*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ  (Αναγνώστηκε 20081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:37:25 μμ »
Καλημέρα σε όλους..Είμαι νέα φιλόλογος,χωρίς προϋπηρεσία και έχω ήδη αρχίσει να διαβάζω για τον επικείμενο ΑΣΕΠ. Διαβάζοντας όλα τα ποστ, απογοητεύτηκα αρκετά. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι : Όταν και εφόσον γίνει νέος διαγωνισμός, κάποιος που δεν έχει προϋπηρεσία πρακτικά δεν μπορεί να διεκδικήσει θέση διορισμού/αναπληρωτή; είναι τόσα πολλά τα μόρια της προϋπηρεσίας που ακόμα κι αν γράψει καλά θα είναι πολύ κάτω στους πίνακες; Να ξεχάσουμε το διορισμό οι καινούργιοι και να σκεφτόμαστε μόνο τον ιδιωτικό τομέα;
Επειδή κάνεις την ερώτηση αυτή, αλλά και επειδή ο συνάδελφος panos2 παρακάλεσε να μην απογοητεύουμε τους νέους, να παραθέσω μερικούς αριθμούς:
μέχρι τη σειρά 1400 στον πίνακα αναπληρωτών (κλειδωμένος από το '10) υπάρχουν 530 περίπου άτομα (λέω 'περίπου' γιατί μέτρησα ένα- ένα και όχι με excel) που έχουν έναν καλό ασεπ (προηγούμενο ή προ-προηγούμενο) με 68 μονάδες και πάνω, σε αυτές προστίθενται τα προσόντα και οι προύπηρεσίες.
Μέχρι τη σειρά 2500 υπάρχουν 40 τρίτεκνοι που έχουν προηγούμενα ασεπ από 68 και πάνω.
Αν υποθέσουμε ότι από αυτούς τους 530 οι μισοί, λέω εγώ, έχουν προύπηρεσίες κοντά στους 55-60 μήνες (αυτό είναι δύσκολο να υπολογιστεί γιατί οι πίνακες κλείδωσαν 2010). Έτσι λοιπόν έχουμε αυτούς τους 250 περίπου να έχουν έναν ασεπ μέσο όρο 70 + 2 μέσο όρο πτυχίο + προϋπηρεσία πολλών μηνών και χωρίς να προσθέτω μεταπτυχιακά, κοινωνικά κριτήρια και ξένη γλώσσα, έχουν φτάσει ήδη στο 90. Εγώ πιστεύω ότι τα άτομα με πάνω από 90 σε επικείμενο ασεπ μπορεί να φτάσουν και τους 300.
Οι νέοι θα πρέπει να ξέρετε ότι η βάση διορισμού του ασεπ 2007 ήταν 74,70 και του ασεπ 2009 73,70. Αυτό σημαίνει ότι οι περισσότεροι διοριστέοι γράφουν καθαρό βαθμό από 72-78. Αυτοί που γράφουν πάνω από 80 είναι ελάχιστοι. Και το 72-78 κατακτιέται με πολύ προσωπικό διάβασμα, εμπειρία, με πολύ κόπο. Άρα, εάν η δυσκολία ενός νέου ασεπ είναι ίδια με τα προηγούμενα χρονια, στην καλύτερη περίπτωση να πάρει κανείς χωρίς προϋπηρεσία σύνολο 87. ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ. Δε συζητάμε για διορισμό, οι διοριστέοι θα είναι 200-300 άτομα, παρακολουθείτε πόσους αναπληρωτές πήρε πέρυσι και πόσους φέτος μέχρι στιγμής.
Αν βέβαια κάποιοι θέλουν να συνεχίζουν να ζουν στον ωραίο κόσμο τους ή σε ένα ρόζ συννεφάκι μπορούν να κάνουν πως δεν ακούν.
Ας συνεχίσουν βέβαια να διαβάζουν, αν έχουν ξεκινήσει, αυτό τουλάχιστον δεν πάει χαμένο  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:59:23 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:46:23 μμ »
Εχεις απόλυτο δίκιο....
Από την άλλη και οι νέοι έχουν δικαίωμα στην προσπάθεια ,στο δοκιμάζειν και στο ....''αν δεν έχουν κάτι καλύτερο'' από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν........... ::) ??? :)

