*

Αποστολέας Θέμα: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων  (Αναγνώστηκε 19095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 30, 2015, 11:25:19 μμ »
Όλα αυτά έχουν να κάνουν με την υπερπροσφορά εργασίας. Τις τελευταίες δεκαετίες παρά πολλοί που δεν καίγονταν καθόλου να ασχοληθούν με την εκπαίδευση επαγγελματικά, στράφηκαν προς τα εκεί ελπίζοντας σε μόνιμο διορισμό, άλλοι γιατί ο ιδιωτικός τομέας δεν προσέφερε πολλές ευκαιρίες και προστασία των εργασιακών δικαιωμάτων, άλλοι γιατί πίστευαν -κακώς- ότι θα μπορούσαν να αράξουν σε μια θέση με διακοπές και μόνιμο μισθό. Η υπερπληθώρα ανέργων εκπαιδευτικών οδήγησε στην περαιτέρω υποτίμηση της εργασίας τους.

Κάτσε να υπήρχαν δεκαπέντε άνεργοι υδραυλικοί στη γειτονιά και θα σου έλεγα αν θα τους έδινε κανείς 15 ευρώ για πέντε λεπτά. :P Αρκεί να δεις πώς σε παρακαλάνε τώρα οι ταξιτζήδες που έχει πέσει η δουλειά τους... ::)


E, τώρα πρόσθεσε στην όλη εικόνα και την οικονομική κρίση που δυσκολεύει ένα νοικοκυριό να πληρώνει εβδομαδιαία κάποια ποσά, και φτάνεις στην κατάντια τέτοιων αγγελιών στις εφημερίδες. Αν έχει οικονομικές δυσκολίες, ποιον θα "ρίξει" οικονομικά; ???
Τα υπογραμμισμένα είναι κατά την άποψή μου πολύ σημαντικά!
 Επίσης δεν θίχτηκε το θέμα της ενασχόλησης ασχέτων με τα ιδιαίτερα! Ήξερα αστυνομικό, υπάλληλο σε δημόσιο νοσοκομείο και μία απολυμένη δημόσια υπάλληλο από εφορία ή τμήμα εμπορίου που "ξεσκιζόταν" στα ιδιαίτερα, περισσότερο Γυμνασίου βέβαια, δεν άγγιζαν κατευθύνσεις, αλλά στην επαρχία, όπου τα νόμιμα φροντιστήρια για να επιβιώσουν θέλουν όλη την "γκάμα", από Α Γυμνασίου, έως Γ Λυκείου, οι τύποι αυτοί έκαναν χοντρή ζημιά τόσο στους νόμιμους φροντιστές, όσο και στην "πιάτσα" γενικότερα!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:13 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 31, 2015, 12:27:00 πμ »
Το ότι άσχετοι ασχολούνται με ιδιαίτερα, είναι μεν γεγονός, αλλά είναι και αποτέλεσμα της "αγοράς και ζήτησης". Αν οι γονείς θέλουν απλά να λένε ότι προσφέρουν "ιδιαίτερο μάθημα" στο παιδί τους, τότε αναλαμβάνουν - συνειδητά ή μη - την ανάλογη ευθύνη.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 19, 2016, 11:39:54 πμ »
συναδελφοι εχω φτιαξει με σελιδα στο facebook για τους επιτυχοντες ασεπ 2008!οσοι μπορειτε ακολουθήστε την για να μπορουμε να ενημερωνομαστε για τις εξελιξεις δικαστικες και μη και για οτι μας αφορα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:13 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 30, 2016, 11:41:09 μμ »
Πριν λίγους μηνες, πριν τα Χριστουγεννα, με παιρνει τηλεφωνο μια κυρια. Ειχε βρει την καρτα μου σε βιβλιοπωλειο της περιοχης μου και ηθελε, λεει, ιδιαιτερα Αγγλικα για το παιδακι της.

Μεχρι εδω, καλα.

Συνεχιζει και μου λεει οτι με θελει καθε μερα, να πηγαινω να παιρνω το παιδι της απο το σχολειο και να το διαβαζω, 2-6 και, αν χρειαστει, 'να του μαγειρευω και κατι.'

