*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας ΙΕΚ από το ΑΣΕΠ, για προκήρυξη εκτός εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 20922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dmarin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Σε ένα φαξ το έστειλα.

Η βεβαίωση έγραφε π.χ: Μήνας Απρίλιος, Ημ.Απασχόλησης 10, Αποδοχές 200 Ευρώ

Κάπως έτσι, και ομοίως για τους υπόλοιπους μήνες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ένα φαξ το έστειλα.

Η βεβαίωση έγραφε π.χ: Μήνας Απρίλιος, Ημ.Απασχόλησης 10, Αποδοχές 200 Ευρώ

Κάπως έτσι, και ομοίως για τους υπόλοιπους μήνες.

Μπορείς να μου δώσεις το fax?

Αποσυνδεδεμένος dmarin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Ναι το φάξ είναι 2131314603

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι το φάξ είναι 2131314603
Σ ευχαριστώ πολύ!Ίσως αν ξεκινήσουμε να στέλνουμε όλοι μαζί ίσως τροποποιήσουν και τις βεβαιώσεις εργασίας που μας δίνουν στα ιεκ1

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anthem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας και από εμένα.

Επανέρχομαι στο θέμα διότι το αντιμετωπίζω και'γω με την τρέχουσα προκήρυξη του ΑΣΕΠ, 2Κ/2016.

Πιο συγκεκριμένα, η προκήρυξη, μεταξύ των άλλων, ζητάει στην βεβαίωση των ΙΕΚ να αναγράφονται οι ώρες που αντιστοιχούσαν στο πλήρες ωράριο της περιόδου που παρασχέθηκε το διδακτικό έργο.

Κάτι τέτοιο όμως δεν αναγράφεται στη βεβαίωση που μας δίνουν από τα ΙΕΚ.

Το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω, είναι κάτι που αναφέρθηκε και πιο πάνω:

Περίοδο κατά την οποία εργαζόμουν ως ιδιωτικός υπάλληλος πλήρους ασφάλισης, τα ΙΕΚ δεν υποχρεούνταν να μου βάζουν ένσημα.

Τώρα πώς θα μπορέσω να αποδείξω ότι δούλεψα στα ΙΕΚ αφού δεν θα έχω τη βεβαίωση ενσήμων από το ΙΚΑ για την περίοδο εκείνη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος amara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας και από εμένα.

Επανέρχομαι στο θέμα διότι το αντιμετωπίζω και'γω με την τρέχουσα προκήρυξη του ΑΣΕΠ, 2Κ/2016.

Πιο συγκεκριμένα, η προκήρυξη, μεταξύ των άλλων, ζητάει στην βεβαίωση των ΙΕΚ να αναγράφονται οι ώρες που αντιστοιχούσαν στο πλήρες ωράριο της περιόδου που παρασχέθηκε το διδακτικό έργο.

Κάτι τέτοιο όμως δεν αναγράφεται στη βεβαίωση που μας δίνουν από τα ΙΕΚ.

Το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω, είναι κάτι που αναφέρθηκε και πιο πάνω:

Περίοδο κατά την οποία εργαζόμουν ως ιδιωτικός υπάλληλος πλήρους ασφάλισης, τα ΙΕΚ δεν υποχρεούνταν να μου βάζουν ένσημα.

Τώρα πώς θα μπορέσω να αποδείξω ότι δούλεψα στα ΙΕΚ αφού δεν θα έχω τη βεβαίωση ενσήμων από το ΙΚΑ για την περίοδο εκείνη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα για την προκύρηξη 3Κ/2016. Πραγματικά όποιος ξέρει και μπορεί ας δώσει ένα χεράκι βοήθειας.

Οι άνθρωποι δεν γράφουν το πλήρες ωράριο στη βεβαίωση. Από το ΙΕΚ μέχρι και στη Δ/Βάθμια με έστειλαν για να μου δώσουν λέει από εκεί βεβαίωση. Στη Δ/Βάθμια βέβαια μόνο που δεν έβαλαν τα γέλια...

Πήρα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου λένε ότι το ΙΕΚ πρέπει να στη βγάλει τη βεβαίωση. Τους λέω ότι είναι τυποποιημένη και δεν αναφέρει τις ώρες του πλήρους ωραρίου. Μου απαντούν ας κάνουν μια δική τους στο ιεκ... Από τον Άννα στον Καϊάφα και άρκη δεν βγαίνει.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα για την προκύρηξη 3Κ/2016. Πραγματικά όποιος ξέρει και μπορεί ας δώσει ένα χεράκι βοήθειας.

