*

Αποστολέας Θέμα: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων  (Αναγνώστηκε 14326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:15:21 πμ »
Καλά τα στοιχεία αλλά να λάβουμε υπόψη και ώρες που θα μειωθούν στο γυμνάσιο και στο επαλ!Sylla αν γνωρίζεις και αυτές τις μειώσεις γράψτες για να κάνουμε έναν συνολικό υπολογισμό.Εγώ πιστεύω ότι η χρονιά είναι σε εξέλιξη και πρέπει να συνεχίσουμε τον αγώνα μας φέτος με όλες μας τις δυνάμεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:08:00 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:37:37 πμ »
Επίσης προστίθενται και 6 ώρες ιστορίας στην 3η ομάδα προσανατολισμού για τις παιδαγωγικές & κοιωνιολογικές σπουδες, αλλά δεν ξέρω εάν σε αυτό το μάθημα θα συνενώνονται οι δύο κατευθύνσεις;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:57:58 πμ »
Στο ΕΠΑΛ με το Νέο Λύκειο έχουμε:
Α' λυκείου: 3 ώρες έκθεση, 1 λογοτεχνία, 1 ιστορία
Β' λυκείου: 2 έκθεση, 1 λογοτεχνία
Γ' Λυκείου: 2 έκθεση, 1 λογοτεχνία
σύνολο: 11 ώρες
Δεν ξέρω πώς ήταν μέχρι τώρα, ας βοηθήσει κάποιος

