*

Αποστολέας Θέμα: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02  (Αναγνώστηκε 5512 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« στις: Οκτώβριος 17, 2014, 04:37:42 μμ »
Καλησπέρα. Ανοίγω νέο θέμα, ελπίζω να το κάνω σωστά. Πόσες θέσεις πιστεύετε ότι θα πέσουμε όσοι δε δουλέψαμε πέρισυ και φέτος με το άνοιγμα των πινάκων το 2015? Λογικά, μας προσπερνούν οι προσληφθέντες τρίτεκνοι και οι προσληφθέντες της ειδικής αγωγής. Πόσο μαύρα είναι τα πράγματα? Πιστεύετε ότι όσοι τώρα είναι στη πρώτη χιλιάδα αναπληρωτών πε 02 θα ξαναμπούν σε τάξη? Όσοι είναι άνω των 35 δύσκολο να αλλάξουν προσανατολισμό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:31 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 02:39:08 μμ »
Ξαναγράφω ελπίζοντας να μάθω και τις δικές σας εκτιμήσεις. Τι πιστεύετε ότι θα γίνει με το άνοιγμα των πινάκων, τους τρίτεκνους που θα μας προσπεράσουν και της ε.α. που επίσης θα βρεθούν πάνω από εμάς? Προσωπικά εκτιμώ ότι όσοι βρίσκονται μεταξύ 600 και 1000 στον πίνακα των φιλολόγων θα βρεθούν καμιά 500αριά θέσεις χαμηλότερα, δυστυχώς. Οπότε, τι κάνουμε όσοι είμαστε άνεργοι, 40άρηδες...?

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 03:35:51 μμ »
εγώ που είμαι ανάμεσα σε 700 και 800 νομίζω ότι πέφτουμε περίπου 300 θέσεις.
Απτην άλλη υπάρχει η θετική θεώρηση ότι όσοι δουλεύουν στην ειδική δεν θα μεταπηδήσουν στην γενική, καθώς απο φίλες που έχω στην ειδική το αποκλείουν τελείως.
Επομένως το πέσιμο θα είναι λίγο πλασματικό.
Οι τρίτεκνοι μας τρώνε λάχανο εννοείται

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 04:33:12 μμ »
εγώ που είμαι ανάμεσα σε 700 και 800 νομίζω ότι πέφτουμε περίπου 300 θέσεις.
Απτην άλλη υπάρχει η θετική θεώρηση ότι όσοι δουλεύουν στην ειδική δεν θα μεταπηδήσουν στην γενική, καθώς απο φίλες που έχω στην ειδική το αποκλείουν τελείως.
Επομένως το πέσιμο θα είναι λίγο πλασματικό.
Οι τρίτεκνοι μας τρώνε λάχανο εννοείται

