*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 251609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 03:26:13 μμ »
Στις πληρωμές των αναπληρωτών είναι όλα γνωστά εκ των προτέρων διότι δεν πληρώνονται προκαταβολικά ή τουλάχιστον έτσι έπρεπε να ήταν. Ακόμα και στους μόνιμους που προκαταβάλλεται ο μισθός υπάρχει το "έναντι" για το δεκαπενθήμερο και η εξόφληση προς το τέλος του μήνα. Για οποιαδήποτε διαφορά επιδομάτων απεργιών κτλ θα γίνει άλλη εγγραφή.
Αυτό γίνεται και στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα χρόνια τώρα. Αν είναι βολική σαν έκφραση δε σημαίνει ότι είναι και σωστή.
Το ¨έναντι¨υπολογίζεται κεντρικά στο Υπουργείο περίπου στις 27 κάθε μήνα. Οπότε δεν είναι γνωστο τι θα έχει συμβεί μέχρι τις 30 (άδεια, απεργία, κ.λ.π.).
Προσωπικά διαφωνώ με τη διαδικασία (και ποιος είμαι εγώ θα μου πείτε, οκ). Πρέπει να γίνεται όπως με τους αναπληρωτές τακτικού: 1 έως 4 κάθε μήνα υπολογισμός για τον προηγούμενο και στις 10 πληρωμή. Απλά πράγματα. Το "έναντι" και η "εκκαθάριση" προκαλούν απίστευτη επιπλέον δουλειά σε όλους. Απορώ ποιος φωστήρας το σκέφτηκε. Και καλά θέλουν να δείξουν ότι στις 30 έχει πληρωθεί ο μήνας ή τέλος πάντων ένα μεγάλο ποσοστό. Να δώσω και ένα ακραίο παράδειγμα: 27 πληρώνομαι το έναντι και 28 παραιτούμαι. Πώς θα επιστραφούν τα χρήματα, οεο;

Στους μόνιμους που λες πάντως στο 2ο δεκαπενθήμερο δε γίνεται διόρθωση. Όποια διόρθωση πάει για τον επόμενο μήνα. Απλά έτσι είναι ο νόμος: πληρωμές σε 2 δόσεις προκαταβολικά.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2014, 03:28:29 μμ από mlm »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:04 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 04:05:48 μμ »

Σωστά! Ποιος ο λόγος να υπάρχει αυτή η διαφορά από την κανονική και δοκιμασμένη διαδικασία; Αυτά γίνονται δυστυχώς όταν αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις είναι μακρυά από τους χώρους εργασίας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #156 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 09:29:34 πμ »
να ρωτήσω κάτι μισθολογικές καταστάσεις δεν θα πρέπει να μας στέλνουν; αφου όλα είναι εκκαθαριστικά τελικά;
(ΠΔΕ βθμια)

εμενα μου βάζουν κάποια χρήματα, αλλά δεν ξέρω τι έχουν βάλλει μέσα κ τι όχι.
δεν ξέρω σε τι κλιμάκιο με έχουν γιατι δεν έχουν υπολογισει την προυπηρεσία μου! και κυρίως δεν ξέρω αν μας βάζουν το επίδομα δυσπρόσιτου;

Μπας κ ξέρετε, έστω μηδενική προυπηρεσία με επίδομα δυσπρόσιτου πόσα χρήματα είναι;

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #157 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 01:52:59 πμ »
Σύμφωνα με δηλώσεις στελεγχών του Υπουργείου Παιδείας οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί μέσω ΕΣΠΑ και Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων θα πληρωθούν πριν τις εκλογές. Συγκεκριμένα οι πληρωμές αναμένονται να γίνουν μέχρι αύριο.

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:04 »

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #158 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 04:47:52 πμ »
Παράθεση
http://xenesglosses.eu/2014/10/pos-tha-plironontai-oi-anaplirotes-kai-oromisthioi-tou-programmatos-dimosion-ependyseon-pde-diarkeia-eos-3062016/

Πώς θα πληρώνονται οι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ). Διάρκεια έως 30/6/2016

Προκαταβολή και οδοιπορικά
Οι εκπαιδευτικοί που μετακινούνται εκτός της έδρας του σχολείου, για να διδάξουν σε τμήματα, δικαιούνται οδοιπορικά έξοδα σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις και με απόφαση του Διευθυντή Εκπαίδευσης. Κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος, δύναται να χορηγούνται προκαταβολές στους δικαιούχους εκπαιδευτικούς, οι οποίες δεν μπορεί να υπερβαίνουν το 100% των καθαρών μηνιαίων αποδοχών και οι οποίες θα συμψηφίζονται κατά την εκκαθάριση μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών.

