*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου  (Αναγνώστηκε 92441 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 23, 2018, 01:46:14 πμ »
νέααααα....το δεκάωρο δεν ισχύει...... είναι όσο θέλεις αρκεί να το εγκρίνει το συμβούλιο



Ισχύει ακόμη αυτό;Η έχει αλλάξει και μόνο μέχρι 10 ώρες μας καλύπτουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:49:39 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 06:11:37 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω αν ισχύει ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε και χωρίς την άδεια αυτή..Εννοώ να έχουμε κάνει αίτηση για άδεια αλλά να μην έχει συνεδριάσει το συμβούλιο.Έτσι έχασα ένα μήνα εργασίας πέρυσι αφού καθυστέρησαν να μου την εκδώσουν και ο διευθυντής ισχυρίστηκε ότι δεν μπορούσε να δεχτεί να ξεκινήσω χωρίς να έχει στα χέρια του την άδεια.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 06:50:15 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω αν ισχύει ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε και χωρίς την άδεια αυτή..Εννοώ να έχουμε κάνει αίτηση για άδεια αλλά να μην έχει συνεδριάσει το συμβούλιο.Έτσι έχασα ένα μήνα εργασίας πέρυσι αφού καθυστέρησαν να μου την εκδώσουν και ο διευθυντής ισχυρίστηκε ότι δεν μπορούσε να δεχτεί να ξεκινήσω χωρίς να έχει στα χέρια του την άδεια.

Προφανώς και υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο! Τώρα αν είναι θέμα διευθυντή δε το γνωρίζω, πιθανόν να είχε λάβει τέτοιες οδηγίες από το ινεδιβιμ. Άσε που υπάρχει και η περίπτωση να μη γνωρίζει, να σου λέει οκ έλα ξεκίνα και σε έλεγχο του ινεδιβιμ στη συνέχεια να σου τις κόψουν.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 07:52:14 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω αν ισχύει ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε και χωρίς την άδεια αυτή..Εννοώ να έχουμε κάνει αίτηση για άδεια αλλά να μην έχει συνεδριάσει το συμβούλιο.Έτσι έχασα ένα μήνα εργασίας πέρυσι αφού καθυστέρησαν να μου την εκδώσουν και ο διευθυντής ισχυρίστηκε ότι δεν μπορούσε να δεχτεί να ξεκινήσω χωρίς να έχει στα χέρια του την άδεια.

Εγω που δουλευα στο πανεπιστημιο, δουλευα κανονικα αλλα μου ειχαν πει οτι αν δεν βγει η αδεια μεχρι τις συμβασεια, δεν θα μπορεσει να βγει συμβαση και αρα δεν θα πληρωνομουν (οχι οτι πληρωθηκα μεχρι σημερα, αλλωστε κανουν διετια τουλαχιστον).
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:49:39 »

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #130 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 05:04:23 μμ »
Μπορεί κάποιος να είναι ΑΜΩ και να έχει πλήρη σύμβαση 407 σε πανεπιστήμιο;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος tzav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 03:49:16 μμ »
Ξέρεις κανείς αν αναπληρωτής ΑΠΩ μπορεί να δουλεύει ταυτόχρονα και σαν ιδιωτικός υπάλληλος σε εταιρία με πλήρες ωράριο απογευματινές ώρες; Χρειάζεται η άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου ή είναι μόνο για τους μόνιμους; Και αν χρειάζεται πότε θα προλάβει να την πάρει μέχρι να προσληφθεί;
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 525
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 03:55:41 μμ »
Ξέρεις κανείς αν αναπληρωτής ΑΠΩ μπορεί να δουλεύει ταυτόχρονα και σαν ιδιωτικός υπάλληλος σε εταιρία με πλήρες ωράριο απογευματινές ώρες; Χρειάζεται η άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου ή είναι μόνο για τους μόνιμους; Και αν χρειάζεται πότε θα προλάβει να την πάρει μέχρι να προσληφθεί;

Όχι δεν μπορεί. Ούτε οι  μόνιμοι μπορούνε.

Αποσυνδεδεμένος tzav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 03:59:54 μμ »
Και αν δεν ζητήσεις άδεια το ελέγχουν; Και τι γίνεται σε απολύουν; Και για τους ΑΜΩ το ίδιο ισχύει;

Όχι δεν μπορεί. Ούτε οι  μόνιμοι μπορούνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2020, 04:02:40 μμ από tzav »
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 04:36:00 μμ »
Όχι δεν μπορεί. Ούτε οι  μόνιμοι μπορούνε.


Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει πλεον ο περιορισμος των 10 ωρων/εβδομαδα, γιατι να μην μπορει;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 04:39:47 μμ »
Προσοχή!! Πλεον οι αποδοχές από τη 2η δουλειά δεν πρέπει να υπερβαίνουν αυτές του μισθού σου ως εκπαιδευτικου. Δεν ξέρω εαν εννοούν το μικτό ή το καθαρό ποσό ομως. Αυτό το πρόβλημα έχω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 525
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 04:56:17 μμ »
Το πρόβλημα δεν είναι ο περιορισμός των 10 ωρών. Πώς θα συνάψει σύμβαση με ιδιωτική εταιρεία; Με εξαίρεση κάποιες "ειδικές κατηγορίες" (βλέπε νομικοί και οικονομολόγοι) οι υπόλοιποι δεν μπορούν να εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα. Εξαίρεση αποτελούν υπηρεσίες εκπαίδευσης όπως ωδεία, Κέντρα δια βίου μάθησης, αθλητικοί συλλογοι κλπ. Επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα (αλλά χρειάζεται φυσικά άδεια ιδιωτικού εργου) για διδασκαλία σε δημόσια ΙΕΚ, πανεπιστήμια κλπ. καθώς και συμμετοχή σε ερευνητικά έργα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 08:23:42 μμ »
Προσοχή!! Πλεον οι αποδοχές από τη 2η δουλειά δεν πρέπει να υπερβαίνουν αυτές του μισθού σου ως εκπαιδευτικου. Δεν ξέρω εαν εννοούν το μικτό ή το καθαρό ποσό ομως. Αυτό το πρόβλημα έχω εγώ.

Το συνολο των αποδοχων δεν πρεπει να υπερβαινει το μισθο των γενικων γραμματεων των υπουργειων (περιπου 3500 ακαθαριστα).
Τουλαχιστον αυτο ισχυε περυσι που ζητησα εγω αδεια
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 08:26:36 μμ »
Το πρόβλημα δεν είναι ο περιορισμός των 10 ωρών. Πώς θα συνάψει σύμβαση με ιδιωτική εταιρεία; Με εξαίρεση κάποιες "ειδικές κατηγορίες" (βλέπε νομικοί και οικονομολόγοι) οι υπόλοιποι δεν μπορούν να εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα. Εξαίρεση αποτελούν υπηρεσίες εκπαίδευσης όπως ωδεία, Κέντρα δια βίου μάθησης, αθλητικοί συλλογοι κλπ. Επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα (αλλά χρειάζεται φυσικά άδεια ιδιωτικού εργου) για διδασκαλία σε δημόσια ΙΕΚ, πανεπιστήμια κλπ. καθώς και συμμετοχή σε ερευνητικά έργα.

Γιατι να μην μπορεις; Δεν υπαρχει καποιος περιορισμος περα απο το να ειναι διαφορετικη εργασια απο την πρωινη/βασικη και το συνολο των αποδοχων να μην ξέπερνα τις αποδοχες του γγ υπουργειου.

Εχεις δει καπου γραμμενο το οτι δεν μπορεις να δουλεψεις στον ιδιωτικο τομεα; Αν ναι, μπορεις να το παραθεσεις γιατι με ενδιαφερει;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος tzav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 10:57:32 μμ »
Για δουλειά σε ιδιωτικό τομέα ή για δημόσιο ζήτησες άδεια; Βρήκα ένα έγγραφο του υπουργείου που αναφέρει:
Όσον αφορά, τέλος, την αμοιβή του εκπαιδευτικού για απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα δεν τίθεται όριο απολαβών, εφόσον αυτές φορολογούνται ανάλογα με το ύψος τους και δεν είναι υποχρεωτικό να αναφέρεται στη βεβαίωση του φορέα η αμοιβή του αιτούμενου εκπαιδευτικού. 

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwirhdeL___rAhXKjqQKHcjDCuMQFjACegQIBRAB&url=http%3A%2F%2Fdipe.ait.sch.gr%2Fnomothesia%2Fadeia%2520askhshs%2Fervthmata%2520me%2520adeia%2520askhshs.doc&usg=AOvVaw0jBPuj38TZqnapS2fjdmut

Το συνολο των αποδοχων δεν πρεπει να υπερβαινει το μισθο των γενικων γραμματεων των υπουργειων (περιπου 3500 ακαθαριστα).
Τουλαχιστον αυτο ισχυε περυσι που ζητησα εγω αδεια
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2020, 11:09:18 μμ από tzav »
ΠΕ86

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.