*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή εναντίον των προνομίων Ειδικών Κατηγοριών  (Αναγνώστηκε 23560 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
καλησπερα! οι πολυτεκνοι με επιτυχια στον ασεπ ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ και αυτο το διαπιστωνει καποιος αν δει τον πινακα. ειμαι μεσα στο να βαλουμε δικηγορο και τουλαχιστον να επιδιωξουμε μειωση του ποσοστου και περιορισμο των μοριων του ασεπ. ελεος, τα δεκα και τα πεντε μορια ειναι παρα πολλα. πολλοι αξιοι συναδελφοι εμειναν πισω εξαιτιας αυτων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Η Πασαφ είναι μαζί μας. Περιλαμβάνει άτομα που έχουν δυσκολευτεί, για να
βρίσκονται στη λίστα των αναπληρωτών και σίγουρα έχουν δώσει όλοι ΑΣΕΠ.
Πρέπει μαζί και με αρωγό το σύλλογό μας να κινηθούμε.

Η ΠΑΣΑΦ δεν μπορεί να κινητοποιηθεί και ως προς το θέμα της μείωσης στην πρόσληψη των αναπληρωτών φιλολόγων;

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι πως σε κανένα δικόγραφο οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ δεν έθιξαν το θέμα των διορισμών μονίμων και προσλήψεων αναπληρωτών απο τον πίνακα των πολυτέκνων.Ο πίνακας αυτός δεν θα έπρεπε να υπάρχει με βάση το άρθρο 6 του νόμου 2525/1997(νόμος Αρσένη).Δεν θα κρυφτώ πίσω απο το δάκτυλο μου και θα πω πως κανένας δεν αναλαμβάνει εκστρατεία για να φτιάξει τον κόσμο,αλλά χτυπάει απο τα παράνομα αυτό που τον συμφέρει περισσότερο για να πετύχει τον στόχο του.Αυτό να κάνετε και εσείς με τους τρίτεκνους-πολύτεκνους,γιατί και παράνομο είναι και σας συμφέρει.Μιλάω για συμφέρον, γιατί αν προχωρήσετε σε προσφυγή θα ξοδέψετε και χρήμα, χρόνο και ψυχοφθόρα διαδικασία θα είναι.Άρα χωρίς ξεκάθαρο όφελος,κανείς δεν ξεκινάει τέτοια ιστορία.Προσωπικά σας εύχομαι καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
παιδια καλησπερα.Οι τριτεκνοι δεν σας ''τρωνε'' θεσεις οπως οι πολυτεκνοι και ειδ.κατηγοριες.Οι τελευταιοι προτασσονται ενω οι τριτεκνοι οχι.Επισης δεν τηρειται το ποσοστο 20% σε καθε φαση(παρ'ολο που το λεει η εγκυκλιος)γιατι αν το τηρησουν τοτε σημαινει πως προτασσονται και ετσι δεν το κανουν.Δηλ.αν εισαι τριτεκνος η μονη περιπτωση να δουλεψεις ειναι οταν ερθει ησειρα σου ή να βαλεις το κουτακι και τοτε μπορει να σε παρουν στην Αστυπαλαια π.χ.,αν καποιος αλλος πριν απο εσενα δεν το εχει δηλωσει.Αυτα τα διασταυρωσα με δικηγορο και με το υπουργειο γιατι με αφορουσε το θεμα.Η εγκυκλιος αλλαξε για τους τριτεκνους επι Διαμαντοπουλου ενω επι Στυλιανιδη διατηρουνταν η ποσοστωση.Δυστυχως δεν αλλαξε καθολου για πολυτεκνους κλπ που ευνοηθηκαν γιατι προτασσονται.Αυτα για να μην δημιουργουνται εντυπωσεις .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
  Δεν ανοίκω σε καμιά κατηγορία αλλά σέβομαι ανθρώπους με κοινωνικά κριτήρια. Δεν έχω κανένα παιδί και φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι να δώσει κάποιος διαγωνισμό ΑΣΕΠ έχοντας 2-3-4 παιδιά ή κάποια αναπηρία. Μην είμαστε κοινωνικά ανάλγητοι τελείως. Δίνουμε πολύ κακό παράδειγμα.

Κάτσε άνεργος τότε συνάδελφε για να δίνεις το "καλό παράδειγμα".

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Το Σύνταγμα στο άρθρο 21παρ.2 ορίζει ότι οι πολύτεκνες οικογένειες έχουν δικαίωμα ειδικής φροντίδας από το κράτος...
Είναι συνταγματική επιταγή να παίρνονται μέτρα υπέρ των πολυτέκνων, δύσκολα να κηρυχθεί αντισυνταγματική μια διάταξη που δίνει τέτοια δικαιώματα στους πολυτέκνους, τώρα ως προς το ποσοστό αν είναι ιδιαίτερα υψηλό ίσως να μπορούσε να ελεχθεί αν ξεπερνά το εύλογο μέτρο μέσω της αρχής της αναλογικότητας. Δύσκολη υπόθεση είναι πάντως. Ρώτα κάποιον εξειδικευμένο στα θέματα δικηγόρο να δεις πρώτα από όλα αν μπορείς να θεμελιώσεις και το έννομο συμφέρον για να προσφύγεις είναι δύσκολο

Ειδικής φροντίδας. Δεν συγκεκριμενοποιεί το είδος της φροντίδας. Και με αυτόν τον τρόπο αφήνει παραθυράκια.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ο ΠΑΣΑΦ δεν είναι; ή κάνω λάθος;

Πιστεύω πως ΠΑΣΑΦ, ΠΕΑΔ κλπ μπορουν να κανουν κοινό μετωπο διαμαρτυριας αλλά και να υπάρχει συμμετοχή, όχι  από το πληκτρολογιο, αλλα φυσική παρουσια. Η λύση "δικηγόρος" δεν είναι πάντα η αρμόζουσα και βεβαια όχι χωρις κόστος. Συνολικη όμως αντιμετωπιση των πολλων, διαφόρων και ποικιλων προβλημάτων θεωρω πως οι συλλογοι μπορουν να καταφερουν αρκετα. 

