*

Αποστολέας Θέμα: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών  (Αναγνώστηκε 3131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 02:14:02 μμ »
Καλησπέρα σας!

Όσο αφορά το ΕΑΠ σκέφτομαι να κάνω αίτηση φέτος για το τμήμα "Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό" αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες με την αξιοπιστία των σπουδών.
Από το forum του ΕΑΠ και από διάφορες συζητήσεις με φίλους ανακάλυψα πως υπάρχει ένα θέμα  με την παιδαγωγική επάρκεια. Οι απόφοιτοι δεν έχουν το δικαίωμα για διορισμό στην εκπαίδευση διότι δεν συγκαταλέγονται στους ΠΕ αλλά μόνο σε προκηρύξεις δημοσίου που δεν έχω καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Ξέρει κανείς;

Το θετικό είναι πως τα δύο τελευταία χρόνια επιλέγονται όλοι οι υποψήφιοι που κάνουν αίτηση μιας και οι περισσότεροι αδυνατούν να ξεκινήσουν λόγω της οικονομικής δυσκολίας που αντιμετωπίζουμε όλοι μας με αποτέλεσμα τελικά να μένουν πάλι κενές θέσεις. Δεν πιστεύω ότι θα εξαλειφθεί αυτό το φαινόμενο αλλά θα αυξηθεί. Στο forum του ΕΑΠ διάβασα ότι κάθε χρονιά οι αιτήσεις είναι 10%-15% λιγότερες. 

Είμαι αποφασισμένη να δηλώσω και φέτος συμμετοχή και να κληρωθώ μιας και τις προηγούμενες χρονιές δεν ήμουν και τόσο τυχερή αλλά με προβληματίζει το γεγονός όσο αφορά την παιδαγωγική επάρκεια.

Υπάρχει τρόπος για αναγνώριση  με κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα ή με κάποια μετεκπαίδευση δύο ετών;; Ή θα αναγκαστούμε να δώσουμε κατατακτήριες και να φάμε τα χρόνια μας στις σπουδές;


Όποιος είναι ενημερωμένος σχετικά με το θέμα ας μου παραθέσει την αποψή του.
Ευχαριστώ για την προσόχη σας! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:21 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 02:35:23 μμ »
Για τα προπτυχιακά του ΕΑΠ δε γνωρίζω, το μεταπτυχιακό όμως "Σπουδές στην εκπαίδευση" δίνει πλέον παιδαγωγική επάρκεια. Κι εγώ από 'κει θα έχω επάρκεια, όταν μας χρειαστεί με το καλό!! Δες μήπως αξίζει να κάνεις αίτηση γι' αυτό αντί για προπτυχιακό. Τα τελευταία χρόνια επειδή πολλοί από όσους κληρώνονται στον πίνακα Α και στον Β (τους επιλαχόντες) επιλέγουν να μη γραφτούν -για οικονομικούς λόγους και λόγω αδιοριστίας-, καταλήγουν να παίρνουν φοιτητές και από τον πίνακα Γ, οπότε λογικά θα έχεις πιθανότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2014, 03:41:09 μμ από AntreaEirini »

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 03:09:05 μμ »
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση. :)
 
Είσαι απόφοιτος Ελληνικού Πολιτισμού; Αυτό το μεταπτυχιακό "Σπουδές στην Εκπαίδευση" έχω ακούσει πως δίνει , αλλά είναι σίγουρο και σε απόφοιτους ΕΑΠ ή μόνο ΠΕ;; Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να διευκρινίζει σχετικά με αυτό; Έχω ψάξει φυσικά αλλά δεν έχω βρει τίποτε..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2014, 03:11:43 μμ από Jov7 »

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 03:10:39 μμ »
Για τα προπτυχιακά του ΕΑΠ δε γνωρίζω, το μεταπτυχιακό όμως "Σπουδές στη εκπαίδευση" δίνει πλέον παιδαγωγική επάρκεια.
Από πότε άρχισε να ισχύει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:21 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 03:30:03 μμ »
Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα το πρώτο μήνυμα. Θεώρησα ότι είσαι ήδη απόφοιτη ΠΕ και ήθελες να πας στον Ελληνικό Πολιτισμό για την παιδαγωγική επάρκεια, γι' αυτό σου είπα να πας κατευθείαν για το μεταπτυχιακό. Δεν έχω τελειώσει ελληνικό πολιτισμό αλλά φιλολογία. Η επάρκεια στο Σπουδές στην εκπαίδευση αναγνωρίστηκε ή πέρυσι ή πρόπερσι.

