*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών ΠΕ70  (Αναγνώστηκε 13410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 01:21:09 μμ »
Λογικά σε ειδικότητες όπως των δασκάλων αν υπάρχει μεγάλη ζήτηση αναπληρωτών και δε φτάνουν οι επιτυχόντες μαλλον θα παίρνει και από άλλο πίνακα, αυτών που δεν κατάφεραν να περάσουν τη βάση. Δε γνωρίζω κάτι αλλά φαίνεται λογικό, δε νομίζω να αφήσει κενά αν δεν έχει άτομα να προσλάβει. Ναι χάνεις τη θέση σου από άτομα που ήταν πιο κάτω από εσένα και κατάφεραν να βρεθούν στους επιτυχόντες.
Σιγουρα υπάρχουν πολλα κενα στους δασκάλους αλλά αν γίνει ασεπ αυτοι που θα δωσουν ειναι κοντα στους 10.000 (βαση Β+Γ πινακα) τα κενα δεν νομιζω οτι ειναι τοσα πολλα οποτε θα μεινουν πολλοι απ'εξω.... :-\
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:14:53 »

Αποσυνδεδεμένος CRISS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 03:40:32 μμ »
Ιταλία: 28.000 εκπαιδευτικούς προσλαμβάνει το δημόσιο (50% απο προυπηρεσια-50% απο ΑΣΕΠ)

Την πρόσληψη 28.000 εκπαιδευτικών και διοικητικών υπαλλήλων στον τομέα της παιδείας αποφάσισε το υπουργικό συμβούλιο της κυβέρνησης του Ματέο Ρέντσι. Για την κάλυψη μέρους των τρεχουσών αναγκών του ιταλικού εκπαιδευτικού συστήματος αποφασίσθηκε η πρόσληψη με συμβάσεις αορίστου χρόνου 15.439 εκπαιδευτικών, 13.342 καθηγητών και δασκάλων που θα αναλάβουν τη βοήθεια παιδιών με ειδικές ανάγκες και 4.599 προσώπων για θέσεις διοικητικού, τεχνικού και βοηθητικού προσωπικού.

Οι προσλήψεις αυτές θα γίνουν σε ποσοστό 50% από την βαθμολογία των αναπληρωτών εκπαιδευτικών που έχουν την μεγαλύτερη προϋπηρεσία, και κατά το υπόλοιπο 50% από το σύνολο των καθηγητών και δασκάλων που έχουν κερδίσει τους διαγωνισμούς που προκηρύχθηκαν τα τελευταία χρόνια από το ιταλικό δημόσιο.

Την διετία 2015 - 2016 η κυβέρνηση Ρέντσι προγραμματίζει την πρόσληψη συνολικά 148.000 εκπαιδευτικών, ώστε να εκλείψει πλέον ο ρόλος των αναπληρωτών καθηγητών στην δημόσια παιδεία. Το συνολικό κόστος του προγράμματος αυτού ανέρχεται σε 4 δισεκατομμύρια ευρώ και σχολιαστές υπογραμμίζουν ότι δεν θα είναι εύκολο για την ιταλική κεντροαριστερή κυβέρνηση να εξασφαλίσει τους αναγκαίους πόρους.

Πηγή: AΠΕ-ΜΠΕ


Πηγή:www.capital.gr
http://www.capital.gr/News.asp?id=2106160

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 03:44:47 μμ »
 Εντυπωσιακό!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 03:56:42 μμ »
Το πλέον σωστό και δίκαιο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:14:53 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 04:14:39 μμ »
Ιταλία: 28.000 εκπαιδευτικούς προσλαμβάνει το δημόσιο (50% απο προυπηρεσια-50% απο ΑΣΕΠ)

Την πρόσληψη 28.000 εκπαιδευτικών και διοικητικών υπαλλήλων στον τομέα της παιδείας αποφάσισε το υπουργικό συμβούλιο της κυβέρνησης του Ματέο Ρέντσι. Για την κάλυψη μέρους των τρεχουσών αναγκών του ιταλικού εκπαιδευτικού συστήματος αποφασίσθηκε η πρόσληψη με συμβάσεις αορίστου χρόνου 15.439 εκπαιδευτικών, 13.342 καθηγητών και δασκάλων που θα αναλάβουν τη βοήθεια παιδιών με ειδικές ανάγκες και 4.599 προσώπων για θέσεις διοικητικού, τεχνικού και βοηθητικού προσωπικού.