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:48:19 μμ »
Ποια ήταν η βάση;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:51:20 μμ »
Ποια ήταν η βάση;

αν ρωτάς για τη βάση διορισμού ασεπ 2007 και ασεπ 2009 τα έγραψα στο πρώτο μήνυμα: 74,70 και 73,70 αντίστοιχα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:59:56 μμ »
Συγγνώμη εννοούσα το 50 ή το 55

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:04:27 μμ »
55. Όταν βλέπεις άτομο με ασεπ 2009- 14,2 μόρια σημαίνει 55+14,2= έγραψε 69,2 καθαρό βαθμό.
Ή βλέπεις ένα άτομο με ασεπ 2007- 8,1 μόρια σημαίνει 55+ 8,1 επί 2= 71,2 καθαρός βαθμός (στον πίνακα αναπληρωτών τα μόρια του ασεπ 2007 είναι στο μισό, μόνο του 2009 είναι ολόκληρα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:08:09 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος ZoumbiZou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Τίποτα δεν πάει χαμένο...
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 03:56:07 μμ »
Γεια σας! Καθότι καινούρια στο φόρουμ ζητώ επιείκεια από τους συντονιστές αν το θέμα εδώ δεν είναι κατάλληλο για την απορία μου...
Το λοιπόν, εκτός από καινούρια στο φόρουμ είμαι και καινούρια φιλόλογος... και μιας που δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με ΑΣΕΠ και πίνακες θα ήθελα είτε να με παραπέμψετε είτε να μου εξηγήσετε εδώ τι συμβαίνει με τους "πίνακες" και πως διεξάγεται η όλη διαδικασία του διαγωνισμού (ο χρόνος, τα αποτελέσματα, οι διορισμοί κοκ) ...κοινώς δεν έχω ιδέα! Το μόνο που ξέρω -κι αυτό γιατί στα τυφλά έκανα αίτηση τώρα το Αύγουστο (μη γελάτε καθόλου!  ::))-είναι ότι μετράει η προϋπηρεσία στη μοριοδότηση σχεδόν όσο τπτ άλλο... κι αφού αυτήν δεν την έχω... σε τι μπορώ να ελπίζω από το διαγωνισμό αυτόν? Το γεγονός ότι λαμβάνω μέρος θεωρείται προϋπηρεσία? Ίσως οι πληροφορίες που ζητάω να'ναι πολλές, αλλά πραγματικά απ' όσα έχω ως τώρα διαβάσει λίγο έχω απογοητευτεί και αρκετά αγχωθεί κι εν πάση περιπτώσει... έτσι όπως τα είδα ως τώρα δε με βλέπω να μπαίνω σε τάξη πριν τα 10χρόνια κι είναι κρίμα για όσους το'χουν λαχτάρα!! (Ω! Τι ρομαντικό!  :P)

