*

Αποστολέας Θέμα: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ  (Αναγνώστηκε 9276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 12:18:09 μμ »
Παιδιά, μετά το γεγονός ότι δεν ασφαλιζόμαστε, αυτό με την ανεργία είναι το δεύτερο αγκάθι. Δε θεωρούμαστε άνεργοι και θα είμαστε παράνομοι, αν συνεχίσουμε να χτυπάμε κάρτα, για να το πω σχηματικά. Το πρόβλημα μεγαλώνει με το ότι αργούν να μας δώσουν τη σύμβαση που υπογράψαμε, ώστε να πάμε να ξαναγραφτούμε μ'αυτή στα χέρια για να μπορούμε να αποδείξουμε ότι λύθηκε η σύμβαση εργασίας και άρα είμαστε άνεργοι. Κι εγώ τέλειωσα το πρόγραμμά μου την Τρίτη και ακόμη δεν πήγα στον οαεδ γιατί άντε να το εξηγήσω. Θα πάω βέβαια κάποια στιγμή αλλά με αγχώνει πολύ. Κι η σύμβαση θα αργήσει να έρθει στα χέρια μας  :-\ :'(
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:44:46 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 21, 2015, 01:06:10 πμ »
Σημερα πηγα ΟΑΕΔ ακριβως για να ρωτησω...Συμφωνα με αυτους, κραταμε την καρτα κανονικα, λεει!

Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ παλι, κλασικα, δεν ξερει τιποτα για τιποτα. Τι στο καλο κανει ο συγκεκριμενος φορεας γενικοτερα ποτε μου δεν καταλαβα-ποτε, οποτε εχω παρει να ρωτησω οτιδηποτε, δεν εχω παρει μια απαντηση!!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 21, 2015, 01:10:27 πμ »
Πάντως επειδή είμαι σε πρόγραμμα με κοπέλα που δουλεύει στον ΟΑΕΔ και την έχω ρωτήσει είναι παράνομο. Θεωρείσαι εργαζόμενος (κι ας είμαστε πιο κάτω κι από τους είλωτες).
Επίσης με συνάδελφο που δουλεύαμε μαζί, στα νέα αποτελέσματα ΚΔΒΜ, είχε ένα σεμινάριο που κάναμε από ΙΝΕΔΙΒΙΜ το Μάη, είχε  προϋπηρεσία τις ώρες που διδάξαμε σε τμήμα που τελείωσε 2 μήνες πριν την προκήρυξη ΚΑΙ 18 μήνες ανεργία::)  ::)  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2015, 01:17:28 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 21, 2015, 01:32:43 πμ »
Τι να σου πω...αυτη δεν ειναι εργασια, ποσο μαλλον απο τη στιγμη που ειναι κι ανασφαλιστη, συν ολα τα αλλα! Κι ο ΟΑΕΔ επισης προφανως δεν ξερει τι παιζει, αν καθενας που ρωταμε-προφανως-δινει διαφορετικη απαντηση!!

Μεχρι και στον προισταμενο εφτασα σημερα εγω και μου ειπε οτι κραταμε την ανεργια κανονικα. Στο ιδιο το ΚΔΒΜ επισης μου ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτα και επισης αναρωτιεμαι, χωρις καμια βεβαιωση/προσληψη να υποβαλλουμε στον ΟΑΕΔ, τι γινεται, απλα παμε και τους λεμε να μας κοψουν την καρτα; ???
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:44:46 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 21, 2015, 01:35:33 πμ »
Αυτό που είπε ο προιστάμενος μπορεί να το υπογράψει αν κάνουμε επίσημο αίτημα; Εκεί θα φανεί. Φυσικά και δεν είναι συνθήκες εργασίας αυτές αλλά πάλι θεωρείται δουλειά. (Δες τα προσωπικά σου μηνύματα SilverPhoenix).
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 21, 2015, 01:46:42 πμ »
Δεν εχω την παραμικρη ιδεα, να πω την αληθεια! Εγω πιστευω οτι κανεις δεν ξερει τιποτα, οποτε ολοι πανε με...την 6η αισθηση τους! :P

Και δεν ξερω, κατι πρεπει να γινει με ολο αυτο το μπαχαλο! Μα ελεος δηλαδη, που ακουστηκε ΚΡΑΤΙΚΗ δομη να μην εχει ασφαλιση καν;;;;

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 21, 2015, 01:58:47 πμ »
Δυστυχώς...
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 21, 2015, 12:27:11 μμ »
Απαράδεκτο, ανεπίτρεπτο και παράνομο συνάμα!

