*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνωστήριο  (Αναγνώστηκε 4291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas.fon1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναγνωστήριο
« στις: Ιανουάριος 25, 2015, 11:40:04 πμ »
Καλημέρα σας,

εδώ και κανα χρόνο, περνάει από το μυαλό μου μια ιδέα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή. Είμαι Φυσικός με 5ετή εμπειρία σε φροντιστήρια. Συζητούσα με φίλους συναδέλφους, να ανοίξουμε ένα αναγνωστήριο. Έναν χώρο δηλαδή με 5-6 αίθουσες, βιβλιοθήκες στο εσωτερικό, υπολογιστές και τραπέζια με θέσεις για λαπτοπ. Όχι ακριβώς φροντιστήριο αλλά χώρος διαβάσματος - προετοιμασίας για το σχολείο, εξήγησης αποριών ανά μάθημα.Να απευθύνεται όχι μόνο σε μαθητές αλλά και σε φοιτητές.  Όσον αφορά το προσωπικό, να είναι 2 καθηγητές ανά ειδικότητα με 4ωρη απασχόληση.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι κατά πόσον είναι εφικτό κάτι τέτοιο και αν είναι, τι άδεια χρειάζεται. Πείτε μου τη γνώμη σας :)

Κώστας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνωστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:52 »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναγνωστήριο
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 11:58:19 πμ »
υπάρχουν τα κεντρα μελέτης που είναι κάτι αντίστοιχο

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνωστήριο
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 12:45:20 μμ »
Είναι ωραία ιδέα αλλά χλωμό το βλέπω να βγάζει κέρδος. Ειδικά αν πληρώνεις ενοίκιο για χώρο με 6 αίθουσες...

Κάπως έτσι λειτουργούν πολλά φροντιστήρια στην Αγγλία. Όχι με αίθουσες διδασκαλίας αλλά με πολυχώρους, κομπιούτερ και διαθέσιμο προσωπικό για να απαντήσουν σε απορίες κλπ.


Αποσυνδεδεμένος kostas.fon1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνωστήριο
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 02:45:39 μμ »
Άρα λογικά θα χρειαστεί άδεια φροντιστηρίου; Αυτο με το κέρδος το σκέφτηκα, η φορολόγηση  θα ειναι όπως των φροντιστηρίων; Όπως και οι προδιαγραφές;όπως ράμπα αναπήρων, συγκρεκριμενα τετραγωνικά ανα αίθουσα κλπ;

Στην Ελλάδα τέτοια κέντρα που υπάρχουν; Εγω ειμαι στη Κω και δεν υπάρχει κατι αντίστοιχο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2015, 02:47:48 μμ από kostas1989 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνωστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:52 »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνωστήριο
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 04:02:08 μμ »
Άρα λογικά θα χρειαστεί άδεια φροντιστηρίου; Αυτο με το κέρδος το σκέφτηκα, η φορολόγηση  θα ειναι όπως των φροντιστηρίων; Όπως και οι προδιαγραφές;όπως ράμπα αναπήρων, συγκρεκριμενα τετραγωνικά ανα αίθουσα κλπ;
Δεν είναι αυτές οι προδιαγραφές των φροντιστηρίων  ;)

Θα φορολογηθείς όπως όλες οι επιχειρήσεις δηλαδή αυστηρά και σαν το κράτος να προσπαθεί να σε χρεωκοπήσει (φόρολόγηση από το πρώτο ευρώ, τέλος επιτηδεύματος κλπ). Και φυσικά ΙΚΑ, δώρα, επιδόματα και πληρωμένες άδειες στους υπαλλήλους.

