*

Αποστολέας Θέμα: Παράλληλη στήριξη  (Αναγνώστηκε 7796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράλληλη στήριξη
« στις: Οκτώβριος 02, 2014, 01:23:31 μμ »
Καλημέρα. Έχω καταθέσει από πέρυσι το Μάιο ένα αίτημα παράλληλης στήριξης για τα παιδιά μου  που πάνε νηπαγωγείο.  Η ψυχολόγος που τα είδε πριν λίγες μέρες θεωρεί ότι δεν χρειάζονται αφενός γιατί είναι μικρά και θα προχωρήσουν, αφετέρου είναι   πολύ νωρίς να μιλήσει κανείς για ελλειμματική προσοχή. επίσης μου είπε ότι τυχόν εγκριση θα στιγμάτιζε τα παιδιά. Αύριο με έχουν καλέσει από το ΚΕΔΔΥ για το ραντεβού με την εκπαιδευτικό. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν από την εμπειρία σας θεωρείται ότι υπάρχει πιθανότητα να εγκριθεί το αίτημα από τη στιγμή που η ψυχολόγος είναι αρνητικό. Σκέφτομαι να μην πάω καθόλου τα παιδιά στο ραντεβού, γιατί θεωρώ ότι δεν έχουμε καμία τύχη από την στιγμή οι πιστώσεις είναι το 1/3 των αιτημάτων.
θα ήταν πολύτιμη για μένα η γνώμη ανθρώπων που δουλεύουν με παιδιά.
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:57 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 01:53:42 μμ »
Η ΔΕΠΥ δεν μπορεί να διαγνωσθεί από ψυχολόγο ούτε από κεπαιδευτικό. Πρέπει να γίνει διάγνωση από παιδοψυχίατρο. Η ηλικία του νηπαιγωγείου δεν είναι (πάντα) πολύ νωρίς για να γίνει η διάγνωση, αλλά όχι από το ΚΕΔΔΥ. Η δουλειά του ΚΕΔΔΥ είναι να προτείνει το κατάλληλο πλαίσιο για παιιδά που έχουν ΔΕΠΥ.

Αν υπάρχει υπόνοια για ΔΕΠΥ μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιο παιδοψυχιατρικό τμήμα δημόσιου νοσοκομείου και να δείτε τι γίνεται.

Μπορεί τα παιδιά να μην έχουν ΔΕΠΥ (ή και να έχουν). Η αξιολόγηση τους, όμως, μπορεί να προσφέρει πολλά άλλα πράγματα. Μπορεί να δείτε τομείς στους οποίους δεν ξέρατε ή δεν υποψιαζόσασταν ότι υπάρχουν δυσκολίες.

Αλήθεια στο σχολείο ο/η εκπαιδευτικός τι λέει;

Τέλος, ακόμα και να γίνει πρόταση για ΠΣ, ρεαλιστικά μιλώντας, για φέτος είναι πολύ δύσκολο. Ακόμα δεν έχουν έρθει οι ΠΣ των παιδιών που έκαναν τα χαρτιά τους τον Ιούνιο. Εσείς θα είστε δεύτερη φουρνιά.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος geri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 02:05:42 μμ »
emmaki ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το σχετικό αίτημα το έχω καταθέσει ήδη από τον περασμένο Μάιο. Έχω χαρτί δημόσιο νοσοκομείου το οποίο αναφέρεται σε ελλειμματική προσοχή και τα παιδιά παρακολουθούν για τρίτη χρονιά φέτος πρόγραμμα παρέμβασης με λογοθεραπείες και εργοθεραπείες. Έχουμε αλλαγή εκπαιδευτικών καθώς ήταν αναπληρώτριες, οπότε δεν υπάρχει συνέχεια σε αυτό το κομμάτι. Πάντως πέρυσι που το είχα συζητήσει μαζί τους η μια εκπαιδευτικός ήταν αρνητική θεωρώντας οτι το ένα παιδί δεν χρειάζεται. για το άλλο παιδί υπήρχε αρχικώς η σύσταση να ζητήσουμε παράλληλη στήριξη, ωστόσο στο τέλος της χρονιάς η ίδια δήλωνε πολύ ικανοποιημένη με την εξέλιξη του παιδιού.

