*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 510690 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πληρωμή με απόδειξη Λήψης υπηρεσιών ή Απόδειξη επαγγελματικής Δαπάνης

Το πρόβλημα με τις κρατήσεις των ΕΠΑΣ σε όσους εργαζόμαστε και κάπου αλλού είναι μεγαλύτερο (δηλαδή έχουμε στο τέλος το μικρότερο ωρομίσθιο)
και εξηγώ :
Δεν γίνεται καμία παρακράτηση φόρου (και έτσι μας τα πάιρνει τα μισά στο τέλος η εφορεία)
κολλούνε ένσημα που μας είναι (αφού έχουμε πλήρη απασχόληση κάπου αλλού) τελείως άχρηστα (χάνουμε και άλλα χρήματα από το ένσυμο)  .   
Ενώ θα μπορούσανε να μας απασχολήσουν με ΑΛΥ (παλιά ΑΕΔ) όπως συμβαίνει και στα ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Γιατί λοιπόν ο ΟΑΕΔ δεν προσλαμβάνει  και με ΑΛΥ???

Ποτέ ο ΟΑΕΔ δεν έκανε τέτοιου είδους προσλήψεις. Μόνο μισθωτους, κανονικά με ένσημα και ασφάλιση.
Και ποιος σου είπε εσένα ότι είναι καλύτερα να πληρώνεσαι με ΑΕΔ; Η ΑΕΔ είναι για αυτούς που δε θέλουν ή έχουν άσφαλιση π.χ. για τους ήδη μισθωτούς ή τους δημοσίους υπαλλήλους. Κανέναν δε συμφέρει η ΑΕΔ, διότι και ασφάλιση δεν έχεις και φορολογείσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Αλλά αν ακόμα είσαι ήδη μισθωτός και εργασθείς με ΑΕΔ φορολογείσαι διπλά και σαν μισθωτός και σαν ελεύθερος επαγγελματίας, τελείως ασύμφορο και μεγάλη κοροιδία και απάτη για να αποφύγει ο εργοδότης να ασφαλίσει τον εργαζόμενο και να πληρώσει ασφαλιστικέ εισφορές. Στη τελική όσοι δουλέυουν κάπου αλλού, καλά κάνουν. Ας αφήσουν να δουλέψει και κανένανς άλλος. Όσοι προσλαμβάνονται στον ΟΑΕΔ με πλήρες ωράριο συνήθως δε μπορούν δουλέυουν και αλλού. Μη τα μπλέκουμε όλα.
Τί άλλο θα ακούσουμε! Όπως στα ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Η μεγαλύτερη απάτη..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2017, 04:29:22 μμ από bomb »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:29 »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #897 στις: Ιούνιος 10, 2017, 08:49:07 μμ »
Για ΠΕ  :  11,87   μικτά χωρίς παιδί 12,41 με 1 παιδί 12,63 με 2 παιδιά 13,17 με 3 παιδιά. Οι κρατήσεις είναι περίπου 17% (  ΙΚΑ,  υπέρ ΟΑΕΔ).             
Δεν πληρώνεται το μεταπτυχιακό ούτε αν είναι πενταετούς ή τετραετούς η φοίτηση. Εάν το μηνιάτικο ξεπερνά κάποιο ποσό (περίπου  800 ευρώ)  αρχίζουν και οι κρατήσεις  της εφορίας.
Υπάρχουν βέβαια και τα μισθολογικά κλιμάκια που τα περιμένουμε 2 χρόνια. >:( >:( >:(

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ιδιαίτερα πλήρη απάντηση!

Από ότι υπολογίζω 11,87 x 23 ώρες ανά εβδομάδα x 4 εβδομάδες μας κάνει περίπου 1092 ευρώ, που είναι ο βασικός μισθός του νεοδιόριστου ΠΕ στο Δημόσιο. Άρα κινείται αναλογικά. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε τα του ωρομισθίου μια και η νομοθεσία του ΟΑΕΔ περιορίζει πια τις ώρες που μπορεί να πάρει κανείς σε ΙΕΚ!

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποτέ ο ΟΑΕΔ δεν έκανε τέτοιου είδους προσλήψεις. Μόνο μισθωτους, κανονικά με ένσημα και ασφάλιση.
Και ποιος σου είπε εσένα ότι είναι καλύτερα να πληρώνεσαι με ΑΕΔ; Η ΑΕΔ είναι για αυτούς που δε θέλουν ή έχουν άσφαλιση π.χ. για τους ήδη μισθωτούς ή τους δημοσίους υπαλλήλους. Κανέναν δε συμφέρει η ΑΕΔ, διότι και ασφάλιση δεν έχεις και φορολογείσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Αλλά αν ακόμα είσαι ήδη μισθωτός και εργασθείς με ΑΕΔ φορολογείσαι διπλά και σαν μισθωτός και σαν ελεύθερος επαγγελματίας, τελείως ασύμφορο και μεγάλη κοροιδία και απάτη για να αποφύγει ο εργοδότης να ασφαλίσει τον εργαζόμενο και να πληρώσει ασφαλιστικέ εισφορές. Στη τελική όσοι δουλέυουν κάπου αλλού, καλά κάνουν. Ας αφήσουν να δουλέψει και κανένανς άλλος. Όσοι προσλαμβάνονται στον ΟΑΕΔ με πλήρες ωράριο συνήθως δε μπορούν δουλέυουν και αλλού. Μη τα μπλέκουμε όλα.
Τί άλλο θα ακούσουμε! Όπως στα ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Η μεγαλύτερη απάτη..

