*

Αποστολέας Θέμα: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;  (Αναγνώστηκε 16910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olamiaxara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά με τον διπλασιασμό μορίων (για τους μόνιμους) βγήκε το ΦΕΚ (ειχα δει το κειμενο που ειχε σταλει στο Εθνικο τυπογραφείο -στο esos νομίζω-);

Καταλάβατε μήπως το αν διπλασιαζονται τα μορια αν εισαι ήδη πανω απο 2 χρονια ήδη σε σχολείο με 11 ή 12 μόρια για καθηγητες /9/10 για δασκαλούς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 08:22:20 πμ »
Ναι, το ΦΕΚ για τον διπλασιασμό ΜΣΔ έχει δημοσιευθεί από το Εθνικό Τυπογραφείο.

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEc63YDhn5AeXdtvSoClrL8bWgEV_gQ_lR5MXD0LzQTLWPU9yLzB8V68knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIuQsuYajaU4NksOixWnKS5gVs5DmMDBtJJwPN3JV56OL1

Παραθέτω το άρθρο 4Α που μας αφορά:

Επιπλέον μοριοδότηση μόνιμων εκπαιδευτικών που
υπηρετούν σε απομακρυσμένες σχολικές μονάδες


Από το σχολικό έτος 2014−2015 ο χρόνος πραγμα−
τικής εκπαιδευτικής υπηρεσίας μόνιμων εκπαιδευτικών

που διανύεται σε δημόσιες σχολικές μονάδες, οι οποίες
κατά τις οικείες διατάξεις ανήκουν στις κατηγορίες
μοριοδότησης Θ΄ και Ι΄ για την πρωτοβάθμια εκπαίδευ−
ση, ΙΑ΄και ΙΒ΄ για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, στην
Αθωνιάδα Εκκλησιαστική Ακαδημία και στην Πατμιάδα
Εκκλησιαστική Σχολή, που αναφέρονται στην παρ. 8 του
άρθρου 16 του π.δ. 50/1996 (Α΄ 45), υπολογίζεται στο
διπλάσιο για τον προσδιορισμό των μονάδων συνθηκών
διαβίωσης, εφόσον έχει διαρκέσει τουλάχιστον δύο (2)
διδακτικά έτη.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 10:31:36 πμ »
Ειχα παρει κ το υπουργειο τηλεφωνο γιατι η διπλη μοριοδοτηση στους μονιμους εχει παρα πολλα θολα σημεια που δε διευκρινιζονται στο ΦΕΚ...

Μου ειπαν οτι με την επομενη εγκυκλιο μεταθεσεων θα αποσαφηνιστουν αρκετα ζητηματα...

πχ Αν σε τοποθετησουν 1η χρονια σε σχολειο Θ/Ι (πρωτοβαθμια) αιτηθεις μεταθεση κ δεν την παρεις.. και παραμεινεις 2η χρονια στο ιδιο σχολειο... θα παρεις τον διπλασιασμο ή απαγορευεται ακομα και η αιτηση μεταθεσης?

Επισης η διχρονη υποχρεωτικη παραμονη ισχυει και για οσους δεν επελεξαν να τοποθετηθουν σε τετοιο σχολειο, αλλα απλα ετυχε?

Επισης... οταν λενε 2χρονη υποχρεωτικη-πραγματικη υπηρεσια, στην πραγματικη υπηρεσια περιλαμβανουν και τις αδειες μητροτητας (λοχειας, κυησης, ανατροφης ?)

Κ αλλα πολλα.... αδιευκρινιστα!

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:12:42 μμ »
Λογικά,μιας και μιλάμε για πραγματική υπηρεσία οι άδειες μητρότητας-πατρότητας είναι εκτός διπλασιασμού.
Δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει πως κατέληξε κάποιος να υπηρετεί σε αυτά τα σχολεία ή αν θα κάνει αίτηση μετάθεσης. Υπηρετείς 2 χρόνια-παίρνεις τα μόρια. Μένει να το δούμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:26:49 μμ »
Λογικά,μιας και μιλάμε για πραγματική υπηρεσία οι άδειες μητρότητας-πατρότητας είναι εκτός διπλασιασμού.
Δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει πως κατέληξε κάποιος να υπηρετεί σε αυτά τα σχολεία ή αν θα κάνει αίτηση μετάθεσης. Υπηρετείς 2 χρόνια-παίρνεις τα μόρια. Μένει να το δούμε
Λογικα ολα αυτα που λες...