εκείνο το οποίο εγώ ρωτάω είναι αν υπάρχει περίπτωση έγκρισης.

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 02:12:40 μμ »
Η διεπιστημονική ομάδα του ΚΕΔΔΥ θα κάνει νέα αξιολόγηση στα παιδιά σας, βάσει της οποίας θα προκύψει η ανάλογη γνωμάτευση, που θα αναφέρει μεταξύ άλλων αν προτείνει ή όχι ''παράλληλη στηριξη" των παιδιών. Η έγκριση ή μη ενός αιτήματος δεν εξαρτάται μόνο από τη σύσταση-γνωμάτευση ενός ειδικού, που έχει αξιολογήσει κατά το παρελθόν ένα παιδί, για πολλούς λόγους. Το δεύτερο ζήτημα που θίγετε, δηλ. το αν η παρουσία ενός ειδικού δίπλα στο παιδί και μέσα στη γενική τάξη, θα στιγματίσει το παιδί, είναι σχετικό. Και αυτό πάλι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, που δεν υπάρχει λόγος να υπεισέλθουμε. Προσωπικά, θα σας πρότεινα, να πάτε στο ραντεβού σας (που ενδέχεται να είναι περισσότερα από ένα) για έτσι θα σας δοθεί η δυνατότητα να διαμορφώσετε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα, καθώς θα  ακούσετε την άποψη μιας ομάδας ειδικών.
Αντιλαμβάνομαι τους φόβους σας για το "στιγματισμό" αλλά αν υπάρχει λόγος να υποστηριχθούν τα παιδιά σας από ένα ειδικό, πιστέψτε με ότι θα τους κάνετε περισσότερο καλό, παρά κακό. Άλλωστε η παράλληλη στήριξη δεν υπάρχει επ' αόριστον. Αυτή είναι και η λογικἠ της ένταξης.
Το τρίτο ζήτημα, δηλ οι πιστώσεις του υπουργείου, δεν πρέπει (κατά την άποψή μου) να σας απασχολεί και να αποτελεί κωλυμα ή λόγο για να ακυρώσετε το ραντεβού σας. Αν κριθεί ότι τα παιδιά σας  χρειάζονται υποστήριξη, το υπουργείο οφείλει να κάνει τις ενδεδειγμένες ενεργειες για να σας καλύψει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:57 »

Αποσυνδεδεμένος geri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 02:56:10 μμ »
Annoula σ' ευχαριστώ και εσένα που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις στο ερώτημά μου. το ζήτημα του στιγματισμού δεν το έθεσα εγώ αλλά η ψυχολόγος που τα είδε. για εμένα δεν τίθεται τέτοιο θέμα, καθώς είμαι της λογικής να τους δώσω ότι περισσότερο γίνεται για να τα βοηθήσω. εξάλλου πχ  σε 20 χρόνια κανείς δεν θα θυμάται αν ένα παιδί είχε παράλληλη στήριξη στο νηπιαγωγείο, οπότε αυτό το θεωρώ αστείο.
το ζήτημα των πιστώσεων το έθεσα, γιατί το να πάω στο ραντεβού συνεπάγεται για μένα μια υπολογίσιμη δαπάνη, περίπου 150 χλμ και είναι η τρίτη φορά που θα το κάνω. με προβλημάτιζε λοιπόν μήπως κάνω τζάμπα έξοδα, από την στιγμή που στο νηπιαγωγείο δεν λειτουργεί ακόμη ούτε το ολοήμερο τμήμα. μπακαλίστικη λογική, ξέρω. αλλά δυστυχώς η κατάσταση είναι τέτοια που υποχρεωνόμαστε να τα συνυπολογίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 03:21:31 μμ »
Καθόλου μπακαλίστικη. Οφειλουμε να συνυπολογίζουμε όλες τις παραμέτρους.