Μα αυτό είναι το ζητούμενο να πληρώσει κάποιους και με ΑΕΔ (το γνωρίζω πως δεν έχει ξαναγίνει) αν διαβάσεις το μήνυμα μου έχω πλήρη ασφάλιση και πέρνω μόνο 6 ώρες μου κρατάνε ένσημα που δεν μου χρειάζονται και ούτως η άλλος έχω εφορία 27% στα εισοδήματα που προέρχονται απο τον ΟΑΕΔ  εφορία 27%+ ΕΝΣΥΜΟ 17% = 44% ΣΤΗΝ περίπτωση του ΑΕΔ θα είναι μόνο  27% τι συμφέρει ? σου ξανά λέω όχι εσένα εμένα που έχω πλήρη ασφάλιση από άλλο εργοδότη και σε παρακαλώ με το ύφος που σου γράφω να απαντάς.   

Συμπληρωματικά αναφέρω πως στα ΙΕΚ (που και εγώ συμφωνώ δεν είναι και τα καλύτερα) έχουν τρείς τρόπους πληρωμής 
α) Με ΙΚΑ (όπως στην ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ)
β) Με μπλοκάκι Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών για όσους είναι Ελεύθεροι επαγγελματίες.
γ) Με απόδειξη λήψης υπηρεσιών (Παλιά ΑΕΔ) για όσους είναι πλήρως ασφαλισμένοι σε άλλο εργοδότη
Έτσι ο καθένας μπορεί να ενταχθεί στο σύστημα πληρωμών που του πρέπει, αυτό πρέπει να γίνει. 

Το ξεκαθαρίζω για να μην νομίσει κάνεις πως ζητώ να καταργηθούν τα ένσημα όποιος θέλει και χρειάζεται ένσημο και ασφάλιση φυσικά και θα πάρει ένσημο και ασφάλιση !! 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2017, 05:32:29 μμ από stavros_thess »

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #899 στις: Ιούνιος 11, 2017, 05:20:04 μμ »
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ιδιαίτερα πλήρη απάντηση!

Από ότι υπολογίζω 11,87 x 23 ώρες ανά εβδομάδα x 4 εβδομάδες μας κάνει περίπου 1092 ευρώ, που είναι ο βασικός μισθός του νεοδιόριστου ΠΕ στο Δημόσιο. Άρα κινείται αναλογικά. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε τα του ωρομισθίου μια και η νομοθεσία του ΟΑΕΔ περιορίζει πια τις ώρες που μπορεί να πάρει κανείς σε ΙΕΚ!

Πολύ σωστά προσθέτω όμως πως αν δεν είσαι κάτω από το όριο του αφορολόγητου τότε όλο το ποσό προστίθεται στο εισόδημα σου και φορολογείται τουλάχιστον με 20% ανάλογα την κλίμακα φορολογίας που είσαι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:29 »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #900 στις: Ιούνιος 12, 2017, 11:39:19 πμ »
Ακριβώς! Το είχα πάθει μία χρονιά! Δεν είναι καθόλου ευχάριστο να σου πρέπει να πληρώσεις τόσο φόρο στο τέλος!

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #901 στις: Ιούνιος 13, 2017, 09:12:08 πμ »
Το πρόβλημα με τα ένσημα ΙΚΑ του ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017 εξακολουθεί να υπάρχει!!!
Έχει κάποιος συνάδερφος κάποια θετική εξέλιξη σχετικά με το θέμα;;
Την επόμενη εβδομάδα πρέπει να πάμε να εγγραφούμε στο ταμείο ανεργίας και να επιδοτηθούμε κι ακόμη μέχρι σήμερα δεν έχει λύσει το πρόβλημα το ΙΚΑ.
Ναι μεν μου ειπώθηκε πως με μια βεβαίωση θα είμαστε καλυμένοι αλλά δεν παίρνω και όρκο γι΄αυτό το θέμα!
ΣΚΦΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017!!!
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ !!!!