Οι άνθρωποι δεν γράφουν το πλήρες ωράριο στη βεβαίωση. Από το ΙΕΚ μέχρι και στη Δ/Βάθμια με έστειλαν για να μου δώσουν λέει από εκεί βεβαίωση. Στη Δ/Βάθμια βέβαια μόνο που δεν έβαλαν τα γέλια...

Πήρα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου λένε ότι το ΙΕΚ πρέπει να στη βγάλει τη βεβαίωση. Τους λέω ότι είναι τυποποιημένη και δεν αναφέρει τις ώρες του πλήρους ωραρίου. Μου απαντούν ας κάνουν μια δική τους στο ιεκ... Από τον Άννα στον Καϊάφα και άρκη δεν βγαίνει.
Δεν υπάρχει τυποποιημένη βεβαίωση καμία. Καλά σου τα λένε. Κάνε ένα γραπτό αίτημα και πάρε και τηλ για να μιλήσεις μαζί τους. Αλλά επειδή μέχρι να στην εκδόσουν θα έχει περάσει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων εσύ θα προσκομίσεις το σχετικό νόμο με το προβλεπόμενο ωράριο ΙΕΚ (ν.4186/2013 νομίζω) ως επισυναπτόμενο δικαιολογητικό μαζί με μια Υ.Δ οπού θα τα αναγράφεις όλα . Επίσης κάνε ένα τηλ στο ΑΣΕΠ, εξήγησε τους την κατάσταση και θα σου πουν μάλλον τα ίδια που σου λέω. Αλλιώς ξανακάνε ενα τηλ στο ΑΣΕΠ μετά από καμιά ώρα, μπας και πέσεις σε άλλο υπάλληλο και σου εξηγήσει την διαδικασία επακριβώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2016, 11:28:59 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος amara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει τυποποιημένη βεβαίωση καμία. Καλά σου τα λένε. Κάνε ένα γραπτό αίτημα και πάρε και τηλ για να μιλήσεις μαζί τους. Αλλά επειδή μέχρι να στην εκδόσουν θα έχει περάσει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων εσύ θα προσκομίσεις το σχετικό νόμο με το προβλεπόμενο ωράριο ΙΕΚ (ν.4186/2013 νομίζω) ως επισυναπτόμενο δικαιολογητικό μαζί με μια Υ.Δ οπού θα τα αναγράφεις όλα . Επίσης κάνε ένα τηλ στο ΑΣΕΠ, εξήγησε τους την κατάσταση και θα σου πουν μάλλον τα ίδια που σου λέω. Αλλιώς ξανακάνε ενα τηλ στο ΑΣΕΠ μετά από καμιά ώρα, μπας και πέσεις σε άλλο υπάλληλο και σου εξηγήσει την διαδικασία επακριβώς.
Ενδιαφέροντα αυτά που παραθέτεις, και ευχαριστώ. Θα κοιτάξω μήπως βγάλω άκρη και από αυτην την κατεύθυνση αν και η προκύρηξη γράφει ρητά: "Το πλήρες ωράριο εβδομαδιαίας διδακτικής απασχόλησης πρέπει να αναφέρεται στη βεβαίωση ακόμη και όταν προκύπτει με ανάλογη εφαρμογή διάταξης, κατ' αντιστοιχία προς άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης".

Προφανώς στο ΑΣΕΠ θέλουν τις ώρες του πλήρους ωραρίου για να κάνουν αναγωγή και να υπολογίσουν τους πραγματικούς μήνες απασχόλησης στους οποίους αντιστοιχεί το σύνολο των ωρών που επικαλούμαι.