Νομιζω ομως οτι μιας και οι προυποθεσεις διπλασιασμου για τους μονιμους ηδη τρεχουν, αν κατι που ηδη λογιζεται ως πραγματικη προυπηρεσια για θεμελιωση δικαιωματος μεταθεσης, αποσπασης, μοριοδοτηση κλπ κλπ (πχ αδειες μητροτητας) και κατ'εξαιρεση παυει να λογιζεται για τη διπλη μοριοδοτηση αυτο δεν θα επρεπε να ειχε διευκρινιστει απο πριν ??


Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:52:49 μμ »
Αυτός ο νόμος βγήκε για να στελεχώνονται τα δυσπρόσιτα σχολεία εγκαίρως με την έναρξη ακόμα του σχολικού έτους. Αν συμπεριλάβουν στο διπλασιασμό και τις άδειες, από τη μια θα είναι '' άδικο'' για αυτούς που τις υπηρετούν πραγματικά και από την άλλη ο νόμος δε θα τους λύσει το πρόβλημα. Και εγώ σε άδεια ανατροφής είμαι με οργανική σε 9άρι για να μην παρεξηγηθώ από κάποιους

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:58:34 μμ »
Αυτός ο νόμος βγήκε για να στελεχώνονται τα δυσπρόσιτα σχολεία εγκαίρως με την έναρξη ακόμα του σχολικού έτους. Αν συμπεριλάβουν στο διπλασιασμό και τις άδειες, από τη μια θα είναι '' άδικο'' για αυτούς που τις υπηρετούν πραγματικά και από την άλλη ο νόμος δε θα τους λύσει το πρόβλημα. Και εγώ σε άδεια ανατροφής είμαι με οργανική σε 9άρι για να μην παρεξηγηθώ από κάποιους
Μαζι σου σε αυτο που λες....
Το δικαιο ειναι να παιρνει τη διπλη μοριοδοτηση οποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ υπηρετει.

Απο την αλλη ομως δε θεωρουνται ολες οι αδειες ως πραγματικη υπηρεσια, αλλα κυριως οσες σχετιζονται με μητροτητα-πατροτητα.
Το σωστο λοιπον ηταν να διευκρινιστουν εξ'αρχης ολες οι γενικες και ειδικες προυποθεσεις της διπλης μοριοδοτησης.
Οι μοναδικοι μονιμοι που τοποθετηθηκαν γνωριζοντας τα ευεργετηματα του νομου ηταν οι νεοδιοριστοι του Φεβρουαριου.... και ξερω περιπτωσεις που δηλωσαν δυσπροσιτα για αυτο το λογο....

Αποσυνδεδεμένος olamiaxara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 07:49:43 μμ »
Δηλαδή εμέις που τα έχουμε ξεπεράσει ήδη τα 2 χρόνια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ υπηρεσίας θα έχουμε διπλά μόρια στις μεταθέσεις φέτος;
Οι ΄διαθεσίτες συνάδελφοι που και αυτοί για πάνω απο 2 χρόνια κανουν το μπαλάκι του ping pong και πάνε σε διαφορα σχολεία θα πάρουν αναλογικα τα διπλα μόρια;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 08:36:13 μμ »
Δηλαδή εμέις που τα έχουμε ξεπεράσει ήδη τα 2 χρόνια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ υπηρεσίας θα έχουμε διπλά μόρια στις μεταθέσεις φέτος;
Όχι. Η διπλάσια μοριοδότηση δεν ισχύει αναδρομικά.

Οι διαθεσίτες συνάδελφοι που και αυτοί για πάνω απο 2 χρόνια κανουν το μπαλάκι του ping pong και πάνε σε διαφορα σχολεία θα πάρουν αναλογικα τα διπλα μόρια;
Μετά από δύο χρόνια, αν έχουν υπηρετήσει σε "απομακρυσμένα" σχολεία, λογικά θα διπλασιαστούν τα μόρια της διετίας.