Αποσυνδεδεμένος alexandros89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #902 στις: Ιούνιος 13, 2017, 01:18:53 μμ »
Το πρόβλημα με τα ένσημα ΙΚΑ του ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017 εξακολουθεί να υπάρχει!!!
Έχει κάποιος συνάδερφος κάποια θετική εξέλιξη σχετικά με το θέμα;;
Την επόμενη εβδομάδα πρέπει να πάμε να εγγραφούμε στο ταμείο ανεργίας και να επιδοτηθούμε κι ακόμη μέχρι σήμερα δεν έχει λύσει το πρόβλημα το ΙΚΑ.
Ναι μεν μου ειπώθηκε πως με μια βεβαίωση θα είμαστε καλυμένοι αλλά δεν παίρνω και όρκο γι΄αυτό το θέμα!
ΣΚΦΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017!!!
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ !!!!


Συνάδελφε το θέμα δε βλέπω να λύνεται όσο μια μερίδα εκπαιδευτικών προσπαθεί ατομικά να πάρει αυτό που δικαιούται. Σήμερα το ΙΚΑ Δάφνης με ενημέρωσε ότι δε μπορεί να κάνει κάτι και πρέπει να περιμένουμε γιατί το πρόβλημα το έχουν όλοι, ακόμα και αυτοί που έχουν καταθέσει χαρτιά για συνταξιοδότηση. Εγώ το μεταφράζω αυτό σαν απαξίωση, "εδώ για κάποιους καθυστερεί η σύνταξη λόγω του προβλήματος και εσύ ο ωρομίσθιος μας σκοτίζεις για τις τρεις και εξήντα  του επιδόματος ανεργίας;"

 Το ότι έχουν όλοι πρόβλημα δεν γνωρίζω αν ισχύει, μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος συνάδελφος εάν βλέπει τα ένσημα του Ιανουαρίου στη σελίδα του ΙΚΑ; Για να τακτοποιηθεί το θέμα πρέπει να συνεχίσουμε να πιέζουμε τόσο στο ΙΚΑ όσο και στη Διοίκηση, μόνο έτσι θα ιδρώσουν κάποια αυτάκια. Πολλοί συνάδελφοι έχουν παντελή άγνοια για το θέμα και θα το διαπιστώσουν όταν πάνε να καταθέσουν τα χαρτιά για το επίδομα, τότε θα είναι αργά όμως, οι ιθύνοντες θα βρίσκονται σε διακοπές...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2017, 01:20:28 μμ από alexandros89 »

Αποσυνδεδεμένος chef2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #903 στις: Ιούνιος 13, 2017, 05:46:43 μμ »
Εγώ βλέπω τα ένσημα του Ιανουαρίου κανονικά!!! Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αυτά....μιλάω για περιφέρεια ανατ. Μακεδονίας.

Αποσυνδεδεμένος adreaskoz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #904 στις: Ιούνιος 18, 2017, 10:27:09 πμ »
Σήμερα μετά από αρκετά τηλεφωνήματα για το αυτονόητο οριστικοποιήθηκαν τα ένσημα του Ιανουαρίου!!!  Ελπίζω να οριστικοποιήθηκαν σε όλους τους συναδέλφους που είχαν πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #905 στις: Ιούνιος 18, 2017, 11:23:20 πμ »
Σήμερα μετά από αρκετά τηλεφωνήματα για το αυτονόητο οριστικοποιήθηκαν τα ένσημα του Ιανουαρίου!!!  Ελπίζω να οριστικοποιήθηκαν σε όλους τους συναδέλφους που είχαν πρόβλημα.
Όντως έτσι είναι συνάδερφε, τα ένσημα ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2017 ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ στην καρτέλα μας. Αφού μας πέθαναν πρώτα τώρα στο ΑΜΗΝ έρχονται να μας ΑΝΑΣΤΗΣΟΥΝ!!
Κάλλιο αργά παρά ποτέ στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ !

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #906 στις: Ιούνιος 18, 2017, 11:28:37 πμ »
Σχετικά με την εγγραφή μας στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ, ένα απο τα δικαιολογητικά που μας ζητούνται είναι και η βεβαίωση εργοδότη υπό την μορφή της ΑΠΔ που αφορά το τελευταίο 2μήνο πριν την απόλυση μας δηλαδή ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΙΟΥΝΙΟ 2017.Επειδή όμως αυτό το δικαιολογητικό δεν γίνεται να το έχουμε άμεσα στα χέρια μας (οι απδ υποβάλλονται αργότερα) τι μπορούμε να επικαλεστούμε στον υπάλληλο του ΟΑΕΔ ώστε να γίνει κανονικά η εγγραφή μας στο ταμείο ανεργίας??
Το αφήνουμε σε εκκρεμότητα??
ΣΗΜΕΙΩΣΗ πως το εν λόγω δικαιολογητικό προσωπικά μου το ζητάνε ΠΑΝΤΟΤΕ από το ΚΠΑ οαεδ που ανήκω και πάντα μου δημιουργούν πρόβλημα !!!