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 01:01:58 πμ »
Syllas,  ευχαριστώ που κάπως μου δίνεις κουράγιο γιατί το ηθικό μου είναι στα τάρταρα. Κατά τα άλλα, ένα θα πω. ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ!!! Ωραίο παράδειγμα δίνουμε, αλληλοφαγωνόμαστε και κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους. Αυτό θα διδάξουμε στην Ιστορία στους μαθητές, πως η Ελλάδα πήγε ένα βήμα μπρος και δέκα πίσω λόγω της διχόνοιας??? Τόσα παραδείγματα διχόνοιας και μυαλό, εμείς οι μυαλωμένοι, δε βάλαμε... Στόχος της κριτικής και της πίεσης πρέπει να είναι η κυβέρνηση και η τρόικα. Καληνύχτα και καλά μας μυαλά (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:08:00 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 01:05:20 πμ »
Στο ΕΠΑΛ με το Νέο Λύκειο έχουμε:
Α' λυκείου: 3 ώρες έκθεση, 1 λογοτεχνία, 1 ιστορία
Β' λυκείου: 2 έκθεση, 1 λογοτεχνία
Γ' Λυκείου: 2 έκθεση, 1 λογοτεχνία
σύνολο: 11 ώρες
Δεν ξέρω πώς ήταν μέχρι τώρα, ας βοηθήσει κάποιος
Νομίζω δεν υπήρχε η λογοτεχνία γ λυκείου και η γλώσσα α λυκείου ήταν 2 ώρες. Δηλαδή +2 ώρες. Αυτά θυμάμαι όταν ήμουν σε ΕΠΑΛ πριν 2 χρόνια. Ή 3...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 01:51:21 πμ »
Πάντως η πίεση πρέπει να γίνει και προς την κατεύθυνση να αυξηθούν οι ώρες της γλώσσας στο γυμνάσιο! Εδώ και καιρό σκέφτομαι να στείλω μία επιστολή στην ΠΕΦ για το θέμα αυτό, η εμπειρία μου από α' και β' γυμνασίου αυτό λέει, αν θέλει να βγάλει κανείς σωστά μία ενότητα με τον απαραίτητο αριθμό κειμένων και τη νοηματική επεξεργασία, τη γραμματική με τον απαραίτητο αριθμό ασκήσεων, δουλειά με το λεξιλόγιο της ενότητας και την παραγωγή λόγου, τότε δε βγαίνουν πάνω από τις μισές ενότητες. Θέλω κάποιο χρόνο για να το συντάξω σωστά και τεκμηριωμένα. Η ΠΕΦ έχει τη δύναμη να απαιτήσει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 07:50:43 πμ »
Αν το θέμα παραμείνει στα πλαίσια του ωρολογίου προγράμματος (που θεωρώ ότι παραπέμπει και ο τίτλος) και δεν επεκταθεί σε άλλα (να μην τα επαναλάβω είναι γνωστά) θα μακροημερεύσει. Σε διαφορετική περίπτωση θα επιβληθούν ποινές και δεν θα μείνουμε στην απλή διαγραφή μαθημάτων.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 10:56:09 πμ »
Συμφωνώ με Syllas σε όσα λέει για το γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 02:17:28 μμ »
Του χρόνου θα αφαιρεθεί μια ωρα ιστορίας απο τη γ' γυμνασίου, άρα εχουμε 10-1=
9 φιλολογικές ώρες προστίθενται για το έτος 2015-2016. Οχι ότι δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε να παραμείνει η Τρίτη ωρα ιστορίας, γιατι η ιστορία γ' γυμνασίου με 60 ενότητες δε βγαίνει με τίποτα σε δίωρο. Νομίζω όμως η διεκδίκηση της της τρίτης ώρας γλώσσας στο γυμνάσιο ειναι κάτι πιο εφικτό. Θα πρέπει αφού απευθυνθούμε στη ΠΕΦ αυτή να εισηγηθεί στο Ινστιτούτο εκπαιδευτικής πολιτικής πριν τον Ιούνιο.
Η 9 ώρες φιλολογικές συν σημαίνει συνάδελφοι μισή θέση αναπληρωτή σε κάθε σχολείο στην Ελλάδα! Φοβάμαι μόνο μη σκαρφιστούν τίποτα ειναι μανούλες σ'αυτα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 01:26:06 μμ »
Του χρόνου θα αφαιρεθεί μια ωρα ιστορίας απο τη γ' γυμνασίου, άρα εχουμε 10-1=
9 φιλολογικές ώρες προστίθενται για το έτος 2015-2016. Οχι ότι δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε να παραμείνει η Τρίτη ωρα ιστορίας, γιατι η ιστορία γ' γυμνασίου με 60 ενότητες δε βγαίνει με τίποτα σε δίωρο. Νομίζω όμως η διεκδίκηση της της τρίτης ώρας γλώσσας στο γυμνάσιο ειναι κάτι πιο εφικτό. Θα πρέπει αφού απευθυνθούμε στη ΠΕΦ αυτή να εισηγηθεί στο Ινστιτούτο εκπαιδευτικής πολιτικής πριν τον Ιούνιο.
Η 9 ώρες φιλολογικές συν σημαίνει συνάδελφοι μισή θέση αναπληρωτή σε κάθε σχολείο στην Ελλάδα! Φοβάμαι μόνο μη σκαρφιστούν τίποτα ειναι μανούλες σ'αυτα.
[/quote

Η ανοχή και οι αντοχές μας εξαντλήθηκαν. ΕΜΕΙΣ βαλλόμαστε από παντού. Είναι στο χέρι της ΠΕΦ, του ΠΑΣΑΦ ( της ΟΛΜΕ???) και όλων μας, ως άτομα που πιέζουμε, να μη σκαρφιστούν τίποτα άλλο και να πάρουν κόσμο. Και όχι μόνο αναπληρωτές, αλλά και να διορίσουν, κι όχι μόνο ψίχουλα,καταντήσαμε αιώνιοι αναπληρωτές με 0 δικαιώματα. Φτάνει πια!!!

