*

Αποστολέας Θέμα: το μέλλον των φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 24427 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το μέλλον των φιλολόγων
« στις: Οκτώβριος 28, 2014, 10:55:52 μμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα, αν και υπήρχε παρεμφερές θέμα. Πως πιστεύετε ότι θα είναι τα πράγματα για τον κλάδο μας, και όχι μόνο? Τόσες συνταξιοδοτήσεις, ελάχιστες προσλήψεις...Ναι μεν μειώνονται οι μαθητές, όμως και πάλι το υπουργείο τι θα κάνει με τα τόσα κενά? Τι νομίζετε ότι θα γίνει στο άμεσο μέλλον? Θα αναγκαστεί να διορίσει ή όχι...? Εν τω μεταξύ, και οι προοπτικές στα φροντιστήρια δεν υπάρχουν με αυτή την κρίση, αμοιβές χαμηλότερες και από ανειδίκευτου εργάτη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:12 »

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:19:46 μμ »
Ευαγγελία καλησπέρα :) .Καλά έκανες και άνοιξες το θέμα. Νέα φιλόλογος είμαι με πτυχίο από το 2012 .Ασεπ δεν έδωσα, σε φροντιστήριο δεν έχω πάει ( πήγαν φίλοι μου με πτυχίο άριστα χωρίς γνωριμίες και τους έδιωξαν λόγω έλλειψης προϋπηρεσίας :( ) .Μόνο κάποια ιδιαίτερα έχω κάνει και μια μικρή συνεργασία για σχολικό βοήθημα με εκδοτικό οίκο της επαρχίας.Εργάστηκα βέβαια χάρη στο πτυχίο για 2 χρόνια περίπου,αλλά σε θέση άσχετη με τη φιλολογία ( υπάλληλος γραφείου ) .Παράλληλα,με τη δουλειά έδωσα για εργοθεραπεία - ένα χρόνο πριν την ανακάλυψα και είδα ότι μου αρέσει,είναι και μοναδική σχολή :) με καλή επαγγελματική αποκατάσταση όσον αφορά το παρόν βέβαια - και πέρασα.Εσείς οι παλιοί με την προϋπηρεσία πιστεύω θα διοριστείτε :) ,σας εύχομαι όσον το δυνατόν πιο σύντομα :) .Οι νέοι φιλόλογοι πιστεύω θα αργήσουν πολύ ακόμη για αναπλήρωση ( είμαστε πάνω από 11.000 χωρίς προϋπηρεσία στον.πίνακα ) .Και εγώ δε ξέρω εάν θα έχω την ευκαιρία να γίνω αναπληρώτρια κάποτε ( μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο με τις παρούσες συνθήκες ) ,για αυτό πήγα προς εργοθεραπεία ( που είναι πιο πιθανόν να εργαστώ ως εργοθεραπεύτρια ακόμη και με την κρίση ,γιατί είναι λίγοι οι εργοθεραπευτές αναλογικά με τον πληθυσμό ) .Αρκετοί συμφοιτητές μου πάντως διάβασαν και πέρασαν στις ειααγωγικές εξετάσεις μεταπτυχιακών όπως του φιλολογικού, του φπψ ,ενώ άλλοι ψάχνονται για δεύτερο πτυχίο. Γενικά, η νέα γενιά των φιλολόγων ψάχνεται πάντως :) ;) ,δε μένει στάσιμη σε γενικές γραμμές, αυτό βλέπω.
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος lameas72