Πηρα αναποδες, κυριως απο τον τονο της-σα να ημουν υποχρεωμενη de facto να κανω οτι ελεγε κι ηθελε.

Εδινε, δε, 150ευρω το μηνα, μου ειπε ορθα κοφτα.

Της απαντησα οτι εγω ειμαι καθηγητρια, οχι παραδουλευτρα κι η δουλεια μου ειναι να παω σπιτι της, καποιες ωρες τη βδομαδα, να κανω μαθημα, να μου βγαλει κι ενα νερακι αν θελει, και να φυγω.

Παντα με υφακι χιλιων καρδιναλιων, με πληροφορησε οτι εχει κι αλλους καθηγητες να παρει τηλεφωνο-λιγο σαν να με απειλουσε 'αφου δε θες εσυ, κακο δικο σου.'

Απαντησα οτι καλα θα κανει να μην παρει αλλους καθηγητες γιατι καποιος θα τη στειλει στον αγυριστο.

3 μερες μετα εμαθα, απο το βιβλιοπωλειο οπου η εν λογω κυρια ειχε βρει την καρτα μου, οτι πηρε τηλεφωνο μια γνωστη μου φιλολογο κι εναν επισης γνωστο και γειτονα μαθηματικο...ο οποιος την εστειλε ακριβως στον αγυριστο! :P


Εμεις οι ιδιοι, πιστευω δυστυχως, ευτελιζουμε το επαγγελμα και τις σπουδες μας. Οταν, πχ, στα Αγγλικα, ο καθε 'native speaker' χωρις πτυχιο η το ατομο με Proficiency επιτρεπεται να δηλωνει καθηγητης και να χρεωνει μαθημα 2 και 3 ευρω την ωρα...ΟΛΟΙ εχουμε αναγκη να δουλεψουμε, εννοειται, αλλιως σιγα μην ασχολουμαστε να μας σπανε τα νευρα και να τρεχουμε διαρκως! Αλλα ομως, να διατηρουμε καποια αξιοπρεπεια, μια λογικη!

Οπως εγραψε και καποιος παραπανω, γιατι στους καθηγητες να εχουν το θαρρος-και θρασος-να κανουν παζαρια και να το απαιτουν κιολας; Γιατι καποιοι εξ' ημων τους εχουν δωσει το δικαιωμα.


Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 31, 2016, 08:40:56 πμ »
Πριν λίγους μηνες, πριν τα Χριστουγεννα, με παιρνει τηλεφωνο μια κυρια. Ειχε βρει την καρτα μου σε βιβλιοπωλειο της περιοχης μου και ηθελε, λεει, ιδιαιτερα Αγγλικα για το παιδακι της.

Μεχρι εδω, καλα.

Συνεχιζει και μου λεει οτι με θελει καθε μερα, να πηγαινω να παιρνω το παιδι της απο το σχολειο και να το διαβαζω, 2-6 και, αν χρειαστει, 'να του μαγειρευω και κατι.'

Πηρα αναποδες, κυριως απο τον τονο της-σα να ημουν υποχρεωμενη de facto να κανω οτι ελεγε κι ηθελε.

Εδινε, δε, 150ευρω το μηνα, μου ειπε ορθα κοφτα.

Της απαντησα οτι εγω ειμαι καθηγητρια, οχι παραδουλευτρα κι η δουλεια μου ειναι να παω σπιτι της, καποιες ωρες τη βδομαδα, να κανω μαθημα, να μου βγαλει κι ενα νερακι αν θελει, και να φυγω.

Παντα με υφακι χιλιων καρδιναλιων, με πληροφορησε οτι εχει κι αλλους καθηγητες να παρει τηλεφωνο-λιγο σαν να με απειλουσε 'αφου δε θες εσυ, κακο δικο σου.'

Απαντησα οτι καλα θα κανει να μην παρει αλλους καθηγητες γιατι καποιος θα τη στειλει στον αγυριστο.

