*

Αποστολέας Θέμα: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015  (Αναγνώστηκε 41586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 01:36:31 μμ »
Συνάδελφοι, οι πιστώσεις τελείωσαν δυστυχώς, όπως όλοι ξέρουμε. Ωστόσο, έχουμε μία ελπίδα ακόμα. Είναι τα κονδύλια που θα διατεθούν στους αναπληρωτές από τους μόνιμους που πήραν άδεια άνευ αποδοχών. Είναι γύρω στις 600 πιστώσεις που μεταφράζεται σε 700+ αναπληρωτές (με δεδομένο ότι δεν διατέθηκαν από την αρχή τη σχολικής χρονιάς). Το πρόβλημα βέβαια είναι γραφειοκρατικό και θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να διευθετηθεί. Τα κενά ΠΕ02 αυτή τη στιγμή είναι πάνω από 100 και σίγουρα θα δημιουργηθούν κι άλλα (όχι πολλά βέβαια με βάση τη λογική). Υπομονή σε όλους μας. Πρέπει να πιέσουμε όλοι με e-mail κ.λπ. Το θέμα είναι όμως να στείλουμε όλοι κι όχι όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι (εγώ, evaggelia77, fiora και μερικοί άλλοι), διότι βλέπουν συνεχώς τα ίδια ονόματα στους αποστολείς κι έτσι δεν μας υπολογίζουν.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:37 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 02:08:52 μμ »
klasike καλά τα λες.Εγώ να είσαι σίγουρος ότι θα πιέζω και θα τα λέω σε όλους και ας μην εισακουστώ....Δεν πρόκειται να εγκαταλείψω τον αγώνα για τη βελτίωση της κατάστασης στον κλάδο μας.Χθες μιλούσα με δ/ντη β/θμιας και μου έλεγε τι λαμογιές γίνονταν και τι ψεύτικα κενά δηλώνονταν προκειμένου να έρθουν διάφορες ειδικότητες με μετάθεση που τώρα πλεονάζουν και για να μην τους απολύσουν τους δίνουν β' αναθέσεις.Λόμπυ παντού.Κατά τ'άλλα εμείς ήμασταν οι βασικές ειδικότητες και διόριζαν αθρόα και χωρίς υπαρκτές ανάγκες άλλους....