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:30:33 μμ »
geri πολύ σωστά σου τα έχουν γράψει ως τώρα, εγώ θέλω με βάση την εμπειρία μου να σου προσθέσω ότι μου έχουν πει, ότι δηλαδή είναι δύσκολο να διαγνωστεί ΔΕΠΥ σε πολύ μικρές ηλικίες γιατί πάντα υπάρχει η ανωριμότητα λόγω ηλικίας και πως τα Κ.Ε.Δ.Δ.Υ. συνήθως δεν εισηγούνται παράλληλη στήριξη για ΔΕΠΥ, αλλά και αυτό είναι καθαρά θέμα Κ.Ε.Δ.Δ.Υ. Έχω την εξής απορία, λες ότι από το Μάιο έχεις κάνει αίτημα για παράλληλη μέχρι στιγμής το Κ.Ε.Δ.Δ.Υ. τι είχε προτείνει??
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος geri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 05:43:14 μμ »
LAaleXXX, την περασμένη Άνοιξη κατέθεσα το σχετικό αίτημα. τίποτε δεν μου είπε κανείς. δεν ξέρω ποια διαδικασία ακολουθείται. τότε μου είχαν πει ότι από Σεπτέμβριο θα με έπαιρναν τηλέφωνο, όπως και έγινε. Με πήραν τηλέφωνο και κλείσαμε τα ραντεβού. Αυτό, τίποτε άλλο.
Απλά έχω σχεδόν τη βεβαιότητα ότι τζάμπα ταλαιπωρώ τα παιδιά και τα υποβάλλω σε μια δοκιμασία από την οποία δεν θα βγει τίποτε, δηλαδή δεν θα εγκριθεί  η ικανοποίηση του αιτήματος.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 07:12:40 μμ »
Προσωπικά, έχοντας στην οικογένειά μου άτομο με υποψία ΔΕΠΥ, θεωρώ ότι είναι σημαντικό να γίνει αξιολόγηση από το ΚΕΔΔΥ, αν όχι για να πάρετε παράλληλη άμεσα/φέτος, για να υπάρχει στον φάκελο των παιδιών για το μέλλον, κυρίως αν αργότερα επιβεβαιωθεί ότι τα παιδιά έχουν ΔΕΠΥ.

Ενδεχομένως να μην υπάρχει κάτι (όπως τελικά στη δική μας περίπτωση), απλώς μια ηλικιακή ανωριμότητα.
Αυτό σε εμάς το γνωμάτευσαν στα 8, μολονότι είχαμε παράλληλη στα νήπια και τμήμα ένταξης στην Α' και τη Β' Δημοτικού.

Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 08:37:50 μμ »
Γισ να υπάρχει παράλληλη στήριξη σ' ένα τμήμα νηπιαγωγείου,θα πρέπει να υπάρχει διάγνωση απ' το ΚΕΔΔΥ και βεβαίωση φοίτησης των παιδιών στο συγκεκριμένο νηπιαγωγείο.Από κει κι έπειτα,καταθέτεις τη διάγνωση και τη βεβαίωση φοίτησης στο πύσπε που ανήκει το νηπιαγωγείο και τους πιέζεις όσο μπορείς για να στείλουν ειδική παιδαγωγό και....ο θεός βοηθός!!Η αλήθεια είναι ότι,όσο πιο νωρίς προλαβαίνουμε κάτι,τόσο μικρότερο θα είναι το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουμε.Αντίθετα,όσο αφήνουμε κάτι να χρονίζει,τόσο το πρόβλημα διογκώνεται....Καλή συνέχεια,geri.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 07:36:46 πμ »
Το πυσπε δεν έχει καμια δουλεια με την παράλληλη.
Η διαδικασία είναι η εξης: γίνεται η αξιολόγηση, προτείνει το κεδδυ ΠΣ, υπογράφει ο γονιός τη γνωμάτευση που πρεπει να έχει το λογηοτυπο του ΕΣΠΑ. Μετά, ο διευθυντής του σχολείου εκδίδει μια βεβαίωση εγγραφής για το παιδί, την οποία μαζί με μια αίτηση τι γονέα και αντίγραφο την γνωμάτευση του κεδδυ, τη στέλνει στην πρωτοβάθμια (η βεβαίωση και η αίτηση είναι με λογότυπο).
Απο την πρωτοβάθμια στέλνονται στο υπουργείο. Εκεί πρεπει να είναι μέχρι τις 20 Οκτωβρίου.
Απο εκεί και πέρα, εγκρίνεται η αίτηση απο το υπουργείο και έρχεται η έγκριση στην πρωτοβάθμια.
Και μετά περιμένουμε τις πιστώσεις....
Προηγούνται οι αυτισμοι και έπονται τα υπολοιπα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 09:26:58 πμ »
Το πυσπε δεν έχει καμια δουλεια με την παράλληλη.
Η διαδικασία είναι η εξης: γίνεται η αξιολόγηση, προτείνει το κεδδυ ΠΣ, υπογράφει ο γονιός τη γνωμάτευση που πρεπει να έχει το λογηοτυπο του ΕΣΠΑ. Μετά, ο διευθυντής του σχολείου εκδίδει μια βεβαίωση εγγραφής για το παιδί, την οποία μαζί με μια αίτηση τι γονέα και αντίγραφο την γνωμάτευση του κεδδυ, τη στέλνει στην πρωτοβάθμια (η βεβαίωση και η αίτηση είναι με λογότυπο).
Απο την πρωτοβάθμια στέλνονται στο υπουργείο. Εκεί πρεπει να είναι μέχρι τις 20 Οκτωβρίου.
Απο εκεί και πέρα, εγκρίνεται η αίτηση απο το υπουργείο και έρχεται η έγκριση στην πρωτοβάθμια.
Και μετά περιμένουμε τις πιστώσεις....
Προηγούνται οι αυτισμοι και έπονται τα υπολοιπα

να συμπληρώσω ότι, εκτός από τη γνωμάτευση, χρειάζεται κ εισήγηση του κεδδυ για παράλληλη
και, όπως έχει ειπωθεί και διαπιστωθεί, η έγκριση της παράλληλης από το υπουργείο δε σημαίνει ότι και θα υλοποιηθεί..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 11:24:54 πμ »
να συμπληρώσω ότι, εκτός από τη γνωμάτευση, χρειάζεται κ εισήγηση του κεδδυ για παράλληλη
και, όπως έχει ειπωθεί και διαπιστωθεί, η έγκριση της παράλληλης από το υπουργείο δε σημαίνει ότι και θα υλοποιηθεί..


Ε, ναι!
Το θεώρησα αυτονόητο ότι η γνωμάτευση θα περιλαμβάνει την εισήγηση ΠΣ.... Αν δεν το πει το ΚΕΔΔΥ, δεν μπορεί ούτε αίτηση να γίνει, όπως διευκρινίζεται στην εγκύκλιο που ήρθε τον Ιούνιο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 06:02:02 μμ »
Το πυσπε δεν έχει καμια δουλεια με την παράλληλη.
Η διαδικασία είναι η εξης: γίνεται η αξιολόγηση, προτείνει το κεδδυ ΠΣ, υπογράφει ο γονιός τη γνωμάτευση που πρεπει να έχει το λογηοτυπο του ΕΣΠΑ. Μετά, ο διευθυντής του σχολείου εκδίδει μια βεβαίωση εγγραφής για το παιδί, την οποία μαζί με μια αίτηση τι γονέα και αντίγραφο την γνωμάτευση του κεδδυ, τη στέλνει στην πρωτοβάθμια (η βεβαίωση και η αίτηση είναι με λογότυπο).
Απο την πρωτοβάθμια στέλνονται στο υπουργείο. Εκεί πρεπει να είναι μέχρι τις 20 Οκτωβρίου.
Απο εκεί και πέρα, εγκρίνεται η αίτηση απο το υπουργείο και έρχεται η έγκριση στην πρωτοβάθμια.
Και μετά περιμένουμε τις πιστώσεις....
Προηγούνται οι αυτισμοι και έπονται τα υπολοιπα
Ναι,έχεις δίκιο,την πρωτοβάθμια εννοούσα.Αυτή είναι η διαδικασία,όπως την περιγράφεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.