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 02:32:04 μμ »
Επειδή κάνεις την ερώτηση αυτή, αλλά και επειδή ο συνάδελφος panos2 παρακάλεσε να μην απογοητεύουμε τους νέους, να παραθέσω μερικούς αριθμούς:
μέχρι τη σειρά 1400 στον πίνακα αναπληρωτών (κλειδωμένος από το '10) υπάρχουν 530 περίπου άτομα (λέω 'περίπου' γιατί μέτρησα ένα- ένα και όχι με excel) που έχουν έναν καλό ασεπ (προηγούμενο ή προ-προηγούμενο) με 68 μονάδες και πάνω, σε αυτές προστίθενται τα προσόντα και οι προύπηρεσίες.
Μέχρι τη σειρά 2500 υπάρχουν 40 τρίτεκνοι που έχουν προηγούμενα ασεπ από 68 και πάνω.
Αν υποθέσουμε ότι από αυτούς τους 530 οι μισοί, λέω εγώ, έχουν προύπηρεσίες κοντά στους 55-60 μήνες (αυτό είναι δύσκολο να υπολογιστεί γιατί οι πίνακες κλείδωσαν 2010). Έτσι λοιπόν έχουμε αυτούς τους 250 περίπου να έχουν έναν ασεπ μέσο όρο 70 + 2 μέσο όρο πτυχίο + προϋπηρεσία πολλών μηνών και χωρίς να προσθέτω μεταπτυχιακά, κοινωνικά κριτήρια και ξένη γλώσσα, έχουν φτάσει ήδη στο 90. Εγώ πιστεύω ότι τα άτομα με πάνω από 90 σε επικείμενο ασεπ μπορεί να φτάσουν και τους 300.
Οι νέοι θα πρέπει να ξέρετε ότι η βάση διορισμού του ασεπ 2007 ήταν 74,70 και του ασεπ 2009 73,70. Αυτό σημαίνει ότι οι περισσότεροι διοριστέοι γράφουν καθαρό βαθμό από 72-78. Αυτοί που γράφουν πάνω από 80 είναι ελάχιστοι. Και το 72-78 κατακτιέται με πολύ προσωπικό διάβασμα, εμπειρία, με πολύ κόπο. Άρα, εάν η δυσκολία ενός νέου ασεπ είναι ίδια με τα προηγούμενα χρονια, στην καλύτερη περίπτωση να πάρει κανείς χωρίς προϋπηρεσία σύνολο 87. ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ. Δε συζητάμε για διορισμό, οι διοριστέοι θα είναι 200-300 άτομα, παρακολουθείτε πόσους αναπληρωτές πήρε πέρυσι και πόσους φέτος μέχρι στιγμής.
Αν βέβαια κάποιοι θέλουν να συνεχίζουν να ζουν στον ωραίο κόσμο τους ή σε ένα ρόζ συννεφάκι μπορούν να κάνουν πως δεν ακούν.
Ας συνεχίσουν βέβαια να διαβάζουν, αν έχουν ξεκινήσει, αυτό τουλάχιστον δεν πάει χαμένο  ;)

 :) Syllas σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Η αλήθεια πρέπει να λέγεται, ακόμη και αν μας δυσαρεστεί ( εννοώ εμάς τους νεοεισερχόμενους φιλολόγους στην αγορά εργασίας ). Καταλαβαίνω όλους τους νέους συναδέλφους, γιατί και εγώ έχω πτυχίο από το 2012. Γνώμη μου είναι ότι όλοι εμείς πρέπει να αναζητήσουμε και άλλους δρόμους - ένα δεύτερο πτυχίο ή ένα μεταπτυχιακό  :D - για να διευρύνουμε τις επιλογές μας στον εργασιακό στίβο. Προσωπικά, προτιμώ το δεύτερο πτυχίο γιατί δίνει σαφή επαγγελματικά δικιαώματα - το οποίο και πέτυχα περνώντας εργοθεραπεία μέσω πανελληνίων εξετάσεων φέτος  :) -.Σίγουρα, δε θα αφήσω τη φιλολογία, αλλά γεγονός είναι ότι ο κόσμος της ειδικής αγωγής με μαγεύει  :) και ανυπομονώ να αρχίσω τα μαθήματα  :D . Όσον αφορά τον κλάδο των φιλολόγων, όλοι οι νέοι συνάδελφοι, οφείλουμε να μη ζούμε σε ροζ συννεφάκια. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι πρώτα θα διοριστούν οι παλαιότεροι συνάδελφοι - οι οποίοι έχουν δουλέψει πολλούς μήνες, έχουν και επιτυχία/ες σε διαγωνισμό /ους ασεπ. Το σωστό είναι αυτό  :) για να είμαστε και δίκαιοι. Το πρόβλημα είναι ότι αφενός δε θέλουν να κάνουν μαζικούς διορισμούς και αφετέρου για να έχουμε όλοι επαγγελματική αποκατάσταση θα έπρεπε να διοριστούν 20.000 φιλόλογοι  ::) !!Πράγμα που και κρίση να μην υπήρχε, δε νομίζω ότι θα μπορούσε να συμβεί. Κακά τα ψέματα, είμαστε ο πολυπληθέστερος κλάδος στην εκπαίδευση, και αυτό πρέπει να μας δίνει το έναυσμα να βλέπουμε την πραγματικότητα όπως είναι. Επομένως, καλό είναι να μην απογοητευόμαστε και να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να βελτιώσουμε τη θέση μας :) . Καλή σταδιοδρομία σε όλους  :) !!
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 04:58:09 μμ »
Προσωπικη μου άποψη: δε νομιζω οτι δεν θα φτανει το 87 για αναπληρωση!