Παιδια να επισημανω κατι που θεωρω πως δεν εχετε αντιληφθει. Οι τριτεκνοι ΔΕΝ σας προσπερνουν, ΔΕΝ σας επηρεαζουν. Και να δουλεψαν και να βρεθουν μπροστα σας 100 τριτεκνοι δεν αλλαζει κατι... Ισα ισα που οταν βγαινουν οι πινακες να θελετε μπροστα σας να βλεπετε τριτεκνους. Ακουγεται περιεργο αυτο που λεω αλλα ετσι ειναι!!! Δεν ειμαι τριτεκνος και δεν τους υπερασπιζομαι! Απλα δεν επηρρεαζουν γιατι αυτοι απλα (λεμε τωρα) περνουν το 20% των θεσεων, δεν ασχολουμαι αν ειναι δικαιο ή αδικο! Αν δηλαδη αυριο γινουν 1000 επιπλεον μη τριτεκνοι τριτεκνοι, αυτο ειναι καλο για οσους ΔΕΝ ειναι τριτεκνοι (ειναι σα να εφυγαν απο τον πινακα) και κακο για τους τριτεκνους που θα διεκδικουν το 20% των θεσεων 1000 περισσοτερα ατομα!! Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Οπως επισης οσοι δεν ειμαστε τριτεκνοι μας συμφερει (μιας και δεν ειμαι τριτεκνος) να δουλευουν αυτοι σε δυσπροσιτα μερη ωστε να περνουν αυτοι τα διπλα μορια και να μη μας περνανε οσους απο εμας δε δουλευουμε σε δυσπροσιτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:31 »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 06:33:00 μμ »
Δεν είναι ακριβώς έτσι! Οι τρομαγμένοι δεν πάνε με ποσόστωση όσοι είναι μπροστά. Πάνε κανονικά με τη σειρά τους και έπειτα ένα είκοσι τα εκατό αποκλειστικά. Αν οι τρομαγμένοι μας προσπεράσουν πάνε κανονικά και όχι με την ποσόστωση και επιπλέον το ποσοστό. Τσεκαρετο.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 08:27:21 μμ »
Με ποσόστωση πάνε. Π.Χ. αν ενας τριτεκνος εχει σειρα 125 στον πινακα και προσλαβουν 300 ατομα, θα πρεπει να προσλαβουν αλλους 59 τριτεκνους μετα το 300. Και φετος το δ δωδεκανησου εχει γεμισει απο τριτεκνους φιλολογους.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 12:35:54 πμ »
εγώ που είμαι ανάμεσα σε 700 και 800 νομίζω ότι πέφτουμε περίπου 300 θέσεις.
Απτην άλλη υπάρχει η θετική θεώρηση ότι όσοι δουλεύουν στην ειδική δεν θα μεταπηδήσουν στην γενική, καθώς απο φίλες που έχω στην ειδική το αποκλείουν τελείως.
Επομένως το πέσιμο θα είναι λίγο πλασματικό.
Οι τρίτεκνοι μας τρώνε λάχανο εννοείται
Μακάρι...είμαι 900+ και αν φέτος δε δουλεύω, τι θα κάνω του χρόνου??? 40 κοντεύω, τρώω πόρτες από όπου ψάχνω για δουλειά...δεν ξέρω αν μπορώ να ελπίζω σε κάτι. Μαζί με εμένα και πολλοί άλλοι...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 01:20:28 πμ »
Παιδια να επισημανω κατι που θεωρω πως δεν εχετε αντιληφθει. Οι τριτεκνοι ΔΕΝ σας προσπερνουν, ΔΕΝ σας επηρεαζουν. Και να δουλεψαν και να βρεθουν μπροστα σας 100 τριτεκνοι δεν αλλαζει κατι... Ισα ισα που οταν βγαινουν οι πινακες να θελετε μπροστα σας να βλεπετε τριτεκνους. Ακουγεται περιεργο αυτο που λεω αλλα ετσι ειναι!!! Δεν ειμαι τριτεκνος και δεν τους υπερασπιζομαι! Απλα δεν επηρρεαζουν γιατι αυτοι απλα (λεμε τωρα) περνουν το 20% των θεσεων, δεν ασχολουμαι αν ειναι δικαιο ή αδικο! Αν δηλαδη αυριο γινουν 1000 επιπλεον μη τριτεκνοι τριτεκνοι, αυτο ειναι καλο για οσους ΔΕΝ ειναι τριτεκνοι (ειναι σα να εφυγαν απο τον πινακα) και κακο για τους τριτεκνους που θα διεκδικουν το 20% των θεσεων 1000 περισσοτερα ατομα!! Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Οπως επισης οσοι δεν ειμαστε τριτεκνοι μας συμφερει (μιας και δεν ειμαι τριτεκνος) να δουλευουν αυτοι σε δυσπροσιτα μερη ωστε να περνουν αυτοι τα διπλα μορια και να μη μας περνανε οσους απο εμας δε δουλευουμε σε δυσπροσιτα...

