*

Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 4304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή
« στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 04:45:14 μμ »
Καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα αν ξέρει κάποιος.
Θα ρωτήσω αύριο και τη διεύθυνση αλλά επειδή με "καίει" λίγο από τώρα.

Είμαι αναπληρωτής πλήρους ωραρίου σε ένα σχολείο σε μια περιοχή, αλλά τα Χριστούγεννα φεύγω γιατί έρχεται άλλη μουσικός που είχε άδεια.
Τώρα εγώ θα πρέπει να πάω μετά τα Χριστούγεννα στο Γαλάτσι  που δε με βολεύει με τίποτα για διάφορους λόγους (θα είναι και ολοήμερο).
(βασικά όλο αυτό το πρόβλημα είναι λάθος της διεύθυνσης γιατί αν έλεγε από την αρχή ότι αυτό το σχολείο που πήγα είναι διαθέσιμο μέχρι τα Χριστούγεννα, δεν θα το έβαζα με τίποτα 1η επιλογή, όταν μας έφεραν εκεί να διαλέξουμε!)

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) Γίνεται να πάρω μόνο το πρωινό ωράριο στο νέο σχολείο και όχι του ολοημέρου και να πληρώνομαι μόνο για αυτές τις ώρες που θα κάνω (15);
2) είδα σε άλλο θέμα ότι αμοιβαίες μεταγραφές δεν επιτρέπονται, αλλά δεδομένου ότι δεν έχω "τοποθετηθεί" ακόμα στο καινούργιο σχολείο ώστε να θεωρηθεί "μεταγραφή", γίνεται το εξής;
αν υπάρχει κάποιος από Γαλάτσι που έχει πάει σε σχολείο της περιοχής μου (παγκράτι, νέος κόσμος, Αγ. ιωάννης)  πχ. και δεν τον βολεύει και αυτόν, να μετακινηθεί αυτός στο Γαλάτσι και εγώ να πάω στη θέση του;
ή δεν επιτρέπεται και έτσι;

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2014, 04:47:24 μμ από Costas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:04 »

Αποσυνδεδεμένος Pris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 05:08:33 μμ »
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) Γίνεται να πάρω μόνο το πρωινό ωράριο στο νέο σχολείο και όχι του ολοημέρου και να πληρώνομαι μόνο για αυτές τις ώρες που θα κάνω (15);

Λογικά δεν γίνεται κανένα από τα δύο. Στην μέση της χρονιάς ότι υπάρχει παίρνεις. Δύσκολο το βλέπω και το δεύτερο που ζητάς με το 15ωρο. Ρώτησέ το πιο σίγουρα και στην διεύθυνσή σου, ίσως να υπάρχουν τρελά κενά και να μπορείς να διαλέξεις, αλλά μην είσαι και πολύ αισιόδοξος.

2) είδα σε άλλο θέμα ότι αμοιβαίες μεταγραφές δεν επιτρέπονται, αλλά δεδομένου ότι δεν έχω "τοποθετηθεί" ακόμα στο καινούργιο σχολείο ώστε να θεωρηθεί "μεταγραφή", γίνεται το εξής;
αν υπάρχει κάποιος από Γαλάτσι που έχει πάει σε σχολείο της περιοχής μου (παγκράτι, νέος κόσμος, Αγ. ιωάννης)  πχ. και δεν τον βολεύει και αυτόν, να μετακινηθεί αυτός στο Γαλάτσι και εγώ να πάω στη θέση του;
ή δεν επιτρέπεται και έτσι;

Κατ' αρχήν δεν είναι αμοιβαίες μεταγραφές. Θα ήταν (αν ήταν) αμοιβαίες μεταθέσεις.

Οι μεταγραφές είναι για τους φοιτητές. Οι μεταθέσεις για τους μόνιμους. Εσύ λες είσαι αναπληρωτής. Οπότε;

Πολύ μπλέξιμο ακούγεται το όλο σκηνικό που λες. Ξέρεις θετικά ότι υπάρχει κάποιος που θέλει να μετακινηθεί στο Γαλάτσι και είναι στην περιοχή σου και είστε και ίδια ειδικότητα; Αν υπάρχει και πάτε κι οι δυο μαζί να το ζητήσετε ΙΣΩΣ (και πάλι δύσκολα-πολύ δύσκολα) να γίνει κάτι.

Κάτι ακόμα. Είσαι δευτεροβάθμια (έστω και για κάποιες ώρες); Αν ναι (γιατί γράφεις και για ολοήμερα) δυσκολότατα θα επιτρέψουν σε καθηγητή ν' αφήσει τάξεις στην μέση της χρονιάς με την μισή ύλη να τρέχει απλά και μόνο για να σας βολέψουν.