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 05:16:16 μμ »
Ακόμη και να φτάνει είναι δύσκολο να το πιάσεις!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 05:29:12 μμ »
Συμφωνω!

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 05:43:01 μμ »
Συγνώμη που θα μιλήσω ωμά αλλάξτε επάγγελμα  δε βλέπετε  τι γίνεται,









μπράβο στην συναδέλφο που σπουδάζει έργο θεραπεία έξυπνη κίνηση





Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 05:48:45 μμ »
Αφενος καλύτερα να κραταμε μικρο καλάθι γιατί ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει ποτε και με ποια κριτηρια θα διεξαχθει νεος ΑΣΕΠ
και αφετερου δεν γνωρίζουμε την τυχη των κλειδωμενων πινακων.
Οσοι ειστε νεοι και ΠΟΛΥ ενθουσιασμενοι ξεκινηστε συστηματικο διαβασμα γιατι το μυαλο σας ειναι ακομα καθαρο και δεν εχετε υποχρεωσεις.
Οσοι βλεπετε το θεμα χλιαρα, αναζητήστε αλλου τη σταδιοδρομια σας, ειστε νεοι, μορφωμενοι (αυτο κανεις δεν μπορει να σας το παρει), ωριμοι αλλα οχι σαπιοι,
εεε, υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια...

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 06:54:35 μμ »
Συγνώμη που θα μιλήσω ωμά αλλάξτε επάγγελμα  δε βλέπετε  τι γίνεται,









μπράβο στην συναδέλφο που σπουδάζει έργο θεραπεία έξυπνη κίνηση

smet ευχαριστώ πολύ :) .Μπορεί να ακούγεται βαριά η αλλαγή επαγγέλματος,όμως οι νέοι συνάδελφοι οφείλουμε να συνειδητοποιήσουμε τι συμβαίνει.Όσοι θέλουν να μείνουν αποκλειστικά στο επάγγελμα του φιλολόγου,είτε έχοντας μόνο πτυχίο είτε και μεταπτυχιακό με άμεση σύνδεση την εκπαίδευση,παραμένοντας στην Ελλάδα,δυστυχώς για τα επόμενα χρόνια θα αντιμετωπίσουν δυσκολίες :( .Το δημόσιο σχολείο δεν είναι ανοιχτό για εμάς τους νέους και στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα δεν είναι καθόλου ρόδινα για όλους - για εμάς τους νέους το ωρομίσθιο σε ένα φροντιστήριο συχνά πέφτει στα 3-4 ευρώ και χωρίς ασφάλιση :( - .Έχω ακούσει περιπτώσεις.Οπότε ή ψάχνουμε κάποια άλλη απασχόληση και κάνουμε κάποια ιδιαίτερα είτε ξεκινάμε παράλληλα εργασία με ασφάλιση κάπου αλλού και φροντιστήριο μαζί,αν το φροντιστήριο δε μας δίνει ασφάλιση.Σίγουρα όλα τα επαγγέλματα έχουν δυσκολίες,απλά προσωπικά αναζητάω το βέλτιστο για τον εαυτό μου και σαν άτομο δεν έχω τη διάθεση να περιμένω αβέβαια πράγματα ;) .Δεν μπορώ να ονειρεύομαι το διορισμό μου ενώ είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες να συμβεί και μάλιστα σε 10+ χρόνια.
Μου αρέσει να ασχολούμαι με παιδιά και θα ήθελα να βοηθήσω παιδιά με δυσγραφία,δυσλεξία κοκ :) για να ζήσουν πιο καλά,κάτι που η εργοθεραπεία μπορεί να το πετύχει :D !!Άλλωστε ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή είναι στα σχέδια μου ώστε να γίνω μελλοντικά φιλόλογος ειδικής αγωγής :)
i <3 occupational therapy

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.