Αν το ξεκινήσεις, ξεκίνα με δύο αίθουσες μαξ και μικρό αριθμό προσωπικού, π.χ. ένας για αρχαία-ιστορία-έκθεση, ένας για φυσική-χημεία-βιολογία κλπ.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Αναγνωστήριο
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 06:10:03 μμ »
Δώρα,πληρωμένες άδειες;;; πότε τα πληρώσανε αυτά τα φροντιστήρια;;
Κι όσο για το ΙΚΑ ας γελάσω...δουλεύω 7.30 ώρες τη μία μέρα και μπαίνει ένσημο για 2.Η απόλυτη ξεφτίλα.
Και μη μου πείτε πως μόνο το φροντιστήριο που δουλεύω εγώ τα κάνει αυτά, γιατί ενημερώνω πως στα 40 και κάτι χρόνια μου δε έχω πάρει ποτέ μου δώρο Χριστουγέννων από κανένα φροντιστήριο που έχω δουλέψει και σίγουρα δεν είναι και λίγα...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνωστήριο
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 08:17:22 μμ »
Δώρα,πληρωμένες άδειες;;; πότε τα πληρώσανε αυτά τα φροντιστήρια;;
Κι όσο για το ΙΚΑ ας γελάσω...δουλεύω 7.30 ώρες τη μία μέρα και μπαίνει ένσημο για 2.Η απόλυτη ξεφτίλα.
Και μη μου πείτε πως μόνο το φροντιστήριο που δουλεύω εγώ τα κάνει αυτά, γιατί ενημερώνω πως στα 40 και κάτι χρόνια μου δε έχω πάρει ποτέ μου δώρο Χριστουγέννων από κανένα φροντιστήριο που έχω δουλέψει και σίγουρα δεν είναι και λίγα...
Μπορεί επίσης ο φίλος μας να μην κόβει αποδείξεις, να πληρώνει τους καθηγητές του μαύρα, να κάνει "σικέ" αγορές, να "προσλάβει" τη μάνα του, την αδερφή του και την ξαδέρφη του κλπ. Λέμε για το ποιες είναι οι νόμιμες υποχρεώσεις του και αν μπορεί να τις εκπληρώσει, όχι για το τι παρανομίες πρέπει να κάνει προκειμμένου να βγάλει λεφτά στην τσέπη του.

Για το ιστορικό, εγώ πάντα ως καθηγήτρια πληρωνόμουν τα νόμιμα, μια φορά που δεν τα πληρώθηκα έκανα καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και πήρα τα ένσημά μου με πράξη επιβολής και τώρα που έχω δικό μου φροντιστήριο πάντα πληρώνω δώρα, επιδόματα κλπ. ακόμα και εις βάρος της δικής μου τσέπης.

Αν δεν πληρώνεστε αυτά που πρέπει να πληρώνεστε και το ανέχεστε, κακό δικό σας κάνετε και κακώς παραπονιέστε μετά. Γιατί κι εμένα που πληρώνω τα νόμιμα, αυτοί που μου κάνουν κακό είναι όσοι φροντιστηριούχοι δεν πληρώνουν τους καθηγητές τους και όσοι καθηγητές ανέχονται να δουλεύουν με μαύρα και χωρίς ΙΚΑ. Όπως επίσης και όσοι κάνουν ιδιαίτερα χωρίς απόδειξη (άλλη μάστιγα αυτή).