Υ.Γ.
Όλα τα παραπάνω ισχύουν αν δεν έχεις "μέσον".
Αν έχεις, κακώς έγραψες στο φόρουμ, ξέρεις ήδη τι πρέπει να κάνεις... (έρχονται και εκλογές=γεννάνε και τα κοκόρια αυτή την εποχή!!!)

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 05:12:17 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση..

Σε δημοτικά είμαι.
Και όχι, δεν έχω μέσον..

τα κενά που μου είπαν τώρα είναι 2 σχολεία στο Γαλάτσι (όποιο και να πάρω δεν έχει σημασία, το ίδιο είναι).
Λέω μήπως μέχρι τις 7-8 Ιανουαρίου ελευθερωθεί τίποτε άλλο, αλλά δε νομίζω. αυτά θα τα βλέπουν τώρα φαντάζομαι την τελευταία βδομάδα πριν τα Χριστούγεννα.

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 07:20:52 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Πρώτα απ'όλα θεωρώ ότι δεν πρόκειται για αμοιβαίες μεταθέσεις κάτι που δεν επιτρέπεται στην περίπτωση των αναπληρωτών. Αυτό που θέλεις είναι τροποποίηση τοποθέτησης και επιτρέπεται, επειδή μιλάμε πάντα για την ίδια διεύθυνση. Και το λέω μάλλον με σιγουριά γιατί φέτος μου έχουν κάνει δύο φορές τροποποίηση τοποθέτησης. Το δύσκολο είναι να βρεις κάποιον που να επιθυμεί τη μετακίνηση............ τηλέφωνα και ρώτα............. Όλα τα υπόλοιπα κρίνω ότι είναι στην καλή διάθεση της διεύθυνση και μόνο!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πάντως τροποποίηση τοποθέτησης αναπληρωτή εντός της ίδιας διεύθυνσης σίγουρα επιτρέπεται................ Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:04 »

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 07:39:39 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Πώς όμως μπορεί να γίνει αυτό αφού δεν ξέρω τους μουσικούς εδώ γύρω και τα τηλέφωνά τους;
Φαντάζομαι από τη διεύθυνση θα βαριούνται να το κάνουν ε;
πχ. να τσεκάρουν τους μουσικούς που είναι τοποθετημένοι στην περιοχή μου, και να δουν από τη διεύθυνση του σπιτιού τους μήπως είναι κανείς κοντά από Γαλάτσι, οπότε και θα τον ενδιαφέρει...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 09:20:15 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Πώς όμως μπορεί να γίνει αυτό αφού δεν ξέρω τους μουσικούς εδώ γύρω και τα τηλέφωνά τους;
Φαντάζομαι από τη διεύθυνση θα βαριούνται να το κάνουν ε;
πχ. να τσεκάρουν τους μουσικούς που είναι τοποθετημένοι στην περιοχή μου, και να δουν από τη διεύθυνση του σπιτιού τους μήπως είναι κανείς κοντά από Γαλάτσι, οπότε και θα τον ενδιαφέρει...

Συναδελφε ειναι πολυ δυσκολο παντως να γινει. Ναι ειναι σε ποιον θα πεσεις παντως. πηγαινε ευγενικα και βλεπεις

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 10:04:37 μμ »
Ναι εννοείται...... είπαμε είναι θέμα διεύθυνσης.......... Εγώ για να τους βρω θα κοιτούσα την πράξη τοποθέτησης για να βρω τα σχολεία που τοποθετήθηκαν οι συνάδελφοι............ τηλ στο σχολείο..........και μία ευγενική ερώτηση στους συναδέλφους......
 

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις σχετικά με αναπληρωτή
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 07:54:38 μμ »
Ναι εννοείται...... είπαμε είναι θέμα διεύθυνσης.......... Εγώ για να τους βρω θα κοιτούσα την πράξη τοποθέτησης για να βρω τα σχολεία που τοποθετήθηκαν οι συνάδελφοι............ τηλ στο σχολείο..........και μία ευγενική ερώτηση στους συναδέλφους......

Ευχαριστώ και πάλι.. Δύσκολο πάντως.
Από τη διεύθυνση που μίλησα, δε μπορούν να βοηθήσουν (αναμενόμενο).

Που είναι αυτή η πράξη τοποθέτησης;
Στο ιντερνετ δε βρίσκω τίποτα.
Βρίσκω μόνο τους πίνακες που δείχνουν την περιφέρεια στην οποία τοποθετήθηκαν (πχ. Α Αθήνας, Β Αθήνας κτλ.).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.