Αποσυνδεδεμένος olamiaxara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 09:25:07 μμ »
Όχι. Η διπλάσια μοριοδότηση δεν ισχύει αναδρομικά.
Δεν εννοω να διπλασιασω τα προηγούμενα χρονια. Λέω ότι αφού ήδη έχω πανω απο 2 χρονια θα πρέπει τα φετινα μορια να διπλασιαστουν

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 09:36:05 μμ »
Δεν εννοω να διπλασιασω τα προηγούμενα χρονια. Λέω ότι αφού ήδη έχω πανω απο 2 χρονια θα πρέπει τα φετινα μορια να διπλασιαστουν
Μάλλον δεν κατάλαβες τη συνάρτηση. Ο διπλασιασμός έρχεται όταν υπηρετήσεις πάνω από 2 χρόνια σε "απομακρυσμένο" σχολείο. Αυτός ο όρος νομικά δεν υπήρχε για την εκπαίδευση, μέχρι που νομοθετήθηκε τώρα. Ο χρόνος ξεκινάει από τώρα. Σε δύο χρόνια από τώρα, τα μόρια που θα έχεις πάρει στη διετία 2014-2016 θα διπλασιαστούν. Προς το παρόν παίρνει τα ΜΔΣ μονά. Μετά θα γίνουν διπλά! :)

Αποσυνδεδεμένος olamiaxara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 07:41:44 μμ »
Παράθεση
Από το σχολικό έτος 2014−2015 ο χρόνος πραγμα−
τικής εκπαιδευτικής υπηρεσίας μόνιμων εκπαιδευτικών
που διανύεται σε δημόσιες σχολικές μονάδες,
...(σχολικές μονάδες)...
, υπολογίζεται στο
διπλάσιο για τον προσδιορισμό των μονάδων συνθηκών
διαβίωσης, εφόσον έχει διαρκέσει τουλάχιστον δύο (2)
διδακτικά έτη.
Λίγο καθυστερημένα θα πώ ότι εγω τον διαβάζω αλλίως τον νόμο :
Από φέτος όποιος έχει υπηρετήσει (πραγματικά) τουλάχιστον 2 χρόνια στις παραπάνω μονάδες θα πάρει διπλάσια μόρια.
Το "Από το σχολικό έτος 2014−2015 " για εμένα πάει στο από φέτος θα διπλασιάσιουν τα μόρια (δηλαδή,ότι δεν θα δώσουν αναδρομικά τα μόρια).
Το " εφόσον έχει διαρκέσει τουλάχιστον δύο (2) διδακτικά έτη." δεν νομίζω ότι εννοεί ότι θα δώσουν τα μόρια σε δύο χρόνια.
Αν ήταν έτσι θα έλεγε περίπου κάτι σαν :
"Από το 2016-17 όσοι εκπαιδευτικοί έχουν συμπληρώσει συνεχόμενη διετία από το 2014-15 σε απομακρυσμένα σχολεία .... θα διπλασιάσουν τα μόρια τους."

Επίσης, νομίζω ότι το ΦΕΚ δεν κάνει σαφή ορισμό του όρου "απομακρυσμένα" απλά έχει την λέξη αυτή στον τίτλο. Επίσης , στην 2η παράγραφο αναφέρει την φράση "σχολικών μονάδων των ανωτέρω κατηγοριών" και όχι "απομακρυσμένα σχολεία".

Ορισμός θα ήταν μια παράγραφος του τύπου :
"Ορίζουμε τον όρο -απομακρυσμένο σχολέιο- ως την ομάδα σχολείων που...."

Φυσικά , όλα μπορεί να οφείλονται στο ότι το άρθρο αυτό το σκεφτηκε κάποιος όση ώρα ήταν στο μπάνιο και έκανε την ανάγκη του και εμέις τζάμπα το ψαχνουμε...
Εύχομαι , απλά να μην δημιουργηθούν μεγαλύτερες αδικίες με αυτόν τον νόμο...


Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 10:36:11 μμ »
Επιστρεφοντας φετος στην οργανικη μου θεση,διαπιστωση με εκπληξη οτι συναδελφοι με διετη απουσια απο το σχολειο( αδειες ανατροφης,λοχειας κτλ) , διπλασιασαν τα μορια τους . Ο νομος δεν μιλουσε ξεκαθαρα για πραγματικη υπηρεσια ;Και μια ακομα ερωτηση για οποιον γνωριζει:Η διετια πρεπει να ειναι συνεχης; Πηρα προπερσι αδεια ανατροφης , φετος επεστρεψα .Διπλασιαζω τα μορια;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων - Βγήκε το ΦΕΚ; Καταλάβατε τι θα γίνει;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:58:33 πμ »
Καλησπέρα DONCORLEONE1

Οι άδειες ανατροφής και λοχείας θεωρούνται πραγματική υπηρεσία. Η διετία πρέπει να είναι συνεχής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.