*

Αποστολέας Θέμα: Μουσική (2015 -2021)  (Αναγνώστηκε 1083162 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1218 στις: Ιούλιος 04, 2015, 01:58:11 πμ »
 
 Μηπως ζουμε την τιμοκρατια όπως την εχει περιγραψει ο Πλατωνας;
 
 Εχει να γινει της κακομοιρας παντως.Σου λεει τη Δευτερα θα εχεις θεμα με τον ELA.Ελαα!Ολα τα προβλήματα ειχα,θα εχω και τον ΕLA τωρα.Ποιος να μου το λεγε χα χα.Και ποιος είναι αυτος ο ελας; που θα λεγε και ο Χατζηχρήστος.Ο Γιουνκερ δε, επαιρνε τον Alexis(oχι της Δυναστείας) να συνεννοηθουν και του εβγαινε αυτοματος τηλεφωνητης."Αν εισαι ο μοναδικος μου τοκογλύφος,(ξανα)αφησε μηνυμα λατρειας''.
 
 Το τραγουδι της ταινιας ''Της κακομοιρας''
 
https://www.youtube.com/watch?v=sOM8oeeTP38&spfreload=10
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2015, 02:01:34 πμ από Kokoschka »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μουσική (2015)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:59 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1219 στις: Ιούλιος 04, 2015, 09:33:19 πμ »
https://www.youtube.com/watch?v=La_mg1m6Nqk

ΦΑΝΗ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ - Ο αλήτης

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1220 στις: Ιούλιος 04, 2015, 10:58:43 πμ »
Aρχίζω πρώτα από τις κυρίες  :)
apri μου , και βεβαια συμφέροντα κοίταζαν οι Μ.Δυνάμεις. Τα συμφέροντα μας κοιτάζαμε και μεις. Μονοι μας δεν θα τα καταφέρναμε, γιαυτο κάναμε συμμαχίες. Ο Καποδίστριας ως υπ.εξωτερικων της Ρωσίας τότε, εστελνε υπομνήματα σε Αγγ-Γαλλ-Ρωσία και τα είχε καλά με όλους, κοιτάζοντας πρωτα απ όλα και παράλληλα το συμφέρον της χωρας,Ηταν όμως δεινός διπλωμάτης. Εμας τωρα μας εφαγαν οι ψευτόμαγκες....που φερνουν δημοψήφισμα για απαγκίστρωση και άλλοθι ;D

Landau, όχι, δεν επρεπε να παρει καμία θέση γιατι πυροδοτεί διχασμό. Αυτά είναι απλά και βασικά πράγματα που οφείλει να τα γνωρίζει ενας πρωθυπουργος- τουλάχιστον. Δεν υπήρχε λόγος να το κάνει. Είναι αντιδημοκρατικό περα ως περα...Δεν είδα επιτροπή εξετάσεων σε ερωτήσεις τυπου κλειστού (Σωστό-λάθος) να λένε στους υποψηφιους κατω από την κάθε ερωτηση " Για μενα η απαντηση στο 1α είναι η επιλογή "Σωστό, στο 1β η επιλογή Λαθος και στις 3 επομενες ερωτήσεις η απαντηση είναι Σωστό"

7 δημοψηφίσματα εγιναν μεχρι τωρα και τα 6 εφεραν διχασμό. Γιατί? Γιατί και στα 6 πήρε θέση η κυβέρνηση. Στο 7ο και τελευταίο δεν υπηρξε τετοιο θεμα καθως η κυβέρνηση ΔΕΝ πηρε θεση.




Ταξιδιώτης του παντός


 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2015, 11:05:15 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1221 στις: Ιούλιος 04, 2015, 11:23:05 πμ »
Θα περιοριστώ μόνο στα ιστορικά ζητήματα, γιατί όλα τα υπόλοιπα κινούνται εκτός των κανόνων του forum και κακώς τα θέτεις, ειδικά αφού σε ενοχλεί η πυροδότηση του διχασμού. ::)


Aρχίζω πρώτα από τις κυρίες  :)
apri μου , και βεβαια συμφέροντα κοίταζαν οι Μ.Δυνάμεις. Τα συμφέροντα μας κοιτάζαμε και μεις. Μονοι μας δεν θα τα καταφέρναμε, γιαυτο κάναμε συμμαχίες. Ο Καποδίστριας ως υπ.εξωτερικων της Ρωσίας τότε, εστελνε υπομνήματα σε Αγγ-Γαλλ-Ρωσία και τα είχε καλά με όλους. Δεν έλεγε " βρε δεν πατε να κουρευτείτε, αναγκη δεν σας έχω". Και ηρθε μετα το Ναβαρίνο.
Οπωσδήποτε, μεσα σε μια δυσκολη πολιτικη κατασταση εγινε και πράξη υποτέλειας, αλλά ολοι γνωρίζουμε την συνέχεια και την κατάληξη αυτης της ιστορίας.


