*

Αποστολέας Θέμα: Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;  (Αναγνώστηκε 3449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 03:15:44 πμ »
Καλημέρα σας,
έχω επιλεγεί για το πρόγραμμα της ΑΣΠΑΙΤΕ. Πτυχιο εχω παρει το 2012. Θελω να ρωτησω επειδη ειμαι σε διλημμα σε τι θα με ωφελήσει; Του χρόνου αν έχω παιδαγωγική επάρκεια θα μπορέσω να μπω κάπου σαν αναπληρωτής;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2014, 05:10:59 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:49 »

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 09:27:51 πμ »
Η παιδαγωγική επάρκεια σου δίνει σαφές προβάδισμα έναντι όσων συναδέλφων δεν έχουν. Αν δεις τους φετινούς πίνακες η τελευταία συνάδελφος με παιδαγωγική επάρκεια είναι στο 512. Με τα φετινά δεδομένα δηλαδή θα ήσουν στο 513. Μέχρι του χρόνου βέβαια που θα τελειώσεις, θα αποκτήσουν και άλλοι συνάδελφοι παιδαγωγική επάρκεια είτε από ΑΣΠΑΙΤΕ είτε από μεταπτυχιακά και σε συνδυασμό με μόρια προϋπηρεσίας που πιθανόν να έχουν, θα σε προσπεράσουν. Τον ακριβή αριθμό αυτών δεν μπορείς να τον γνωρίζεις αλλά σίγουρα δεν είναι αμελητέος (φέτος πήρανε επάρκεια 150 άτομα περίπου). Οπότε υπολόγιζε ότι του χρόνου η σειρά σου θα είναι περίπου 650-670. Αν δηλώνεις όλη την Ελλάδα (και δυσπρόσιτες περιοχές) ίσως να έχεις κάποια ελπίδα στα μέσα της χρονιάς για καμιά αναπάντεχη αναπλήρωση (μειωμένου ωραρίου κατά πάσα πιθανότητα)... ίσως και όχι όμως. Ωστόσο την παιδαγωγική επάρκεια τη χρειάζεσαι και για μελλοντική συμμετοχή σου σε ΑΣΕΠ. Οπότε καλύτερα να το παρακολουθήσεις το πρόγραμμα. Διαφορετικά δεν υπάρχει καμία ελπίδα για σένα... 

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 11:38:30 πμ »
νομίζω οτι αυτο που σου είπε o/h annap ειναι το σωστο. Κάνε την παιδαγωγική επάρκεια γιατί απλα χωρίς αυτό δεν έχεις πιθανότητες. Και σίγουρα θα σου προσφέρει με τον α ή β τροπο. Τι θα γίνει στο μέλλον και εαν τελικά σου αποδεικτει πρακτικά χρήσιμο δεν μπορεί να το ξέρει κανείς. (μία ομοιοπαθούσα).

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:12:58 μμ »
Προς το παρών όπως σου είπε η Αννα προτάσσεσαι στον πίνακα και εαν θέλεις να εχεις έστω κ μια ευκαιρία να εργαστεί ως αναπληρωτής τοτε θα την εχεις με παιδαγωγική επάρκεια..βέβαια ο κάθε υπουργός κανει αλλαγές κάθε χρόνο οποτε κανένας δεν γνωρίζει τι μας επιφυλάσσει το μέλλον...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:57:49 »

Αποσυνδεδεμένος raul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 02:25:49 μμ »
αυτα τα 512 ατομα ποσοι 8α εργαστουν  ως αναπληρωτες φετος;

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 05:10:59 μμ »
Η παιδαγωγική επάρκεια σου δίνει σαφές προβάδισμα έναντι όσων συναδέλφων δεν έχουν. Αν δεις τους φετινούς πίνακες η τελευταία συνάδελφος με παιδαγωγική επάρκεια είναι στο 512. Με τα φετινά δεδομένα δηλαδή θα ήσουν στο 513.

Αυτό είναι εν μέρει σωστό και ισχύει αν έχει έστω και μία ώρα προϋπηρεσία. Αν δεν έχει προϋπηρεσία θα μπει στον Πίνακα Γ, μηδενικής προϋπηρεσίας. Από τον πίνακα Γ να κληθεί αναπληρωτής, φέξε μου και γλύστρισα...

Ωστόσο την παιδαγωγική επάρκεια τη χρειάζεσαι και για μελλοντική συμμετοχή σου σε ΑΣΕΠ.

Αυτό είναι σωστό.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 06:11:09 μμ »
Αυτό είναι εν μέρει σωστό και ισχύει αν έχει έστω και μία ώρα προϋπηρεσία. Αν δεν έχει προϋπηρεσία θα μπει στον Πίνακα Γ, μηδενικής προϋπηρεσίας. Από τον πίνακα Γ να κληθεί αναπληρωτής, φέξε μου και γλύστρισα...

Αυτό είναι σωστό.

Έχεις δίκιο για την παρατήρησή σου. Δικό μου λάθος. Θα είναι όντως στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας, οπότε ζήσε Μάη μου, όσον αφορά στις προσλήψεις αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσο απαραίτητη είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ για έναν ΠΕ19;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 11:01:30 μμ »
Έτσι πως έχουν τα πράγματα για την πληροφορική στην εκπαίδευση, μείωση κατά πολύ του αριθμού των ατόμων που πέρνουν έχει ως αποτέλεσμα άτομα που είχαν δουλέψει αρκετά χρόνια τώρα πια δες τους καλούν ως αναπληρωτές. Τώρα αν σου αρέσει η εκπαίδευση κάνε την ασπαιτε και άστηνε στην άκρη και δεν ξέρεις ποτέ θα σου χρειαστεί. Απλά προσωπική μου άποψη βρες με κάτι άλλο να ασχοληθείς γιατί αν δεν αλλάξει κάτι άμεσα χάνεις το χρόνο σου. Αν είναι κοντά στο σπίτι σου πήγαινε αλλά αν πρέπει να μετακομίσεις καλύτερα το χρόνο και τα χρήματα που θα χάσεις κάνε μεταπτυχιακό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.