*

Αποστολέας Θέμα: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50  (Αναγνώστηκε 15887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« στις: Ιανουάριος 30, 2015, 02:11:39 πμ »
ΣΑς παρακαλώ εμπειρα κοριτσια κ αγόρια,
 διαφωτίστε με αλλη μια φορα σχετικά με το ποιοι ειναι αυτοί οι αμοιροι 60.50
 κ poia ειναι ta krithρια με τα οποια κατατασσομαστε στη σειρα του πίνακα.
είμαι νηπιαγωγός με ειδικης αγωγής μεταπτυχιακο κ θα ήθεελα με αγωνια να μαθω πια...
επίσης η προυπηρεσία γενικής αγωγής μετράει στον πίνακα???


ευχαριστω πολύ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:06:22 »

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 09:51:51 πμ »
Καλημέρα nikitri ,
Ένας από τους άμοιρους όπως λες 60.50 είσαι και εσύ  ;D :D
ΠΕ60 είναι οι απλοί Νηπιαγωγοί. ενώ όταν κάνεις μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής τότε γίνεσαι ΠΕ60.50.!!
ΆΡΑ μπορείς να είσαι στον πίνακά τους και εσύ!

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 11:07:14 πμ »
ευχαριστω πολύ για την απαντηση!!!!!!
το ψιλοηξερα αυτο για αυτο μας   ειπα ετσι... :D :D
τα κριτηρια καταταξης ομως τα γνωριζει κανεις????αυτο ειναι το θεμα μου κυριως...