Mάρκο μου, λυπάμαι που σου το λέω, αλλά δεν τα θυμάσαι καθόλου καλά τα γεγονότα.

Συμμαχία δεν κάναμε καμία. Η Ιερά Συμμαχία ιδρύθηκε με βασικό σκοπό να μην αλλάξει το status quo της Ευρώπης.
Αξίζει να ρίξεις μια ματιά στα ανακοινωθέντα στα συνέδρια του Λάιμπαχ και της Βερόνας, για να δεις πώς καταδίκαζαν την ελληνική επανάσταση, καθώς φοβόντουσαν ότι θα εξαπλωνόταν η αντίδραση σε όλο τον ευρωπαϊκό νότο.
Μάλιστα, στη Βερόνα, απ' ό,τι θυμάμαι, δεν είχαν δεχθεί καν να ακούσουν την ελληνική αποστολή με τον Παλαιών Πατρών Γερμανό.

Ο μόνος φιλικά διακείμενος ήταν ο Καποδίστριας ως υπουργός εξωτερικών της Ρωσίας και γι' αυτό κατ' επανάληψη συγκρούστηκε με τον Τσάρο Αλέξανδρο, με αποτέλεσμα από το 1822 και μετά να του αφαιρέσει ο Τσάρος τη διαχείριση του ανατολικού ζητήματος και ο Καποδίστριας να αποχωρήσει από τη Ρωσία.

Τα πράγματα άλλαξαν όταν Τσάρος έγινε ο Νικόλαος, ο οποίος διαφοροποίησε τη στάση του στην Ιερά Συμμαχία, όχι γιατί μας ήθελε ελεύθερους, αλλά γιατί ήθελε να αυτονομηθεί η Ελλάδα και η Σερβία από την Οθωμανική Αυτοκρατορία, για να περιέλθουν στη σφαίρα επιρροής του. Επειδή μάλιστα απειλούσε ότι θα δράσει μονομερώς προς αυτήν την κατεύθυνση, αναγκάστηκαν οι υπόλοιπες δυνάμεις να συμμετάσχουν στη ναυμαχία του Ναβαρίνου. Κι όταν τελικά μας ανακήρυξε αυτόνομους με τη Συνθήκη της Αδριανουπόλεως, έσπευσαν οι Άγγλοι να μας ανακηρύξουν ανεξάρτητους με το πρωτόκολλο του Λονδίνου και αφού προηγουμένως μας είχαν φορτώσει με ένα σωρό δάνεια.


Στο εσωτερικό οι αγωνιστές πολεμούσαν παρά τις περί του αντιθέτου παροτρύνσεις.
Οι δε πολιτικοί της εποχής εξυπηρετούσαν αλλότρια συμφέροντα, με κορυφαίο το αγγλικό κόμμα που είχε υπογράψει το ψήφισμα της υποτέλειας, με το οποίο ζητούσε να γίνει η Ελλάδα βρετανικό προτεκτοράτο.
Ευτυχώς, όμως, η σύγκρουση συμφερόντων Ρωσίας-Αγγλίας τελικά οδήγησε στο να γίνουμε ανεξάρτητοι.
Αυτήν τη σύγκρουση πλήρωσε και ο άμοιρος ο Καποδίστριας. Ήταν πιο βολικό, βλέπεις, να υπάρχει ένας ανήλικος Βαυαρός βασιλιάς, παρά ένας Έλληνας κυβερνήτης με παρελθόν στη ρωσική διπλωματία.


Οι μόνοι πραγματικοί φίλοι στην όλη ιστορία ήταν μεμονωμένοι Ευρωπαίοι διανοούμενοι, κυρίως όσοι είχαν κάνει κλασικές σπουδές και λάτρευαν τον ελληνικό πολιτισμό. Συμμάχους όμως σε κρατικό επίπεδο δεν είχαμε.


7 δημοψηφίσματα εγιναν μεχρι τωρα και τα 6 εφεραν διχασμό. Γιατί? Γιατί και στα 6 πήρε θέση η κυβέρνηση. Στο 7ο και τελευταίο δεν υπηρξε τετοιο θεμα καθως η κυβέρνηση ΔΕΝ πηρε θεση.

