*

Αποστολέας Θέμα: Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)  (Αναγνώστηκε 7587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 10:47:11 πμ »
Εγω δηλαδη που το χρειαζομαι σε δυο μηνες να κοιταξω για κατι αλλο; Εδωσα το καλοκαιρι IELTS με γυρω στις 10 ωρες ιδιαιτερο  και χωρις καλη προετοιμασια και εφτασα, κυριως λογω του πολυ πιεστικου χρονου στο test, στο 5.0. Σκεφτομουν το ECPE για τον ερχομενο Μαη αλλα τελικα χρειαζομαι τουλαχιστον ενα 6.0 μεχρι το Δεκεμβριο και σκεφτομουν να δωσω ΕCPE γιατι το ΙΕLTS δε το συμπαθω καθολου.
Το μειονεκτημα του ιδιαιτερου, που εξαρταται βεβαια απο το διδασκοντα, ειναι οτι δυσκολα κρατας σταθερο προγραμμα και χαλαρωνεις. Εμενα παντως δε με βοηθησε το ιδιαιτερο γιατι δεν ειχα κατι συγκεκριμενο να ασχολουμαι καθε φορα και ισψς σε φροντιστηριο να ηταν καλυτερα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2014, 10:50:35 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:15:33 μμ »
Είναι πολύ πιο εύκολο να πιάσεις 6.0 στο IELTS παρά να περάσεις το ECPE. Επιπλέον αν το χρειάζεσαι μέχρι τον Δεκέμβριο το ECPE δεν σε εξυπηρετεί γιατί τα αποτελέσματα θα βγουν καλό Φεβρουάριο. Δες αν υπάρχει κάποιο άλλο πιστοποιητικό που σε εξυπηρετεί π.χ. TOEIC. Αλλιώς, κάνε τα εξής:

Bρες κάποιον που έχει ξαναδιδάξει IELTS και ξέρει τι κάνει (πολλοί καθηγητές αναλαμβάνουν χωρίς να ξέρουν)
Κάνε μια καλή προετοιμασία, τουλάχιστον 20 ωρών, ιδανικά 30.
Ξαναδώσε για IELTS.

Καλή επιτυχία :)

Αποσυνδεδεμένος Blue Ivy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:36:29 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις αναλυτικότατες απαντήσεις σας. Συμφωνήσαμε με την καθηγήτρια που θα μου κάνει γύρω στις 4 ώρες για αρχή και ανάλογα τις αναγκες μου θα το προσαρμόσουμε.
 Σε μεγάλα φροντιστήρια που έψαξα κάνουν 6 ώρες / εβδομάδα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η δουλειά τους (παρά τις τεράστιες λίστες επιτυχόντων που σου παρουσιάζουν ).

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:40:24 μμ »
Λογω επαρχίας ειναι δύσκολο να βρεις κάποιον να ξέρει καλα το Ielts. Tην άνοιξη έχασα περίπου 2 μήνες αλλάζοντας καθηγήτριες και ψάχνοντας. Τελικα κατέληξα σε καποια καθηγήτρια με πολυ εμπειρία που το ήξερε αλλα λογω ηλικίας νομιζω οτι βαριοταν και δεν έκανε επαρκή προετοιμασία και το μεγάλο αρνητικό ειναι οτι δε μου έβαζε συγκεκριμένη δουλειά (πχ 2 test/week) και το πράγμα πήγαινε πολυ χαλαρά.
Αυτο φοβάμαι και στο μακροχρόνιο μαθημα αν ο δίδασκαν δεν ειναι αυστηρός στο προγραμμα του και με συγκεκριμένες απαιτήσεις. Ετσι υπολόγιζα κατι σαν το προγραμμα του Μάρκου: 2ωρες/εβδομάδα και 1-2 ωρες καθημερινή εξάσκηση.
Τέλος αξίζει να ασχοληθεί κανεις πολυ με το speaking; Γιατι στο IELTS, χωρις να εχω καλο επίπεδο και με 5-6 μαθηματα αποκλειστικά speaking, έφτασα στο 6.0 παρόλο που ειχα κολησει στην εξέταση με μια βασική άγνωστη λέξη και δε τα πήγα πολυ καλα. Εκτος αν με συμπαθησε η εξεταστρια.
Τωρα όσον αφορά το ecpe δεν ξερω ποσο πιο δύσκολο ειναι απο το edexel και το msu c2 παντως ένας φίλος μου που ηταν στο επίπεδο μου σε λιγότερο απο 3 μήνες σε φροντιστηριο και με κανά δυωρο διάβασμα τη μέρα πήρε: msu CELP (85), edexel c2 και ΚΠΓ C1 και χωρις ουσιαστικό υπόβαθρο .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:49:17 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 03:36:38 μμ »
Πόσο επαρχία μένεις; Δεν μπορεί να μην υπάρχει κανείς που να μπορεί να διδάξει IELTS. Αλλά και με 10 ώρες τι να σου πρωτοδιδάξει η καθηγήτρια; Η βαρεμάρα πού οφειλόταν; Μήπως είχες βρει κανένα φτηνό ιδιαίτερο και γι' αυτό η καθηγήτρια απαξιούσε να ασχοληθεί; Το IELTS θέλει δουλειά από την καθηγήτρια και συνήθως η δουλειά κοστίζει κάτι παραπάνω.

