*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών  (Αναγνώστηκε 10318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 11:56:19 μμ »
Δεν ξέρω πόσοι συνάδελφοι έχετε κάνει αίτηση για τα ΔΙΕΚ φέτος και πόσοι εργαζόσαστε-ας το πούμε κι έτσι-εκεί το περασμένο εξάμηνο όταν το Υπουργείο, μέσα στην απροσμέτρητη σοφία του κατάργησε το μάθημα μας εν μια νυκτι και στην ουσία μας απέλυσε όλους με συνοπτικές διαδικασίες στη μέση του εξαμήνου.

Και τώρα, πριν 2 εβδομάδες, άνοιξαν οι αιτήσεις online για εκπαιδευτές ΔΙΕΚ και με έκπληξη είδαμε ότι η ειδικότητα μας ήταν μέσα!!

Το θέμα είναι ότι από όσο έχω μάθει πλέον, αυτή τη εβδομάδα, όπου πάμε να καταθέσουμε τα δικαιολογητικά στα ΔΙΕΚ-άλλη δουλειά δεν είχαμε, λες και δεν έχουν τα χαρτιά μας ήδη-οι περισσότερες ειδικότητες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝ ΑΓΓΛΙΚΑ ως μάθημα, γιατί, όπως μου είπαν σε 3 ΙΕΚ που επισκέφτηκα για να μαζέψω κάτι ξεχασμένες βεβαιώσεις, θεωρείται ότι οι σπουδαστές έχουν κάνει Αγγλικά μέχρι το Λύκειο και δε χρειάζονται στα ΙΕΚ. Συγκεκριμένα, 2 από τα ΙΕΚ που μίλησα δεν έχουν καθόλου Αγγλικά, αν και έχουν ειδικότητες όπου είναι αναγκαία-όπως σχετικές με Πληροφορική-ενώ το τρίτο θα έχει ελάχιστες ώρες σε σχετικές με Τουριστικά ειδικότητες, κι αυτό δεν είναι σίγουρο καν ακόμα.

Οπότε, ρωτώ εύλογα: για ποιο λόγο μας έβαλαν στη διαδικασία των αιτήσεων, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ώρες και που το μάθημα μας το έχουν προφανώς γραμμένο στα παλιά τους παπούτσια; Υποψιάζομαι ότι αυτές οι ελάχιστες διαθέσιμες ώρες, αν τελικά υπάρξουν, θα μοιραστούν στους ημέτερους των ΙΕΚ κι όχι αξιοκρατικά…
Θεωρώ ότι είναι τεράστια κοροϊδία αυτό που συμβαίνει σε αυτό το μέτωπο αυτή τη στιγμή! Για πολλούς από εμάς, ανέργους, αυτές οι λίγες έστω ωρίτσες στα ΙΕΚ ήταν μια οικονομική ανάσα, έστω και μικρή και καθυστερημένη. Και το μάθημα μας από αναγκαίο και παρόν σε κάθε ειδικότητα, ξεφτιλίζεται εντελώς αυτή τη στιγμή, απαξιώνεται και θεωρείται περιττό… από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και το Υπουργείο α-Παιδείας.
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:35 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 01:23:29 μμ »
Η πλήρης απαξίωση για το μάθημά μας για μια ακόμη φορά. Και βέβαια, όλες οι ειδικότητες των ΙΕΚ θα έπρεπε να κάνουν Αγγλικά κι αν, όπως λένε, θεωρείται πως τα έχουν μάθει ως το Λύκειο ας εφάρμοζαν το εξής σύστημα: όποιος σπουδαστής είχε πάρει το Γ2 να είχε δικαίωμα απαλλαγής. Δε συμφωνείτε;  ;)

