*

Αποστολέας Θέμα: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15  (Αναγνώστηκε 104239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 12:10:07 μμ »
Αυτό που έκανα εγώ από την πλευρά μου είναι να πάρω τηλ. την βουλευτή του ΑΝΕΛ Σταυρούλα Ξουλίδου, υπεύθυνη από πλευράς του κόμματός της για τα εκπαιδευτικά θέματα. Αφού έδωσα διάφορα στοιχεία και εξέφρασα την αγανάκτηση του κλάδου μας, η ίδια μου πρότεινε να κάνει επίκαιρη ερώτηση στη βουλή αυτή την εβδομάδα για τα πολλά ακάλυπτα κενά μας. Μου είπε να συγκεντρώσουμε στοιχεία για κενά και να της τα στείλω με e-mail τώρα το σαββατοκύριακο. Δε γνώριζε, για παράδειγμα, ότι εμείς σαν κλάδος δεν μπορούμε να προσληφθούμε με ΕΣΠΑ φέτος. Της τόνισα πόσο αδικημένος είναι ο κλάδος μας και προθυμοποιήθηκε μόνη της να κάνει επίκαιρη ερώτηση στη βουλή αυτήν την εβδομάδα.
Για το σκοπό αυτό να της στείλω τα κενά του Κορδή και του πασάφ; Τους ακριβείς αριθμούς των προσλήψεων; Τι άλλο θα της ήταν χρήσιμο πιστεύετε. Θα τονίσω ότι οι πε 02 είναι βασική ειδικότητα και αυτό φαίνεται και από την απαίτηση του Νέου Λυκείου να έχουν οι μαθητές βάση 10 στα φιλολογικά μαθήματα και όχι 8 όπως στα άλλα (εκτός μαθηματικών). Τα παιδιά αυτά θα μείνουν μέχρι Νοέμβρη_ Δεκέμβρη χωρίς καθηγητή και θα βρεθούν μπροστά σε μία τράπεζα θεμάτων απροετοίμαστα. Αυτά. Όποιες προτάσεις και συμβουλές δεκτές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2014, 12:24:22 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:13:01 »

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 01:09:20 μμ »

καλά έκανες  syllas και ο καθένας ας κινηθεί όπως μπορεί.Προσωπικά, το έχω ξαναπεί, πιστεύω πως ο τόνος μας πρέπει να είναι αιχμηρός και απαιτητικός.Μιλάμε με άσχετους πολιτικούς και όχι με ανθρώπους των τεχνών και των γραμμάτων.Θα σου πρότεινα να τονίσεις πως έχουμε καταλάβει ότι εξασφαλίζουν εργασία για δικούς τους και προσλαμβάνονται ειδικότητες ανάλογα με τις πολιτικές γνωριμίες καθενός.Απο κάπου λοιπόν κερδίζουν ψήφους απο κάπου χάνουν, ας μετρήσουν ποιοί είναι οι περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 02:46:34 μμ »
Πολύ καλά έκανες, Syllas.
Ας στείλουμε κι εμείς μέιλ.
http://www.stauroulaxoulidou.gr/contact/anexartitoi-ellines/epikoinonia.html
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 02:54:24 μμ »
eri02 καπως επρεπε να προειδοποιησω οσους προσφευγουν οτι ισως να προωθησουν περισσοτερο τους τριτεκνους  εισβαρος των μη τριτεκνων με την προσφυγη που σχεδιαζουν να κανουν.

mathstavros  καταλαβες αυτο που εγραψα! :D με την προσμετρηση της νεας προυπηρεσιας το 20%  κραταει τις ισορροπιες και θα λειτουργησει για φετος ως κοφτης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:13:01 »

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 02:57:13 μμ »
werm καλά κάνεις και παραθέτεις αυτή τη σκέψη αλλά δεν νομίζω να είναι έτσι. Χωρίς να είμαι γνώστης των διαδικαστικών με τη λογική μου φαίνεται πως μία τρίτεκνη που έχει κληθεί 3 φορές αναπληρώτρια θα έχει 24 μόρια (πάνω κάτω) με το 20% θα την καλούν συνεχώς και πάντα νωρίτερα σε σύγκριση με εμένα που έχω ασεπ προϋπηρεσία και περιμένω υπομονονετικά τη σειρά μου με το πιθανότερο σενάριο εμένα να μην με καλέσουν ποτε διότι οι πιστώσεις είναι ελάχιστες.  Ενώ αν δεν έχει το 20% πρώτα θα καλέσουν εμένα και μετά την τρίτεκνη.