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 01:22:19 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.θα ήθελα τη βοήθεια σας!Τελείωσα πριν 15 χρόνια το ΦΠ θεσ/νίκης,ασχολήθηκα με ιδιαίτερα 5 χρόνια.αλλά τα τελευταία 10 είμαι εκτός.Τώρα αποφάσισα να ασκησω και πάλι το επάγγελμα αλλά πέρα από τα ιδιαίτερα δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τους αναπληρωτές,αν μπορώ να κάνω αίτηση,έστω κι αν δεν έχω ελπίδες.Αν έχει κάποιος διάθεση,αςμου δώσει μερικές πληροφορίες.ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 05:59:53 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.θα ήθελα τη βοήθεια σας!Τελείωσα πριν 15 χρόνια το ΦΠ θεσ/νίκης,ασχολήθηκα με ιδιαίτερα 5 χρόνια.αλλά τα τελευταία 10 είμαι εκτός.Τώρα αποφάσισα να ασκησω και πάλι το επάγγελμα αλλά πέρα από τα ιδιαίτερα δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τους αναπληρωτές,αν μπορώ να κάνω αίτηση,έστω κι αν δεν έχω ελπίδες.Αν έχει κάποιος διάθεση,αςμου δώσει μερικές πληροφορίες.ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω φοβάμαι ότι αν δεν έχεις έστω και την ελάχιστη προυπηρεσία δε μπορείς να έχεις ελπίδες. Μπορείς να κάνεις χαρτιά για αναπλήρωση του χρόνου (πρώτα ο Θεός) αλλά είναι πολύ χλωμό να σε πάρουν. Καλημέρα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:12 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 06:25:26 πμ »
Για τα επόμενα 15 χρόνια δεν υπάρχει μέλλον για καμία ειδικότητα και όποιος νέος /α εισέρχεται στο κλάδο θα πρέπει να είναι και αποφασισμένος ότι απλά θα υποαπασχολείται, ότι θα ψάχνει να κάνει 5 μεταπτυχιακά για να ασχοληθεί τελικά με το βασικο του πτυχιο και ότι θα συμμετέχει σε  7 ΑΣΕΠ μήπως και διοριστεί.
Αυτά ας τα γνωρίζουν κυρίως οι γονεις των μαθητων που θέλουν σωνει και καλά το παιδι να παει στο πανεπιστημιο.
Ηδη ακομη και αυριο αν το φιλολογικο σταματουσε να δεχεται  νεους φοιτητες, θα υπηρχαν καμια εικοσαρια χιλιαδες φιλολογων που και αυτοι αγωνιουν να διοριστουν μεσα στην επομενη 20ετια.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 10:56:54 πμ »
Για τα επόμενα 15 χρόνια δεν υπάρχει μέλλον για καμία ειδικότητα και όποιος νέος /α εισέρχεται στο κλάδο θα πρέπει να είναι και αποφασισμένος ότι απλά θα υποαπασχολείται, ότι θα ψάχνει να κάνει 5 μεταπτυχιακά για να ασχοληθεί τελικά με το βασικο του πτυχιο και ότι θα συμμετέχει σε  7 ΑΣΕΠ μήπως και διοριστεί.
Αυτά ας τα γνωρίζουν κυρίως οι γονεις των μαθητων που θέλουν σωνει και καλά το παιδι να παει στο πανεπιστημιο.
Ηδη ακομη και αυριο αν το φιλολογικο σταματουσε να δεχεται  νεους φοιτητες, θα υπηρχαν καμια εικοσαρια χιλιαδες φιλολογων που και αυτοι αγωνιουν να διοριστουν μεσα στην επομενη 20ετια.


ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ..Δυστυχώς έτσι είναι...

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 03:01:32 μμ »
το μέλλον είναι...ανέμελο, που θα λεγε κ ο Φατσέας!! :P

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 01:13:57 μμ »
Το Νοέμβριο αναμένονται εξελίξεις για το θέμα του ΑΣΕΠ. Όπως έχει γράψει το news.gr, το Υπουργείο Παιδείας έχει καταθέσει αναλυτική έκθεση με την οποία παρουσιάζονται όλες οι ανάγκες σε εκπαιδευτικό προσωπικό, οι οποίες θα αυξηθούν το επόμενο έτος λόγω των νέων συνταξιοδοτήσεων.

Για το θέμα του ΑΣΕΠ και την ανάγκη να βγει η εκπαίδευση από την αναλογία 1 προς 10 θα μιλήσει ο Υπουργός Παιδείας, σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του news.gr, στο Εθνικό Συμβούλιο Παιδείας.

Σε περίπτωση που η εκπαίδευση βγει από το 10 προς 1, ο διαγωνισμός για τους εκπαιδευτικούς θα πραγματοποιηθεί το Φεβρουάριο του 2015.

Πιο αναλυτικά, ο Υπουργός Παιδείας θα αναφέρει σήμερα τα ακόλουθα:

“Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση το μέλημά μας είναι τα ανοικτά σχολεία με όσο το δυνατό λιγότερα κενά. Το πρόβλημα δυστυχώς υφίσταται με τα κενά και θα είναι πολύ πιο έντονο την επόμενη χρονιά με τον προβλεπόμενο ρυθμό των συνταξιοδοτήσεων και τις περιορισμένες πιστώσεις. Για το λόγο αυτό ζητήσαμε από την ΕΕ να βγούμε από την αναλογία 10 προς 1 και δίνουμε τη μάχη. Οι εξελίξει θα προκύψουν τον τρέχοντα μήνα. Σε περίπτωση επιτυχίας, ο σχετικός διαγωνισμός θα γίνει από το ΑΣΕΠ τον Φεβρουάριο, αφού βέβαια απορροφηθούν οι επιτυχόντες που περιμένουν από το 2008”.

