*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 251602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #336 στις: Μάιος 03, 2015, 11:53:07 πμ »
Οι αναπληρωτές τακτικού προϋπολογισμού πληρώνονται πάντα στις 10 του επόμενου, μέσω Ενιαίας Αρχής Πληρωμών (Υπουργείο Οικονομικών). Αυτό δεν αλλάζει βρέξει - χιονίσει ή μάλλον αλλάζει μόλις ... χρεωκοπήσουμε οπότε και δεν θα υπάρξει πληρωμή!

Οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ και ΠΔΕ πληρώνονται στο τέλος του μήνα. Κατά την άποψή μου θα έπρεπε να πληρώνονται και αυτοί στις 10 του επόμενου. Η τωρινή διαδικασία μόνο σύγχυση προκαλεί με διαφορετική ημερομηνία πληρωμής ανά μήνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:07:42 »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #337 στις: Μάιος 08, 2015, 01:00:41 μμ »
Παιδιά να σας ρωτήσω ξέρετε αν και πως έχουν υπολογιστεί οι ώρες προυπηρεσίες σε ΙΕΚ δημόσια;; Ρωτάω γιατι εμένα πρώτη φορά όταν παραουσιάστηκα κυκλάδες μας ζήτησαν να συμπληρώσουμε στα έντυπα και για προυπηρεσία σε ΙΕΚ!!!!!
αλλά δεν έιπαν πως την υπολογίζουν. Ξέρετε κάτι εσείς;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #338 στις: Μάιος 08, 2015, 03:26:23 μμ »
Στους κρατικού προϋπολογισμού η πληρωμή γίνεται από σήμερα διότι 9 και 10 είναι Σαββατοκύριακο.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #339 στις: Μάιος 08, 2015, 05:56:31 μμ »
Παιδιά να σας ρωτήσω ξέρετε αν και πως έχουν υπολογιστεί οι ώρες προυπηρεσίες σε ΙΕΚ δημόσια;; Ρωτάω γιατι εμένα πρώτη φορά όταν παραουσιάστηκα κυκλάδες μας ζήτησαν να συμπληρώσουμε στα έντυπα και για προυπηρεσία σε ΙΕΚ!!!!!
αλλά δεν έιπαν πως την υπολογίζουν. Ξέρετε κάτι εσείς;
Ας πούμε ότι έχεις 250 ώρες σε δημόσιο ΙΕΚ (το οποίο δε συμπίπτει με προϋπηρεσία αναπληρωτή):
250/87,5 = 2,86 άρα έχεις 2 μήνες. Για να βρεις τις ημέρες πολλαπλάσιάζεις το δεκαδικό μέρος επι 25, δηλαδή 22 ημέρες. Σύνολο: 2 μήνες και 22 ημέρες.

Το 87,5 προκύπτει: (25 ημέρες δια 6 εργάσιμες) επί 21 (υποχρεωτικό ωράριο όταν έγινε αυτή η προϋπηρεσία). Μιλάμε για Β/θμια.
Αν έχεις απορία για το "6 εργάσιμες": τα ένσημα μπαίνουν με βάση εργάσιμη εβδομάδα 6 ημέρων!
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:07:42 »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #340 στις: Μάιος 09, 2015, 11:28:56 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
είσαι πολύ αναλυτικός!!!

Να σας ρώτησω κ κάτι που άκουσα κ δεν ξέρω αν ισχύει σχετικά με τις επιτηρίσεις των πανελλαδικών.

Εμείς του ΠΔΕ που μας έριξαν στο ΕΣΠΑ θα τις πληρωθούμε τις επιτηρίσεις ή δεν γίνεται;
Γιατι αν δεν γίνεται να μη μας στέλνουν πανελλαδικές κ χωνόμαστε άδικα!

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #341 στις: Μάιος 09, 2015, 12:47:03 μμ »
Ας πούμε ότι έχεις 250 ώρες σε δημόσιο ΙΕΚ (το οποίο δε συμπίπτει με προϋπηρεσία αναπληρωτή):
250/87,5 = 2,86 άρα έχεις 2 μήνες. Για να βρεις τις ημέρες πολλαπλάσιάζεις το δεκαδικό μέρος επι 25, δηλαδή 22 ημέρες. Σύνολο: 2 μήνες και 22 ημέρες.

Το 87,5 προκύπτει: (25 ημέρες δια 6 εργάσιμες) επί 21 (υποχρεωτικό ωράριο όταν έγινε αυτή η προϋπηρεσία). Μιλάμε για Β/θμια.
Αν έχεις απορία για το "6 εργάσιμες": τα ένσημα μπαίνουν με βάση εργάσιμη εβδομάδα 6 ημέρων!
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Στην β/θμια πλέον το υποχρεωτικό εβδομαδιαίο ωράριο είναι 23 ώρες. Άρα ο (παλιός) συντελεστής 87,5 αναπροσαρμόστηκε στον 95,8.
Άρα μεχρι το εκπ/κό έτος 2012-13, ο συντελεστής των υπολογισμών είναι το 87,5 απο το 2013-14 και μετά είναι το 95,8.
Το θέμα είναι το κατα πόσο τα άτομα που εργάζονται στις διευθύνσεις και κάνουν τους υπολογισμούς τα γνωρίζουν επακριβώς αυτά.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2015, 12:52:12 μμ από peris_PE19 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #342 στις: Μάιος 09, 2015, 01:45:21 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
είσαι πολύ αναλυτικός!!!