γιατι ανοιξα τον πινακα αλλα δεν βγαζω ακρη κ βλεπω ειναι 700 ατομα...μηδεν ελπιδες λοιπον  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 12:49:39 μμ »
Μη το λές οτι δεν υπαρχουν ελπίδες.. γίνονται πολλές προσλήψεις στην πρωτοβάθμια. από αυτούς τους 700 που λες σχεδόν όλοι έχουν προσληφθεί φέτος.. εγώ  θεωρώ πως πρέπει να κάνεις αίτηση το καλοκαίρι που γίνονται συνήθως.. όσον αφορά αυτό που ρώτησες πιστεύω το παρακάτω να σε διαφωτίσει: ;)
Κριτήρια ένταξης στους πίνακες και μοριοδότησή τους:
Α. Ακαδημαϊκά κριτήρια
α) διδακτορικό δίπλωμα στην ΕΑΕ ή στη σχολική ψυχολογία, έξι (6) μονάδες.
β) μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στην ΕΑΕ ή στη σχολική ψυχολογία, τέσσερις (4) μονάδες.
Στις περιπτώσεις που υποψήφιος είναι κάτοχος διδακτορικού και μεταπτυχιακού τίτλου στο ίδιο αντικείμενο, μοριοδοτείται μόνον ο διδακτορικός τίτλος.
γ) τίτλος διετούς μετεκπαίδευσης στην ΕΑΕ στα Διδασκαλεία της ημεδαπής ή ισότιμου της αλλοδαπής, τρεις (3) μονάδες.
δ) κύρια ειδικότητα πτυχιούχων ΤΕΦΑΑ της παρ. 1.3 περ. γ του άρθρου 20 του ν. 3699/2008, δύο (2) μονάδες.
ε) Σεμινάρια αποδεδειγμένης ετήσιας διάρκειας τουλάχιστον τετρακοσίων (400) ωρών στην ΕΑΕ, που έχουν υλοποιηθεί μέχρι τις 30/08/2010, από Πανεπιστήμια ή από αναγνωρισμένους κρατικούς φορείς που εποπτεύονται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, μισή (0,5) μονάδα.
Β. Προϋπηρεσία μεγαλύτερη του ενός (1) διδακτικού έτους [δέκα (10) διδακτικών μηνών], η οποία αποκτήθηκε κατόπιν προσλήψεως στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση.
Επιπλέον μοριοδοτούνται:
i) Πραγματική εκπαιδευτική προϋπηρεσία σε δομές ΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ
Κάθε μήνας πραγματικής εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας, μηδέν είκοσι (0,20) μονάδες.
ii) Κοινωνικά κριτήρια
α) Ποσοστό αναπηρίας 67% και μέχρι 80% με σχετική πιστοποίηση από το ΚΕΠΑ (ν. 3863/2010) εφόσον η αναπηρία δεν οφείλεται σε κανένα ποσοστό σε ψυχικές διαταραχές, τρεις (3) μονάδες. Απαραίτητη προϋπόθεση οι υποψήφιοι να είναι ικανοί για εκπαιδευτικό έργο, σύμφωνα με τα ισχύοντα κάθε φορά στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα.
β) Ποσοστό αναπηρίας άνω του 80%, με σχετική πιστοποίηση από το ΚΕΠΑ (ν. 3863/2010) εφόσον η αναπηρία δεν οφείλεται σε κανένα ποσοστό σε ψυχικές διαταραχές, τέσσερις (4) μονάδες. Απαραίτητη προϋπόθεση οι υποψήφιοι να είναι ικανοί για εκπαιδευτικό έργο, σύμφωνα με τα ισχύοντα κάθε φορά στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα.
γ) Η επ’ αόριστον αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω τέκνων, με σχετική πιστοποίηση από το ΚΕΠΑ (ν.3863/2010), δύο (2) μονάδες για το πρώτο, τρεις (3) μονάδες για το δεύτερο και πέντε (5) μονάδες για το τρίτο τέκνο.
Βεβαιώσεις πιστοποίησης ποσοστού αναπηρίας για τις περιπτώσεις α), β) και γ) που έχουν εκδοθεί από τις Α/βάθμιες υγειονομικές επιτροπές των νομαρχιών, της περιφέρειας ή των φορέων κοινωνικής ασφάλισης οι οποίες λειτουργούσαν μέχρι την έναρξη ισχύος των ΚΕΠΑ, μπορούν να χρησιμοποιούνται για κάθε νόμιμη χρήση επ’ αόριστον, αν πρόκειται για επ’ αόριστον κρίση ή άλλως μέχρι την ημερομηνία που λήγει η ισχύς τους.
δ) Οι πολύτεκνοι υπό την έννοια του άρθρου 6 του ν. 3454/2006 (ΦΕΚ 75/07.04.2006 τ.Α΄), δύο (2) μονάδες.
Στις διατάξεις του άρθρου 52 του ν.4115/2013 (ΦΕΚ 24/30.01.2013 τ.Α’) ορίζεται ότι «Εξομοιώνονται με τους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς, οι εκπαιδευτικοί, που τυγχάνουν γονείς δύο (2) αναπήρων τέκνων, με ποσοστό αναπηρίας 67% και, κατά συνέπεια, ϋα έχουν την ίδια αντιμετώπιση που ο ν.3848/2010 επιφυλάσσει στους πολύτεκνους.»
ε) Η ύπαρξη τριών τέκνων υπό την έννοια του άρθρου 3, παρ. 1 του ν. 3454/2006, μία (1) μονάδα.
iii) Βαθμός του πτυχίου: για πτυχία με βαθμολογική κλίμακα από ένα (1) έως δέκα (10) υπολογίζεται μισή μονάδα (0,5) για κάθε βαθμό του πτυχίου πάνω από το βαθμό πέντε (5), καθώς και κλάσματα αυτής με αναγωγή στο δεύτερο δεκαδικό ψηφίο. Σε περίπτωση που η κλίμακα είναι διαφορετική, ο βαθμός υπολογίζεται με αναγωγή στην κλίμακα αυτή.
Άρθρο 3
Σειρά κατάταξης − Προσλήψεις