Oύτε αυτό είναι απόλυτα ακριβές. Στο 7ο και τελευταίο για την κατάργηση της βασιλείας, διχασμός δεν υπήρξε γιατί η πλειοψηφία του κόσμου (70%) και της αντιπολίτευσης ήταν πλέον υπέρ της κατάργησής της. Η τότε κυβέρνηση θα μπορούσε, αν ήθελε, να διατηρήσει το παλαιό πολίτευμα, μια και δεν είχε καταργηθεί με δημοκρατικές διαδικασίες, αλλά δεν το έκανε. Άρα, κατά μια έννοια, θέση πήρε επί του θέματος. Η ουδετερότητα που κράτησε μετά, είχε να κάνει με τις εσωκομματικές αντιθέσεις.


Κι ένα αγαπημένο τραγούδι της Βέμπο
https://www.youtube.com/watch?v=lTNb1vrERfw

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2015, 01:19:33 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μουσική (2015)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:59 »

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1222 στις: Ιούλιος 04, 2015, 01:42:43 μμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω αρri. Μ' αρέσουν οι άνθρωποι που διαβάζουν ιστορία,που δεν είναι ανιστόρητοι.... Αλλά ας ακούσουμε τι λέει και ο...composer για όλα αυτά.                                                                                                                                                                                       http://m.youtube.com/watch?v=L12DXp1ZX58                                                                                                                                                                     Και στα....γερμανικά για όσους επιμένουν να μην καταλαβαίνουν....                                                                                                                               http://m.youtube.com/warch?v=dUVEqh83rjI                                                                                                                                                                     Καλή κάλπη.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1223 στις: Ιούλιος 04, 2015, 01:59:39 μμ »
Eυχαριστώ Σάμι & apri που με θεωρείτε ανιστόρητο!  ::)
Θεωρώ πως δεν τα λέω όπως θέλω και πιστευω πως αν δεν είχαμε συμμαχιες δεν θα είμασταν ποτέ κράτος.(αν οι ιστορούμενοι τα βλεπουν διαφορετικά,...)
Οσο για το 7ο ψήφισμα άλλο παιρνω ξεκάθαρα θεση και άλλο "επι της ουσιας " πηρε.
Τελος, αν εγω σπέρνω τον διχασμό (δεν ηξερα πως εχω τετοια και τοση δυναμη  :)  ευχαριστω!!) τοτε ενας πρωθυπουργος τι σπέρνει? (εκτος από κουκιά?) ;D
γιατι να πω και αυτό: το οικονομικό δεν με τρομάζει, άλλα με φοβίζουν σε αυτην την κατάσταση.

Όπως και να χει, μακαρι να πάμε προς το καλύτερο ειτε με ναι ειτε με όχι (ετσι κι αλλιως για μενα κίνδυνοι υπαρχουν και στις 2 επιλογες)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1224 στις: Ιούλιος 04, 2015, 02:02:42 μμ »

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1225 στις: Ιούλιος 04, 2015, 02:09:09 μμ »
Γενιά του χάους: Μπασταρδοκρατία - live

https://www.youtube.com/watch?v=ugvTyM4uzUs
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2015, 02:16:03 μμ από MAITS »
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1226 στις: Ιούλιος 04, 2015, 02:10:57 μμ »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1227 στις: Ιούλιος 04, 2015, 02:15:48 μμ »
<a href="https://www.youtube.com/v/Hbd7DzbVZ2E" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/Hbd7DzbVZ2E</a>

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1228 στις: Ιούλιος 04, 2015, 03:56:45 μμ »
<a href="https://www.youtube.com/v/efmP8xZDWao" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/efmP8xZDWao</a>

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1229 στις: Ιούλιος 04, 2015, 04:08:07 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ :)

Everytime~ MüNchener Freiheit

https://www.youtube.com/watch?v=ON1L1IZiQVA
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1230 στις: Ιούλιος 04, 2015, 05:51:09 μμ »
Eυχαριστώ Σάμι & apri που με θεωρείτε ανιστόρητο!  ::)
Θεωρώ πως δεν τα λέω όπως θέλω και πιστευω πως αν δεν είχαμε συμμαχιες δεν θα είμασταν ποτέ κράτος.(αν οι ιστορούμενοι τα βλεπουν διαφορετικά,...)
Οσο για το 7ο ψήφισμα άλλο παιρνω ξεκάθαρα θεση και άλλο "επι της ουσιας " πηρε.