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 02:12:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!!Αυτή τη φορά στάθηκα τυχερή και είμαι μέσα.Μίλησα με τη δευτεροβάθμια της περιοχής μου ( αιτ/νία) και τα κενά είναι όντως πολλά αλλά τα καλύπτουν κατά προτεραιότητα, δηλ. πρώτα τα λύκεια. Θα ακολουθήσουν και άλλες φάσεις βάσει λογικής. Υπομονή και πολλά μηνύματα, εγώ θα συνεχίσω να στέλνω και θα συνεχίσω να μην είμαι καθόλου των τύπων, προσωπική μου γνώμη: μιλήστε αιχμηρά.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 02:30:00 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ Kefi73!Τα κενά θα ήταν πάνω από 1000 στους φιλολόγους αλλά τα έπνιξαν με τις β αναθέσεις και με την υπερωριακή απασχόληση των φιλολόγων.Ακόμη υπάρχουν πληροφορίες ότι όσοι προσελήφθησαν στην παράλληλη στ'ήριξη μπαίνουν και στη γενική.Έτσι καλύπτονται πολλά κενά.Επίσης στο site xeneglwsses αναφέρεται ότι εμποδίζουν εκπαιδευτικούς κυρίως πεο2,3,4 να βγουν στη σύνταξη!Έτσι καλύπτονται τα δικά μας κενά!Πιστώσεις και κενά λένε ότι δεν υπάρχουν για τους φιλολόγους ενώ πληροφορούμαστε ότι υπάρχουν πολλά και δεν τα δίνουν.Για οικονομολόγους και βιολόγους υπάρχουν κενά και πιστώσεις!Αφήνουν παιδιά κατευθύνσεων χωρίς φιλολόγους!Ακόμη της πληροφορικής κάνουν μαθηματικά!Φιλόλογοι και μαθηματικοί υπό διωγμό.Θα αφήσουν αγράμματα τα παιδιά!Σα δεν ντρέπονται!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:37 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 02:32:55 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ Kefi73!Τα κενά θα ήταν πάνω από 1000 στους φιλολόγους αλλά τα έπνιξαν με τις β αναθέσεις και με την υπερωριακή απασχόληση των φιλολόγων.Ακόμη υπάρχουν πληροφορίες ότι όσοι προσελήφθησαν στην παράλληλη στ'ήριξη μπαίνουν και στη γενική.Έτσι καλύπτονται πολλά κενά.Επίσης στο site xeneglwsses αναφέρεται ότι εμποδίζουν εκπαιδευτικούς κυρίως πεο2,3,4 να βγουν στη σύνταξη!Έτσι καλύπτονται τα δικά μας κενά!Πιστώσεις και κενά λένε ότι δεν υπάρχουν για τους φιλολόγους ενώ πληροφορούμαστε ότι υπάρχουν πολλά και δεν τα δίνουν.Για οικονομολόγους και βιολόγους υπάρχουν κενά και πιστώσεις!Αφήνουν παιδιά κατευθύνσεων χωρίς φιλολόγους!Ακόμη της πληροφορικής κάνουν μαθηματικά!Φιλόλογοι και μαθηματικοί υπό διωγμό.Θα αφήσουν αγράμματα τα παιδιά!Σα δεν ντρέπονται!
++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 03:18:54 μμ »
Προσωπικά, εξακολουθώ να στέλνω μέηλ, πολλά εκ των οποίων ΔΕΝ απαντώνται. Είμαι άνεργη και δεν έχω κάποιο άλλο μέσο πίεσης. Επίσης, έχω πολύ χρόνο για να τους γράφω. Δυστυχώς, όσοι απαντούν, απαντούν με τυποποιημένα μηνύματα που στέλνουν πιστεύω σε όλους. Κλασσικέ, δυστυχώς, έχεις δίκιο, όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι...μπράβο στον κλάδο μας! Είμαι απογοητευμένη και με εμάς, ξέρω άτομα που μου τηλ&όταν κλήθηκαν, άφαντοι...Ελπίζω ότι σε 2-3 χρόνια κάτι θα αλλάξει, δεν τραβάει άλλο η κατάσταση και ο κλάδος μας έχει πολλά άτομα 50-60+ και πολλές γυναίκες με παιδιά. Το θέμα είναι ποιος αντέχει, οικονομικά και ψυχολογικά, όλο αυτό το διάστημα. Κι όχι μόνο εμείς, μαζί μας υποφέρουν κι άλλοι. Για να μην κουράζω, προτρέπω ΟΛΟΥΣ να πιέσουν, μην περιμένουν από άλλους να βγάζουν τα κάστανα από τη φωτιά...

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 03:26:17 μμ »
Παιδεία – Εργασία
 
Αρχική
Ταυτότητα
Άρθρα
Εκδηλώσεις
Χρήσιμες ιστοσελίδες
Βήμα Αναγνωστών
Επικοινωνία
Αρχική > Εκπαίδευση > Καθηγητής έκοψε τις φλέβες τους μπροστά σε μαθητές
   
Καθηγητής έκοψε τις φλέβες τους μπροστά σε μαθητές

Από paideia-ergasia στο Εκπαίδευση · 24/10/2014
Μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο – Σε κατάσταση σοκ οι μαθητές

Πανικός επικράτησε σε σχολείο της Πάτρας, όταν καθηγητής έκοψε τις φλέβες του εν ώρα μαθήματος, μπροστά στα μάτια των μαθητών του.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του patrastimes.gr ο καθηγητής κατά την έκτη ώρα μαθήματος πήρε έναν χαρτοκόπτη και άρχισε να κόβει τις φλέβες του.

Οι μαθητές άρχισαν να φωνάζουν καλώντας σε βοήθεια, με αποτέλεσμα στην αίθουσα να μπουν και άλλοι καθηγητές και να σταματήσουν τον παρολίγον αυτόχειρα, ο οποίος – σύμφωνα με μαρτυρίες παιδιών – έβαζε το αίμα από τις φλέβες του στο μέτωπό του.

Ο καθηγητής μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, ενώ κάποιοι μαθητές υπέστησαν σοκ από το θέαμα.