1. Οι υποψήφιοι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του κλάδου ΠΕ11.01 και όλων των κλάδων με τον ισχύοντα κωδικό τους και προέκταση « .50» κατατάσσονται με βάση το σύνολο των μορίων σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 2 της παρούσης.
 Σε περίπτωση ισοβαθμίας η κατάταξη γίνεται βάσει του χρόνου κτήσης του πτυχίου.
2. Οι εκπαιδευτικοί που έχουν απώλεια όρασης ή ακοής ή είναι τετραπληγικοί − παραπληγικοί με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, και είναι ικανοί για εκπαιδευτικό έργο σύμφωνα με τα ισχύοντα κάθε φορά στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές πλήρους ή μειωμένου ωραρίου με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου μόνο σε ΣΜΕΑΕ και στα Τμήματα Ένταξης.
3. Υποψήφιοι των κλάδων/ειδικοτήτων για τους οποίους, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, απαιτείται Παιδαγωγική και Διδακτική Επάρκεια, προτάσσονται στους πίνακες κατάταξης, εφόσον είναι κάτοχοι αυτής.
4. Οι εκπαιδευτικοί ΕΑΕ, οι οποίοι διαθέτουν επιπλέον εξειδίκευση στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα (ΕΝΓ) ή στην Ελληνική γραφή Braille (ΕΓΒ), τοποθετούνται ως αναπληρωτές πλήρους ή μειωμένου ωραρίου ή ως ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, κατά προτεραιότητα, σε σχολικές μονάδες κωφών και τυφλών. Καταρτίζονται δύο (2) πίνακες εκ των οποίων ο ένας περιλαμβάνει αυτούς που έχουν επάρκεια στην ΕΝΓ και ο άλλος αυτούς που έχουν επάρκεια στην ΕΓΒ. Η πιστοποίηση εξειδίκευσης στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα (ΕΝΓ) γίνεται από την Ομοσπονδία Κωφών Ελλάδος (ΟΜΚΕ) και στην Ελληνική γραφή Braille (ΕΓΒ) από το Κέντρο Εκπαίδευσης και Αποκατάστασης Τυφλών (ΚΕΑΤ).
Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:06:22 »

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 06:38:04 μμ »
σε ευχαριστω παρα πολυ ομως

Αποσυνδεδεμένος alex_ia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2015, 04:00:35 μμ »
εγώ θα ήθελα να κάνω την ερώτηση:
Από τους πίνακες πε60.50 με πιστοποίηση braille ξέρουμε περίπου πόσοι εκπαιδευτικοι επιλέγονται;

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2015, 06:02:48 μμ »
Καλησπέρα, τελείωσα το μεταπτυχιακό της Κύπρου και περιμένω την αναγνώριση. θέλω να ρωτήσω τι πιθανότητες έχω να προσληφθώ φέτος αν υποβάλω αίτηση, είναι πολλές οι νηπιαγωγοί με μεταπτυχιακό, πόσες παίρνουν συνήθως;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 19, 2015, 10:20:10 πμ »
Ο πινακας εξαντλειται κάθε χρόνο οποτε σίγουρα θα δουλέψεις.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος son1a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 19, 2015, 06:01:44 μμ »
Demetroula τα φώτα σου...σύμφωνα με το νομοσχέδιο που βρίσκεται σε διαβούλευση, όταν παρεισφρήσουν οι ΠΕ60.50 στον πίνακα ΠΕ60 και αρχίσουν και τους καλούν στην γενική ποιοί θα μείνουν για την ειδική? Δεδομένου ότι οι πίνακες ειδικής εξαντλούνται κάθε χρόνο...

Σχόλιο από τη διαβούλευση:
18 Ιουνίου 2015, 18:32 | ΜΑΡΙΑ Μόνιμος Σύνδεσμος
Δυστυχώς η συγκεκριμένη ρύθμιση καταδικάζει σε ανεργία χιλιάδες αναπληρωτές εκπαιδευτικούς που μέχρι και σήμερα υπηρέτησαν την δημόσια εκπαίδευση στην γενική αγωγή. Αυτό
αποτελεί μια κατάφωρη αδικία την στιγμή μάλιστα που αυτό αναγνωρίζεται από την ίδια την ρύθμιση η οποία και σταματάει από τώρα και στο εξής να τροφοδοτεί την προϋπηρεσία και στους δύο πίνακες……προς τι λοιπόν η αναδρομική τροφοδότηση των πινάκων? ποιον εξυπηρετεί?
Δυστυχώς κανείς δεν έχει προβλέψει ότι ιδιαίτερα στον κλάδο των νηπιαγωγών , δεδομένου ότι
1.όλοι όσοι εργάστηκαν στην ειδική αγωγή με την αλλαγή των πινάκων θα προσπεράσουν αναπληρωτές της γενικής που δουλεύουν χρόνια, οδηγώντας τούς στην ανεργία
2. δεδομένου ότι οι προσλήψεις της Γενικής πάντα προηγούνται της Ειδικής, οι έχοντες και κατέχοντες τα σεμινάρια και μεταπττυχιακά ειδικής, το 2015-2016 θα δουλέψουν στην Γενική εκπαίδευση με αποτέλεσμα στην Ειδική να προσληφθούν ποιοι? Εκπαιδευτικοί χωρίς κανένα τυπικό προσόν, χωρίς καμία προϋπηρεσία στον ευαίσθητο τομέα της Ειδικής αγωγής?Η συγκεκριμένη ρύθμιση που έχει ξεσηκώσει θύελλες αντιδράσεων και που δυστυχώς κανείς μέχρι στιγμής δεν έχει λάβει σοβαρά υπόψιν, αποτελεί το πλέον ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με το οποίο θα έρθει αντιμέτωπη η ηγεσία του Υπουργείου την επόμενη σχολική χρονιά….. Αποτελεί την πλέον επιπόλαιη λύση με τεράστιο κόστος σε όλους τους τομείς!!!!


