*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας ΙΕΚ από το ΑΣΕΠ, για προκήρυξη εκτός εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 20923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dmarin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Καλημέρα συνάδελφοι.

Παρακαλώ εάν κάποιος γνωρίζει να μας δώσει τα φώτα του!

1) Θέλω να αναγνωρίσω την διδακτική εμπειρία απο Δημόσια ΙΕΚ που έχω στον ΑΣΕΠ ως εργασιακή εμπειρία. Μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΑΣΕΠ μου είπαν ότι θέλει τρία πράγματα.
   α) Βεβαίωση με ώρες, ειδικότητα, ωρολόγιο πρόγραμμα κλπ
   β) Αντίγραφο της σύμβασης
   γ) Βεβαίωση ασφαλιστικής κάλυψης

Με το α και β είμαστε εντάξει όμως στα προηγούμενα εξάμηνα δεν μας ασφάλιζε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ως εκπαιδευτές και πληρωνόμασταν με ΑΕΔ. (Δεν ξέρω με ποιό τρόπο φορέας του δημοσίου είχε "ανασφάλιστους" εργαζόμενους νόμιμα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)

Μου είπαν απο τον ΑΣΕΠ ότι πρέπει να πάρω μια βεβαίωση απο τον φορέα στον οποίο εργαζόμουν ότι για εκείνη την περίοδο "δεν υποχρεούνταν σε ασφαλιστική κάλυψη". Αυτό απο που θα το πάρω απο τα ΙΕΚ ή πρέπει να απευθυνθώ κατευθείαν στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Έχω 5-6 συμβάσεις έτσι και είναι όλες απο διαφορετικά ΙΕΚ. Το θέατρο του παραλόγου όπως καταλαβαίνετε.

2) Επίσης για το εξάμηνο 2014Α υποτίθεται ότι θα μας κολλούσαν ένσημα (κρατήσεις έγιναν πάντως) αλλά δεν φαίνονται πουθενά στο ΙΚΑ, οπότε ούτε αυτό αποδεικνύεται εγγράφως με κάποιο τρόπο. Μπήκαν σε κανέναν ένσημα; Ξέρει κανείς τί γίνεται;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Οι ερωτήσεις που κάνεις θεωρώ ότι απασχολούν πολλούς εκπαιδευτές των ΙΕΚ.
Μακάρι να είχαμε και απαντήσεις...
Πάντως ένσημα, απ' όσο γνωρίζω, δεν έχουν μπει.

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ

2) Επίσης για το εξάμηνο 2014Α υποτίθεται ότι θα μας κολλούσαν ένσημα (κρατήσεις έγιναν πάντως) αλλά δεν φαίνονται πουθενά στο ΙΚΑ, οπότε ούτε αυτό αποδεικνύεται εγγράφως με κάποιο τρόπο. Μπήκαν σε κανέναν ένσημα; Ξέρει κανείς τί γίνεται;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Τα ένσημα ικα στα ιεκ παραδοσιακά αργού ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ 6 μήνες να μπουν, το σύνηθες είναι 1-2 χρόνια, (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί...;)

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα και από μένα. Η προϋπηρεσία σε ΙΕΚ πώς λογίζεται στον ΑΣΕΠ? Για κάθε μήνα εργασίας  ή για τις ώρες που δούλεψες συνολικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2014, 05:54:15 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος steliosioa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμένα μου έτυχε και απορρίφθηκε..Η διδακτική προυπηρεσία δεν λαμβάνεται υπόψη ως εργασιακή εμπειρία στο αντικείμενο. Μόνο ως διδακτική σε ανάλογη προκήρυξη Καθηγητών. Υπάρχει η απόφαση 53 αν δεν κάνω λάθος της ελλάσονος ολομέλειας του ΑΣΕΠ,δεν θυμάμαι το έτος,νομίζω του 1999; που μία καθηγήτρια Μάρκετινγκ σε διαγωνισμό Τράπεζας προσκόμισε ως εμπειρία εργασιακή τη διδακτική της στο ίδιο μάθημα και βγήκε τότε η απόφαση αυτή που έλεγε ότι η διδακτική εμπειρία δεν προσμετράται ως εργασικαή καθώς δεν αποτελεί πρακτική ενασχόληση με το αντικείμενο. Έβγαλαν μια απόφαση και την κολλάνε σε όλες τις περιπτώσεις . Έτσι έκανα κι εγώ ένσταση,παρόλο που το μάθημα που κάνω είναι μόνο εργαστηριακό και έχω άμεση πρακτική ενασχόληση με το αντικείμενο και προσκόμισα και βεβαίωση του Δημόσιου εργοδότη μου για αυτό και πάλι απορρίφθηκε.Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε. Εμένα μου συνέβη το 2005 αν θυμάμαι καλά.
ΟΤΕΚ/ΟΑΕΔ/ΙΕΚ