Με το speaking αξίζει να ασχοληθείς γιατί και το 6 δεν είναι κανένας μεγάλος βαθμός. Μπορεί με ένα πιο δύσκολο θέμα ή ένα θέμα για το οποίο δεν είχες ιδιαίτερες γνώσεις να έπαιρνες 5 ή 5.5. Αν αυτοί οι βαθμοί σε ικανοποιούν, τότε ΟΚ. Αν χρειάζεσαι παραπάνω, πρέπει να ασχοληθείς. Να σε συμπάθησε η εξετάστρια δεν παίζει.

"Ένας φίλος που ήταν στο ίδιο επίπεδο και έκανε τόση δουλειά...." αυτές είναι ιστορίες για να τις λέμε. Δύο άτομα μπορούν να είναι στο ίδιο επίπεδο θεωρητικά αλλά να αποδίδουν διαφορετικά στις εξετάσεις. Και η δουλειά που κάνεις δεν μετριέται με το κιλό. Κάποιος κάνει 2 ώρες δουλειά και αξίζουν για 4, άλλος κάνει 1 ώρα δουλειά και είναι σαν να μην έγινε. Όπως και στα περισσότερα πράγματα, αυτό που μετράει είναι η ποιότητα και όχι η ποσότητα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 03:55:47 μμ »
Καθολου φθηνό ίσα ίσα απο τα πιο ακριβά. Δυσκολεύτηκα παρα πολυ να βρω καθηγήτρια να εχει δουλέψει ielts.Η αλήθεια ειναι οτι εγω θελω κάποιον ο οποίος να μου εχει συγκεκριμένη δουλειά για την επόμενη φορα. Το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς το έκανα μόνος μου είτε απο φορούν ielts είτε μελετώντας πολυ καλα βιβλία και τεχνικές.
Ο βασικός λόγος αποτυχίας ηταν οτι δεν ειχα εξασκηθεί πολυ σε real time tests. Και ενώ για ielts υπαρχουν άπειρα βιβλία, forum, τεχνικές, και οτι αλλο μπορει κανεις να φανταστεί, στο Internet για το ecpe βρίσκεις απειροελάχιστα πράγματα.
Το θεμα του speaking δεν το ειχα καταλάβει και ήμουν εκτος θέματος προσπαθώντας να καταλάβω τι σημαίνει. Περίμενα 4-5max.
Oστον αφορά την ποιότητα καθένας εχει διαφορετικό τροπο αφομοίωσης οποτε αλλο πράγμα μαθαίνω κατι και αλλο αφομοιώνω. Και ενώ οι γνώσεις μου ηταν αρκετές τελικα η μη αφομοίωση οδήγησε σε χαμηλότερο βαθμό. Οποτε αυτο το νόημα εχει η αφομοίωση της ύλης και οχι απλά η κάλυψη της.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2014, 04:04:34 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 04:15:34 μμ »
Ο βασικός λόγος αποτυχίας ηταν οτι δεν ειχα εξασκηθεί πολυ σε real time tests.
 Το θεμα του speaking

