*

Αποστολέας Θέμα: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;  (Αναγνώστηκε 252605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #168 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 03:48:59 μμ »
απορω που την ειδες την αγενεια Ελενιτσα1.Αν εμεινες για λιγες θεσεις αδιοριστη τοτε η απλη επιτυχια ασεπ δεν θα επρεπε να σου αρκει.απορω πως συντασσεσαι με τις θεσεις της πεαδ...ειλικρινα απορω.δεν καταλαβαινεις οτι με την απλη επιτυχια ασεπ κ την προυπηρεσια παλι θα βρεθεις στον πατο?δεν σου εκανα κανενα απολυτως σχολιο.σου απευθυνα απλα το λογο.εννοειται να διοριστεις λοιπον-οχι ομως με οποιονδηποτε τροπο.αυτο δεν θα επρεπε να το ξεστομιζεις,ουτε καν να το σκεφτεσαι.αυτη λοιπον ειναι η διαφορα μας.οτι εγω κ πολλοι αλλοι μπορουμε να περιμενουμε τη σειρα μας με ενα συστημα διορισμου οσο το δυνατον πιο αξιοκρατικο ενω μαλλον εσυ ,οχι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:48:38 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #169 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 03:54:12 μμ »
Αν συνεχίσουμε κατ' αυτόν τον τρόπο θα διαγραφούν μηνύματα και το θέμα θα κλειδώσει μέχρι να υπάρξει κάποια εξέλιξη.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #170 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 03:55:50 μμ »
Η εκπαίδευση είναι βιοπορισμός, δεν είναι χόμπυ όπως το είχαν καταντήσει μερικοί, "κάνω άλλη δουλίτσα αλλά αν μου κάτσει μεταπηδώ έτσι ξαφνικά και γίνομαι καθηγητής με μια εξετασούλα και μηδέν προυπηρεσία". Υπάρχουν τεράστιες προυπηρεσίες σε όλους τους κλάδους, πώς να το κάνουμε. Είναι επάγγελμα πρωτίστως και η εμπειρία στην τάξη έχει τεράστια σημασία για να το ασκήσεις. Όσοι δεν έχουν προυπηρεσία στην ουρά... όπως και οι προηγούμενοι. Θέλει υπομονή η Ελληνική εκπαίδευση (και εντός και εκτός τάξης) δεν είναι ασανσέρ προς το βόλεμα.
Aυτό είναι όμως κάτι που μπορεί να αφορά μόνο εσένα, την πλευρά του εκπαιδευτικού. Το εκπαιδευτικό σύστημα το ενδιαφέρει, και σωστά, να επανδρώσει τα σχολεία με το βέλτιστο δυνατό προσωπικό για την οφέλεια του φορολογούμενου πολίτη. Το αν κάποιος μάζευε προυπηρεσία από χόμπι ή βιοπορισμό δεν αποτελεί κριτήριο για αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #171 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 04:11:58 μμ »
Εγώ Madonna Mia εχω μεγάλη προϋπηρεσία δυο επιτυχίες στον ΑΣΕΠ ( στον τελευταίο μάλιστα έμεινα εκτός για μισή μονάδα ) και εχω γυρίσει τη μισή Ελλάδα για να την πάρω . Δεν μπορεί όμως να διορίζεται οποίος έχει γράψει καλύτερα σε διαφορετικούς ΑΣΕΠ γιατί κάθε φορά τα θεματα ειναι διαφορετικά και η βάση αλλάζει ! Οποίος έδωσε ξέρει την δυσκολία του ΑΣΕΠ . Οποίος έχει τρέξει για την προϋπηρεσία ξέρει και αυτός τι έχει τραβήξει για να την πάρει ! Μια επιτυχία ειναι αρκετή και μετά όλοι με βάση το τρέξιμο που κάναμε για να πάρουμε αυτήν την προυπητεσια ! Η διάφορα απο το 24 μηνο ειναι για εμένα οτι πρεπει να μετράνε και τα ακαδημαϊκά κριτήρια .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:48:38 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #172 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 04:17:32 μμ »
Παιδιά, συγγνώμη, έχουμε εναπομείναντες διοριστέους από το 40% που περιμένουμε να διοριστούν μαζί με το 60% του τελευταίου ΑΣΕΠ και δεν τους αναφέρει κανείς! Κι αντίθετα προωθούν 24μηνα και 30μηνα που τόσα χρόνια διορίζουν σε κάποιες ειδικότητες, ενώ υπάρχουν οι παραπάνω εναπομείναντες. Εξοργιστικό. Πρέπει να τελειώσει με εναπομείναντες 60-40 του 2008 και μετά οι άλλοι.
υπαρχει δικαστικη αποφαση που δινει την προτεριοτητα στο 24+ασεπ
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 676
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #173 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 04:40:03 μμ »
υπαρχει δικαστικη αποφαση που δινει την προτεριοτητα στο 24+ασεπ
Ε και τι; Τη δίνει και έναντι άλλων ειδικοτήτων; Έλα σοβαρά μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας :)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #174 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 04:45:48 μμ »
το 24μηνο υπάρχει πρόθεση να διευρυνθεί ΄δηλ. να μπουν κι άλλοι μέσα σε αυτό...οι της μεταβατικής περιόδου. Άρα εμπλουτισμένος ενιαιός...