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:47:46 μμ »
Κοίτα, συμφωνώ με την απαλλαγή όσων έχουν Γ2 ή Β2, ανάλογα με το διδασκόμενο επίπεδο, αρκεί να περάσει επιτυχώς σε ανάλογου επιπέδου εξέταση από τον καθηγητή ή και να αναλαμβάνει διάφορες μίνι εργασίες, πχ έκθεση ιδεών σχετική με το αντικείμενό του (πχ ο ρόλος του διαδικτύου στην εκπαίδευση, αν σπουδάζει Πληροφορική). Το πλέον δόκιμο θα ήταν να γράφει τις εργασίες του στα αγγλικά, αλλά εκεί ποιος καθηγητής αγγλικής έχει τέτοια κατάρτιση; Στην Αγγλική ΑΠΘ όσες φορές έκανα εργασίες τέτοιου τύπου, πχ για τις ανανεώσιμες ενέργειες, οι καθηγήτριές μου χτυπούσαν το κεφάλι τους, λόγω του εξειδικευμένου λόγου. Εδώ θα πρέπει να υπάρχει άριστη συνεργασία καθηγητή μαθήματος ειδικότητας και καθηγητή ξένης γλώσσας, ώστε ο πρώτος να ελέγχει την ειδική γλώσσα και την πληροφορία, ενώ ο δεύτερος την ξένη γλώσσα. Πριν μερικά χρόνια φίλοι μου από το ΑΤΕΙ Θεσ/νίκης σταμάτησαν να διδάσκονται αγγλικά λόγω περικοπών, οπότε πάει και το μάθημα ορολογίας στην αγγλική. Πώς θα κάνουν μετά μεταπτυχιακές σπουδές; Κατά τα άλλα δημόσια ΔΩΡΕΑΝ εκπαίδευση!

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 01:45:35 μμ »
Σε αυτήν την περίπτωση τέτοιας τεράστιας απαξίωσης του μαθήματος σας πρέπει να πάρετε παράδειγμα από τον ΠΑΣΑΦ και τις ενέργειες που κάνει για να προστατέψει το κλάδο τους, αλλιώς το μαύρο φίδι της ανεργίας και της απαξίωσης θα σας φάει. Να ξέρετε το πουλί που φωνάζει παίρνει το σκουλήκι. Άραγε ποιος είναι ο σύλλογος σας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:35 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 17, 2015, 07:53:31 μμ »
Ο σύλλογός μας κοιμάται. Εδώ και χρόνια εκδικάζεται η υπόθεση του δικαιώματος διδασκαλίας έναντι όσων έχουν επάρκεια ή ανεπάρκεια (δε δίνουν όλα τα Γ2 επάρκεια). Πλέον έχουμε φτάσει στο σημείο να συναγωνιζόμαστε κατόχους Β2 που το παίζουν καθηγητές Γ2 με 7 και 8 ευρώ/ώρα! Ας καταργηθεί το πτυχίο των ξένων φιλολογιών και ας γίνει μία πολυφιλολογία για όσους θέλουν ακαδημαϊκή καριέρα, να μη χάνουμε το χρόνο μας με "άχρηστες" σπουδές που δεν προσφέρουν επαγγελματική αποκατάσταση! Πλέον τα ΙΕΚ προσφέρουν πολλαπλάσιες πιθανότητες εργασίας σε σχέση με τα θεωρητικά τμήματα ΑΕΙ! Πακέτο πρέπει να κάνουμε τις σπουδές μας: ΙΕΚ, θεωρητικές σπουδές και κάτι θετικό στυλ οικονομικά, πληροφορική κτλ. Ε, σε 5-7 χρόνια θα έχουμε σίγουρη αποκατάσταση!

Αποσυνδεδεμένος luxe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • still waiting...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 17, 2015, 09:01:17 μμ »
Ο σύλλογός μας κοιμάται. Εδώ και χρόνια εκδικάζεται η υπόθεση του δικαιώματος διδασκαλίας έναντι όσων έχουν επάρκεια ή ανεπάρκεια (δε δίνουν όλα τα Γ2 επάρκεια). Πλέον έχουμε φτάσει στο σημείο να συναγωνιζόμαστε κατόχους Β2 που το παίζουν καθηγητές Γ2 με 7 και 8 ευρώ/ώρα! Ας καταργηθεί το πτυχίο των ξένων φιλολογιών και ας γίνει μία πολυφιλολογία για όσους θέλουν ακαδημαϊκή καριέρα, να μη χάνουμε το χρόνο μας με "άχρηστες" σπουδές που δεν προσφέρουν επαγγελματική αποκατάσταση! Πλέον τα ΙΕΚ προσφέρουν πολλαπλάσιες πιθανότητες εργασίας σε σχέση με τα θεωρητικά τμήματα ΑΕΙ! Πακέτο πρέπει να κάνουμε τις σπουδές μας: ΙΕΚ, θεωρητικές σπουδές και κάτι θετικό στυλ οικονομικά, πληροφορική κτλ. Ε, σε 5-7 χρόνια θα έχουμε σίγουρη αποκατάσταση!
Πόσο δίκιο έχεις!!! Ακριβώς όπως τα λες είναι!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 21, 2015, 01:42:46 πμ »
Με προλαβες, Matina7! Ερχομουν τωρα να γραψω πανω κατω τα ιδια πραγματα,οποτε τωρα απλα θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!