3 μερες μετα εμαθα, απο το βιβλιοπωλειο οπου η εν λογω κυρια ειχε βρει την καρτα μου, οτι πηρε τηλεφωνο μια γνωστη μου φιλολογο κι εναν επισης γνωστο και γειτονα μαθηματικο...ο οποιος την εστειλε ακριβως στον αγυριστο! :P


Εμεις οι ιδιοι, πιστευω δυστυχως, ευτελιζουμε το επαγγελμα και τις σπουδες μας. Οταν, πχ, στα Αγγλικα, ο καθε 'native speaker' χωρις πτυχιο η το ατομο με Proficiency επιτρεπεται να δηλωνει καθηγητης και να χρεωνει μαθημα 2 και 3 ευρω την ωρα...ΟΛΟΙ εχουμε αναγκη να δουλεψουμε, εννοειται, αλλιως σιγα μην ασχολουμαστε να μας σπανε τα νευρα και να τρεχουμε διαρκως! Αλλα ομως, να διατηρουμε καποια αξιοπρεπεια, μια λογικη!

Οπως εγραψε και καποιος παραπανω, γιατι στους καθηγητες να εχουν το θαρρος-και θρασος-να κανουν παζαρια και να το απαιτουν κιολας; Γιατι καποιοι εξ' ημων τους εχουν δωσει το δικαιωμα.

ε, εκεί κλείνεις το τηλέφωνο κατευθείαν και ας πάει στον ανταγωνισμό σου, σε συμφέρει αφού αυτοί δεν θα έχουν βενζίνη, διάθεση σε λίγους μήνες αν πάνε στην 'κυρία' :-[

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 31, 2016, 09:14:32 πμ »
Μια χρονιά είχα ένα παιδάκι δημοτικού. Το έπαιρνα από το σχολείο και το διάβαζα. Ήταν στην αρχή. Δεν έμαθα να λέω όχι, ήμουν και νέα και άσχετη. Τελικά το ζήτημα ήταν ότι έχανα χρόνο για λίγες ώρες. Είχαν και απαιτήσεις να τα προλαβαίνω όλα σε λίγο χρόνο. Την επόμενη χρονιά αρνήθηκα να το αναλάβω. Και τη χρονιά εκείνη την έκανα με τα ζόρια.Τους πείραξε που τους άφησα αλλά δεν άντεχα...

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 31, 2016, 09:23:33 πμ »
Και τώρα θα σας πω το χειρότερο. Ένα αξιόλογο και μεγάλο φροντιστήριο ζητούσε καθηγήτρια στην έκθεση. Το καημένο πήγα χαρούμενο. Με φώναξαν για συνέντευξη. Ο ίδιος ο φιλόλογος που είχε μέρος του φροντιστηρίου με υποδέχτηκε.Ήμουν 23 χρονων. Μου πρότεινε θέση και ερωτική σχέση. Τον έβρισα και έφυγα τρέχοντας και κλαίγοντας. Με κοιτούσε με απορία και μου είπε ότι ήταν αδιανόητο να αρνούμαι..... >:( Δεν γύρισα να κοιτάξω πίσω μου.Έπρεπε να τον καταγγείλω αλλά είχα τρομάξει και τα χασα.Μετά από καιρό συνάντησα μια κοπέλα που περίμενε μαζί μου. Με ρώτησε αν με πήρε διότι αυτήν την απέρριψε από την αρχή. Αν και είχε πείρα και όρεξη αλλά ήταν παντρεμένη.....καταλάβατε;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2016, 09:29:31 πμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 01, 2016, 05:22:27 μμ »
Και τώρα θα σας πω το χειρότερο. Ένα αξιόλογο και μεγάλο φροντιστήριο ζητούσε καθηγήτρια στην έκθεση. Το καημένο πήγα χαρούμενο. Με φώναξαν για συνέντευξη. Ο ίδιος ο φιλόλογος που είχε μέρος του φροντιστηρίου με υποδέχτηκε.Ήμουν 23 χρονων. Μου πρότεινε θέση και ερωτική σχέση. Τον έβρισα και έφυγα τρέχοντας και κλαίγοντας. Με κοιτούσε με απορία και μου είπε ότι ήταν αδιανόητο να αρνούμαι..... >:( Δεν γύρισα να κοιτάξω πίσω μου.Έπρεπε να τον καταγγείλω αλλά είχα τρομάξει και τα χασα.Μετά από καιρό συνάντησα μια κοπέλα που περίμενε μαζί μου. Με ρώτησε αν με πήρε διότι αυτήν την απέρριψε από την αρχή. Αν και είχε πείρα και όρεξη αλλά ήταν παντρεμένη.....καταλάβατε;