Αποσυνδεδεμένος dmarin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Ακόμη και να μην αναγνωρίζεται η διδακτική προϋπηρεσία ως εργασιακή εμπειρία στον ΑΣΕΠ, για να αναγνωρίσεις την διδακτική προϋπηρεσία πχ σε μια προκύρηξη εκπαιδευτικών πρέπει να έχεις και τα τρία (α,β,γ) όπως αναφέρω στο πρώτο πόστ αλλιώς δεν προσμετράται τίποτα έτσι μου είπαν τουλάχιστον ύστερα απο τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΑΣΕΠ.

Πήγα σε ένα ΙΕΚ και τους εξήγησα την κατάσταση και μου είπαν να κάνω αίτηση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ με το αίτημα μου αναλυτικά και καλή τύχη γιατί αργούν πάρα πολύ να απαντήσουν (εάν απαντήσουν ποτέ!).

Έτσι ετοίμασα μια αίτηση με αυτά που ζητάω και θα την στείλω με φαξ.

(Δεν μπορώ να βρώ πώς θα την επισυνάψω στο forum για να την δείτε καμιά βοήθεια;)

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι εγω κατέθεσα διδακτική εμπειρία σε διαγωνισμό πρόσφατο ασεπ και μου τη μέτρησαν κανονικά!Προσκόμισα τις βεβαιώσεις των ιεκ(αυτες που παίρνουμε με τις ωρες των μαθημάτων κτλ)!απλά εγω με τον υπολόγσιμό που έκανα έβγαλα παραπάνω μήνες και αυτοί μου αφαίρεσαν 2!

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
εχει καποιος αναλογη βεβαιωση απο το υπουργειο παιδειας, ειτε ως αναπληρωτης ή ωρομισθιος;

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Συνάδελφοι εγω κατέθεσα διδακτική εμπειρία σε διαγωνισμό πρόσφατο ασεπ και μου τη μέτρησαν κανονικά!Προσκόμισα τις βεβαιώσεις των ιεκ(αυτες που παίρνουμε με τις ωρες των μαθημάτων κτλ)!απλά εγω με τον υπολόγσιμό που έκανα έβγαλα παραπάνω μήνες και αυτοί μου αφαίρεσαν 2!
Συνάδελφε επειδή με ενδιαφέρει και εμένα άμεσα για προκήρυξη ΑΣΕΠ μπορείς να μου πεις πιο συγκεκριμένα τι προσκόμισες και σου προσμέτρησαν τη διδακτική προϋπηρεσία;
Για παράδειγμα στην βεβαίωση προϋπηρεσίας των ΙΕΚ γράφει ποιο είναι το πλήρες ωράριο της βαθμίδας;Γιατί η βεβαίωση που μου δωσαν εμένα δεν γράφει κ ο ΑΣΕΠ το ζητάει λέει στις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας...
Επίσης προσκόμισες και τις συμβάσεις;
Ως βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα έδωσες κάτι δεδομένου ότι ήμασταν με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης;;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. Η προϋπηρεσία των ΙΕΚ δεν προσμετράται ως προσαύξηση στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών.
Ο Ν. 3848/2010 αναφέρει ότι η προϋπηρεσία πρέπει να έχει αποκτηθεί με πρόσληψη από τους εκάστοτε πίνακες του ΥΠΑΙΘ.

Από ό,τι κατάλαβα σε αυτό το θέμα μιλάμε για προϋπηρεσία ΙΕΚ που αναγνωρίζεται για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ εκτός του ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών. Αν είναι έτσι, τότε το θέμα πρέπει να γίνει συγκεκριμένο. Για παράδειγμα το θέμα θα μπορούσε να είναι:
Αναγνώριση προϋπηρεσίας ΙΕΚ από το ΑΣΕΠ για προκηρύξεις εκτός εκπαιδευτικών.

dmarin δεν είναι σωστό να φαίνονται τα προσωπικά σου στοιχεία, οπότε δε χρειάζεται να κάνεις επισύναψη της αίτησης.
Μπορείς απλώς να μας γράψεις πώς ακριβώς σύνταξες το αίτημά σου στο έγγραφο που ετοίμασες για να στείλεις με fax.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2014, 08:27:18 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dmarin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Συνάδελφοι ευχαρίστως να σας στείλω την αίτηση που έστειλα την έχω σε αρχείο word αλλά δεν βρίσκω πως επισυνάπτω αρχείο στην απάντησή μου! Τα φώτα σας παρακαλώ! Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
dmarin  σου έγραψα ότι δεν είναι απαραίτητο να επισυνάψεις την αίτηση ολόκληρη.