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #907 στις: Ιούνιος 18, 2017, 11:46:19 πμ »
καταθέτεις ολα τα άλλα και αφήνεις αυτό σε εκρεμότητα στον ΟΕΑΔ , δυο φορες που βγηκα σε επίδομα έτσι έγινε, ρωτα για σιγουρα στην ΕΠΑΣ ποτε θα το έχουν ετοιμο , νομιζω αρχες Ιουλιου . εκτος αν τα ενσημα που έχεις ηδη συμπληρώνουν τα απαιτουμενα για να τα παρεις το επιδομα αλλα και παλι νομιζω το ζητάνε.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #908 στις: Ιούνιος 18, 2017, 06:21:48 μμ »
Σχετικά με την εγγραφή μας στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ, ένα απο τα δικαιολογητικά που μας ζητούνται είναι και η βεβαίωση εργοδότη υπό την μορφή της ΑΠΔ που αφορά το τελευταίο 2μήνο πριν την απόλυση μας δηλαδή ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΙΟΥΝΙΟ 2017.Επειδή όμως αυτό το δικαιολογητικό δεν γίνεται να το έχουμε άμεσα στα χέρια μας (οι απδ υποβάλλονται αργότερα) τι μπορούμε να επικαλεστούμε στον υπάλληλο του ΟΑΕΔ ώστε να γίνει κανονικά η εγγραφή μας στο ταμείο ανεργίας??
Το αφήνουμε σε εκκρεμότητα??
ΣΗΜΕΙΩΣΗ πως το εν λόγω δικαιολογητικό προσωπικά μου το ζητάνε ΠΑΝΤΟΤΕ από το ΚΠΑ οαεδ που ανήκω και πάντα μου δημιουργούν πρόβλημα !!!


Συνάδελφε πέρυσι σου ζήτησε κάποιο ΚΠΑ τις ΑΠΔ Μαίου - Iουνίου; Για θυμίσου λίγο καλύτερα...
Ότι έγινε πέρυσι λοιπόν θα γίνει και φέτος. ΔΕΝ χρειάζεσαι πλεον τις ΑΠΔ καθώς είναι όλα κανονισμένα. Το θέμα της εκ παραδρομης μη καταγραφης των ενσήμων Ιανουαρίου σε ορισμένους συναδέλφους, όπως καλώς μνημόνευσες, λύθηκε.

Καλά αποτελέσματα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2017, 08:37:24 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές ωρομισθίων εκπαιδευτών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #909 στις: Ιούνιος 21, 2017, 10:26:47 πμ »
Συνάδελφε πέρυσι σου ζήτησε κάποιο ΚΠΑ τις ΑΠΔ Μαίου - Iουνίου; Για θυμίσου λίγο καλύτερα...
Ότι έγινε πέρυσι λοιπόν θα γίνει και φέτος. ΔΕΝ χρειάζεσαι πλεον τις ΑΠΔ καθώς είναι όλα κανονισμένα. Το θέμα της εκ παραδρομης μη καταγραφης των ενσήμων Ιανουαρίου σε ορισμένους συναδέλφους, όπως καλώς μνημόνευσες, λύθηκε.

Καλά αποτελέσματα
Ευχαριστώ για τις ευχές σου για καλα αποτελέσματα!!!
Πήγα το πρωί στο ΚΠΑ που ανήκω για την επιδότηση ανεργίας και ξανά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.Ο κολλημένος υπάλληλος επιμένει για τις ΑΠΔ τελευταίου 2μήνου.Τον ενημερώνω σχετικά κι εκείνος το βιολί του.ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΑΠΔ μου ανακοινώσε όπως το κάνει πάντα.Προχώρησε την όλη διαδικασία και αυτό το θέμα μένει σε εκκρεμότητα.Ενημερώνω την ΕΠΑΣ που απασχολήθηκα (σε άλλη πόλη από το ΚΠΑ που καταθέτω τα χαρτιά μου για επιδότηση γιατί απασχολούμαι μακριά από τον τόπο κατοικίας μου) και μου λένε πως στο ΚΠΑ που ανήκει ο εργοδότης μου (ΕΠΑΣ) ποτέ δεν ζητάνε τα συγκεκριμένα δικαιολογητικά.ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΕΠΑΣ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΚΠΑ ΩΣΤΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΚΠΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ(ΧΛΩΜΟ).Στο ΚΠΑ που καταθέτω τα δικαιολογητικά μέχρι που μου είπαν γιατί δεν κάνουν τις ΑΠΔ χειρόγραφες(ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ)πράγμα που ο εργοδότης μου λέει πως δεν μπορεί να ξέρει ημέρες εργασίας με ημέρες ασφάλισης και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ !!!
ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.