Οι προσλήψεις αυτές θα γίνουν σε ποσοστό 50% από την βαθμολογία των αναπληρωτών εκπαιδευτικών που έχουν την μεγαλύτερη προϋπηρεσία, και κατά το υπόλοιπο 50% από το σύνολο των καθηγητών και δασκάλων που έχουν κερδίσει τους διαγωνισμούς που προκηρύχθηκαν τα τελευταία χρόνια από το ιταλικό δημόσιο.

Την διετία 2015 - 2016 η κυβέρνηση Ρέντσι προγραμματίζει την πρόσληψη συνολικά 148.000 εκπαιδευτικών, ώστε να εκλείψει πλέον ο ρόλος των αναπληρωτών καθηγητών στην δημόσια παιδεία. Το συνολικό κόστος του προγράμματος αυτού ανέρχεται σε 4 δισεκατομμύρια ευρώ και σχολιαστές υπογραμμίζουν ότι δεν θα είναι εύκολο για την ιταλική κεντροαριστερή κυβέρνηση να εξασφαλίσει τους αναγκαίους πόρους.

Πηγή: AΠΕ-ΜΠΕ


Πηγή:www.capital.gr
http://www.capital.gr/News.asp?id=2106160
Λόγω των γνώσεων μου στην Ιταλική γλώσσα και πραγματικότητα,θα μου επιτρέψετε να κάνω μια πολύ σημαντική επισήμανση:στην γείτονα χώρα η προυπηρεσία στηρίζεται αποκλειστικά στην συγκέντρωση μονάδων απο το γραπτό διαγωνισμό!Στην ουσία η προυπηρεσία αποτελεί μακροπρόθεσμο διορισμό μέσω του διαγωνισμού,ενώ η κατάληψη προκηρυγμένης θέσης σε οδηγεί σε άμεσο διορισμό.Δηλαδή,στην Ιταλία όταν λέμε προυπηρεσία,μιλάμε για προυπηρεσία που αναπτύχθηκε μέσω διαγωνισμού και όχι το ελληνικό,έχω μπάρμπα στην Κορώνη:ΟΑΕΔ,Σιβιτανίδειος,ΟΤΕΚ,εκκλησιαστικά σχολεία,τρίτεκνοι,πολύτεκνοι,ΣΔΕ,ΠΔΣ και ότι άλλο έχει σκαρφιστεί το ελληνικό δαιμόνιο για να δημιουργεί αναπληρωτές παρακάμπτοντας τις διαδικασίες του ΑΣΕΠ!Σαφώς,αν στην ελλάδα η προυπηρεσία ήταν νόμιμη μέσω του διαγωνισμού και μόνο,δεν θα υπήρχε θέμα αντισυνταγματικότητας και σαφώς θα ήταν νόμιμοι οι διορισμοί με ποσόστωση ανάμεσα στον διαγωνισμό και την προυπηρεσία.Το πρόβλημα δεν είναι η προυπηρεσία καθεαυτή,αλλά το πως αυτή εκκίνησε!!!

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 04:26:21 μμ »
Στην Ιταλία οι προσλήψεις γίνονται από δυο πίνακες προυπηρεσίας και γραπτού ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 04:38:33 μμ »
Η μοναδική ικανότητα του Ελληνα να τσουβαλιάζει τα παντα. Όλοι όσοι εργάστηκαν ως ωρομίσθιοι, αναπληρωτές, π.δ.σ κ.λ.π είχαν βύσμα και μάζευαν πρυπηρεσία τρέχοντας κάθε χρονια στην άνω ραχούλα για ένα ξεροκόμματο. Έντάξει, να δεχτώ ότι κάπιοι είχαν. Με αυτη τη λογική όμως μπορώ να πω ότι και κάποιοι γνώριζαν τα θέματα του ΑΣΕΠ η πως είχαν εσωτερική πληροφόρηση...ή μήπως όχι.

