*

Αποστολέας Θέμα: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων  (Αναγνώστηκε 14308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 11:31:21 πμ »
Η εικόνα που έχω συνάδελφε και στο σχολείο που είμαι και σε άλλα σχολεία που ξέρω και είναι αρκετά, είναι εντελώς διαφορετική. Ο λόγος είναι διότι οι φιλόλογοι είναι η πιο πολυάριθμη ειδικότητα και υπάρχουν αρκετοι σε κάθε σχολείο ενώ οικονομολόγοι ή κοινωνιολόγοι πχ μπορεί να μην υπάρχουν καθόλου, οπότε τι θα κάνουν αφού όλοι ξέρουμε ότι προσπαθούν να καλυφθούν με αυτούς που έχουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:29 »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 11:35:35 πμ »
Jak13, ειναι πολυαριθμη ειδικοτητα, αλλα ειναι κ πολλα τα μαθηματα!δεν νομιζω πως υπαρχουν πολλοι φιλολογοι σε καθε σχολειο!!!Αν ειναι ετσι γιατι δεν τους αφηνουν να παρουν ιστοριες;;;;(κ μη μου πεις πως αυτο συμβαινει μονο σε ενα δυο σχολεια)!!!

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 11:45:37 πμ »
Η ειδικοτητα βαλλεται, οπως κ αλλες βασικες ειδικοτητες γιατι απλα δεν τους βγαινουν τα κουκια κ ξαφνικα ενω μιλαμε για κενα  κ διοριςμους σε βασικες ειδικοτητες, οι φιλολογοι ειναι πολλοι κ υπεραριθμοι!!!Ειναι κριμα οι υπολοιπες ειδικοτητες να μην μπορουν να το δουν αυτο! Κ ναι, φυσικα, οικονομολογοι κ κοινωνιολογοι υπαρχουν λιγοτεροι σε ενα σχολειο, αφου ειναι λιγοτερα τα μαθηματα τους, δεν ειναι παραξενο!σκεφτειτε ποσοι φιλολογοι θα συνταξιοδοτηθουν φετος κ ποσοι οικονομολογοι πχ(δανειζομαι κ χρηςιμοποιω την συγκεκριμενη ειδικοτητα απλα ως παραδειγμα)!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:39:13 μμ »

napi νομίζω δεν κατάλαβες τι θέλω να πω. Δεν έγραψα ότι οι φιλόλογοι είναι πολλοί και κάθονται. Φυσικά είναι πολλοί γιατί είναι περισσότερα τα μαθήματα αλλά υπάρχουν στα σχολεία και αφού δεχόμαστε ότι από το υπουργείο προσπαθούν να μπαλώσουν όπως μπορούν τα κενά με τους καθηγητές που έχουν, θα δώσουν τις ώρες στους καθηγητές που έχουν στα σχολεία. Οι υπόλοιποι μπορεί να μην έρθουν καθόλου στο σχολείο.
Στο σχολείο που είμαι, δύο φιλόλογοι διδάσκουν Πολιτική Παιδεία, ο Αγγλικός συμπληρώνει με τα Αγγλικά και η Θεολόγος συμπληρώνει σε δύο σχολεία. Επαναλαμβάνω ότι όλοι εξαναγκάζονται και οι άλλοι που ίσως θα μείνουν άνεργοι.
Οι συνταξιοδοτήσεις είναι ανάλογες του αριθμού των ενεργών εκπαιδευτικών άρα και των προσλήψεων.
Εγώ υποστηρίζω ότι οι συνάδελφοι εξαναγκάζονται και ξέρω πολλές περιπτώσεις. Δεν έχω τίποτα με καμιά ειδικότητα, ούτε τις ξεχωρίζω, ούτε τις κατηγοριοποιώ, ούτε τις υποτιμώ. Απλά περιγράφω γεγονότα. Σφαιρικά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:29 »

