*

Αποστολέας Θέμα: Παραίτηση εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 3751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ggeo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Want to quit!
    • Προφίλ
Παραίτηση εκπαιδευτικού
« στις: Νοέμβριος 24, 2014, 04:04:06 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

  Είμαι εκπαιδευτικός ΠΕ19 και υπέβαλλα τον Αύγουστο του 2014 αίτηση παραίτησης για σοβαρούς προσωπικούς λόγους (προσοχή, όχι για συνταξιοδότηση). Σήμερα ενημερώθηκα ότι η αίτησή μου απορρίφθηκε από το Υπουργείο. Η άδεια άνευ αποδοχών που είχα έχει τελειώσει στις 31/10 και την έχω εξαντλήσει εξ' ολοκλήρου. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:

  1. Ποιες οι συνέπειες εάν δεν παρουσιαστώ για να αναλάβω υπηρεσία δεδομένου πάντοτε ότι θέλω να παραιτηθώ και δεν με ενδιαφέρει να συνεχίσω την καριέρα μου ως εκπαιδευτικός.
  2. Τί θα μου προτείνατε σαν τρόπο ενέργειας από εδώ και πέρα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραίτηση εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:17:33 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 05:39:16 μμ »
Αδικαιολόγητη αποχή από τα καθήκοντα τουλάχιστον 22 ημέρες σημαίνει απόλυση. Αυτό θα γίνει. Η διαδικασία μπορεί να πάρει μερικούς μήνες.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 10:15:29 μμ »

Θα σου συνιστούσα να ψάξεις πρώτα αν υπάρχουν επιπτώσεις από την απόλυση από το δημόσιο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 10:21:01 μμ »
Μην βιαστείς να κάνεις τίποτε ρώτα έναν εργατολόγο ή τον ΟΛΜΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραίτηση εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:17:33 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 07:20:26 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.

  Είμαι εκπαιδευτικός ΠΕ19 και υπέβαλλα τον Αύγουστο του 2014 αίτηση παραίτησης για σοβαρούς προσωπικούς λόγους (προσοχή, όχι για συνταξιοδότηση). Σήμερα ενημερώθηκα ότι η αίτησή μου απορρίφθηκε από το Υπουργείο. Η άδεια άνευ αποδοχών που είχα έχει τελειώσει στις 31/10 και την έχω εξαντλήσει εξ' ολοκλήρου. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:

  1. Ποιες οι συνέπειες εάν δεν παρουσιαστώ για να αναλάβω υπηρεσία δεδομένου πάντοτε ότι θέλω να παραιτηθώ και δεν με ενδιαφέρει να συνεχίσω την καριέρα μου ως εκπαιδευτικός.
  2. Τί θα μου προτείνατε σαν τρόπο ενέργειας από εδώ και πέρα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

για το 1.
παρακράτηση μισθού ως αχρεωστήτως καταβληθείς και κίνηση πειθαρχικής διαδικασίας. Όπως έγραψε και ο mlm η διαδικασία αυτή μπορεί να διαρκέσει κάμποσο και στο μεταξύ και μέχρι να τελεσιδικήσει δεν μπορείς να "φύγεις" από τη θέση σου.

για το 2.
φρόντισε το Νοέμβριο - αν βέβαια το δεχτεί ο εκεί Διευθυντής σου - να τον καλύψεις με ό,τι άδειες μπορείς ώστε το σύνολο των αδικαιιολόγητων απουσιώννα ειναι κάτω απο 22 μέρες - και από Δεκέμβριο και μετά ζήτα νέα άνευ αποδοχών ως τέλος ιουνίου. επιπλέον, ξαναστείλε αίτηση παραίτησης από την Υπηρεσία για εκ νέου εξέταση. Αυτό το τελευταίο ζήτα να μάθεις πότε πρέπει να το κάνεις προκειμένου να μην απορριφθεί εκ νέου. Βρες το τηλέφωνο της Παναγιώτου στο Υπουργείο και μίλα μαζί της για πιο σίγουρα!  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ggeo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Want to quit!
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 03:33:27 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

  Δυστυχώς έχω εξαντλήσει τα 3 έτη άδειας άνευ αποδοχών οπότε η λύση που προτείνεται με κάλυψη των ημερών που έχουν περάσει και νέα άδεια δεν μπορεί να γίνει. Αποφάσισα να προχωρήσω με τον ανάποδο τρόπο δηλαδή αδικαιολογήτως απών -> παραπομπή σε πειθαρχικό συμβούλιο -> απόλυση. Από ότι διάβασα στο πειθαρχικό δίκαιο η διαδικασία είναι υποχρεωτικό να ολοκληρωθεί μέσα σε 2 μήνες από την κλήση μου σε απολογία και το μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορώ να ξαναδιοριστώ (που προφανώς δεν με ενδιαφέρει). Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ αλλά δεν βλέπω κάτι άλλο να μπορεί να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 04:28:47 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

  Δυστυχώς έχω εξαντλήσει τα 3 έτη άδειας άνευ αποδοχών οπότε η λύση που προτείνεται με κάλυψη των ημερών που έχουν περάσει και νέα άδεια δεν μπορεί να γίνει. Αποφάσισα να προχωρήσω με τον ανάποδο τρόπο δηλαδή αδικαιολογήτως απών -> παραπομπή σε πειθαρχικό συμβούλιο -> απόλυση. Από ότι διάβασα στο πειθαρχικό δίκαιο η διαδικασία είναι υποχρεωτικό να ολοκληρωθεί μέσα σε 2 μήνες από την κλήση μου σε απολογία και το μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορώ να ξαναδιοριστώ (που προφανώς δεν με ενδιαφέρει). Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ αλλά δεν βλέπω κάτι άλλο να μπορεί να γίνει.

Σου εύχομαι ειλικρινά να τελειώσει αυτή η ιστορία όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται και όλα να οου πάνε καλά από δω και πέρα!!!  :)
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.