Είμαι τοποθετημένος σε λύκειο γειτονικού δήμου, αλλά συμπληρώνω κάποιες ώρες σε σχολείο του δήμου μου. Δικαιούμαι οδοιπορικά;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #159 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 09:08:07 πμ »
@ Giorg ήρθε μαιλ στο σχολείο νομίζω τετάρτη και έλεγε έχει βγει κονδύλιο για πδε για κάλυψη οδοιπορικών από το σχολείο που έχεις τοποθέτηση  σε αυτό / αυτά που πας με διαθεση
ζητάει καποια δικαιολογητικά να κατατεθούν στη ΔΔΕ τα έξοδα έλεγε από Σεπτεμβριο ως Γεναρη του 2015.....ζητησε το μαιλ να ενημερωθεις και πηγαινε και ΔΔΕ

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 05:20:21 μμ »
Πληρωθηκατε για τον μήνα. Φεβρουάριο.; Η διεύθυνση που δουλεύω πληρώνει πάντα έως το τέλος του μήνα, συνήθως στις 26. Είδα σήμερα και δεν έχουμε πληρωθεί.  Μέσω ΕΣΠΑ..

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 07:00:02 μμ »
Ούτε έμεις έχουμε πληρωθεί, ΠΕ(ΕΑΕΠ) μέσω ΕΣΠΑ κουράγιο σε όλους μας :(
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 07:02:10 μμ »
Πληρωθηκατε για τον μήνα. Φεβρουάριο.; Η διεύθυνση που δουλεύω πληρώνει πάντα έως το τέλος του μήνα, συνήθως στις 26. Είδα σήμερα και δεν έχουμε πληρωθεί.  Μέσω ΕΣΠΑ..
Aλλαξε ο γενικος γραμματεας και ο καινουριος δεν υπεγραψε ακομα.Συμφωνα με τον Μπρατη αυτο θα γινει συντομα και η πληρωμη αναμενεται Δευτερα η Τριτη

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 08:47:31 μμ »
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #164 στις: Μάρτιος 02, 2015, 05:00:04 μμ »
Παιδιά αλλαξαμε κυβέρνηση για καλό?????????? Ο γεν γραμματεας την δικη του την πληρωμη την υπέγραψε?? για να ξέρουμε?? ΕΛΕΟΣ.... γνωριζουν εκει στο υπουργείο οτι τα ενοικια τρέχουν ??? εχετε καμια αλλη πληροφόριση γιατι ο κ. Μπράτης δεν εχει νεότερο ακόμα στην σελιδα του στο facebook και η απάντηση του υπουργείου:
"συγγνωμη αλλα δεν υπαρχουν λεφτα για το εργο του Εσπα που ανηκουν τα Τμηματα Ενταξης.", γιατι εμεις που δεν ανηκουμε στα τμηματα ενταξης εχουμε πληρωθεί???????

Αποσυνδεδεμένος ΡΙΚΑ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #165 στις: Μάρτιος 02, 2015, 05:29:21 μμ »
Εμαθε κανεις κατι για τις πληρωμες μεσω ΕΣΠΑ? Ελεος δηλαδη ποτε θα τακτοποιησουμε τις υποχρεωσεις μας?

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #166 στις: Μάρτιος 02, 2015, 05:34:30 μμ »
Εμαθε κανεις κατι για τις πληρωμες μεσω ΕΣΠΑ? Ελεος δηλαδη ποτε θα τακτοποιησουμε τις υποχρεωσεις μας?
εμενα 12νησα μου παν Παρασκευη..ελπιζω να ειναι νωριτερα..

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #167 στις: Μάρτιος 02, 2015, 05:45:11 μμ »
εμενα 12νησα μου παν Παρασκευη..ελπιζω να ειναι νωριτερα..
και εγω Δωδεκάνησα ειμαι.... το απο Δευτερα Τριτη εγινε Παρασκευή?? μπραβο μας!! μαλλον θα τους έρθει καμια μαζικη επίσχεση εργασίας γιατι οπως λεει και η παροιμια νηστικο αρκουδι δεν χορευει!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.