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #175 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 04:46:48 μμ »
απορω που την ειδες την αγενεια Ελενιτσα1.Αν εμεινες για λιγες θεσεις αδιοριστη τοτε η απλη επιτυχια ασεπ δεν θα επρεπε να σου αρκει.απορω πως συντασσεσαι με τις θεσεις της πεαδ...ειλικρινα απορω.δεν καταλαβαινεις οτι με την απλη επιτυχια ασεπ κ την προυπηρεσια παλι θα βρεθεις στον πατο?δεν σου εκανα κανενα απολυτως σχολιο.σου απευθυνα απλα το λογο.εννοειται να διοριστεις λοιπον-οχι ομως με οποιονδηποτε τροπο.αυτο δεν θα επρεπε να το ξεστομιζεις,ουτε καν να το σκεφτεσαι.αυτη λοιπον ειναι η διαφορα μας.οτι εγω κ πολλοι αλλοι μπορουμε να περιμενουμε τη σειρα μας με ενα συστημα διορισμου οσο το δυνατον πιο αξιοκρατικο ενω μαλλον εσυ ,οχι
μπορεις να μου πεις ενα λόγο που  απορείς για τη συνάδελφο που ειναι στην Π Ε Α Δ ; Επειδή τη βολεύει το 24μηνο ή το 60% ; Ακούστε συνάδελφοι επειδή οι καιροί ειναι δύσκολοι , η ανεργία μεγάλη και τα νευρα τσίτα ...Ολοι οι εκπαιδευτικοί φορείς , ΟΛΜΕ , υπουργείο κλπ μας θέλουν συσπειρωμένους . Όλους μαζι . Μεμονωμένες φωνές δεν ακούγονται . Για αυτο το λογο ας οργανωθούμε καλύτερα όσο μπορούμε για να πετύχουμε κατι . Και η ΠΕΑΔ με όλους εδώ μεσα μπορει να γίνει παρα πολυ δυνατή . Τόσο δυσνόητο ειναι πια οτι οφείλουμε να είμαστε ολοι μαζι ;

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #176 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 05:01:56 μμ »
το 24μηνο υπάρχει πρόθεση να διευρυνθεί ΄δηλ. να μπουν κι άλλοι μέσα σε αυτό...οι της μεταβατικής περιόδου. Άρα εμπλουτισμένος ενιαιός...
Προθεση απο ποτε? Αλλα λενε! Λενε οι κλειδωμενες λιστες και μετα θα κανουν νεο συστημα. Αυτη ειναι δικη σου αποψη υποθετω να ανοιξουν το 24μηνο και να ανακατωθουν οι παλιοι με τους καινουριους!
Οσο γι αυτον που ειπε για τα ακαδημαικα κριτηρια στο 24μηνο, συναδελφε για το 40% τι εχεις να πεις που ουτε επιτυχια σε ασεπ εχει?
Τruth, οταν λεει διοριστεοι ασεπ νομιζω εννοει μεσα και το 40%. Δε νομιζω να το βγαζουν βαζοντας ολους τους αλλους,
και οκ ας διαγραφουν και τα δικα μου μηνυματα δεν εχω προβλημα! Η φαγωμαρα μεταξυ των κατηγοριων "γιατι εσυ κι οχι εγω" ειναι ντροπη πια!

 

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #177 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 05:11:44 μμ »
Οποιος θελει λεει οτι θελει εδω μεσα ! Που ειπα εγω μονο προυπηρεσια ;

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 676
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #178 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 05:16:29 μμ »
Προθεση απο ποτε? Αλλα λενε! Λενε οι κλειδωμενες λιστες και μετα θα κανουν νεο συστημα. Αυτη ειναι δικη σου αποψη υποθετω να ανοιξουν το 24μηνο και να ανακατωθουν οι παλιοι με τους καινουριους!
Οσο γι αυτον που ειπε για τα ακαδημαικα κριτηρια στο 24μηνο, συναδελφε για το 40% τι εχεις να πεις που ουτε επιτυχια σε ασεπ εχει?
Τruth, οταν λεει διοριστεοι ασεπ νομιζω εννοει μεσα και το 40%. Δε νομιζω να το βγαζουν βαζοντας ολους τους αλλους,
και οκ ας διαγραφουν και τα δικα μου μηνυματα δεν εχω προβλημα! Η φαγωμαρα μεταξυ των κατηγοριων "γιατι εσυ κι οχι εγω" ειναι ντροπη πια!
Απαντώ στα τονισμένα. Δεν τίθεται θέμα φαγωμάρας, τουλάχιστον εγώ δεν το βλέπω έτσι. Θεωρώ δηλαδή ότι αυτό που γίνεται είναι να ακούγονται κάποιες φωνές, όχι καυγάς. Πέρα απο'κει, αν υπάρχουν συνάδελφοι που δέχονται την αδικία, ε τότε νομίζω αυτό είναι η ουσιαστική φαγωμάρα. Τα λόγια θα μας πειράξουν; Δηλαδή, αν εμένα με αδικούν και το πω, εγώ θα είμαι αυτή που φαγώνομαι κι όχι αυτός που πάει να με ρίξει; Συζήτηση κάνουμε, ε;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #179 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 05:38:58 μμ »
Προθεση απο ποτε? Αλλα λενε! Λενε οι κλειδωμενες λιστες και μετα θα κανουν νεο συστημα. Αυτη ειναι δικη σου αποψη υποθετω να ανοιξουν το 24μηνο και να ανακατωθουν οι παλιοι με τους καινουριους!
Οσο γι αυτον που ειπε για τα ακαδημαικα κριτηρια στο 24μηνο, συναδελφε για το 40% τι εχεις να πεις που ουτε επιτυχια σε ασεπ εχει?
Τruth, οταν λεει διοριστεοι ασεπ νομιζω εννοει μεσα και το 40%. Δε νομιζω να το βγαζουν βαζοντας ολους τους αλλους,
και οκ ας διαγραφουν και τα δικα μου μηνυματα δεν εχω προβλημα! Η φαγωμαρα μεταξυ των κατηγοριων "γιατι εσυ κι οχι εγω" ειναι ντροπη πια!