Το θέμα είναι ότι στο ΙΕΚ μου επαναλαμβάνουν ακριβώς ότι ΥΠΑΡΧΕΙ τυποποιημένη βεβαίωση, και ως εκ τούτου μόνο αυτήν μπορούν να δώσουν. Σε αντίθεση με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, που μου είπε ότι αυτό δεν ισχύει, και επομένως το ΙΕΚ οφείλει να μου δώσει αυτό που τους ζητάω. Τόσο δύσκολο τους είναι να γράψουν μια πρόταση ώστε να είναι καλυμμένος ο υποψήφιος, αφού αναφέρεται ρητά στην προκύρηξη; Εκτός και αν δεν ξέρουν το νομικό καθεστώς... πράγμα που δεν αποκλείω.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποιός είναι αυτός που την κάνει τυποποιημένη ??? Ο νομοθέτης ! Μόνο τότε μπορούν να επικαλεστούν ότι είναι τυποποιημένη ,δηλαδή υπάρχει σαν υπόδειγμα σε Π.Δ-Υ.Α-ΦΕΚ κλπ . Αλλά αυτό  παρακάμπτεται όταν κάνεις αίτηση και ζητάς στοιχεία . Το ΑΣΕΠ είναι ex Αρειοπαγίτες οι περισσότεροι σύμβουλοι ,άρα ξέρουν καλά τι γίνεται και πως ξεπερνάς το πρόβλημά σου . Μίλα με σύμβουλο για επιβεβαίωση των κινήσεων σου , ειδάλλως κάνε όσα σου είπα και άσε να αποφασίσουν αυτοί . Μετά κάνε ένσταση . Το γνωρίζουν το θέμα γιατί υπάρχουν πολλά ΙΕΚ που καταργήθηκαν και δεν υπάρχει διάδοχος φορέας (είναι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ γενικά ) αλλά δεν έχουν τους φακέλους των εκπαιδευτών . Αγνοείται η τύχη τους ....

Αποσυνδεδεμένος anthem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά μίλησα σήμερα (16/11/2016) με Γενική Γραμματεία Δία Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς.

Δυστυχώς δεν γνωρίζουν τίποτα και μου είπαν πως δεν είναι αρμόδιοι.

Μίλησα με δύο ΙΕΚ, στα οποία δούλεψα ως ωρομίσθιος, και μου είπαν πως δεν γνωρίζουν το θέμα, πως η βεβαίωση βγαίνει αυτόματα από το σύστημα κ.τ.λ.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας βοηθήσει...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Για τα με ΙΕΚ αρμόδιο είναι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Παλιότερα ήταν ο ΟΕΕΚ. Μη μιλάς απλώς προφορικα.
Στείλε τους γραπτές αιτήσεις με αυτό που θες και είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν.

Αποσυνδεδεμένος anthem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για τα με ΙΕΚ αρμόδιο είναι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Παλιότερα ήταν ο ΟΕΕΚ. Μη μιλάς απλώς προφορικα.
Στείλε τους γραπτές αιτήσεις με αυτό που θες και είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν.

Γραπτές αιτήσεις;

Πότε απαντούν;;

Το προφορικό ίσως σου λύσει άμεσα το πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος anthem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά μόλις μίλησα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα της κυρίας που μίλησα, αλλά είναι προφανές πως έχουν θέματα διαχείρισης εκεί μέσα.

Νευρική, απότομη, καμία σχεδόν διάθεση να με εξυπηρετήσει - φώναζε κιόλας...

Τέλος πάντων.

Το αποτέλεσμα είναι πως δηλώνουν αναρμόδιοι για κάτι τέτοιο.

Στην ερώτηση μου ποιος είναι αρμόδιος, μου απάντησε πως είναι η Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς, την οποία την κάλεσα εχθές και μου δηλώσαν και αυτοί αναρμόδιοι!!!

Πλήρες ωράριο ωρομισθίων καθηγητών ΙΕΚ δεν υπάρχει μου είπε.
Καμία βεβαίωση πέρα από αυτήν που μας δίνουν δεν μπορούν να δώσουν.

Αν προσπαθήσει κανένας άλλος και βγάλει άκρη ας μας το ανακοινώσει μπας και ανακουφιστούμε.

Για την ώρα στέλνουμε Βεβαίωση ενσήμων, βεβαίωση ΙΕΚ και συμβάσεις και ο θεός βοηθός.


θυμίζω πως είχα απευθυνθεί και στον ΑΣΕΠ χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

Α ρε καημένη Ελλαδίτσα...

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το πλήρες ωράριο είναι 21 ώρες για καθηγητές  ΙΕΚ . Κάνε αίτηση για το μέλλον ....
Απαντούν σε 10 ημέρες ή 50 ή σε εμπλεκόμενες Υπηρεσίες 60 . Ειδάλλως συνήγορο του Πολίτη ,μετά τις 60 , και θα σε πάρουν τηλ να σε παρακαλάνε . Απλά πράγματα .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.