Φιλη και συναδελφο την ειχαν καλεσει απο μεγαλο φροντιστηριο για αγγελια-ζητουσαν και φωτο στο βιογραφικο, που εγω, θα πω, το θεωρω τεραστιο red flag και πολυ υποπτο.

Η κοπελα πηγε-Μαθηματικος, ειδικοτητα-κι ο τυπακος που πηρε συντεντευξη της ειπε ουτε λιγο ουτε πολυ οτι αν θελει τη δουλεια, ε, θα κανει μερικες παραχωρησεις ερωτικου τυπου για να την προτιμησει.

Με το ζορι κρατηθηκε να μην του σπασει το κεφαλι. Αλλα κατευθειαν πηγε και τον κατηγγειλε.Αυτοι, κατι τετοιο θελουν, αλλιως πονταρουν στην αναγκη και την απειρια των θυματων τους! :(
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 01, 2016, 08:55:42 μμ »
Φιλη και συναδελφο την ειχαν καλεσει απο μεγαλο φροντιστηριο για αγγελια-ζητουσαν και φωτο στο βιογραφικο, που εγω, θα πω, το θεωρω τεραστιο red flag και πολυ υποπτο.

Η κοπελα πηγε-Μαθηματικος, ειδικοτητα-κι ο τυπακος που πηρε συντεντευξη της ειπε ουτε λιγο ουτε πολυ οτι αν θελει τη δουλεια, ε, θα κανει μερικες παραχωρησεις ερωτικου τυπου για να την προτιμησει.

Με το ζορι κρατηθηκε να μην του σπασει το κεφαλι. Αλλα κατευθειαν πηγε και τον κατηγγειλε.Αυτοι, κατι τετοιο θελουν, αλλιως πονταρουν στην αναγκη και την απειρια των θυματων τους! :(
Και τώρα θα σας πω το χειρότερο. Ένα αξιόλογο και μεγάλο φροντιστήριο ζητούσε καθηγήτρια στην έκθεση. Το καημένο πήγα χαρούμενο. Με φώναξαν για συνέντευξη. Ο ίδιος ο φιλόλογος που είχε μέρος του φροντιστηρίου με υποδέχτηκε.Ήμουν 23 χρονων. Μου πρότεινε θέση και ερωτική σχέση. Τον έβρισα και έφυγα τρέχοντας και κλαίγοντας. Με κοιτούσε με απορία και μου είπε ότι ήταν αδιανόητο να αρνούμαι..... >:( Δεν γύρισα να κοιτάξω πίσω μου.Έπρεπε να τον καταγγείλω αλλά είχα τρομάξει και τα χασα.Μετά από καιρό συνάντησα μια κοπέλα που περίμενε μαζί μου. Με ρώτησε αν με πήρε διότι αυτήν την απέρριψε από την αρχή. Αν και είχε πείρα και όρεξη αλλά ήταν παντρεμένη.....καταλάβατε;
Μήπως ήταν τα φροντιστήρια Sirinakis;;;; ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ppschrs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03 - Διδάσκοντας μαθαίνεις δυο φορές!!!
    • Προφίλ
    • Σχολικός Εξοπλισμός
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 05, 2016, 08:55:06 πμ »
Χαχαχαχαχα. Απίστευτα πράγματα. Τελικά μήπως κάνω κάτι λάθος όταν μελετάω ένα βιογραφικό? Μήπως πρέπει να αλλάξω τον τρόπο επιλογής καθηγητριών?