 
δεν είναι δική μου άποψη. Έτσι κι αλλιώς θα ανοίξουν οι πίνακες αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους και θα μπει μέσα η προϋπηρεσία της μεταβατικής περιόδου οπότε θα επέλθει ανακάτεμα Δεν μπορεί να πάρει 24 μηνο έως το 2010 όταν εδώ υπάρχουν αναπληρωτές με 50 και 60 μήνες...είναι σκανδαλώδες...αυτό που είπαν από πεα είναι πως πάνε για ένα πίνακα εκέινον της πραγματικής προϋπηρεσίας με μέσα όλα από το 2010 και μετά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2015, 05:41:13 μμ από ERTA »

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #180 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 05:39:43 μμ »
Ιδού η απάντηση σε όσους είναι ακόμη δύσπιστοι για την ΠΕΑΔ ως η συνέχεια της ΠΕΑ.


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Η Πανελλήνια Ένωση Αναπληρωτών Δευτεροβάθμιας θα ζητήσει άμεσα συνάντηση με τη νέα πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας προκειμένου να προωθήσει το παρακάτω πλαίσιο διεκδικήσεων:
1.Διορισμούς 1:1 (για κάθε συνταξιοδότηση ένας διορισμός μόνιμου εκπαιδευτικού)
   -Εξάντληση των πινάκων του 24μηνου και 30μηνου κατά προτεραιότητα
   -.Διορισμός όλων των εναπομείναντων διοριστέων ΑΣΕΠ
2.Διορισμούς με ποσόστωση 60-40 %:
• 60% από πίνακα στον οποίο θα συμπεριλαμβάνονται επιτυχόντες σε έναν οποιοδήποτε διαγωνισμό ΑΣΕΠ και με προϋπηρεσία . («διευρυμένο» 24μηνο)
• και 40% από τον ενιαίο πίνακα διορισμών που προκύπτει με βάση την πραγματική προϋπηρεσία αντίστοιχα(ανεξάρτητα από το αν έχουν περάσει σε ΑΣΕΠ ή όχι) με επιπλέον κριτήριο την ημερομηνία λήψης πτυχίου.
3.Ξεκλείδωμα των πινάκων και προσμέτρηση όλης της προϋπηρεσίας για όλους τους αναπληρωτές και ωρομίσθιους οι οποίοι προσλήφθηκαν σε σχολεία του Υπουργείου Παιδείας αποκλειστικά από τον πίνακα αναπληρωτών. Για τους απολυμένους εκπαιδευτικών ιδιωτικών σχολείων, προσμέτρηση μόνο της προϋπηρεσίας που αποκτήθηκε από πρόσληψη σε δημόσια σχολεία.
4.Πλήρης διαχωρισμός των πινάκων της Γενικής και της Ειδικής αγωγής. Να δοθούν οργανικές θέσεις στην ειδική αγωγή χωρίς δυνατότητα μετάταξης στη γενική αγωγή.
Ζητούμε από όλους τους τους μαχόμενους αναπληρωτές καθηγητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να υπερασπισθούν τα αιτήματά αυτά συντασσόμενοι στον αγώνα μας .
ΤΟ ΔΣ
Mιλαμε για προσληψη 100 τοις 100 με προυπηρεσια!!!Οι επιτυχοντες του προηγουμενου ασεπ με υψηλη βαθμολογια και καθολου προυπηρεσια αποκλειονται...πολυ δικαιο...

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #181 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 05:42:32 μμ »
Mιλαμε για προσληψη 100 τοις 100 με προυπηρεσια!!!Οι επιτυχοντες του προηγουμενου ασεπ με υψηλη βαθμολογια και καθολου προυπηρεσια αποκλειονται...πολυ δικαιο...
είναι αυτό που σας είπα πιο πάνω...ένας πίνακας με όλα μέσα: πριν και μετά το 2010

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.