*

Αποστολέας Θέμα: AΠΚΥ - ΠΜΣ Γλώσσα και Λογοτεχνία  (Αναγνώστηκε 7278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
AΠΚΥ - ΠΜΣ Γλώσσα και Λογοτεχνία
« στις: Οκτώβριος 07, 2014, 10:45:26 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Παρακολουθεί κάποιος το συγκεκριμένο εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό για να μας διαφωτίσει;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2014, 09:08:24 μμ από julie_v »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ελένη79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ANOIKTO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 09:49:00 πμ »
Καλημέρα,αυτό το μεταπτυχιακό ενδιαφέρει και εμένα. Θα ήθελα κάποιος που το έχει ήδη ξεκινήσει να μας πει τις εντυπώσεις του/της.

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ANOIKTO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 03:05:51 πμ »
Καλησπέρα! Είμαι ήδη στον 2ο χρόνο του μεταπτυχιακού, και οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες. Είμαι στη διάθεσή σας για κάθε επιμέρους ερώτημα.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ANOIKTO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 12:05:03 μμ »
Καλημέρα maria_1,σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση σου. Ήθελα να σε ρωτήσω πόσες ώρες μελέτης απαιτούνται την εβδομάδα και αν οι καθηγητές είναι καλοί και συνεργάσιμοι.Ακόμα αν χρειάζεται να αγοράσουμε κάποια βιβλία ή σημειώσεις.Επειδή είμαι φιλόλογος στο γυμνάσιο συνδέεται καθόλου με θέματα διδακτικής της γλώσσας και της λογοτεχνίας ή προσέγγισης ενός λογοτεχνικού κειμένου ή γλωσσικού φαινομένου. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και θα το προτιμούσα από ένα καθαρά παιδαγωγικό μεταπτυχιακό. Ελπίζω να μη σε κούρασα με τις αλλεπάλληλες ερωτήσεις μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ANOIKTO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 03:53:35 μμ »
Καλημέρα maria_1,σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση σου. Ήθελα να σε ρωτήσω πόσες ώρες μελέτης απαιτούνται την εβδομάδα και αν οι καθηγητές είναι καλοί και συνεργάσιμοι.Ακόμα αν χρειάζεται να αγοράσουμε κάποια βιβλία ή σημειώσεις.Επειδή είμαι φιλόλογος στο γυμνάσιο συνδέεται καθόλου με θέματα διδακτικής της γλώσσας και της λογοτεχνίας ή προσέγγισης ενός λογοτεχνικού κειμένου ή γλωσσικού φαινομένου. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και θα το προτιμούσα από ένα καθαρά παιδαγωγικό μεταπτυχιακό. Ελπίζω να μη σε κούρασα με τις αλλεπάλληλες ερωτήσεις μου.
Καλησπέρα Ελένη! Λοιπόν, θα σου πω για το δικό μου πρόγραμμα διαβάσματος. Έχω ήδη τελειώσει την πρώτη θεματική ενότητα, και αυτή τη χρονιά έχω τις δύο τελευταίες πριν τη διπλωματική. Ο χρόνος διαβάσματος είναι κατά μ. ό. περίπου μία με δύο ώρες την ημέρα για το κάθε μάθημα, βασικά και με μία ώρα νομίζω -αλλά καθημερινά όμως- είσαι καλυμμένη.
Οι καθηγητές είναι σούπερ, νέοι άνθρωποι, άτομα με φοβερή προσωπικότητα και φτασμένοι επιστήμονες στον τομέα τους. Για τη θεματική: από όλα έχει. Η πρώτη υποχρεωτική ενοτητα ΕΛΓ 50 ασχολείται με την γνωσσολογία και αναλύονται φαινόμενα αρχαίας και νέας ελληνικής γλώσσας. Η δεύτερη θεματική ΕΛΓ 51 ασχολείται με τη λογοτεχνία και την ιδεολογία, με αντικείμενο ασχολίας από τα σχήματα του Γοργία μέχρι την queer κριτική, αφηγηματολογία και επιτέλεση. Οι άλλες Θ. Ε. έχουν ως αντικείμενο είτε τη διδακτική και τη μετάφραση (ΕΛΓ 60), είτε το μυθιστόρημα με θεωρίες Λούκατς-Μπαχτίν-Frye-Jameson κλπ κλπ (ΕΛΓ 61). 
Οι σημειώσεις είναι όλες παρεχόμενες από το πανεπιστήμιο, ενώ τα βιβλία στην πρώτη ενότητα δεν είναι απαραίτητα. Στη δεύτερη ναι υπάρχουν κάποια που πρέπει να αγοραστούν, πχ η Γνωριμία με τη Θεωρία του Barry. Γενικά αν κάτι πρέπει να αγοραστεί το λένε ήδη οι διδάσκοντες από την αρχή, και αφετέρου πολύ υλικό παρέχεται από τους διδάσκοντες.