Άσχετο:Σε κάλεσαν φέτος?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2015, 06:04:23 μμ από son1a »

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2015, 09:46:41 πμ »
Συνάδελφοι καλημερα! ειμαι νηπιαηγωγος πε 60 επιτυχούσα ασεπ το 2008 αλλα είμαι στη 3000 οπότε δεν υπάρχει μέλον. το γενάρη τελειώνω μετατυπτυχικαό στην ειδική και του χρόνου θα κάνω τα χαρτιά μου. γνωρίζετε τι πιθανότητες υπάρχουν?με το νομοσχέδιο αν δουλέψω του χρόνου η προυπηρεσία που θα μετράει? οχι  στον γενικλης αποτι κατάλαβα ...αλλά στον ειδικής πίνακα για ποιό λόγο αφού ασεπ δεν μπορούμε να δωσουμε εκεί??? είναι λίγο παράλογο η μου φαίνεται ???

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:46:55 μμ »
Demetroula τα φώτα σου...σύμφωνα με το νομοσχέδιο που βρίσκεται σε διαβούλευση, όταν παρεισφρήσουν οι ΠΕ60.50 στον πίνακα ΠΕ60 και αρχίσουν και τους καλούν στην γενική ποιοί θα μείνουν για την ειδική? Δεδομένου ότι οι πίνακες ειδικής εξαντλούνται κάθε χρόνο...