Όσο για τη γ΄ φάση υπάρχουν κενά φιλολόγων, έχουν καλέσει ελάχιστα σε κάθε περιοχή. Αν τώρα περιμένουν τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής ή ξενόγλωσσους ή θεολόγους για να τα καλύψουν, οι διευθυντές ξέρουν.......... πάντως ακούγεται για του χρόνου αύξηση 1 διδακτικής ώρας. Αν συνδυάσουμε αύξηση ωραρίου, αναθέσεις και τρίτεκνες-πολύτεκνες-ιδιωτικούς, εμείς που γράψαμε στον ασεπ ή οι έχοντες προϋπηρεσία ας προσέχαμε............ως κλάδος ούτε έχουμε ξεκάθαρες αρχές (δες 10 ώρες σε ξενόγλωσσους) εν συγκρίσει με άλλους κλάδους ούτε έχουμε ξεκάθαρα όρια αναμεταξύ μας (δες τρίτεκνους-πολύτεκνους-ιδιωτικούς)......μια μερίδα διεκδικεί και η πλειονότητα κοιμάται.....προσωπικά θα ήθελα νέοι κ παλιοί να εργαστούν αλλά τώρα με την κρίση είναι καιρός να τα ξεκαθαρίσουμε.........

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:24:10 μμ »
αννα1994 δεν είναι μόνο φέτος αυτό το θέμα θα είχαν γίνει πολλές αλλαγές αν δεν υπήρχαν οι ειδικές κατηγορίες (οι αμεα μένουν εκτός της συζήτησης) πόσους θα είχαν καλέσει και πόσοι θα είχαν πολύ μεγαλύτερη προϋπηρεσία. και ναι την προύπηρεσία τη θέλω γιατί κάποια στιγμή πολύ αργότερα θα διοριστούμε και μετράει και στην τελική πάσχισα για να τη δικαιούμαι με ασεπ κ προυπηρεσία σε βουνά κ νησιά. όσοι ενδιαφέρονται μιλάμε με π.μ.

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:02:29 μμ »
pupsi,αυτό ακριβώς  παθαίνουμε οι περισσότεροι κάθε χρόνο...πηγαίνουμε στη β ή γ φάση εξαιτίας του ποσοστού.....

Αποσυνδεδεμένος jessie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 06:30:35 μμ »
Νομίζω πως επιβάλλεται να καταργηθούν όλες οι ειδικές κατηγορίες εδώ και τώρα και κυρίως των ιδιωτικών εκπαιδευτικών. Από κι ως που θα προηγούνται αυτοί  που δε δούλεψαν σε δημόσιο σχολείο; Όσο για τους τρίτεκνους και πολύτεκνους απορώ πως τους ανεχόμασταν τόσα χρόνια  να μας παίρνπουν τη σειρά και να μη διαμαρτυρόμαστε καθόλου! 'ΑΜΕΣΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΘΕΙ Η ΑΔΙΚΙΑ!

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 07:51:31 μμ »
Toυλαχιστον 900 κενα στη Δ.Ε.   http://nekordis64.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 07:54:18 μμ »
Τι κενά είναι αυτά;

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 07:57:44 μμ »
900 και είναι αυτά χωρίς τις επιπλέον ενημερώσεις από δευτεροβάθμιες από Οκτώβρη. Πρέπει να απαιτήσουμε από εδώ και στο εξής να δίνεται μόνο στη ΔΕ το ΠΔΕ, η ΠΕ έχει το ΕΣΠΑ που είναι και πολλών πιστώσεων. Ξεκινάμε λοιπον πιέσεις προς αυτή την κατεύθυνση, τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 08:21:51 μμ »
900 και είναι αυτά χωρίς τις επιπλέον ενημερώσεις από δευτεροβάθμιες από Οκτώβρη. Πρέπει να απαιτήσουμε από εδώ και στο εξής να δίνεται μόνο στη ΔΕ το ΠΔΕ, η ΠΕ έχει το ΕΣΠΑ που είναι και πολλών πιστώσεων. Ξεκινάμε λοιπον πιέσεις προς αυτή την κατεύθυνση, τι λέτε?

Εννοείται!!!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 08:36:12 μμ »
900 και είναι αυτά χωρίς τις επιπλέον ενημερώσεις από δευτεροβάθμιες από Οκτώβρη. Πρέπει να απαιτήσουμε από εδώ και στο εξής να δίνεται μόνο στη ΔΕ το ΠΔΕ, η ΠΕ έχει το ΕΣΠΑ που είναι και πολλών πιστώσεων. Ξεκινάμε λοιπον πιέσεις προς αυτή την κατεύθυνση, τι λέτε?
Συμφωνώ...Ας αρχίσουμε απο Κορδή να ζητήσει όλες τις υπόλοιπες πιστώσεις ΠΔΕ...

Αποσυνδεδεμένος ηλεκτρα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Γ΄ φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2014-15
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:20:18 μμ »
 η ηλεία κάλεσε 8 αναπληρωτές φιλολόγους και τα κενά που δίνουν είναι 12. Άρα έχει 4 κενά ακόμα, συν 2 που δεν φαίνονται επισήμως

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 227
Σύνολο: 228

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.