Να προσθεσω μονο οτι, αν δεν υπηρχε η επαρκεια-που πολυ κακως υπαρχει στα Αγγλικα και μονο, καθως απο οσο ξερω οι αλλες ξενογλωσσες φιλολογιες δεν την εχουν-τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα στη δικη μας αγορα εργασιας. Αυτη τη στιγμη, αναμεσα σε μας που εχουμε κανει τις απαραιτητες σπουδες και ειμαστε καθηγητες, ας μου επιτραπει, και με τη βουλα, και στο ατομο με επαρκεια και μηδενικη εκπαιδευτικη ικανοτητα/παιδεια, τα φροντιστηρια προτιμουν τους επαρκειουχους και γιατι; Απλα, ειναι φτηνοτεροι και πανε με 3ευρω την ωρα και, φυσικα, κανουν την αναλογη δουλεια-οτι πληρωνεις παιρνεις, after all.

Αν τα φροντιστηρια ομως δεν ειχαν αλλη επιλογη απο το να παρουν τον καθηγητη Αγγλικης Φιλολογιας και να πληρωσουν τα νομιμα; Ποσοι απο εμας, που αυτη τη στιγμη ειμαστε ανεργοι, δε θα δουλευαμε;
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 21, 2015, 02:23:19 πμ »
Να προσθεσω μονο οτι, αν δεν υπηρχε η επαρκεια-που πολυ κακως υπαρχει στα Αγγλικα και μονο, καθως απο οσο ξερω οι αλλες ξενογλωσσες φιλολογιες δεν την εχουν-τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα στη δικη μας αγορα εργασιας. Αυτη τη στιγμη, αναμεσα σε μας που εχουμε κανει τις απαραιτητες σπουδες και ειμαστε καθηγητες, ας μου επιτραπει, και με τη βουλα, και στο ατομο με επαρκεια και μηδενικη εκπαιδευτικη ικανοτητα/παιδεια, τα φροντιστηρια προτιμουν τους επαρκειουχους και γιατι; Απλα, ειναι φτηνοτεροι και πανε με 3ευρω την ωρα και, φυσικα, κανουν την αναλογη δουλεια-οτι πληρωνεις παιρνεις, after all.

Αν τα φροντιστηρια ομως δεν ειχαν αλλη επιλογη απο το να παρουν τον καθηγητη Αγγλικης Φιλολογιας και να πληρωσουν τα νομιμα; Ποσοι απο εμας, που αυτη τη στιγμη ειμαστε ανεργοι, δε θα δουλευαμε;