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 05:30:47 μμ »
Λόγω των γνώσεων μου στην Ιταλική γλώσσα και πραγματικότητα,θα μου επιτρέψετε να κάνω μια πολύ σημαντική επισήμανση:στην γείτονα χώρα η προυπηρεσία στηρίζεται αποκλειστικά στην συγκέντρωση μονάδων απο το γραπτό διαγωνισμό!Στην ουσία η προυπηρεσία αποτελεί μακροπρόθεσμο διορισμό μέσω του διαγωνισμού,ενώ η κατάληψη προκηρυγμένης θέσης σε οδηγεί σε άμεσο διορισμό.Δηλαδή,στην Ιταλία όταν λέμε προυπηρεσία,μιλάμε για προυπηρεσία που αναπτύχθηκε μέσω διαγωνισμού και όχι το ελληνικό,έχω μπάρμπα στην Κορώνη:ΟΑΕΔ,Σιβιτανίδειος,ΟΤΕΚ,εκκλησιαστικά σχολεία,τρίτεκνοι,πολύτεκνοι,ΣΔΕ,ΠΔΣ και ότι άλλο έχει σκαρφιστεί το ελληνικό δαιμόνιο για να δημιουργεί αναπληρωτές παρακάμπτοντας τις διαδικασίες του ΑΣΕΠ!Σαφώς,αν στην ελλάδα η προυπηρεσία ήταν νόμιμη μέσω του διαγωνισμού και μόνο,δεν θα υπήρχε θέμα αντισυνταγματικότητας και σαφώς θα ήταν νόμιμοι οι διορισμοί με ποσόστωση ανάμεσα στον διαγωνισμό και την προυπηρεσία.Το πρόβλημα δεν είναι η προυπηρεσία καθεαυτή,αλλά το πως αυτή εκκίνησε!!!

Ακριβώς, τόνισα κάποια γιατί όταν τα γράφω εγώ τα ξεχνώ.

Η μοναδική ικανότητα του Ελληνα να τσουβαλιάζει τα παντα. Όλοι όσοι εργάστηκαν ως ωρομίσθιοι, αναπληρωτές, π.δ.σ κ.λ.π είχαν βύσμα και μάζευαν πρυπηρεσία τρέχοντας κάθε χρονια στην άνω ραχούλα για ένα ξεροκόμματο. Έντάξει, να δεχτώ ότι κάπιοι είχαν. Με αυτη τη λογική όμως μπορώ να πω ότι και κάποιοι γνώριζαν τα θέματα του ΑΣΕΠ η πως είχαν εσωτερική πληροφόρηση...ή μήπως όχι.

Ένα μεγάλο ποσοστό αυτών που μάζευαν προυπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ ναι είχαν "βύσμα" ειδικά στους κλάδους μας (ΠΕ01 , 02, 03, 04 και...) Επειδή γράφουμε στους δασκάλους προφανώς αυτοί δε χρειαζόταν. Στο κλάδο των χημικών θα ήθελα να μου δείξεις έναν για τον οποίο έχεις υποψία ότι ήξερε τα θέματα σε κάποιον ΑΣΕΠ και υποθέτω αρίστευσε... . Πραγματικά να μη τα τσουβαλιάζουμε όλα.

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:08:47 μμ »
Εσύ μπορείς να αποδείξεις το ¨ένα μεγάλο ποσοστό¨? Δεν είμαστε πολιτικοί αλλά εκπαιδευτικοί που διεκδικούμε μια θέση στον ήλιο. Το δίκαιο του ενός μπορεί να είναι το άδικο του άλλου. Μπορεί να βρεθεί μια μέση λύση που να ικανοποιεί μερικώς όλους χωρίς να απαιτείται σοφία και μαγιλό ραβδί (βλέπε Κύπρο).

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:43:40 μμ »
Υπάρχει νομικό πλαίσιο και νόμος που αν αλλάξει θα λέμε πάλι ότι άλλαξαν οι όροι του παιχνιδιού. Ας εφαρμοστεί ότι είναι γνωστό μέχρι τώρα λοιπόν να ξεμπλοκάρουμε και βλέπουμε τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω για πόσο μικρό ή μεγάλο ποσοστό βυσμάτων υπήρχαν. Σαφώς υπήρξαν όμως. κάτι με αγιαστούρα , κάτι με οαεδ (αυτοί ευνοήθηκαν με την ρύθμιση Λυκουρέντζου, δεν τους θεωρώ βύσματα ακριβώς) κάτι το ένα κάτι το άλλο.  Υπήρξαν και οι αληθινά μάχιμοι. Όμως ειλκρινά είναι πολύ βαρύ και άκομψο , να λέμε για γνώστες των θεμάτων του ΑΣΕΠ , δεν είναι καθόλου το ίδιο με τα βύσματα της προυπηρεσίας.Τέλος πάντων τέτοιες εποχές κρίσης και απογοήτευσης , τέτοια θα λέμε.

