*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ  (Αναγνώστηκε 20085 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 07:23:09 μμ »
Για δείτε αυτο...http://paideia-news.com/content/files/94730794.doc
Εχει μια λογική

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:25:43 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 10:38:00 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 12:54:03 πμ »
πω-πω, χαμός γίνεται απ' ό,τι βλέπω ::)μακάρι να ισχύει αυτό που λέτε για τα 10 χρόνια...δε θα 'χω πρόβλημα να διοριστώ στα 35 μου...μη σας  πω κ στα 40... αλλά είχα την εντύπωση πως πλέον αν κάποιος από τη γενιά μου διοριζόταν οποτεδήποτε, θα ήταν θαύμα!! :D εύχομαι να μην είναι έτσι!!από ό,τι έχω καταλάβει η βαθμολογική κλίμακα αξιολόγησης του ασεπ ειναι οι 100 μονάδες με βάση τις 55, ώστε να θεωρείται κανείς επιτυχών...σωστα??
Μέχρι εδώ σωστά!
κάθε φορά που κάποιος επιτυγχάνει στον ασεπ, αλλά δε διορίζεται, παίρνει μορία για τον επόμενο? τα μόρια αυτά εξαρτώνται από το πόσο καλά έγραψε??
Όχι ακριβώς. Τα μόρια των διαγωνισμών ΑΣΕΠ δεν αθροίζονται. Το πόσο καλά έγραψες σου δίνει έναν βαθμό και πάνω σε αυτόν προστίθενται προσαυξήσεις από ακαδημαϊκά προσόντα, κοινωνικά κριτήρια και προϋπηρεσία. Αν έχεις γράψει καλύτερα στον προηγούμενο ή στον προπροηγούμενο ΑΣΕΠ προσθέτεις τις παραπάνω προσαυξήσεις σε εκείνον τον βαθμό!


Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 04:36:10 μμ »
Μέχρι εδώ σωστά!Όχι ακριβώς. Τα μόρια των διαγωνισμών ΑΣΕΠ δεν αθροίζονται. Το πόσο καλά έγραψες σου δίνει έναν βαθμό και πάνω σε αυτόν προστίθενται προσαυξήσεις από ακαδημαϊκά προσόντα, κοινωνικά κριτήρια και προϋπηρεσία. Αν έχεις γράψει καλύτερα στον προηγούμενο ή στον προπροηγούμενο ΑΣΕΠ προσθέτεις τις παραπάνω προσαυξήσεις σε εκείνον τον βαθμό!
δηλαδή μπορείς να επιλέξεις τη καλύτερη σου βαθμολογία από τους διαγωνισμούς που έχεις συμμετάσχει?αν π.χ. στον ασεπ του 14(λέμε  τώρα!!) σκοράρω βαθμολογία 70 κ εντός 2 χρόνων δεν προσληφθώ(κάτι που αν δε κάνω λάθος σημαίνει ότι χάνω το δικαίωμα κ θα πρέπει να ξαναδώσω στον επόμενο διαγωνισμό) κ ξαναδώσω το 2017(ξαναλέμε τώρα :) :) ) κ σκοράρω 55, θα μπορώ να κρατήσω τη βαθμολογία που πέτυχα το 14??η λέω άλλα ΄ντάλλων??σορρυ, αλλά προσπαθώ να καταλάβω...κανείς από τη γενιά μου δεν τα ξέρει ακριβώς όλα αυτά...όλοι σε εικασίες στηριζόμαστε, όταν τα κουβεντιάζουμε!!! :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:25:43 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 05:43:09 μμ »
Μπορείς να κρατήσεις την βαθμολογία που πέτυχες το 2014. Σύμφωνα πάντα με το νόμο 3848 που ισχύει τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 06:20:40 μμ »
Μπορείς να κρατήσεις την βαθμολογία που πέτυχες το 2014. Σύμφωνα πάντα με το νόμο 3848 που ισχύει τώρα.
κάτι τέτοιο όμως δε θα σήμαινε, πως δε είναι αναγκαίο κανείς να συμμετάσχει σε κάθε νέο διαγωνισμό του ασεπ, εφόσον ήδη έχει κριθεί επιτυχών??γιατί δηλαδή θα πρέπει να δίνουμε ξανά κ ξανά εξετάσεις??

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 06:45:56 μμ »
Δεν υποχρεούσαι να συμμετέχεις στον ΑΣΕΠ κάθε φορά. Απλά αν συμμετέχεις έχεις ελπίδες να βελτιώσεις τον βαθμό που έχεις κατοχυρώσει σε έναν από τους προηγούμενους δύο γραπτούς ΑΣΕΠ. Δεν χάνεις τίποτε με την συμμετοχή μόνο να κερδίσεις έχεις!