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 04:47:11 μμ »
Για τους πολιτικάντηδες (και όχι πολιτικούς γιατί η χώρα δε διαθέτει πολιτικούς πια) όλα είναι θέμα ποσότητας και όχι ποιότητας. Σε λίγο θα βάλουν και τις απολυμένες καθαρίστριες να κάνουν ΑΟΘ μιας και δούλευαν στο Οικονομικών...
αχαχαχαχαχαχαχα ικανούς του έχω, πραγματικά...κ αν δεν το χουν κάνει ακόμα είναι μάλλον όπως λέει κ η φίλη, επειδή δεν το χουν σκεφτεί ακόμα!!τι να πω ρε παιδιά...πραγματικά τα πράγματα έχουν ξεφυγει εντελώς!!κρίμα, γιατί είμαστε η χώρα από όπου ξεκίνησαν όλα κ θα έπρεπε να 'μαστε πρότυπο κ όχι αυτά τα χάλια!!πόσο κρίμα! :(

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 06:05:01 πμ »
Στο ταπεινό δυσπρόσιτο όπου υπηρετώ φέτος ( και λέω κι ευχαριστώ) είμαστε 3 φιλόλογοι για γυμνάσιο και ενιαίο λύκειο. Τις ιστορίες η Αγγλικού και το πρόγραμμα βγαίνει οριακά. Για ΠΔΣ ούτε λόγος. Έχουμε ζητήσει κι άλλο φιλόλογο αλλά μάλλον δε μας έδωσαν σημασία. Από την καλή μας την καρδιά άμα θέλουμε να πηγαίνουμε, λέει,  τα απογεύματα να κάνουμε και ΠΔΣ. Όοοοχι....Να πάρετε άλλο ένα άτομο! Λέω εγώ....

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 07:43:09 πμ »

Οι απόφοιτοι των Φ.Π.Ψ. που παίρνουν (και μάλιστα με Α΄ ανάθεση!) Ιστορία είναι ...φιλόλογοι;...


Οι ξενόγλωσσοι κ.οι θεολόγοι .Παίρνουν τις ιστορίες .

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 07:45:47 πμ »
Η ειδικοτητα βαλλεται, οπως κ αλλες βασικες ειδικοτητες γιατι απλα δεν τους βγαινουν τα κουκια κ ξαφνικα ενω μιλαμε για κενα  κ διοριςμους σε βασικες ειδικοτητες, οι φιλολογοι ειναι πολλοι κ υπεραριθμοι!!!Ειναι κριμα οι υπολοιπες ειδικοτητες να μην μπορουν να το δουν αυτο! Κ ναι, φυσικα, οικονομολογοι κ κοινωνιολογοι υπαρχουν λιγοτεροι σε ενα σχολειο, αφου ειναι λιγοτερα τα μαθηματα τους, δεν ειναι παραξενο!σκεφτειτε ποσοι φιλολογοι θα συνταξιοδοτηθουν φετος κ ποσοι οικονομολογοι πχ(δανειζομαι κ χρηςιμοποιω την συγκεκριμενη ειδικοτητα απλα ως παραδειγμα)!

Ο "ΠΕ02" είναι κλάδος, ΟΧΙ ειδικότητα! (οι ειδικότητες - αποφοίτων Τμημάτων διαφορετικής ειδίκευσης - υπάρχουν εντός του κλάδου)


Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 11:30:06 πμ »
Οι απόφοιτοι των Φ.Π.Ψ. που παίρνουν (και μάλιστα με Α΄ ανάθεση!) Ιστορία είναι ...φιλόλογοι;...
Εχω τελειωσει ΦΠΨ(1 η μου επιλογη),κατευθυνση Φιλοσοφιας.Εκανα Ιστορια σε καθε εξαμηνο κ με θεωρω Φιλολογο. οπως θεωρουν φιλολογο τον εαυτο τους κ οι αποφοιτοι πχ.του Ιστορικου-Αρχαιολογικου.Για τον ασεπ διαβασα 3 βιβλια αρχαιας ιστοριας,6 βυζαντινης κ 7 νεοτερης....Διδασκω απο το 2000 σε ιδιαιτερα μαθηματα ολα τα φιλολογικα αφου πρωτα εχει προηγηθει πολυ ατομικο  διαβασμα κ αυτοσυνειδησια.Λυπαμαι που ο κοσμος καιγεται κ εσεις ασχολειστε ακομη με το αν ο αποφοιτος του ΦΠΨ ειναι φιλολογος χωρις να αντιλαμβανεστε οτι το θεμα των β αναθεσων που ξεκινησε απο την ιστορια ανοιξε τον ασκο του Αιολου για τους μαθηματικους, για τους καθηγητες της Οικ.Οικονομιας(ξερω σχολειο που ενω υπαρχει καθηγητρια οικιακης που μπορουσε να διατεθει το μαθημα το πηρε σε β ναθεση η γυμναστρια γιατι δεν ηθελε να αλλαξει σχολειο) και απο του χρονου που θα παρουν κ οι γυμναστες τη βιολογια εσεις να καθεστε κ να διυλιζετε τον κωνωπα