Όπως κάθε εργοδότης είναι υποχρεωμένος (και σωστά είναι) να ασφαλίζει τους υπαλλήλους του έτσι οφείλει να κάνει και το κράτος. Κι αφού δεν υπάρχουν ένσημα, γιατί να διακοπεί η κάρτα ανεργίας;

Tο πρώτο, πάντως, που πρέπει να λυθεί για όσους εργάζονται σε αυτές τις δομές είναι το θέμα της ασφάλισης. Από τη στιγμή που εργάζεται κάποιος κάπου αυτό θα πρέπει να τον νοιάζει πρωτίστως κι όχι αν θα διακοπεί το επίδομα ανεργίας. Δε λέω, ότι αυτό σας ενδιαφέρει, μην αρχίσετε να βαράτε.  ;)

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 22, 2015, 12:38:10 πμ »
Απαράδεκτο, ανεπίτρεπτο και παράνομο συνάμα!

Όπως κάθε εργοδότης είναι υποχρεωμένος (και σωστά είναι) να ασφαλίζει τους υπαλλήλους του έτσι οφείλει να κάνει και το κράτος. Κι αφού δεν υπάρχουν ένσημα, γιατί να διακοπεί η κάρτα ανεργίας;

Tο πρώτο, πάντως, που πρέπει να λυθεί για όσους εργάζονται σε αυτές τις δομές είναι το θέμα της ασφάλισης. Από τη στιγμή που εργάζεται κάποιος κάπου αυτό θα πρέπει να τον νοιάζει πρωτίστως κι όχι αν θα διακοπεί το επίδομα ανεργίας. Δε λέω, ότι αυτό σας ενδιαφέρει, μην αρχίσετε να βαράτε.  ;)

Χεχε!! Συμφωνω απολυτως μαζι σου!! Πριν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, τα ΔΙΕΚ-κι υποθετω κι οι αλλες αντιστοιχες δομες, αλλα εγω ειχα επαφες περισσοτερο με τα ΔΙΕΚ, οποτε το τι γινοταν αλλου δεν το ηξερα-ειχαν κανονικα ασφαλιση σε οποιο ταμειο επιθυμουσε ο συμβεβλημενος εκπαιδευτης!!

Τωρα, εργαζομαστε, σε δημοσιο, παρακαλω, διχως ενσημα, μαυρη εργασια και με την αδεια του νομου, προφανως, αφου κανεις δε δινει σημασια!!

Κι οντως, αφου δεν υπαρχουν ενσημα, ουτε καν συμβαση μεχρι το τελος του εκαστοτε προγραμματος, για ποιο λογο να κοψει κανεις την καρτα ανεργιας;;
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 22, 2015, 09:30:24 πμ »
Τι να σου πω; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Ελπίζω να αποσαφηνιστεί σύντομα το τι ισχύει (αν και οι υπεύθυνοι ξέρουν τι ισχύει) και να είναι το προφανές.

Αν είναι δυνατό να δουλεύεις ανασφάλιστος στο δημόσιο!  :o

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΔ και ανεργία-Απόφαση ΙΝΕΔΙΒΙΜ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 23, 2015, 06:54:58 μμ »
Κι ομως ειναι!! Εχω προσπαθησει μερικες φορες να μιλησω με το ΙΚΑ τουλαχιστον, να δω αν ειναι ενημεροι γι' αυτο...αφου ειναι μαυρη εργασια και, θεωρητικα, αυτη την κυνηγανε, ετσι δεν ειναι;

Ακρη δε βρηκα...και μακρια να μου φαινοταν παραξενο αυτο πλεον! :-\
Dream a little dream of me...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.