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 20, 2015, 02:43:40 μμ »
ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ

 
Απεργία για τα Λατινικά & τα Αρχαία Ελληνικά
Στους δρόμους κατέβηκαν χτες χιλιάδες Γάλλοι καθηγητές, που συμμετείχαν στην 24ωρη απεργία, για να διαμαρτυρηθούν ενάντια στις προτεινόμενες αλλαγές στην παιδεία, που μεταξύ άλλων βάζουν στο στόχαστρο τα Αρχαία Ελληνικά και τα Λατινικά, τα οποία και θα αντικαταστήσουν με την επιλογή «Γλώσσες και πολιτισμοί της αρχαιότητας».


Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC#ixzz3ag6uvGa6
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 20, 2015, 04:26:10 μμ »
Εκεί τα αρχαία δεν είναι υποχρεωτικά για όλους τους μαθητές!
Με δεδομένη την πρόθεση της νέας ηγεσίας του υποπαιθ  να ενισχύσει τη γλωσσομάθεια στο δημόσιο σχολείο… εντός του υπάρχοντος δημοσιονομικού πλαισίου.
http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/67715b2c-ec81-4f0c-ad6a-476a34d732bd/9241289.pdf
Μια είναι η λύση, για να γίνει  αυτό, πρέπει να μειώσουν από κάπου ώρες, εγώ δεν βλέπω υποβάθμιση στα φιλολογικά.  Από το 1977 ως το 1992 δεν διδάχτηκαν αρχαία από το πρωτότυπο στο γυμνάσιο, γιατί επανήλθαν ως υποχρεωτικό μάθημα με τόσες ώρες? Να μην ξεχάσουμε και 2 ώρες φιλοσοφία στο λύκειο…
http://www.pi-schools.gr/progr_spoudon_1899_1999/katalogos_fek.pdf
116 χρόνια μας έχουν τρελάνει με τα ωρολόγια προγράμματα και τις β αναθέσεις!
Μια λογική εξήγηση γιατί πρέπει οι μαθητές να μαθαίνουν τόσα μαθήματα δεν υπάρχει ο κάθε υπουργός κάνει την αλλαγή που επιθυμεί ή επιβάλουν οι περιστάσεις.
Ξεφυτρώνουν ώρες για φιλολόγους, μαθηματικούς , δασκάλους, και στη συνέχεια γίνονται περικοπές λογω καινοτόμων προγραμμάτων αλλά και για καλύτερη διαχείριση προσωπικού.
Υγ κάποιος είχε αναβαθμίσει τα φιλολογικά μαθήματα για να έρθει τώρα η ώρα της αποκαθήλωσης.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 20, 2015, 07:46:34 μμ »
Εδώ δεν εχουν τακτοποιησει τους εκπαιδευτικούς Β γλωσσας από αποψη ωρων -που συνεπάγεται και υποβαθμιση της παρεχομενης ξενογλωσσης εκπαιδευσης με ένα διωρο της πλάκας- και τρεχουμε σε 5 σχολεια, και θα επαναφερουν και τα ιταλοισπανικα με αναπληρωτες,για να τρεχουμε σε 10 σχολεια....Ανεκδιήγητοι.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η υποβάθμιση των φιλολογικών μαθηματων
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 26, 2015, 12:37:10 μμ »
Την  αναστολή εφαρμογής   των νέων Προγραμμάτων Σπουδών για  τα μαθήματα της Γ ́ τάξης Ημερησίου Γενικού Λυκείου και της Δ ́ τάξης Εσπερινού Γενικού Λυκείου, από το επόμενο σχολικό έτος   υπέγραψε ο Αναπληρωτής υπουργός Παιδείας Τάσος Κουράκης  (Ανοίξτε εδώ το ΦΕΚ με την Υπουργική Απόφαση).

Σύμφωνα με την απόφαση από το σχολικό έτος 2015-16, θα ισχύσουν τα παλαιότερα προγράμματα

ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΡΓΑΣΙΑ

Τελικά, τι θα ισχύσει φέτος για Λατινικά, Λογοτεχνία, Επιτάφιο? Δεν έχω καταλάβει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.