Κατ' αρχάς, δεν σε θεωρώ γενικώς ανιστόρητο. Ξέρω μάλιστα ότι σου αρέσει πολύ να διαβάζεις Ιστορία και είναι προς τιμήν σου.
Στο συγκεκριμένο θέμα όμως που έθιξες, αυτά που είπες, δεν επιβεβαιώνονται ιστορικά. Να μη σου το πω;
Δεν σου απάντησα για να σου κάνω "μάθημα", αλλά για να αποκαταστήσω την ιστορική αλήθεια.


Όσο για το 7ο δημοψήφισμα, ο τότε πρωθυπουργός είχε πει ότι θα κρατούσε ουδετερότητα, γιατί οι οπαδοί του δικού του κόμματος ανήκαν και στις δυο πλευρές. Ο υπόλοιπος πληθυσμός δεν ήταν διχασμένος.
Μη συγκρίνεις, λοιπόν, ανόμοιες περιόδους.



Τελος, αν εγω σπέρνω τον διχασμό (δεν ηξερα πως εχω τετοια και τοση δυναμη  :)  ευχαριστω!!) τοτε ενας πρωθυπουργος τι σπέρνει? (εκτος από κουκιά?) ;D

Πώς δεν έχεις δύναμη; Κοτζάμ πρόεδρος είσαι!!!  ;D ;D ;D ;D
Και μπορείς να σπείρεις το διχασμό όχι με τη θέση σου, αλλά με τον τρόπο έκφρασής σου απέναντι στην άλλη άποψη. Είσαι και πειραχτήρι και δεν συμμαζεύεσαι. ;D ;D ;D ;D


Τέλος, για τον φόβο που λες, το έχω αντιληφθεί και το σέβομαι απολύτως, γιατί είναι ανθρώπινο και λογικό.
Άλλωστε, δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος αυτήν τη στιγμή και με τις δεδομένες συνθήκες που να μη φοβάται τι μέλλει γενέσθαι. Θα πρέπει να βρίσκεται στον κόσμο του.
Θα σου θυμίσω ωστόσο τα λόγια του Περικλή προς τους συμπολίτες του στον επιτάφιο λόγο για τους νεκρούς της πόλης και μ' αυτά θα κλείσω τη συζήτηση από πλευράς μου:
"οὓς νῦν ὑμεῖς ζηλώσαντες
καὶ τὸ εὔδαιμον τὸ ἐλεύθερον, τὸ δ᾿ ἐλεύθερον τὸ εὔψυχον κρίναντες
μὴ περιορᾶσθε τοὺς πολεμικοὺς κινδύνους"


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2015, 06:08:27 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015)
« Απάντηση #1231 στις: Ιούλιος 04, 2015, 06:33:48 μμ »
Δεν θελω να κουράζω και συγγνώμη που "ανοιξα" τετοια συζήτηση (βλέπεις παρασύρθηκα λόγω των ημερων).
Κοιτα, πολύ πολύ απλά και συντομα είπα πως τότε είχαμε διπλωματία (κατι που ισως λείπει΄τωρα, αυτην την αισθηση εχω- ισως να κανω λαθος). Αν δεν είχαμε και τότε διπλωματία τοτε μαλλον τζάμπα διαβάζω ιστορία και από λαθος ο Κ.Σβολόπουλος μου έβαλε το Αριστα στο μαθημα του "Ιστορια του νεου Ελληνισμού" ;D
και εξακολουθώ να διαβάζω γιατι η ιστορία ειναι στο αρμα της θεατρολογίας.
Οσο γιαυτους που μας λενε ανιστόρητους, ας μας δείξουν τις γνώσεις τους!

Οσο για το 7ο δημοψήφισμα, μαλλον το ιδιο συμβαινει καθω και ο ΣΥΡΙΖΑ εχει οπαδους και από άλλα κομματα, συνεπως ΔΕΝ επρεπε να παρει θεση. Ας αφηνε να εννοειθει, εκτος αν μας περνάνε για χαζους.

Τελος παντων, εκεινο που ξερω  πολύ καλά ειναι πως αυριο δεν ξερουμε ακριβως τι ψηφίζουμε και αυτό είναι επικίνδυνο.
Ας είναι,...
μ αρεσουν οι ανθρωποι που δεν ειναι φανατισμένοι, που δεν χανουμε το χιουμορ μας ουτε στα δυσκολα.

https://www.youtube.com/watch?v=f3YpAT5I6VM
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2015, 06:37:20 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.