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 01:03:58 μμ »
Οι απόφοιτοι των Φ.Π.Ψ. που παίρνουν (και μάλιστα με Α΄ ανάθεση!) Ιστορία είναι ...φιλόλογοι;...
Είναι ντροπή να υπάρχει διχόνοια και μεταξύ μας...Είμαι απόφοιτος ΦΠΨ, κατεύθυνση Φ, και έχω διδαχθεί 5 εξάμηνα Ιστορία. Εμείς του ΦΠΨ είμαστε Φιλόλογοι και αισθανόμαστε πολύ προσβεβλημένοι από τη στάση κάποιων, ας πούμε , συναδέλφων.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 01:12:03 μμ »
Συνάδελφοι δεν πρέπει να υπάρχει διχόνοια μεταξύ μας.
 Ωστόσο, πρέπει να τονίσω ότι το ΦΠΨ είναι το μόνο τμήμα
που δίνει την παιδαγωγική επάρκεια και καθιστά επομένως
ικανό ένα εκπαιδευτικό να διδάξει.
 Κατά τα άλλα, προσπαθήστε να βρείτε λογικά επιχειρήματα
και αφήστε κατά μέρος τις μικρότητες!

Αποσυνδεδεμένος Ελένη79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 03:20:03 μμ »
Γεια σας, είμαι απόφοιτος Ιστορικού Αρχαιολογικού και έχω διοριστεί μετά από το διαγωνισμό ΑΣΕΠ, στο σχολείο που διδάσκω δουλεύω με συναδέλφους μόνιμους και αναπληρωτές που έχουν τελειώσει είτε ΦΠΨ είτε Κλασσική η Νεοελληνική Φιλολογία, δεν έχω δει διαφορά ούτε στο τρόπο διδασκαλίας,ούτε στην κατάρτιση τους.Το μόνο που πρέπει να διαθέτει κανείς για να είναι καλός φιλόλογος, είναι μεράκι για τη δουλειά του και διάβασμα/προετοιμασία στο σπίτι. Για το θέμα της ιστορίας, συμφωνώ ότι πρέπει να διδάσκονται από τη δική μας ειδικότητα, γιατί είναι μάθημα πρώτης ανάθεσης και με το να δίνεται σε άλλες ειδικότητες χάνονται θέσεις αναπληρωτών, ενώ πολλοί μόνιμοι αναγκάζονται να μετακινούνται σε διπλανά σχολεία για να συμπληρώσουν ωράριο.Η ιστορία είναι αντικείμενο που το σπούδασα και παραδέχομαι ότι χαίρομαι να το διδάσκω περισσότερο από τα άλλα μαθήματα,δεν έχω τίποτα εναντίον άλλων ειδικοτήτων, ο καθένας κάνει τη δουλειά του, όπως θέλει και μπορεί, απλά αλλιώς είναι να διδάσκεις το μάθημα για το οποίο προορίζεσαι και αλλιώς να εξαναγκάζεσαι να διδάξεις κάτι για να συμπληρώσεις ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 04:08:21 μμ »
Οι απόφοιτοι των Φ.Π.Ψ. που παίρνουν (και μάλιστα με Α΄ ανάθεση!) Ιστορία είναι ...φιλόλογοι;...
Αφού το θέτεις έτσι ...Ναι είναι ,  περισσότερο πάντως από κάτι συναδέλφους  που τρέχουν να  μαθουν ιστορία στα  40 και στα 50 τους  για να μπορούν να σταθούν  στοιχειωδώς έστω στην τάξη .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2014, 04:35:53 μμ από greco1 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 05:07:42 μμ »
Τι ακριβώς σημαίνουν τα αρχικά Φ.Π.Ψ.;  ???
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 219
Σύνολο: 219

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.