*

Αποστολέας Θέμα: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015  (Αναγνώστηκε 41566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vassilis1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 04:07:30 μμ »
Έγινε ή θα γίνει κάποια κίνηση για τρίτεκνους,ιδιωτικά κ.α που τρίβουν τα χέρια τους για του χρόνου?αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει παρακαλώ...εγώ είμαι μέσα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 04:09:05 μμ από vassilis1976 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:41 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 04:57:50 μμ »
Στο Νοσοκομείο του Βόλου νοσηλεύεται ο 53χρονος καθηγητής καθώς, την ώρα που έκανε μάθημα στο Μουσικό Σχολείο Βόλου, "χάθηκε" ο σφυγμός με αποτέλεσμα να καταρρεύσει μπροστά στους μαθητές του.Στο νοσοκομείο διαπιστώθηκε ότι ο 53χρονος για αρκετή ώρα δεν είχε σφυγμό και μετά τις προσπάθειες των γιατρών η καρδιά του επανήλθε.
Θα του γίνουν εξετάσεις για να διαπιστωθεί αν η καρδιά του σταμάτησε εξαιτίας καρδιακού ή εγκεφαλικού επεισοδίου.
Πηγή: e-volos

κι άλλο περιστατικό. και πόσα δεν ακούγονται...να τα αποτελέσματα του Λοβέρδου και των προκατόχων του. σε λίγο θα ανοίξουμε θέμα σχετικό εδώ. άλλος ένας τρόπος αντί της διαθεσιμότητας για μείωση των εκπαιδευτικών. εύγε!!!

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 06:12:53 μμ »
ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΛΑΣΣΙΚΟ, τον οποίο ευχαριστώ.

loverdos@hol.gr
dermenal@otenet.gr (υφυπουργός)
tasos.christakis@gmail.com (δ/ντης γραφείου υπουργού)
olme@otenet.gr
karlaftisdim@yahoo.gr (αιρετός ΚΥΣΔΕ)
nekordis@yahoo.gr (αιρετός ΚΥΣΔΕ)
vanagnosti@gmail.com (αιρετή ΚΥΣΔΕ)
thekotsi@sch.gr  (πρόεδρος ΟΛΜΕ)
elzograf@gmail.com (αντιπρόεδρος ΟΛΜΕ)
p-e-f@otenet.gr (Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων)


Συμφωνώ με klassiko Evaggelia Kefi73 και άλλους να πιέσουμε    ΟΛΟΙ και με μηνύματα αιχμηρά .
Συγχαρητήρια στους προσληφθέντες

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 09:13:41 πμ »
Σωστά gia 96! Υπάρχει κάποιος στο forum να μας ενημερώσει για το θέμα, η inw ή η eva;
[/quote
]


Συνάδελφοι το θέμα προχωρά. Όποιος θέλει να συμμετάσχει στην προσφυγή, ας μου στείλει π.μ
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:41 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 04:18:15 μμ »
Εξαντλήθηκαν όλες οι πιστώσεις του προγράμματος δημοσίων επενδύσεων για προσλήψεις αναπληρωτών στη Βθμια Εκπαίδευση ενώ το ίδιο ισχύει και την Ειδική Αγωγή για την οποία έχουν απομείνει πιστώσεις μέσω του ΕΣΠΑ και αυτές ελάχιστες.

Τα παραπάνω τονίζει ο αιρετός στο ΚΥΣΔΕ και εκ νέου υποψήφιος, Νεκτάριος Κορδής, ενώ επισημαίνει ότι τα κενά στη δευτεροβάθμια είναι τουλάχιστον 850.  Επίσης γνωστοποιεί ότι υπάρχουν 400 πιστώσεις για την ΠΔΣ σε ΕΠΑΛ.

«Το χειρότερο είναι ότι βρισκόμαστε στα τέλη Οκτώβρη και τα κενά δεν «εξαφανίζονται» παρά τις απίστευτες πιέσεις που ασκούνται για τμήματα 26-27 μαθητών, τις υποχρεωτικές υπερωρίες, τις «εθελοντικές» μετακινήσεις εκπαιδευτικών, την τοποθέτηση τους σε 3-4 σχολεία, τον αυθαίρετο αποκλεισμό ειδικοτήτων από τις ερευνητικές εργασίες και από τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων και τέλος τον περιορισμό των αδειών άνευ αποδοχών! Το εκπαιδευτικό success story συνεχίζεται με αμείωτη ένταση...» τονίζει μεταξύ των άλλων ο αιρετός.