Έχετε πραγματικά δίκιο όλοι οι απόφοιτοι ξένων φιλολογιών. Για εμένα είναι όντως λάθος που υπάρχει η επάρκεια, ενώ υπάρχουν ήδη πανεπιστημιακά τμήματα που λειτουργούν εδώ και χρόνια. Ήταν ο κύριος λόγος που το 2008 έβαλα την ελληνική φιλολογία ως στόχο ( και όχι την αγγλική αν και τρελαινόμουν για τα αγγλικά τότε ).Ας δεχτούμε ότι οκ υπάρχει η επάρκεια. Οκ την αφήνεις σαν κράτος. Θέσπισε όμως νόμο, όπως και στο δημόσιο σχολείο έτσι και σε κάθε νόμιμο πάροχο ιδιωτικής εκπαίδευσης να προσλαμβάνεται πτυχιούχος φιλόλογος ( απόφοιτος τριετούς ( για το εξωτερικό ) - τετραετούς πανεπιστημιακής σχολής ).  Στα μαθήματα κατ' οίκον, ας βάζει ο καθένας όποιον θέλει σπίτι του. Όπως και σε μένα αύριο ( σε 3 χρόνια που θα ολοκληρώσω το δεύτερο πτυχίο στην εργοθεραπεία, θα πάρω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, να κάνεις το ίδιο και σε άλλα επαγγέλματα πχ. στον καθηγητή ξένης γλώσσας ). Υπάρχουν και στον κλάδο μου ( της εργοθεραπείας εννοώ ), ειδικοί παιδαγωγοί με μεταπτυχιακό στην εργοθεραπεία ( ξέρω περίπτωση με πτυχίο και μεταπτυχιακό από το εξωτερικό ) που εργάζεται σε κέντρο αλλά όχι σαν εργοθεραπεύτρια , ως ειδική παιδαγωγός, καθώς ο εργοθεραπευτής είναι ο κάτοχος πτυχίου  :) και μόνο. Επομένως, μήπως πρέπει η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ( πέρα από τα τεχνικά επαγγέλματα - επαγγέλματα υγείας ) να συνοδεύει όλα τα επαγγέλματα ; Δε ξέρω από αυτά που βλέπω στη χώρα μας, θα ήταν ένας τρόπος να προστατευτούν πολλοί απόφοιτοι αρκετών σχολών. Αλλά με την προϋπόθεση ο κάτοχος της άδειας, να έχει πτυχίο για το επάγγελμα που θέλει να ασκήσει. Είναι η προσωπική μου άποψη αυτή και την καταθέτω  :)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 21, 2015, 02:26:49 πμ »
Δυστυχώς η ΠΕΚΑΔΕ τα χει κάνει πλακάκια με την Ελληνοαμερικανικη Ενωση και υπάρχει πολλή διαπλοκη και παρασκήνιο εκεί. Παίζουν πολλά γι αυτό γίνονται αυτά που γίνονται...
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 21, 2015, 02:46:27 πμ »
Δυστυχώς η ΠΕΚΑΔΕ τα χει κάνει πλακάκια με την Ελληνοαμερικανικη Ενωση και υπάρχει πολλή διαπλοκη και παρασκήνιο εκεί. Παίζουν πολλά γι αυτό γίνονται αυτά που γίνονται...

Το ίδιο πιστεύω και εγώ ότι παίζονται πολλά συμφέροντα διαχρονικά για αυτό το θέμα.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 22, 2015, 12:34:10 πμ »
Κι εγω  το ιδιο ακριβως πιστευω!! Η ΠΕΚΑΔΕ κοιταζει αλλα συμφεροντα-βλ. Ελληνοαμερικανικη Ενωση, ναι!!

Pink Butterfly, συμφωνω απολυτως μαζι σου και στο θεμα αδειας εργασιας...Δεν ειναι δυνατον να εισαι οτι δηλωσεις, αυτο το σεναριο επιστημονικης φαντασιας παιζει μονο Ελλαδα! Σε αρκετες χωρες εξωτερικου, ακομα και για ιδιαιτερο, οι γονεις ζητουν τα απαραιτητα δικαιολογητικα-αντιγραφο πτυχιου, αδειας εργασιας, βιογραφικο-ακριβως για να ξερουν ποιον βαζουν στο σπιτι τους!

Αναφερεις την Ελληνικη Φιλολογια, οποτε να σου πω το εξης 'κουφο' που ακουσα προσφατα. Στην περιοχη μου-και στις γυρω περιοχες- κυκλοφορει μια κυρια, αποφοιτος Λυκειου, παρακαλω, που δηλωνει καθηγητρια φιλολογος κι εχει αφθονα ιδιαιτερα-ενω ξερω φιλολογους που παλευουν να βρουν μαθηματα και δε βρισκουν. Απαραδεκτο;

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 22, 2015, 01:37:49 πμ »
Αναφερεις την Ελληνικη Φιλολογια, οποτε να σου πω το εξης 'κουφο' που ακουσα προσφατα. Στην περιοχη μου-και στις γυρω περιοχες- κυκλοφορει μια κυρια, αποφοιτος Λυκειου, παρακαλω, που δηλωνει καθηγητρια φιλολογος κι εχει αφθονα ιδιαιτερα-ενω ξερω φιλολογους που παλευουν να βρουν μαθηματα και δε βρισκουν. Απαραδεκτο;
[/quote]

 :o Τώρα μιλάς σοβαρά; Καλά η ανεπάρκεια της δε φαίνεται στα μαθήματα; Φιλολογικά μαθήματα υποτίθεται ότι κάνει. Κανείς δεν έχει καταλάβει ότι δεν έχει πτυχίο; Έχω μείνει άναυδη  :-X
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 22, 2015, 09:25:23 πμ »
Δυστυχώς ο καθένας δηλώνει ότι ασκεί όποιο επάγγελμα θέλει στον κλάδο των καθηγητών...