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 07:32:56 μμ »
Δεν υποχρεούσαι να συμμετέχεις στον ΑΣΕΠ κάθε φορά. Απλά αν συμμετέχεις έχεις ελπίδες να βελτιώσεις τον βαθμό που έχεις κατοχυρώσει σε έναν από τους προηγούμενους δύο γραπτούς ΑΣΕΠ. Δεν χάνεις τίποτε με την συμμετοχή μόνο να κερδίσεις έχεις!
αλήθεια??είχα την εντύπωση, πως αν πετύχεις στον ασεπ κ δεν κριθείς διοριστέος εντός 2 χρόνων, χάνεις το δικαίωμα διορισμού κ σε υποχρεώνουν να ξαναδώσεις...εσύ δηλαδή μου λες ότι αυτό ΔΕΝ ισχύει κ ότι άπαξ κ πετύχεις, απλώς περιμένεις όσα χρόνια κ αν περάσουν!!εγώ γιατί όλο αυτό τον καιρό είχα άλλη εντύπωση???αν όντως ισχύει, κάτι είναι κ αυτό...να μη διαβάζουμε μια ζωή!!ευχαριστώ για την πληροφορία!!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 08:07:03 μμ »
Όχι ακριβώς! Μπορείς να κρατήσεις την βαθμολογία του καλύτερου από τους τρεις τελευταίους γραπτούς διαγωνισμούς ΑΣΕΠ που θα διεξαχθούν στην ειδικότητά σου και όχι ενός άλλου που είχε προηγηθεί πριν τους τρεις τελευταίους.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 08:21:10 μμ »
Είναι σαν το τζόκερ.. Παίζεις μέχρι να πετύχεις το 5+1... Διαγωνισμός ΑΣΕΠ χωρίς να έχουν προκηρυχθεί θέσεις .. Φοβερός νόμος..

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 10:22:21 μμ »
έχω μπερδυετεί λίγο αλλά οκ...τουλάχιστον, να πάρω μια σαφή απάντηση σε αυτό:ισχύει η ρήτρα που προανέφερα με τα 2 χρόνια, όπου αν περάσουν οφείλεις να ξαναδώσεις??

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 10:45:22 μμ »
Ο βαθμός που θα γράψεις στον επόμενο ΑΣΕΠ θα ισχύει και για δύο διαγωνισμούς ακόμη. Αν ξαναδώσεις κρατάς τον καλύτερο. Αν στο ενδιάμεσο διάστημα πας αναπληρωτής ή κάνεις τρία παιδιά ή κάποιο μεταπτυχιακό ή ..., τα επιπλέον προσόντα μοριοδοτούνται και προστίθενται στην καλύτερη επίδοσή σου.
Με μια καλή επίδοση δεν χρειάζεται απαραίτητα να δίνεις και να ξαναδίνεις. Αυτό είναι ένα από τα  θετικά του νέου σύστήματος  σε αντίθεση με το παλιό...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 11:47:39 μμ »
Ναι όμως πάντα από τον φόβο μήπως την επόμενη φορά είναι πιο εύκολα τα θέματα και σε προσπεράσουν πολλοί, θα ξαναδίνεις, και θα ξαναδίνεις και θα ξαναδιαβάζεις... Εκ των πραγμάτων είσαι υποχρεωμένος να ξαναδώσεις, βέβαια έχοντας ένα παλιό καλό βαθμό προηγούμενου ασέπ (όχι προπροηγούμενο, είναι ρίσκο ο ασεπ του 2007 δε θα μετράει στο μεθεπόμενο ασέπ) πας κάααπως πιο χαλαρός.

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες διορισμού φιλολόγων με νέο ασεπ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:33:12 πμ »
νομίζω πως κατάλαβα...μόλις διάβαζα εν συντομία κ τις πρώτες παραγράφους του 3848/10 που ισχύει!οπότε, ας υποθέσουμε πως από δω κ πέρα διεξάγεται κάθε 2 χρόνια ασεπ...ωραία? γίνεται το 14, το 16,το 18 το κ παει λέγοντας(ουτοπικό, ξέρω :P)...αν  κάποιος πετύχει το 14 είναι καλυμμένος μέχρι κ το 18!!αν μέχρι τότε δε διοριστεί, θα πρέπει να ξαναδώσει στον ασεπ του 20...ακόμα κι αν είχε ξαναδώσει το 18 έχοντας πετύχει!!σωστά ή τα 'χω κάνει σαλάτα μες στο φουρτουνιασμένο μου μυαλό??χαχαχα θέλω να πω δηλαδή ότι πάει κατά τριάδες, που κάνουν τον κύκλο τους κ πάλι από την αρχή!! κ κάτι τελευταίο ρε παίδες...το ecdl είναι απαραίτητη προυπόθεση για τη συμμετοχή στον ασεπ, κυρίως των εκπαιδευτικών ή απλώς πριμοδοτείται με 1 μοναδίτσα??εγώ που δεν έχω ecdl ούτε πιστοποίηση μαθημάτων από τη σχολή, αφού δεν κάναμε καθόλου μαθήματα πληροφορικής, θα πρέπει να πάω να το πάρω???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.159 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.