Καλόγηρος Βασίλειος

Αποσυνδεδεμένος axaliko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 07:01:47 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ανοίγει τους πίνακες με την παλιά μοριοδότηση από το 2015, πράγμα που δε συνάδει με το θεσπέσιο νόμο 3848 τον οποίο κόπτεται να εφαρμόσει. Επίσης κλαίγεται ότι δεν έχει λεφτά και παίρνει με το ζόρι αναπληρωτές ενώ έχει μεγαλεπήβολα σχέδια για διορισμό 10.000 ατόμων, έστω σε βάθος τριετίας.  Το δούλεμα είναι ξεκάθαρο. Το πολύ πολύ να κάνει το αυτονόητο διορίζοντας τους ανθρώπους με ΦΕΚ που ταλαιπωρούνται 5 χρόνια για να φανεί ήρωας, και να σύρει τους υπόλοιπους σε έναν ΑΣΕΠ με απειροελάχιστες πιθανότητες διορισμού εξευτελίζοντας τις προηγούμενες επιτυχίες τους και την προυπηρεσία τους. Όποιος έχει ΄δουλέψει στα σχολεία ως αναπληρωτής 60 μήνες ή και περισσότερο και βλέπει το 16,40 καταλαβαίνει πόσο πολύ τον υπολογίζει. Το θέμα είναι ότι κάποιοι υπέρμαχοι της αξιοκρατίας πάλι θα τα δουν αυτά θετικά και θα είναι ικανοποιημένοι.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 08:51:39 μμ »
Δεν τον συμφέρει να κάνει ΑΣΕΠ για ελάχιστες θέσεις . Το πολιτικό κόστος θα ήταν τεράστιο . Σκέψου πόσες κατηγορίες θα δυσαρεστουσε . Τους παλιούς με την προϋπηρεσία  για τους ευνόητους λόγους ,    τους νέους απόφοιτους που  δε θα είχαν καμία ελπίδα να εργαστούν έστω και ως αναπληρωτες . Γι αυτό πιστεύω ότι ή θα κάνει ΑΣΕΠ με αρκετές θέσεις ώστε να δώσει ελπίδες διορισμού σε πολλούς και άρα να κερδίσει πολιτικα αφού θα είναι πρώτος υπουργός που  προβαίνει σε σχετικά μαζικούς διορισμούς ή δε θα κάνει καθόλου , προβάλλοντας επικοινωνιακα την ηρωική του προσπάθεια να ανατρέψει το 1 προς 10 . Τους φεκιτες πάντως  θα τους διορίσει έτσι κι αλλιώς γιατί είναι υποχρέωση του.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 09:08:58 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Διάβασα σε ένα site ότι ο Λοβέρδος θα ανακοινώσει αύριο ένα μέτρο εθελοντικής εργασίας αναπληρωτών φιλολόγων γιατί τα κενά είναι πολλά και δεν υπάρχουν πιστώσεις!Όσο για την εισαγωγή στις φιλοσοφικές σχολές εννοείται ότι πρέπει να δέχονται ελάχιστους και μερικές να μην λειτουργούν.Όσο για τους καθηγητές ας διδάξουν τα μαθήματά τους στις πιο παλιές φιλοσοφικές.Πρέπει να γίνουν συμπτύξεις σχολών.Όσο για αυτό που έγραψα στην αρχή κανένας φιλόλογος δεν πρέπει να δεχτεί εθελοντική εργασία γιατί κάτι τέτοιο είναι παράνομο και αντισυνταγματικό.Πρέπει να ξεσηκωθούμε!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 09:46:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Διάβασα σε ένα site ότι ο Λοβέρδος θα ανακοινώσει αύριο ένα μέτρο εθελοντικής εργασίας αναπληρωτών φιλολόγων γιατί τα κενά είναι πολλά και δεν υπάρχουν πιστώσεις!Όσο για την εισαγωγή στις φιλοσοφικές σχολές εννοείται ότι πρέπει να δέχονται ελάχιστους και μερικές να μην λειτουργούν.Όσο για τους καθηγητές ας διδάξουν τα μαθήματά τους στις πιο παλιές φιλοσοφικές.Πρέπει να γίνουν συμπτύξεις σχολών.Όσο για αυτό που έγραψα στην αρχή κανένας φιλόλογος δεν πρέπει να δεχτεί εθελοντική εργασία γιατί κάτι τέτοιο είναι παράνομο και αντισυνταγματικό.Πρέπει να ξεσηκωθούμε!

Eθελοντική εργασία??? Απλήρωτη δηλαδή?? Και θα υπάρξουν ενδιαφερόμενοι??? ;D ;D Χλωμότατο το κόβω!!! Περαστικά Λοβέρδε!!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:15:14 μμ »
Σε ποιο site; Ειμαι σιγουρη πως θα βρεθούν πολλοί εθελόδουλοι... Μονο και μονο να τους υποσχεθεί προϋπηρεσία και διπλά μόρια και θα πάνε τρέχοντας!!! Ξέρει καλά τη (βρώμικη) δουλειά του...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: το μέλλον των φιλολόγων
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 11:06:53 μμ »
Συμφωνώ με τη Φωτεινή...Ήδη έχω μιλήσει με κάποια νέα παιδιά που είναι τόσο απελπισμένα ώστε είναι διατεθειμένα να εργαστούν εθελοντικά ακόμη και σε παραμεθόριες περιοχές αρκεί να τους εξασφαλιστούν τα μόρια και η προϋπηρεσία... Λυπάμαι πολύ γιατί βλέπω τον εκπαιδευτικό κόσμο να καταρρέει και να μην τον συγκρατεί τίποτα από αυτή την κατρακύλα. Ανεχόμαστε κάθε μέρα κι άλλα...κι άλλα...κι άλλα και δεν ξέρω που θα φτάσει... :( :( :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 385

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.