*

Αποστολέας Θέμα: Δυνατότητες εργασίας φιλολόγων στο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 12336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δυνατότητες εργασίας φιλολόγων στο εξωτερικό
« στις: Οκτώβριος 12, 2014, 05:12:44 μμ »
γεια! :) θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό, να μου απαντήσει!!υπάρχουν ευκαιρίες απασχόλησης φιλολόγων σε κάποια χώρα του εξωτερικού, όπως π.χ. Γερμανία, Δανία, Ολλανδία,Σουηδία κλπ??ακούω συνεχώς ότι ο τάδε έφυγε για Γερμανία, η τάδε έφυγε για Σουηδία...πριν από λίγο, μάλιστα, μου έλεγε ένας γνωστός, πως η ανιψιά του, που είναι νηπιαγωγός έφυγε μόλις χθες για Μόναχο, καθώς βρήκε θέση εργασίας σε δημόσιο σχολείο πάνω στο αντικείμενό της με μισθό 1500 ευρώ!!χωρίς ο ίδιος να γνωρίζει πολλά ,μου είπε ακόμη ότι τη βοήθησε κάποιος μάνατζερ(???) μέσω διαδικτύου...τα γερμανικά της ήταν τα βασικά κ απλώς θα παρακολουθήσει στην αρχή κάποια μαθήματα ένταξης ή κάπως έτσι...το γνωρίζω, πως οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν σε κλάδους νηπιαγωγών, γιατρών, μηχανικών κλπ...ωστόσο, αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε κ ένας φιλόλογος να εργαστεί έξω, κυρίως σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο της όποιας χώρας, καθώς τα ελληνικά σχολεία έξω, από όσο δύναμαι να γνωρίζω, απαρτίζονται από Έλληνες εκπαιδευτικούς που έχουν διοριστεί στην Ελλάδα κ έχουν πάει εκεί με απόσπαση!!γενικά, το ερώτημά μου είναι, αν μπορούμε οι φιλόλογοι να κάνουμε κάτι έξω χρησιμοποιώντας το πτυχίο που διαθέτουμε??ας είναι κ κάτι συναφές κ όχι απαραίτητα διδασκαλία...όχι όμως κάτι του στυλ farm worker στην Φινλανδία, που πήρε το μάτι μου πριν από λίγο στο Eures ή το αλλό... support worker, που αλλάζει πάνες στους παππούδες!! :( αν κάποιος έχει ψαχτεί ή έχει ενημερωθεί το οτιδήποτε κ το αναφέρει, θα του ήμουν ευγνώμων...εγώ από το λίγο που έχω ψάξει, δεν έχω βρει κάτι!! :(
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2014, 07:16:48 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος axaliko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυνατότητες εργασίας φιλολόγων στο εξωτερικό?????!!!!????
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 06:12:27 μμ »
Για θέσεις φιλολόγων σε σχολεία εξωτερικού ζητούνται απ' όσο ξέρω μόνιμοι φιλόλογοι. Σου προτείνω να το παλέψεις όσο γίνεται περισσότερο με ιδιαίτερα ή φροντιστήρια για να έχεις τριβή με τα άφθονα-ζωή να 'χουν- διδακτικά μας αντικείμενα. Αν δεν δεις αποτέλεσμα, να στραφείς σε μεταπτυχιακό ή κάπου αλλού. Έχεις τη δύναμη και το χρόνο που σου δίνει η νεαρή ηλικία σου. Μην αγχώνεσαι. Μη σε απασχολεί ο ΑΣΕΠ γιατί κατά τη γνώμη μου ειναι πολιτικό παιχνίδι

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυνατότητες εργασίας φιλολόγων στο εξωτερικό?????!!!!????
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 06:35:07 μμ »
Για θέσεις φιλολόγων σε σχολεία εξωτερικού ζητούνται απ' όσο ξέρω μόνιμοι φιλόλογοι. Σου προτείνω να το παλέψεις όσο γίνεται περισσότερο με ιδιαίτερα ή φροντιστήρια για να έχεις τριβή με τα άφθονα-ζωή να 'χουν- διδακτικά μας αντικείμενα. Αν δεν δεις αποτέλεσμα, να στραφείς σε μεταπτυχιακό ή κάπου αλλού. Έχεις τη δύναμη και το χρόνο που σου δίνει η νεαρή ηλικία σου. Μην αγχώνεσαι. Μη σε απασχολεί ο ΑΣΕΠ γιατί κατά τη γνώμη μου ειναι πολιτικό παιχνίδι
ναι!!έχεις απόλυτο δίκιο σε ό,τι μου γράφεις κ πραγματικά όσο περισσότερο το ψάχνω, τόσο συνειδητοποιώ πόσο περιορισμένες είναι οι όποιες εναλλακτικές, αλλά κ πόσο δύσκολο να τις ακολουθήσει κανείς!!τελικά πολλά από όσα πιθανόν να ακούμε καθημερινά δεν είναι κ τόσο ρόδινα...έχω πειστεί σχεδόν ότι, θέλοντας κ μη, η μόνη λύση είναι αυτή εδώ η χώρα(τοουλάχιστον για τους περισσότερους κλάδους, μεταξύ των κ ο δικός μας!!)...τριβή με το αντικείμενο, για όποιον πραγματικά το αγαπά, μέσα από τα ιδιαίτερα, όταν αυτά επιτέλους αρχίσουν να προκύπτουν κ πίστη για μια ενδεχόμενη αλλάγη προς το καλύτερο στις εξελίξεις του τόπου!!βρήκα σχετικό θέμα στο φόρουμ κ κατάλαβα αρκετά!!για όποιν άλλο ενδιαφέρεται... http://www.pde.gr/index.php?topic=28991.msg680639#msg680639  κ αυτό https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0CF4QrAIwCA&url=http%3A%2F%2Fwww.pde.gr%2Findex.php%3Ftopic%3D19034.0&ei=UY06VNyUKtThatr-gqAO&usg=AFQjCNGOek1onTSYufQQO6h57esBSsquqw&sig2=eu_K9r4qjEvRUv4nVUURsQ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2014, 07:35:13 μμ από Marioscor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.