Σύμφωνα με πληροφορίες ο καθηγητής αντιμετωπίζει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα το τελευταίο διάστημα, αλλά παρόλα αυτά, συνέχιζε να διδάσκει στο σχολείο του.

πηγή: newsbeast.gr

Αντί να συνταξιοδοτούν άτομα που πρέπει,όπως είπε και η Georgia4, τα κρατούν και να τα αποτελέσματα!!!  Και εγώ γνώριζα τέτοιες περιπτώσεις, όταν ήμουν σε σχολεία.Μ Π Ρ Α Β Ο ΤΟΥΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 03:32:19 μμ »
ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΛΑΣΣΙΚΟ, τον οποίο ευχαριστώ.

loverdos@hol.gr
dermenal@otenet.gr (υφυπουργός)
tasos.christakis@gmail.com (δ/ντης γραφείου υπουργού)
olme@otenet.gr
karlaftisdim@yahoo.gr (αιρετός ΚΥΣΔΕ)
nekordis@yahoo.gr (αιρετός ΚΥΣΔΕ)
vanagnosti@gmail.com (αιρετή ΚΥΣΔΕ)
thekotsi@sch.gr  (πρόεδρος ΟΛΜΕ)
elzograf@gmail.com (αντιπρόεδρος ΟΛΜΕ)
p-e-f@otenet.gr (Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 03:33:48 μμ »
Τόσο καιρό δεν έστελνα μηνύματα, λόγω προβλήματος υγείας κάποιου άμεσα συγγενικού μου προσώπου, που χρειάστηκε και χειρουργείο. Πάντως, παρακολουθούσα την όλη κατάσταση, που είναι τραγική για τον κλάδο μας κι αυτή τη σχολική χρονιά!
Συμφωνώ κι εγώ πως πρέπει να υπάρξει μαζικός βομβαρδισμός με μηνύματα προς όλους τους αρμοδίους, μήπως κι αλλάξει κάτι, έστω κι αργά! Δεν περιμένω σύντομα την στ΄ φάση αναπληρωτών, ίσως τέλη Νοέμβρη ή αρχές Δεκέμβρη, με μικρό αριθμό: 30-40 άτομα. Όσοι είναι γύρω στο 700 του πίνακα κι έχουν δηλώσει κουτάκι, έχουν μεγάλες πιθανότητες να κληθούν φέτος. Όσοι δεν έχουν βάλει κουτάκι, όπως εγώ, δεν το βλέπω ούτε για φέτος!
Αλήθεια, τί γίνεται με το θέμα των τριτέκνων, των απολυμένων από ιδιωτικά κ.λ.π., προχωράει ή απλά ξεχάστηκε; Μην το θυμηθούμε του χρόνου, που θα ανοίξουν οι πίνακες και θα βρεθούμε πίσω 300 τόσα νούμερα! Πρέπει να κινηθούμε ΤΩΡΑ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 03:38:07 μμ »
Σωστά gia 96! Υπάρχει κάποιος στο forum να μας ενημερώσει για το θέμα, η inw ή η eva;