Με προλαβες, Matina7! Ερχομουν τωρα να γραψω πανω κατω τα ιδια πραγματα,οποτε τωρα απλα θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!

Να προσθεσω μονο οτι, αν δεν υπηρχε η επαρκεια-που πολυ κακως υπαρχει στα Αγγλικα και μονο, καθως απο οσο ξερω οι αλλες ξενογλωσσες φιλολογιες δεν την εχουν-τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα στη δικη μας αγορα εργασιας. Αυτη τη στιγμη, αναμεσα σε μας που εχουμε κανει τις απαραιτητες σπουδες και ειμαστε καθηγητες, ας μου επιτραπει, και με τη βουλα, και στο ατομο με επαρκεια και μηδενικη εκπαιδευτικη ικανοτητα/παιδεια, τα φροντιστηρια προτιμουν τους επαρκειουχους και γιατι; Απλα, ειναι φτηνοτεροι και πανε με 3ευρω την ωρα και, φυσικα, κανουν την αναλογη δουλεια-οτι πληρωνεις παιρνεις, after all.

Αν τα φροντιστηρια ομως δεν ειχαν αλλη επιλογη απο το να παρουν τον καθηγητη Αγγλικης Φιλολογιας και να πληρωσουν τα νομιμα; Ποσοι απο εμας, που αυτη τη στιγμη ειμαστε ανεργοι, δε θα δουλευαμε;

Εδώ θα διαφωνήσω σε κάποια σημεία. Προσωπικά, έχοντας κέντρο ξένων γλωσσών απασχολώ ως καθηγητές μόνο άτομα που έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους στα αντίστοιχα τμήματα ξενόγλωσσων φιλολογιών και πιστεύω πως πολλοί ιδιοκτήτες πράττουν το ίδιο. Θα έπρεπε όλοι, κατά τη γνώμη μου, αλλά αφού δεν υπάρχει νόμος που να σε υποχρεώνει, το φαινόμενο να διδάσκουν οι ήδη επαρκειούχοι θα συνεχίζεται.

Κι ένα ερώτημα σχετικά με τα ΙΕΚ, μιας και είμαστε σε αυτό το θέμα  ;) : Για να προσληφθείς πλέον ως καθηγητής σε δημόσιο ΙΕΚ πρέπει να ανήκεις στο μητρώο εκπαιδευτών ενηλίκων του ΕΟΠΠΕΠ; Για τα ιδιωτικά ΙΕΚ τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ και Αγγλικά-ή μάλλον έλλειψη αυτών
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 23, 2015, 07:14:09 μμ »
pink butterfly, μακαρι να εκανα πλακα, αλλα δυστυχως αυτη ειναι η τραγικη πραγματικοτητα. Κι εγω απορω απο τοτε που το εμαθα, πως στο καλο μπορει να εργαζεται ως φιλολογος ενω ειναι, ας μου επιτραπει, ασχετη! Δεν το καταλαβαινω καθολου, το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι η πιθανη αγνοια/μη-εκπαιδευση των γονεων!

MissPE06, οφειλω να σε συγχαρω, πραγματικα!! Εχω παει σε δεκαδες φροντιστηρια, ψαχνοντας δουλεια και κατα κανονα, ενω διαφημιζουν οτι ψαχνουν καθηγητες Αγγλικης Φιλολογιας, οταν παω με αφηνουν να καταλαβω οτι στην πραξη αναζητουν επαρκειουχο επι το πλειστον- αυτο το ' ναι, ξερετε, εμεις σκεφτομασταν καποιον με Proficiency' εχω βαρεθει να το ακουω και δεν ειμαι η μονη!Εχω διδακτικη εμπειρια 14 χρονια και αναλογο βιογραφικο, να προσθεσω εδω! :-\Εισαι απο τους λιγους, πιστευω ειλικρινα, που προσλαμβανουν καθηγητες των αναλογων φιλολογιων!!

Οσο για την απορια σου για τον ΕΟΠΠΕΠ, δες το θεμα για εκπαιδευτες ΚΔΒΜ-απαντησα εκει πριν δω την ερωτηση εδω!! :)
Dream a little dream of me...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 262
Σύνολο: 282

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.