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 05, 2016, 09:39:16 πμ »


Η κοπελα πηγε-Μαθηματικος, ειδικοτητα-κι ο τυπακος που πηρε συντεντευξη της ειπε ουτε λιγο ουτε πολυ οτι αν θελει τη δουλεια, ε, θα κανει μερικες παραχωρησεις ερωτικου τυπου για να την προτιμησει.
Είναι απαράδεκτο να συμβαίνουν τέτοια πράγματα και οι υποψήφιοι εργοδότες να ζητάνε άλλου είδους υπηρεσίες από γυναίκες που έχουν ανάγκη την εργασία.
Από την άλλη βέβαια, όσες αναζητούν εργασία, θα πρέπει να γνωρίζουν ότι το γενικό ύφος τους και το  ντύσιμο τους  παίζουν τεράστιο ρόλο στη συνολική εντυπωση που δημιουργείται.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2016, 10:06:21 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 05, 2016, 01:04:42 μμ »
ε, εκεί κλείνεις το τηλέφωνο κατευθείαν και ας πάει στον ανταγωνισμό σου, σε συμφέρει αφού αυτοί δεν θα έχουν βενζίνη, διάθεση σε λίγους μήνες αν πάνε στην 'κυρία' :-[
και αν το κλείσει κακό που θα της κάνει.. η κυρία αυτή δεν θα βρεί αλλους 10000 στην σειρά ...
Οι "συνδικαλιστές" στην εκπαίδευση σε αγαστή συνεργασία με την κυβέρνηση βοηθανε ή και παροτρύνουν με την υποτέλεια τους την εκάστοτε κυρία να μιλάει έτσι. Δεν υπάρχει συνδικαλισμός που να δρά υπέρ των δικαιών των εκπαιδευτικών παρα συριζαίοι εκολλαπτόμενοι υπουργοί.
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: εκμετάλλευση εκπαιδευτικών-εργαζομένων
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 05, 2016, 01:11:02 μμ »
Φιλη και συναδελφο την ειχαν καλεσει απο μεγαλο φροντιστηριο για αγγελια-ζητουσαν και φωτο στο βιογραφικο, που εγω, θα πω, το θεωρω τεραστιο red flag και πολυ υποπτο.

Η κοπελα πηγε-Μαθηματικος, ειδικοτητα-κι ο τυπακος που πηρε συντεντευξη της ειπε ουτε λιγο ουτε πολυ οτι αν θελει τη δουλεια, ε, θα κανει μερικες παραχωρησεις ερωτικου τυπου για να την προτιμησει.

Με το ζορι κρατηθηκε να μην του σπασει το κεφαλι. Αλλα κατευθειαν πηγε και τον κατηγγειλε.Αυτοι, κατι τετοιο θελουν, αλλιως πονταρουν στην αναγκη και την απειρια των θυματων τους! :(
Σαν να είμαστε ηλίθιοι και κάνουμε ότι δεν καταλαβάινουμε οτι  αγγελίες στύλ, ζητείται ανύπαντρη μέχρι 25 ετών εμφανισημη χωρις υποχρεώσεις (φίλο εννουνε) ή νέος ψηλός γυμνασμένος εμφανίσιμος ειναι καθαρά για εκπαιδευτικούς λόγους...
Οι δε φωτογραφίες κυρίως για τις νεαρές κυρίες είναι απο τις μεταρυθμίσεις που μάλλον προωθεί ο ΟΟΣΑ για τις αναγκαίες αλλαγές στην εκπαίδευση.
Επιπροσθέτως σε προηγούμενη δημοσίευση που η κυρία εδινε 150 ευρώ , εγω σε κυρία αλβανικής καταγωγής εδινα διακόσια μονο να πηγαινει και να φερνει την κόρη μου και να την βαστάει μέχρι να γυρισω σπίτι. τελικά οι αλλοδαποί όντως έχουν περισσότερα προσόντα απο τον έλληνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2016, 01:15:43 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.