδικουν τα ιδια μαθηματα μ'εσας! Οταν καποιος αλλος παιρνει τις ωρες της Βιολογιας επειδη δεν θελει να μοιραζεται σε αλλο σχολειο να κανει το δικο του μαθημα, ο βιολογος εκ των πραγματων θα εξαναγκαστει να παρει οτι του αφησαν! Ειναι υποκριτικο να μην το θεωρειτε μεμπτο οταν το κανει η δικη σας ειδικοτητα που παιρνει τις ωρες βιολογιας, αλλα οταν το κανει ο βιολογος που παιρνει τις αλλες ωρες!!! Για να ειμαστε μονιασμενοι, λοιπον, να κανει ο καθενας αποκλειστικα το μαθημα του, οσο κι αν δεν αρεσει σε καποιους μονιμους που θα πρεπει να μετακινηθουν σε δευτερο σχολειο - κι ομως αυτο το συστημα δουλευει μια χαρα στην Πρεβεζα!!!

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 08:07:55 πμ »
Βασίλη θα σου στείλω κάποια πράγματα σε π.μ. για να καταλάβεις τι εννοώ. και δεν εννοώ ότι πήρανε πολλούς άλλου κλάδου , αλλά λίγους από τον δικό μου. δεν μπορώ φόρα πατρίδα.καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 04:03:09 μμ »
οχι δεν εχετε καταλαβει.....εγω πηρα τις Χ των 2 γυμνασιων και την ΧΚ του Λυκειου....και υπηρχαν μονο Β για μενα..... μονιμος Β ή Χ δεν υπαρχει.....η Β πηρε τις Β του λυκειου, 3ωρες απο το ενα γυμνασιο  και μου πηρε και ολες τις Χ Α και Β λυκειου (8ωρες) για να μην μετακινειτε.....μιλαμε για πολυ μικρες αποστασεις....αρα εγω μενω με ολες Β των γυμνασιων.....αρα ο Χ φταιει; που λετε παντα.....οταν εσεις οι ιδιοι δεν τηρειται την α'αναθεση σας....
παρουσιαστηκαμε μαζι.....εγω ζητησα τις χημειες του λυκειου αλλα η Δ/ντρια επικαλεστηκε το πυσδε......
ψεμα γιατι  ....ξερω πολυ καλα...... θα πρεπει να επιμεινω και να τους κανω μπαχαλο με τον υφυπουργό και τον περιφερειακο ή να πω αι σιχτιρ......
τους σιχαθηκα....και θα πηγαινω στο λυκειο μονο για την κατ και δεν θα με βλεπουν.....καθολου και να κοψουν τον λαιμο τους... εμενα μου λειπουν 3ωρες ακομη....που δεν υπαρχουν....και;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2014, 04:06:19 μμ από dora22 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών χημικών
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 04:47:24 μμ »
οχι δεν εχετε καταλαβει.....εγω πηρα τις Χ των 2 γυμνασιων και την ΧΚ του Λυκειου....και υπηρχαν μονο Β για μενα..... μονιμος Β ή Χ δεν υπαρχει.....η Β πηρε τις Β του λυκειου, 3ωρες απο το ενα γυμνασιο  και μου πηρε και ολες τις Χ Α και Β λυκειου (8ωρες) για να μην μετακινειτε.....μιλαμε για πολυ μικρες αποστασεις....αρα εγω μενω με ολες Β των γυμνασιων.....αρα ο Χ φταιει; που λετε παντα.....οταν εσεις οι ιδιοι δεν τηρειται την α'αναθεση σας....
παρουσιαστηκαμε μαζι.....εγω ζητησα τις χημειες του λυκειου αλλα η Δ/ντρια επικαλεστηκε το πυσδε......
ψεμα γιατι  ....ξερω πολυ καλα...... θα πρεπει να επιμεινω και να τους κανω μπαχαλο με τον υφυπουργό και τον περιφερειακο ή να πω αι σιχτιρ......
τους σιχαθηκα....και θα πηγαινω στο λυκειο μονο για την κατ και δεν θα με βλεπουν.....καθολου και να κοψουν τον λαιμο τους... εμενα μου λειπουν 3ωρες ακομη....που δεν υπαρχουν....και;

Τέλεια. Άρα η βιολόγος έχει 8 ώρες β ανάθεση. Μετακινείται ήδη σε δύο σχολεία. Στο γυμνάσιο που έχει 3 ώρες βιολογία, υπ´αρχουν άλλες 17! ´αλλη βιολογος δεν υπάρχει ούτε στο άλλο γυμνάσιο που υπάρχουν 20! Ώρες βιολογίας!!!!. Ποιός τις κανει αυτές τις 37ώρες? υπ´αρχει κενό?
Όλοι πιστεύω καταλαβαινουνε και οι ουδετεροι οτι εσυ δεν φταις σε τιποτα. Αλλα εχεις μπερδέψει ποιός φταιει και σε ποιούς συμπαραστέκεσαι.
Το επιχειρημα οτι δεν θέλει η ιδια να μετακινηθει δεν στεκεται...... Επειδή μετακινειται ηδη! Σε σχολείο μαλιστα που εχει αλλες 17 ωρες για αυτήν. Λες να μην θελει να κανει μονο βιολογία( αφου μετακινειται) και να εχει το κεφάλι της ησυχο? γιατί δεν τις δινουν? ποιός τις κανει?
Αν κάνεις διαμαρτυρία ( που αυτό θελω και εγώ να κάνεις , γιατί μας συμφέρει) σε ποιόν θα δημιουργήσεις ακριβώς πρόβλημα? στη μοναδική βιολόγο και αναπληρώτρια που εχει να διαλέξει 52 ωρες βιολογίας σε τρία σχολεία? που υπάρχουν υπεραρκετές ωρες ακόμα και σε δύο από αυτά? ( ας πούμε 1 γυμνασιο και λυκειο εχει 32!) ή στο..... Εντάξει μη κρυβόμαστε .... Φυσικό που δεν ´εχει καμία´αλλη φυσική για αυτόν πάνω στο νησί? θα στραφείς δηλαδή απέναντι στους μονιμους υπεράριθμους φυσικούς? ούτε εγώ δεν εχω τολμήσει να το κάνω ακόμα αυτό!
Πάντως πρέπει να πω πως για μενα το σωστό θα ήταν να πάρεις εσυ ολες τις χημείες του λυκειου και η βιολόγος οσες βιολογιες του γυμνασιου χρειάζεται, για να γινει σωστο μαθημα και στα δυο σχολεία. Τώρα το που θα βρουν τις ωρες οι υπεραριθμοι, ε τι να πω, επρεπε να το σκεφτούνε αυτοι που  τους στιβάζανε. Οχι τωρα να μετακυλίουν την ευθύνη στους πιο αδυναμους δηλαδή σε σενα και στην βιολογο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2014, 05:42:45 μμ από gvasilis »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.