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 11:11:42 μμ »
Υπάρχει νομικό πλαίσιο και νόμος που αν αλλάξει θα λέμε πάλι ότι άλλαξαν οι όροι του παιχνιδιού. Ας εφαρμοστεί ότι είναι γνωστό μέχρι τώρα λοιπόν να ξεμπλοκάρουμε και βλέπουμε τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω για πόσο μικρό ή μεγάλο ποσοστό βυσμάτων υπήρχαν. Σαφώς υπήρξαν όμως. κάτι με αγιαστούρα , κάτι με οαεδ (αυτοί ευνοήθηκαν με την ρύθμιση Λυκουρέντζου, δεν τους θεωρώ βύσματα ακριβώς) κάτι το ένα κάτι το άλλο.  Υπήρξαν και οι αληθινά μάχιμοι. Όμως ειλκρινά είναι πολύ βαρύ και άκομψο , να λέμε για γνώστες των θεμάτων του ΑΣΕΠ , δεν είναι καθόλου το ίδιο με τα βύσματα της προυπηρεσίας.Τέλος πάντων τέτοιες εποχές κρίσης και απογοήτευσης , τέτοια θα λέμε.

Η ιστορία με τα δήθεν βύσματα της προυπηρεσίας που εξαλείφθηκαν καλό είναι να σταματήσει να αναπαράγεται.  Η Σιβιτανίδειος που δήθεν εξυγιάνθηκε προσλαμβάνει κάθε χρόνο από τους αναπληρωτές που έχουν ήδη δουλέψει σε αυτήν με σειρά προτεραιότητας με βάση την προϋπηρεσία τους σε αυτήν (ξέρω ένα σοκ το πάθατε που τη δηλώνετε στα κουτάκια και περιμένετε να σας προσλάβουν :P) Η ρύθμιση Λυκουρένζου ευνόησε τους οαεδίτες, ε να μην επωφεληθούν από το έκτρωμα της Διαμαντοπούλου και αυτοί που της το παραγγείλανε; Εντάξει ας εφαρμοστεί πρώτα (να διοριστούν οι παρεούλες που το παραγγείλανε) και μετά βλέπουμε (ας κόψουν το λαιμό τους οι υπόλοιποι). Τι καλά!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2014, 06:16:49 πμ από sothito »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 12:11:17 πμ »
Εχμμ, το ξερω οτι ειμαστε στο κλαδο των δασκαλων και ειχατε μαθει αλλιως (καλως-κακως) αλλα για πολλους κλαδους, πχ. πε02 αλλα και αλλους, μεχρι τωρα το πτυχιο αυτο ακριβως ηταν για τη δημοσια εκπαιδευση..

Εγώ πάλι δεν είμαι της λογικής ότι αν κάποιος είναι "άρρωστος", πρέπει να αρρωστήσω κι εγώ. Είμαι της λογικής να μην αρρωστήσω κι εγώ, αλλά και να γιατρευτεί ο ασθενής.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δέχομαι τον ΑΣΕΠ για διορισμούς μονίμων, αλλά όχι και να σε κόβει από αναπληρωτή.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 12:16:30 πμ »
καλά τι περιμένουν και δε βγάζουν μια ανακοίνωση αν θα γίνει ασεπ ή οχι;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ και πρόσληψη αναπληρωτών
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 01:04:44 πμ »
Εγώ πάλι δεν είμαι της λογικής ότι αν κάποιος είναι "άρρωστος", πρέπει να αρρωστήσω κι εγώ. Είμαι της λογικής να μην αρρωστήσω κι εγώ, αλλά και να γιατρευτεί ο ασθενής.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δέχομαι τον ΑΣΕΠ για διορισμούς μονίμων, αλλά όχι και να σε κόβει από αναπληρωτή.

Θα καταδίκαζε τους αναπληρωτές μια τέτοια πρόταση. Να πάνε για κάποιους μήνες το χρόνο στην άλλη άκρη και όσο αντέχουν να το κάνουν αυτό μέχρι να τα φτύσουν και να μην ξαναπάνε και μετά ο επόμενος ο πιο άπειρος θα ξαναπεράσει το ίδιο. Δε διαφέρει  από το νόμο της Διαμαντοπούλου, την ίδια βάση έχουν. Τραγικό να το διαβάζω... :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.