Έχουμε και ομάδα στο Facebook  :D https://www.facebook.com/groups/156516677884275/

Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε άλλο!!

Αποσυνδεδεμένος Ελένη79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ANOIKTO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 04:53:20 μμ »
Ευχαριστώ Μαρία για την εκτενέστατη απάντηση σου, να είσαι καλά και καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ANOIKTO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 05:05:45 μμ »
Ευχαριστώ Μαρία για την εκτενέστατη απάντηση σου, να είσαι καλά και καλή συνέχεια.
Να είσαι και εσύ καλά! Καλή συνέχεια!!

Αποσυνδεδεμένος Σοφία Κ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ANOIKTO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 12:53:06 πμ »
Καλησπέρα! Είμαι ήδη στον 2ο χρόνο του μεταπτυχιακού, και οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες. Είμαι στη διάθεσή σας για κάθε επιμέρους ερώτημα.
Καλησπέρα, θα ήθελα κι γω να ρωτήσω με τη σειρά μου την συμβαίνει με την αναγνώριση του τίτλου σε Ελλάδα και εξωτερικό.
Εχω έρθει σε επαφή με τον ΔΟΑΤΑΠ χωρίς να λάβω ξεκάθαρη απάντηση ωστοσο.... ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ANOIKTO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 11:11:47 πμ »
Κάθε πότε είναι οι δηλώσεις; Έχει π.χ για άνοιξη του 2015;

Αποσυνδεδεμένος Σοφία Κ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ANOIKTO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 12:53:48 μμ »
Κάθε πότε είναι οι δηλώσεις; Έχει π.χ για άνοιξη του 2015;

Περίπου στις 20 Νοεμβρίου ανοίγουν οι αιτήσεις. Κανενα νεο για την αναγνώρισή του απο τον ΔΟΑΤΑΠ;;

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ANOIKTO ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 07:05:01 μμ »

Περίπου στις 20 Νοεμβρίου ανοίγουν οι αιτήσεις. Κανενα νεο για την αναγνώρισή του απο τον ΔΟΑΤΑΠ;;
Τώρα σε λίγες μέρες θα γίνει η τελετή αποφοίτησης των πρώτων εισαχθέντων, οπότε λογικά σύντομα θα υπάρξει απάντηση από ΔΟΑΤΑΠ καθώς οι πτυχιούχοι θα κάνουν αιτήσεις για αναγνώριση.
Γενικά μιλώντας, ο Δοατάπ θέτει δύο κριτήρια αναγνώρισης των εξ αποστάσεως: 1) φυσική παρουσία στις εξετάσεις και 2) να γινεται το πρόγραμμα εξ ολοκλήρου από προσωπικό του πανεπιστημίου χωρίς συνεργαζόμενα ιδρύματα/γραφεία με την εξαίρεση του εξεταστικού χώρου. Με την πείρα που έχω από τον ένα χρόνο και τώρα στο μεταπτυχιακό, βλέπω πως αυτά τα δύο πληρούνται. Οπότε δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αναγνώρισης. 

Αποσυνδεδεμένος Σοφία Κ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aνοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου Μεταπτυχιακό Γλώσσα και Λογοτεχνία
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 07:29:46 μμ »
Ελπίζω "το συντομα" του Δοαταπ να μην είναι σε κανένα χρόνο και χάσουμε και τις φετινές αιτήσεις...

Αποσυνδεδεμένος Ελένη79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aνοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου Μεταπτυχιακό Γλώσσα και Λογοτεχνία
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 08:48:12 πμ »
Καλημέρα, επειδή και εγώ έστειλα email στον ΔΟΑΤΑΠ κατάλαβα ότι αναγνωρίζεται εφόσον ισχύουν κάποιες προϋποθέσεις που έτσι και αλλιώς ισχύουν για το συγκεκριμένο Παν/μιο. Έτσι και αλλιώς είδα στην ομάδα του μεταπτυχιακού στο FB ότι την προηγούμενη βδομάδα ορκίστηκαν οι πρώτοι απόφοιτοι ,οπότε θα μάθουμε σύντομα αν αναγνωρίστηκαν τα πτυχία τους.

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aνοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου Μεταπτυχιακό Γλώσσα και Λογοτεχνία
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 09:06:19 μμ »
Πότε να περιμένουμε την προκήρυξη για το νέο έτος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.