Καλόγηρος Βασίλειος

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 06:53:59 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Τα κενά δεν "εξαφανίζονται"λέει ο Κορδής!Από αυτό φαίνεται ότι τα κενά των φιλολόγων είναι πολλά!Ήθελαν να εξαφανίσουν τα κενά μας!Αυτό τα λέει όλα.Έρχεται στα λόγια μας ο Κορδής!400 πιστώσεις για πδσ στα επαλ.Να βοηθηθούν τα παιδιά των επαλ αλλά να βοηθηθούν και τα παιδιά των γενικών λυκείων.Ας μην ξεχνάνε και την Τράπεζα θεμάτων.Δε θέλουν και δε βρίσκουν πιστώσεις!

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 07:03:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Τα κενά δεν "εξαφανίζονται"λέει ο Κορδής!Από αυτό φαίνεται ότι τα κενά των φιλολόγων είναι πολλά!Ήθελαν να εξαφανίσουν τα κενά μας!Αυτό τα λέει όλα.Έρχεται στα λόγια μας ο Κορδής!400 πιστώσεις για πδσ στα επαλ.Να βοηθηθούν τα παιδιά των επαλ αλλά να βοηθηθούν και τα παιδιά των γενικών λυκείων.Ας μην ξεχνάνε και την Τράπεζα θεμάτων.Δε θέλουν και δε βρίσκουν πιστώσεις!
Εχει καταγραψει καποιος ...ποσες προσληψεις εχουν γινει μεχρι σημερα σε πρωτοβαθμια-δευτεροβαθμια-ειδικη αγωγη-κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Alex27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 12:25:11 πμ »
Ευχαριστούμε πολύ Kefi73!Τα κενά θα ήταν πάνω από 1000 στους φιλολόγους αλλά τα έπνιξαν με τις β αναθέσεις και με την υπερωριακή απασχόληση των φιλολόγων.Ακόμη υπάρχουν πληροφορίες ότι όσοι προσελήφθησαν στην παράλληλη στ'ήριξη μπαίνουν και στη γενική.Έτσι καλύπτονται πολλά κενά.Επίσης στο site xeneglwsses αναφέρεται ότι εμποδίζουν εκπαιδευτικούς κυρίως πεο2,3,4 να βγουν στη σύνταξη!Έτσι καλύπτονται τα δικά μας κενά!Πιστώσεις και κενά λένε ότι δεν υπάρχουν για τους φιλολόγους ενώ πληροφορούμαστε ότι υπάρχουν πολλά και δεν τα δίνουν.Για οικονομολόγους και βιολόγους υπάρχουν κενά και πιστώσεις!Αφήνουν παιδιά κατευθύνσεων χωρίς φιλολόγους!Ακόμη της πληροφορικής κάνουν μαθηματικά!Φιλόλογοι και μαθηματικοί υπό διωγμό.Θα αφήσουν αγράμματα τα παιδιά!Σα δεν ντρέπονται!

Αφού ανακαλύψαμε γιατί τα παιδιά μένουν αγράμματα, ότι εκπαιδευτικοί συγκεκριμένων ειδικοτήτων παρεμποδίζονται (!) να συνταξιοδοτηθούν και ποιες ειδικότητες ευθύνονται που δεν έμειναν άλλες πιστώσεις, μπορούμε να συνεχίσουμε τον αγώνα μας! 8)

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 12:36:18 πμ »
Απάντησε τα παρακάτω στο μέηλ μου ο Τάσος Χρηστάκης, συνεργάτης του υπουργού