Εχεις δίκιο. Ειχα κανει πάρα πολλά real time tests. Ειχα ξοδέψει πολλά για αγορά βιβλιων και ακουστικού υλικου. Το βιβλιοπωλειο Cosmos  χρυσό το έκανα!! ;D

Πρεπει εδω να πω πως η καθηγητρια που ειχα επιλέξει για την προετοιμασία ηταν αγγλίδα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 11:13:29 μμ »
Καθολου φθηνό ίσα ίσα απο τα πιο ακριβά. Δυσκολεύτηκα παρα πολυ να βρω καθηγήτρια να εχει δουλέψει ielts.Η αλήθεια ειναι οτι εγω θελω κάποιον ο οποίος να μου εχει συγκεκριμένη δουλειά για την επόμενη φορα. Το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς το έκανα μόνος μου είτε απο φορούν ielts είτε μελετώντας πολυ καλα βιβλία και τεχνικές.
Την καθηγήτρια γιατί την πλήρωνες; Αν και με 10 ώρες μάθημα δεν ξέρω τι περίμενες να καταφέρετε. Εγώ ποτέ δεν αναλαμβάνω IELTS για λιγότερο από 20 ώρες διδασκαλίας συν δύο τεστ προσομοίωσης. Και τις 20 τις θεωρώ λίγες.

Το θεμα του speaking δεν το ειχα καταλάβει και ήμουν εκτος θέματος προσπαθώντας να καταλάβω τι σημαίνει. Περίμενα 4-5max.
Ε όχι και 4. Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να πάρεις 4 στο IELTS :P Βασικά θα πρέπει να μιλάς σαν μαθητής της Elementary D, κομπιαστά και μόνο για απλά θέματα. Δεν έχει σημασία που δεν κατάλαβες κάτι. Δεν περιμένουν να τα ξέρεις όλα ούτε σε κόβουν άμα τύχει και έχεις μια άγνωστη λέξη.

Μάρκο οι δικοί μου μαθητές ποτέ δεν τελειώνουν παραπάνω από ένα βιβλίο με practice tests. Συνολικό κόστος για αγορά βιβλίων και ακουστικού υλικού: 22 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος sotos@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 12:19:40 μμ »
Πέρσι ανέλαβα μαθητή που είχε πάρει το ECCE το 2005 και από Σεπτέμβρη μέχρι Μάιο κάναμε 4 ώρες τη βδομάδα και πήρε το ECPE με την πρώτη και χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα. Ξέρω και άλλες περιπτώσεις όμως που ενώ είχαν 6 ώρες τη βδομάδα σε πολύ γνωστό κέντρο δεν το πήρε καμία από τις 3 φορές που έδωσε. Μην ακούτε ότι σας πασάρουν οτι θέλει 2 χρόνια μίνιμουμ μετά το lower. Κάθε μαθητής είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο με διαφορετικές δυνατότητες.

Αποσυνδεδεμένος sotos@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσες ώρες χρειάζονται για προετοιμασία ECPE ? (Iδιαίτερο)
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 12:22:46 μμ »
Επειδή είναι καθαρά και μόνο θέμα προσωπικής μελέτης-και επιμένω σε αυτό- δεν χρειάζονται άπειρες ώρες σε ιδιαίτερο ή φροντιστήριο. Αυτό που είναι σημαντικό την ώρα του μαθήματος με τον καθηγητή είναι ο προφορικός λόγος που απαρέγκλιτα είναι στα αγγλικά, η επεξήγηση αποριών και η διδασκαλία της τεχνικής της εξέτασης. ¨Ολα, μα όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα αφιέρωσης χρόνου στο σπίτι (δηλ. λεξιλόγιο, ακουστικά, επίλυση past papers, γραπτός λόγος).
Πάντα το δούλευα το πολύ με ένα τρίωρο (από 2 μαθήματα) την εβδομάδα. Φυσικά μιλάμε για συνειδητοποιημένο ενήλικα όχι για 15χρονο.
I couldn't agree more...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 298

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.