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Αναγνωστήριο
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 25, 2015, 10:24:03 μμ »
Δυστυχώς Isla, φέτος ξαναδούλεψα σε φροντιστήριο μετά από 8 χρόνια αποχής κι αυτό αφού θεώρησα πως έκανα μια καλή επιλογή. Σύντομα βέβαια διαπίστωσα πως τα 8 ευρώ την ώρα που μου είχαν πει αφορούσαν σε 60 λεπτά μάθημα...πως μου δήλωσαν μόνο τις 2 ώρες τη μέρα αντί για τις 7.5...πως μου δήλωσαν ωρομίσθιο για 4 ευρώ και παραλίγο να μη βγαίνει ούτε ένσημο (μετά από καβγά το αύξησαν οριακά για να βγαίνει ένσημο) πως δεν πληρώθηκα καμία αργία...πως μου έβαλαν δώρο Χριστουγέννων στην τράπεζα και μετά μου τα αφαίρεσαν από το μισθό του Δεκεμβρίου...πως έχει φθάσει Κυριακή και ακόμη δεν ξέρουμε αν θα δουλέψουμε την Παρασκευή των Τριών Ιεραρχών και πολλά άλλα...
Δεν πρόκειται να κάνω καταγγελία γιατί δεν έχω καμία διάθεση να μάθουν αμέσως όλα τα υπόλοιπα φροντιστήρια της περιοχής το όνομα μου,όπως έχει γίνει σε άλλη συνάδελφο.Εννοείται πως περιμένω το Μάιο πως και πως για να τους βρίσω και να τελειώνω μαζί τους και φυσικά εννοείται πως για μένα τα φροντιστήρια τελείωσαν οριστικά πια.
Δεν ξέρω αν εσύ έχεις δουλεψει σε καλύτερους εργοδότες και πιστεύω πως εσύ είσαι σωστή,αλλά στα τόσα χρονιά εμπειρίας μου,είτε σε προσωπικό επίπεδο, είτε μέσω φίλων και γνωστών οι καλοί εργοδότες για μένα είναι απλώς ουτοπία...αν όχι εξαίρεση
Τέλος πάντων, δε συνεχίζω τη συζήτηση,εξάλλου το νήμα έχει άλλο θέμα και συγγνώμη αν ήμουν εκτός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2015, 10:36:46 μμ από constans »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναγνωστήριο
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 01:20:21 πμ »
Ο χώρος των Φροντισηρίων,από άποψη ασφαλίσεως έχει "χαλάσει" πολύ τα τελευταία χρόνια,αλλά δεν είναι καινούργιο ως φαινόμενο.Είχε αρχίσει πολλά χρόνια πριν,απλά πλέον έχει επεκταθεί στην πλειονότητα των Φροντιστηρίων.
Μια λύση θα ήταν η αυτασφάλιση(για όσους μπορούν πλέον...) ή συνδυασμός με άλλη εργασία που θα είναι βασική.
Έσχατη λύση η αλλαγή εργασιακού χώρου,αλλά θα πρέπει να σκεφτεί κανείς και τις δυσκολίες που υπάρχουν και στους άλλους τομείς της οικονομίας,συν τον χρόνο μετάβασης και προσαρμογής στο νέο εργασιακό χώρο.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνωστήριο
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 12:48:46 πμ »
Δεν ξέρω αν εσύ έχεις δουλεψει σε καλύτερους εργοδότες και πιστεύω πως εσύ είσαι σωστή,αλλά στα τόσα χρονιά εμπειρίας μου,είτε σε προσωπικό επίπεδο, είτε μέσω φίλων και γνωστών οι καλοί εργοδότες για μένα είναι απλώς ουτοπία...αν όχι εξαίρεση
Προσωπικά μια φορά μόνο έχω εργαστεί χωρίς ένσημα και δεν είχα θέμα γιατί ήταν μόνο ένα 2ωράκι τα Σάββατα σε φροντιστήριο ΜΕ (έκανα αγγλικά για Πανελλήνιες) ενώ είχα πλήρη ασφάλιση από το φροντιστήριο αγγλικών που δούλευα Δευτ-Παρασκ.

Τα πράγματα έχουν σίγουρα αλλάξει τα τελευταία χρόνια (για λόγους που έχουμε συζητήσει ξανά και ξανά) πάντως δεν θεωρώ ότι είναι καλή ιδέα κάποιος που σκέφτεται να ξεκινήσει μια νέα επιχείρηση να μην υπολογίσει το έξοδο του ΙΚΑ. Πρώτον γιατί δεν είναι σωστό, δεύτερον γιατί μπορεί αύριο να αρχίσουν έλεγχοι και να αναγκαστεί να το πληρώσει θέλει-δεν θέλει και τρίτον γιατί μπορεί να έχει βρει καλούς συνεργάτες που θέλουν να έχουν ασφάλιση (δεν το θέλουν όλοι, κάποιους τους βολεύει να πληρώνονται μαύρα) και τι θα κάνει τότε, θα ρισκάρει να τους χάσει επειδή δεν έχει προβλέψει το έξοδο του ΙΚΑ τους?

Επιπλέον το να πληρώσεις μαύρα είναι μια κουβέντα. Για να δώσεις μαύρα, πρέπει να εισπράττεις μαύρα ή να έχεις κάποιο άλλο εισόδημα στις πλάτες του οποίου βασίζεσαι, και αυτό δεν είναι κάτι που το έχουν όλοι.

Οπότε εγώ ξαναλέω, ΙΚΑ, δώρα, επιδόματα πρέπει να συνυπολογιστούν στα έξοδα μιας επιχείρησης που απασχολεί εργαζόμενους. Και είναι απαραίτητο για τη βιωσιμότητα μιας νέας επιχείρησης να περιορίσει όλα τα έξοδα που έχουν να κάνουν με προσωπικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.