Αγαπητη συναδελφισσα
Εχετε απόλυτο δικιο. Οτι και να πει κανείς είναι πολύ λίγο. Επειδή ο υπουργός το γνωρίζει πολύ καλα καταβαλλει μεγάλη προσπάθεια αφενός να γίνει κατανοητό απο τα μέλη της Κυβέρνησης και τον Πρωθυπουργό το πρόβλημα αυτό προκειμένου να πεισθουν για μαζικές προσληψεις και αφετέρου να πραγματοποιηθει διαγωνισμός του ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος labc81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 11:43:57 μμ »
Καλησπέρα!
Ήμουν από τους τυχερούς και προσελήφθη στη β φάση αναπληρωτών στη Σαντορίνη..και θέλω να σας μεταφέρω την πραγματικότητα μέσα από το σχολείο σχετικά με τα κενά και τις αναθέσεις.. Στο δικό μου το σχολείο λείπουν 1 φιλόλογος πλήρες ωραρίου, ένας για 4 ώρες, ένας μουσικός, καλλιτεχνικός, τεχνολόγος και πληροφορικός... τα παιδιά σχολάνε στο 5ωρο...
Τα κενά αυτά τα γνωρίζει η ΔΔΕ αλλά δυστυχώς το πρόβλημα υπάρχει στο ότι δεν γίνονται προσλήψεις από το υπουργείο..
Επιπλέον φέτος είναι έχω ιστορία στο πρόγραμμά μου και οι ξενόγλωσσοι πρώτα παίρνουν το μάθημά τους στα όποια σχολεία έχει κενό και μετά παίρνουν το ΣΕΠ και τέλος αν υπάρχει κενό στις ώρες τους, τους δίνεται ιστορία..
Καθημερινά μιλάω με την διευθύντρια να πιέσει για φιλόλογο γιατί πλησιάζει το τέλος του τριμήνου και η πρώτη γυμνασίου είναι χωρίς Οδύσσεια και Λογοτεχνία..αλλά το πρόβλημα όλο εστιάζεται στο ότι χρήματα δεν διατίθενται,,, :(
Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι δουλεύω από 17/09 και ακόμα δεν έχω πληρωθεί,,οπότε καταλαβαίνετε...

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 12:54:53 πμ »
Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. Καλό κουράγιο και σε εσένα...

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 06:04:14 μμ »
http://www.esos.gr/arthra/35488/me-apospasmenoys-ekpaideytikoys-se-foreis-tha-kalyfthoyn-kena-sta-sholeia

Με επιστροφή των αποσπασμενων στις τάξεις θα καλύψει το υπουργείο τα κενά.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 06:45:27 μμ »
Καλησπέρα!
Ήμουν από τους τυχερούς και προσελήφθη στη β φάση αναπληρωτών στη Σαντορίνη..και θέλω να σας μεταφέρω την πραγματικότητα μέσα από το σχολείο σχετικά με τα κενά και τις αναθέσεις.. Στο δικό μου το σχολείο λείπουν 1 φιλόλογος πλήρες ωραρίου, ένας για 4 ώρες, ένας μουσικός, καλλιτεχνικός, τεχνολόγος και πληροφορικός... τα παιδιά σχολάνε στο 5ωρο...
Τα κενά αυτά τα γνωρίζει η ΔΔΕ αλλά δυστυχώς το πρόβλημα υπάρχει στο ότι δεν γίνονται προσλήψεις από το υπουργείο..
Επιπλέον φέτος είναι έχω ιστορία στο πρόγραμμά μου και οι ξενόγλωσσοι πρώτα παίρνουν το μάθημά τους στα όποια σχολεία έχει κενό και μετά παίρνουν το ΣΕΠ και τέλος αν υπάρχει κενό στις ώρες τους, τους δίνεται ιστορία..
Καθημερινά μιλάω με την διευθύντρια να πιέσει για φιλόλογο γιατί πλησιάζει το τέλος του τριμήνου και η πρώτη γυμνασίου είναι χωρίς Οδύσσεια και Λογοτεχνία..αλλά το πρόβλημα όλο εστιάζεται στο ότι χρήματα δεν διατίθενται,,, :(
Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι δουλεύω από 17/09 και ακόμα δεν έχω πληρωθεί,,οπότε καταλαβαίνετε...

ίσως να βολεύει αρκετούς που τα παιδια σχολάνε στο 5ΩΡΟ!!!! Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση!!! καλή συνέχεια....

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Στ φάση φιλολόγων 2014-2015
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:37:23 μμ »
Να δούμε τί άλλο θα σκαρφιστεί, ο Υπουργός μας, για να καλύψει τα πάμπολλα κενά! Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν θα προλάβει να υλοποιήσει τα σχέδιά του ή όχι, γιατί όπως ακούγεται οι εκλογές είναι προ των πυλών και σύντομα θα τεθεί στην κρίση του θυμόσοφου λαού μας! Και τότε να δούμε ποιος θα τον ψηφίσει ...!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159431
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 345
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 305
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.