Έστω λοιπόν η υποθετική περίπτωση που (μετά από λίγα χρόνια) βρεθούν 100 τρίτεκνοι στις πρώτες 100 θέσεις και το υπουργείο ζητήσει 50 αναπληρωτές... Θες να πεις ότι θα προσληφθούν οι 10 (20%) και το σύστημα θα προσπεράσει τους υπόλοιπους για να βρει τους 40 μη τρίτεκνους;;; Με τίποτα... Όπως τα λέει ο/η Teri είναι...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 09:27:02 πμ »
Σε αυτη την περ'ιπτωση θα προσληφθουν και οι 100, γιατί αυτά είναι πρώτοι στους πίνακες και κανείς άλλος τρίτεκνος μετά το 100. Ισχύει αυτό που έγραψα με την ποσόστωση. Μπορείτε εύκολα να το διαπιστώσετε αν κοιτάξετε τις φάσεις πρόσληψης, τον αριθμό των προσληφθέντων και τον αριθμό των τρίτεκνων κάθε φορά (και προσέξετε ότι μέσα σαυτούς ήταν και τρίτεκνοι με καλή σειρά κατάταξης). Βέβαια αν αυτή την καλά σειρά κατάταξης την απέκτησαν λόγω τριτεκνίας προτού κλειδώσουν οι πίνακες είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 09:42:29 πμ »
έχει δίκιο η el πε02, με ποσόστωση είναι.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 10:32:18 πμ »
Αν δεν αλλάξουν τα πράγματα (από πολιτικής πλευράς μιλώ), όταν ανοίξουν οι πίνακες θα βρεθούμε 300+ θέσεις πιο πίσω από τη σημερινή μας θέση στους πίνακες αναπληρωτών, ενώ κάποιοι τρίτεκνοι και απολυμένοι ιδιωτικών που δούλεψαν πέρυσι και δουλεύουν και φέτος θα φτάσουν πολύ ψηλά! Να ανοίξουν οι πίνακες, αλλά με όλη την προυπηρεσία μας από το 2010 και μετά περασμένη και να αρχίσουν επιτέλους διορισμοί μονίμων, με κατάργηση του άθλιου νόμου Διαμαντοπούλου και από τους νέους πίνακες που θα δημιουργηθούν, με ποσοστό 60-40% ή 50-50%, όπως ήταν παλιότερα, αλλιώς δε γίνεται τίποτα! Σε αυτή την κατεύθυνση πρέπει όλοι να πιέσουμε και να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα και λογικά!
Εύχομαι να έχουμε γρήγορα αλλαγές σε όλους τους τομείς και πρωτίστως στην πολύπαθη παιδεία, που μας στερούν τη χαρά να εργαστούμε. Εύχομαι, όμως, όσοι φταίνε γι΄αυτό, σε μερικές μέρες να νοσταλγούν τα μεγαλεία και τους θώκους που απολαμβάνουν μέχρι σήμερα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 01:38:45 μμ »
Όπως τα λέει ο touristakos ειναι δεν επηρεάζουν .

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 04:17:20 μμ »
Του χρόνου θα υπάρξουν πολλές ανακατατάξεις και στους πρώτους του πίνακα. Όσοι από το 2012 και μετά ήταν στα δυσπρόσιτα, θα βρεθούν με 58 μήνες περίπου προυπηρεσία και θα προσπεράσουν αρκετούς.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις που πέφτουμε με το άνοιγμα των πινάκων πε 02
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 24, 2014, 10:42:25 πμ »
Εύχομαι και ελπίζω με την αλλαγή της κυβέρνησης σε κανά μήνα, να μην υλοποιηθούν όσα πέρασε με τροπολογία ο Λοβ. και να ανοίξουν οι πίνακες, όπως είναι λογικό (με όλη την προυπηρεσία μέσα από το 2010 και εξής), ώστε να έχουμε τους ίδιους όρους για όλους και να μην ευνοηθούν όσοι τρίτεκνοι, απολυμένοι κ.λ.π. δούλεψαν φέτος στα δυσπρόσιτα. Αλλά το κυριότερο εύχομαι με την αλλαγή στην άσκηση πολιτικής να μην εφαρμοστούν οι περαιτέρω συγχωνεύσεις σχολείων, η λιτότητα στην εκπαίδευση, η αξιολόγηση εκπαιδευτικών και άλλα κωμικοτραγικά και να γίνουν επιτέλους διορισμοί, γιατί αυτό χρειάζεται η εκπαίδευση, για να λειτουργήσει σωστά και να δώσει καρπούς: εκπαιδευτικούς που αγαπούν τη δουλειά τους και έχουν όρεξη να προσφέρουν και που τώρα παραγκωνίζονται εξαιτίας λανθασμένων και αναποτελεσματικών πολιτικών και ανίδεων προσώπων που υπηρετούν σε υψηλά πόστα! Εύχομαι ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ & ο νέος χρόνος να ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ όσους μας παιδεύουν χρόνια τώρα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.