Να σας ρώτησω κ κάτι που άκουσα κ δεν ξέρω αν ισχύει σχετικά με τις επιτηρίσεις των πανελλαδικών.

Εμείς του ΠΔΕ που μας έριξαν στο ΕΣΠΑ θα τις πληρωθούμε τις επιτηρίσεις ή δεν γίνεται;
Γιατι αν δεν γίνεται να μη μας στέλνουν πανελλαδικές κ χωνόμαστε άδικα!
Πληρώνονται κανονικά, μην ανησυχείς.

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #343 στις: Μάιος 18, 2015, 03:55:42 μμ »
Πήγα να κάνω την φορολογική μου δήλωση και διαπίστωσα ότι το ποσό από μισθωτή εργασία για το 2014 δεν μου έβγαινε σωστά, όταν υπολόγιζα ξεχωριστά τους εργοδότες. Πριν λίγο βρήκα ότι το ποσό για το μισθό Δεκεμβρίου 2014 που πληρώθηκα τον Ιανουάριο 2015 έχει περάσει στα ποσά από μισθωτή εργασία για το 2014! Βέβαια δεν έχει γίνει σε αυτό παρακράτηση φόρου, όμως φαίνεται σαν καθαρό ποσό που έλαβα το 2014 ενώ το έλαβα το επόμενο έτος.
Θα πάρω ένα τηλέφωνο στη Διεύθυνση να τους το πω και θα πάω και στην Εφορία, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει και σε άλλον και αν μπόρεσε να το αλλάξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 04:02:59 μμ από Giorg »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #344 στις: Μάιος 18, 2015, 07:59:35 μμ »
Πήγα να κάνω την φορολογική μου δήλωση και διαπίστωσα ότι το ποσό από μισθωτή εργασία για το 2014 δεν μου έβγαινε σωστά, όταν υπολόγιζα ξεχωριστά τους εργοδότες. Πριν λίγο βρήκα ότι το ποσό για το μισθό Δεκεμβρίου 2014 που πληρώθηκα τον Ιανουάριο 2015 έχει περάσει στα ποσά από μισθωτή εργασία για το 2014! Βέβαια δεν έχει γίνει σε αυτό παρακράτηση φόρου, όμως φαίνεται σαν καθαρό ποσό που έλαβα το 2014 ενώ το έλαβα το επόμενο έτος.
Θα πάρω ένα τηλέφωνο στη Διεύθυνση να τους το πω και θα πάω και στην Εφορία, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει και σε άλλον και αν μπόρεσε να το αλλάξει.

Δεν έγινε κάτι που δεν έπρεπε να γίνει οπότε δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Ο μισθός του Δεκεμβρίου 2014 σωστά υπολογίζεται στα εισοδήματα του 2014.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #345 στις: Μάιος 18, 2015, 10:57:32 μμ »
Σε άλλους φορείς μου έχουν πει ότι μισθοί που μου οφείλονται και τους λαμβάνω το επόμενο έτος, μετράνε για το έτος το οποίο τους πληρώνομαι. Βέβαια αυτό που μου λες, δείχνει γνώση για το θέμα. Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #346 στις: Μάιος 19, 2015, 12:22:55 πμ »
Σε άλλους φορείς μου έχουν πει ότι μισθοί που μου οφείλονται και τους λαμβάνω το επόμενο έτος, μετράνε για το έτος το οποίο τους πληρώνομαι. Βέβαια αυτό που μου λες, δείχνει γνώση για το θέμα. Σε ευχαριστώ!

Ναι αλλά μια καθυστέρηση μερικών ημερών, αν υπάρχει καθυστέρηση, δε δικαιολογεί αλλαγή στον υπολογισμό.
Να είσαι καλά!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #347 στις: Μάιος 25, 2015, 06:15:31 μμ »
εφτασε η Αγια Εβδομαδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!............................θα μπουν η δε θα μπουν??????????????????????

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #348 στις: Μάιος 25, 2015, 06:30:25 μμ »
Παντως η νεα κυβερνηση εχει 0 στα 3 εντος του μηνα.Να δουμε θα συνεχιστει η ανικανοτητα?

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #349 στις: Μάιος 25, 2015, 07:34:43 μμ »
Παντως η νεα κυβερνηση εχει 0 στα 3 εντος του μηνα.Να δουμε θα συνεχιστει η ανικανοτητα?
ασε ειναι και εβδομαδα φωτια αυτη.......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 307

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.