Αποσυνδεδεμένος Phaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Sol omnibus lucet
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 03:30:34 μμ »
Καλησπέρα,

από το http://www.eap.gr/view.php?artid=3760 :


Ένταξη του ΠΜΣ «Σπουδές στην Εκπαίδευση» στις Επιστήμες της Αγωγής.

Σύμφωνα με το Ν. 4186 (ΦΕΚ Α'193/17-9-2013), αρ. 37, παρ. 7   'ο παρεχόμενος από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών του εγκεκριμένου Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών "Σπουδές στην Εκπαίδευση" εντάσσεται στους μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών στις επιστήμες της αγωγής'. Κατά συνέπεια, οι κάτοχοι του ως άνω τίτλου διαθέτουν τη διδακτική και παιδαγωγική επάρκεια σύμφωνα με τα οριζόμενα στην περίπτωση δ' της παρ. 3 του άρθρου 2 του Ν.3848/2010 "Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού, καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις" (ΦΕΚ Α'71).

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 03:49:24 μμ »
Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα το πρώτο μήνυμα. Θεώρησα ότι είσαι ήδη απόφοιτη ΠΕ και ήθελες να πας στον Ελληνικό Πολιτισμό για την παιδαγωγική επάρκεια, γι' αυτό σου είπα να πας κατευθείαν για το μεταπτυχιακό.
Όχι ,έχω τελειώσει νηπιαγωγός αλλά πάντα μου άρεζε η ιστορία και γι'αυτό σκέφτομαι να κάνω άιτηση. :)

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 03:54:24 μμ »
Καλησπέρα,

από το http://www.eap.gr/view.php?artid=3760 :


Ένταξη του ΠΜΣ «Σπουδές στην Εκπαίδευση» στις Επιστήμες της Αγωγής.

Σύμφωνα με το Ν. 4186 (ΦΕΚ Α'193/17-9-2013), αρ. 37, παρ. 7   'ο παρεχόμενος από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών του εγκεκριμένου Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών "Σπουδές στην Εκπαίδευση" εντάσσεται στους μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών στις επιστήμες της αγωγής'. Κατά συνέπεια, οι κάτοχοι του ως άνω τίτλου διαθέτουν τη διδακτική και παιδαγωγική επάρκεια σύμφωνα με τα οριζόμενα στην περίπτωση δ' της παρ. 3 του άρθρου 2 του Ν.3848/2010 "Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού, καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις" (ΦΕΚ Α'71).
Ωραία διευκρίνηση δεν την πρόσεξα στο site. Δηλαδή με ένα τέτοιο μεταπτυχιακό λύνεται το θέμα. Και σε ποιους πίνακες κατατατάσσονται για διορισμό οι απόφοιτοι του ΕΛΠ; Στους Φιλολόγους ή στους Ιστορικούς;;

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 04:19:02 μμ »
Νομίζω ότι το πρόβλημα με τους αποφοίτους ΕΛΠ δεν είναι η αναγνώρισή τους ως ΠΕ αλλά το ότι δεν τους αναγνωρίζονται επαγγελματικά δικαιώματα για να εργαστούν ως ΠΕ02 - κλάδος Φιλολόγων στους οποίους εντάσσονται οι απόφοιτοι Φιλολογίας, Ιστορικού, Φ.Π.Ψ κτλ. Η παιδαγωγική επάρκεια δεν έχει σχέση με το πρόβλημα των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:51:11 μμ »
Είχα την αίσθηση ότι με την κατοχύρωση της παιδαγωγικής επάρκειας αυτομάτως έχουν το δικαίωμα να διδάξουν οι απόφοιτοι ΕΛΠ. Όχι;;  :o Δηλαδή ούτε καν σε ένα φροντιστήριο;;

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΑΠ - Αξιοπιστία σπουδών
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:36:12 πμ »
Νομίζω αν πας στο eap-forums (http://www.eap-forums.gr/modules.php?name=Forums&file=index&c=1000000) και επιλέξεις Ελληνικό Πολιτισμό θα λυθούν οι απορίες σου.

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή και ρωτήσεις άτομα που έχουν τελειώσει το εν λόγω τμήμα. Υπάρχει και σύλλογος νομίζω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.