Παρέθεσε απλά το κείμενο που έγραψες στην αίτησή σου, σε ένα πόστ. Απλό copy paste.

Δε σχολίασες τίποτα για το τίτλο του θέματος. Σωστά κατάλαβα ότι δεν αναφέρεσαι σε ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών;

Αποσυνδεδεμένος dmarin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Λοίπον αντιγράφω το αίτημα χωρίς προσωπικά στοιχεία κλπ. όπως ακριβώς το έστειλα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Παράθεση
Παρακαλώ να μου χορηγήσετε:
Α) Βεβαίωση με τον αριθμό των ημερομισθίων που εργάστηκα ως ωρομίσθιος εκπαιδευτικός με συμβάσεις μίσθωσης έργου σε Δημόσια Ι.Ε.Κ για τα παρακάτω χρονικά διαστήματα.
•   Από               έως                 στο Δ.Ι.Ε.Κ                         
•   Από               έως                 στο Δ.Ι.Ε.Κ
•   Από               έως                 στο Δ.Ι.Ε.Κ                         
•   Από               έως                 στο Δ.Ι.Ε.Κ

Β) Βεβαίωση ασφαλιστικής κάλυψης για τα ανωτέρω χρονικά διαστήματα, όπου να αναφέρονται σαφώς, το ασφαλιστικό ταμείο και οι ημέρες ασφάλισης.  Εάν για κάποιο από τα ανωτέρω χρονικά διαστήματα το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν υποχρεούνταν σε ασφαλιστική κάλυψη προς τον εκπαιδευτικό, να αναφέρεται ευκρινώς στην βεβαίωση ότι «για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ο φορέας δεν υποχρεούνταν σε ασφαλιστική κάλυψη προς τον εκπαιδευτικό».

Παρακαλώ οι βεβαιώσεις να μου αποσταλούν ταχυδρομικώς και πρωτότυπες στην ως άνω διεύθυνση επικοινωνίας. Σε περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγω δεν μπορεί να εκδοθεί κάποια από τις βεβαιώσεις που αιτούμαι, παρακαλώ να μου απαντήσετε γραπτώς τους λόγους της απόρριψης του αιτήματος και να μου αποσταλεί η απάντηση ταχυδρομικώς στην ως άνω διεύθυνση επικοινωνίας.

Την αίτηση την έστειλα 8/10 και πήρα απάντηση μετά απο περίπου 40 ημέρες. Μου έστειλαν απλά μια βεβαίωση με τον αριθμό των ημερομισθίων που εργάστηκα και με τον αριθμό των ενσήμων που μου "κολλήθηκαν" ΜΟΝΟ για την τελευταία σύμβαση. Για όλες τις υπόλοιπες συμβάσεις τα προηγούμενα χρόνια "δεν προβλεπόταν" μάλλον απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να ασφαλίζει, οπότε δεν έγινε και καμία αναφορά απο μέρους τους, παρ' ότι το έλεγα ξεκάθαρα στο αίτημα.

Τι να πω Ελλάς το μεγαλείο σου!

(Και όχι δεν αφορούσε ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών ο διαγωνισμός)

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λοίπον αντιγράφω το αίτημα χωρίς προσωπικά στοιχεία κλπ. όπως ακριβώς το έστειλα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Την αίτηση την έστειλα 8/10 και πήρα απάντηση μετά απο περίπου 40 ημέρες. Μου έστειλαν απλά μια βεβαίωση με τον αριθμό των ημερομισθίων που εργάστηκα και με τον αριθμό των ενσήμων που μου "κολλήθηκαν" ΜΟΝΟ για την τελευταία σύμβαση. Για όλες τις υπόλοιπες συμβάσεις τα προηγούμενα χρόνια "δεν προβλεπόταν" μάλλον απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να ασφαλίζει, οπότε δεν έγινε και καμία αναφορά απο μέρους τους, παρ' ότι το έλεγα ξεκάθαρα στο αίτημα.

Τι να πω Ελλάς το μεγαλείο σου!

(Και όχι δεν αφορούσε ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών ο διαγωνισμός)
dmarin πού ακριβώς την έστειλες? fax ή email? Σου έγραψαν και το πλήρες ωράριο?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2014, 03:20:50 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.