Στο θέμα των πολυτέκνων, δεν εχω ακόμα άποψη. κρατω επιφυλάξεις γιατι εχουμε ένα ευαισθητο κοινωνικο κομματι.
Βεβαια, θα πρεπει να εξεταστει η οικονομική δυνατότητα τους, πραγμα ευκολο, ώστε να προτάσσονται ή όχι. Μην εχουμε τα φαινομενα τύπου Μενεγάκη....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2014, 09:19:17 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Συμφωνώ κι εγώ! Πρέπει να κινηθούμε για να περιοριστεί το ποσοστό των τριτέκνων που προσλαμβάνονται στις φάσεις αναπληρωτών στο 10%, για να βοηθηθούν, από τη μια, να συντηρήσουν τις οικογένειές τους, αλλά όχι σε βάρος μας, απο την άλλη. Επιπλέον, σε περίπτωση ΑΣΕΠ δεν πρέπει να παίρνουν 5 ή 10 μόρια! Πού ακούστηκε να πριμοδοτείτε έτσι απλόχερα η πολυτεκνία ή η τριτεκνία κι όχι η μελέτη, το πτυχίο και τα μεταπτυχιακά! Όλα έχουν κι ένα όριο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Πρεπει πολυτεκνοι και ειδ.κατηγοριες να ΜΗΝ ΠΡΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ.Ας τους παιρνουν σε ποσοστωση οχι ομως μια ολοκληρη φαση να ειναι γεματη απο αυτους και μπροστα στον πινακα !οπως και αυτοι των ιδιωτικων στην ουσια μας παιρνουν θεσεις αφου φερνουν μια προυπηρεσια 230 μηνες και καθε χρονο μπαινουν 5-10 απο αυτους πιο πανω  απο εμας.Αδικια!

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να υπάρχει ποσοστό, μόνο όταν υπάρχει επιτυχία ΑΣΕΠ, θεωρώ
ότι θα ήταν μία δίκαιη λύση για όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ωστόσο αυτή τη στιγμή, πρέπει να επικεντρωθούμε στο πως
θα διεκδικήσουμε τη διαγραφή αυτής της αδικίας, δηλαδή
τις προσλήψεις τους με ελάχιστα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να διευκρινιστεί παρακαλώ το "κτλ" στον τίτλο.
Να γίνει συγκεκριμένο.
Άμεσα.
Ευχαριστώ.

Αν απαντήσω εγώ στο συγκεκριμένο θέμα τότε θα υπάρξουν παρεξηγήσεις.
Αν απαντήσω εγώ στο συγκεκριμένο θέμα τότε θα υπάρξουν παρεξηγήσεις.
Προσφυγή για όλα τα προσόντα για διορισμό… και για όλες τις προσλήψεις κατά προτεραιότητα!
Καινοτομίες του Λοβέρδου. Να συμπεριληφθεί  η β ανάθεση, το 5% που θα έχουμε από το Μάιο και όσοι προτάσσονται…
Προσφυγή για όλα τα προσόντα για διορισμό… και για όλες τις προσλήψεις κατά προτεραιότητα! Να συμπεριληφθεί και η β ανάθεση!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παρακολουθώ τις συζητησεις σας και γελαω. Είμαι τριτεκνος με 50 μηνες προϋπηρεσία μεταπτυχιακό και 2 επιτυχίες ΑΣΕΠ. 2 χρόνια φεύγω απο το σπίτι μου δουλεύοντας σε νησι,. Θα σας λοιπον μια προσωπική ιστορία. Ο γιος μου έδινε γαλλικά β2  ημερα παρασκευή. Με ειδοποιούν απο το σχολείο του την ίδια μέρα οτι το παιδι κτύπησε στο μάτι σε κακό σημείο. Εγώ να μην μπορω να φυγω λόγω απογορευτικου απόπλου. Η γυναικα μου και αυτή έργαζεται εκτός αττικής που ειναι το σχολειο του γιου μου! Την αγωνία που τράβηξα εκείνη την ημερα δεν μου την αναπληρώνει καμια αναπλήρωση! Κάντε οσες πρόσφυγες θέλετε ενόψει εκλογών καμια κυβέρνηση δεν θα δεχτεί να αλλάξει τον νομο! Τον νομο που ουσιαστικά έγινε τοτε προκειμενου να εξομοιωθουμε με τους πολύτεκνους!συγνωμη αν κουρασα!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπράβο για τις επιτυχίες σου στον ΑΣΕΠ και για τις προσπάθειές σου συνάδελφε.
Είσαι και εσύ όπως εμείς που βιώνουμε λοιπόν τις καθημερινές δυσκολίες και τα
προβλήματά μας. Δεν ανήκεις λοιπόν στην κατηγορία αυτή του λαμόγιου....
Αυτό θέλουμε να πούμε όλοι σε αυτό το θέμα...ΑΚΡΙΒΩΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159751
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.