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 03:42:38 μμ »
gia 96, εύχομαι ολόψυχα περαστικά στον άνθρωπό σου. Αισθάνομαι ήδη άσχημα, δε μίλησα για άτομα που είχαν σοβαρά ζητήματα, όπως υγείας, που τους απασχολούσαν και δεν μπορούσαν να πιέσουν. Αναφέρθηκα σε αυτούς που πίστευαν ότι κάποιοι άλλοι θα θερίσουν κι αυτοί θα κάνουν τη συγκομιδή. Ήδη γνωρίζω άτομα που τώρα δουλεύουν χωρίς να έχουν κινητοποιηθεί κι εγώ ακόμα εδώ, που λέει και το τραγούδι.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 04:01:00 μμ »
Δηλ. τον τύπο που έκοψε τις φλέβες τον κράτησαν στο σχολείο για να μην προσλάβουν αναπληρωτή; Μάλλον είναι απόδειξη πόσο ξεχαρβαλωμενο είναι το εκπ.σύστημα όπου  ακόμη κ κάποιον που  έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα δεν τον βγάζουν απ την τάξη  παρά μόνο αν κάνει κάτι ακραίο. Δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλά αν νομίζετε ότι θα ιδρώσει το αυτί του Λοβ . επειδή θα στείλουμε μηνύματα μάλλον ματαιοπονουμε . Ο Λοβ. νιώθει ικανοποιημένος  είμαι σίγουρος .Υπερδιπλασίασε  τους Πε02 σε σχέση με πέρυσι , κάλυψε το 80% των κενών μέσα Οκτωβρίου και είμαστε και οι πρωταθλητές στις προσλήψεις αναπληρωτών στη βθμια . Κατά τ αλλά συμφωνώ ότι όσοι είναι 700-750 τον πίνακα θα δουλέψουν φέτος έστω και αργά . Εμείς οι υπόλοιποι που ελπίζαμε σε μία επανάληψη του 12-13 μάλλον δύσκολα θα ξαναδουλεψουμε . Μόνη ελπίδα μπας κ αποδεχτεί αξιόπιστη η υπουργαρα μας κ όντως κάνει ΑΣΕΠ για 10000 στη γενική αγωγή. Και  αυτό όμως δεν είναι σίγουρο . Ότι κ να κάνει πάντως αυτός κ οι όμοιοί του θα  φάνε μαύρο στις εκλογές
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 05:10:08 μμ από greco1 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 04:01:10 μμ »
Καλησπέρα σας. Είμαι μια από τις χιλιάδες των ανέργων εκπαιδευτικών, ηλικίας 37 ετών, φιλόλογος, με 3 ΑΣΕΠ στο βιογραφικό μου, χρόνια αναπλήρωσης, κάποια μακριά από την οικογένειά μου, χωρίς κανένα πλάνο για το μέλλον μου. Δεν μπορώ να κάνω οικογένεια, δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου και αναγκάζομαι να σας στείλω αυτό το μήνυμα, σε κάποιους για άλλη μια φορά, για να σας εκφράσω όχι απλώς την απογοήτευση, αλλά την απόγνωση όλων ημών. Είναι ώρα να γίνει κάτι. Τα σχολεία υπολειτουργούν, οι μαθητές δεν συναγωνίζονται επί ίσοις όροις αυτούς που οι γονείς τους μπορούν να καλύψουν τα κενά των σχολείων και εμείς, οι άνεργοι εκπαιδευτικοί,αν και είμαστε πρόθυμοι, να εργαστούμε, είμαστε κλεισμένοι στα σπίτια μας και δεν μπορούμε να προσφέρουμε. Σας καλώ όλους να κάνετε κάτι, ώστε να αλλάξει η κατάσταση. Τα παιδιά είναι το μέλλον του τόπου. Πως θα βγούμε από την κρίση με νέους ανερμάτιστους που βλέπουν την πολιτεία να τους γυρίζει την πλάτη, από τα εφηβικά τους κιόλας χρόνια? Απευθύνω έκκληση σε όλους εσάς. Κάντε κάτι!!! Βαρεθήκαμε τα λόγια και τις υποσχέσεις...

Το έστειλα σε όλους τους παραπάνω. Νομίζω μας εκφράζει...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 04:05:40 μμ »
Evangelia 77, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, να είσαι καλά, για να αντέξεις άλλη μια δύσκολη χρονιά! Είναι αλήθεια ότι πολλοί από εδώ μέσα, μέχρι να προσληφθούν ήταν πολύ μαχητικοί και φανατικοί των κινητοποιήσεων, αλλά από τότε που προσλήφθηκαν τα ξέχασαν όλα και αποδείχτηκαν βασιλικότεροι του βασιλέως. Το θέμα, όμως, δεν είναι να δουλέψει κάποιος μία ή δύο χρονιές ως αναπληρωτής, το θέμα είναι να πιέσουμε για μόνιμους διορισμούς , είτε με ΑΣΕΠ, είτε με άλλον τρόπο. Πολλοί θα το καταλάβουν καθυστερημένα, αλλά αυτούς πρέπει να τους απομονώσουμε, γιατί σκέφτονται μόνο το δικό τους συμφέρον και τίποτε άλλο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 287
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 221
Σύνολο: 228

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.