Άσχετο:Σε κάλεσαν φέτος?
Ναι, με κάλεσαν το Νοέμβριο. Όσο για τους πίνακες ειδικής: όσες δούλεψαν στην ειδική τα τρία τελευταία χρόνια και είναι έστω με 5-6 μόρια στον πίνακα γενικής θα ανέβουν αρκετά (3 χρόνια x 8 μόρια/χρόνο = 24 μόρια) κι έτσι θα είναι σε θέσεις στη γενική που θα μπορούν να τις προσλάβουν π.χ. θέση 1500-1800. Πέρυσι, που εξαντλήθηκε ο πίνακας ειδικής, μπήκαν στους πίνακες ειδικής 120 καινούργια άτομα που είχαν μόλις τελειώσει το μεταπτυχιακό. Αν φέτος συμβεί πάλι αυτό τότε είναι σχετικά δύσκολο να εξαντληθεί ο πίνακας ειδικής και να πάρει και από τη γενική στην παράλληλη. Αυτό εξαρτάται και από τις αιτήσεις που θα κάνουν τελικά όσες θα είναι και στους δύο πίνακες. Π.χ. άλλες μπορεί επειδή θέλουν να δουλέψουν στη γενική να δηλώσουν λίγες περιοχές στην ειδική ή και καθόλου. Άλλες πάλι μπορεί να θέλουν να δουλέψουν κοντά στα σπίτια τους κι έτσι επειδή στην ειδική ίσως έχουν πιο καλή θέση να επιλέξουν να πάνε εκεί. Είναι πολύ ρευστά στα πράγματα, μόλις αρχίσουν να βγαίνουν οι φάσεις θα φανεί.
Εγώ πάντως έχω υπολογίσει ήδη πόσες θα με περάσουν. Επειδή με προσπέρασε το σύστημα το 2012-2013 (ενώ από κάτω μου δούλεψαν άλλα 55 άτομα), και το 2013-2014 δεν με έφτασε, έχω μόρια μόνο από φέτος. Υπολόγισα λοιπόν, με βάση τον πίνακα της ειδικής, ότι θα με περάσουν 193 άτομα από την ειδική + οι 55 τις γενικής που δούλεψαν το '12. 250 άτομα πάνω κάτω δηλαδή. Οπότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην περίπτωσή μου..
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 05:22:25 μμ »
Μη το λές οτι δεν υπαρχουν ελπίδες.. γίνονται πολλές προσλήψεις στην πρωτοβάθμια. από αυτούς τους 700 που λες σχεδόν όλοι έχουν προσληφθεί φέτος.. εγώ  θεωρώ πως πρέπει να κάνεις αίτηση το καλοκαίρι που γίνονται συνήθως.. όσον αφορά αυτό που ρώτησες πιστεύω το παρακάτω να σε διαφωτίσει: ;)
Κριτήρια ένταξης στους πίνακες και μοριοδότησή τους:
Α. Ακαδημαϊκά κριτήρια
α) διδακτορικό δίπλωμα στην ΕΑΕ ή στη σχολική ψυχολογία, έξι (6) μονάδες.
β) μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στην ΕΑΕ ή στη σχολική ψυχολογία, τέσσερις (4) μονάδες.
Στις περιπτώσεις που υποψήφιος είναι κάτοχος διδακτορικού και μεταπτυχιακού τίτλου στο ίδιο αντικείμενο, μοριοδοτείται μόνον ο διδακτορικός τίτλος.
γ) τίτλος διετούς μετεκπαίδευσης στην ΕΑΕ στα Διδασκαλεία της ημεδαπής ή ισότιμου της αλλοδαπής, τρεις (3) μονάδες.
δ) κύρια ειδικότητα πτυχιούχων ΤΕΦΑΑ της παρ. 1.3 περ. γ του άρθρου 20 του ν. 3699/2008, δύο (2) μονάδες.
ε) Σεμινάρια αποδεδειγμένης ετήσιας διάρκειας τουλάχιστον τετρακοσίων (400) ωρών στην ΕΑΕ, που έχουν υλοποιηθεί μέχρι τις 30/08/2010, από Πανεπιστήμια ή από αναγνωρισμένους κρατικούς φορείς που εποπτεύονται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, μισή (0,5) μονάδα.
Β. Προϋπηρεσία μεγαλύτερη του ενός (1) διδακτικού έτους [δέκα (10) διδακτικών μηνών], η οποία αποκτήθηκε κατόπιν προσλήψεως στην Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση.
Επιπλέον μοριοδοτούνται:
i) Πραγματική εκπαιδευτική προϋπηρεσία σε δομές ΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ
Κάθε μήνας πραγματικής εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας, μηδέν είκοσι (0,20) μονάδες.
ii) Κοινωνικά κριτήρια
α) Ποσοστό αναπηρίας 67% και μέχρι 80% με σχετική πιστοποίηση από το ΚΕΠΑ (ν. 3863/2010) εφόσον η αναπηρία δεν οφείλεται σε κανένα ποσοστό σε ψυχικές διαταραχές, τρεις (3) μονάδες. Απαραίτητη προϋπόθεση οι υποψήφιοι να είναι ικανοί για εκπαιδευτικό έργο, σύμφωνα με τα ισχύοντα κάθε φορά στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα.
β) Ποσοστό αναπηρίας άνω του 80%, με σχετική πιστοποίηση από το ΚΕΠΑ (ν. 3863/2010) εφόσον η αναπηρία δεν οφείλεται σε κανένα ποσοστό σε ψυχικές διαταραχές, τέσσερις (4) μονάδες. Απαραίτητη προϋπόθεση οι υποψήφιοι να είναι ικανοί για εκπαιδευτικό έργο, σύμφωνα με τα ισχύοντα κάθε φορά στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα.
γ) Η επ’ αόριστον αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω τέκνων, με σχετική πιστοποίηση από το ΚΕΠΑ (ν.3863/2010), δύο (2) μονάδες για το πρώτο, τρεις (3) μονάδες για το δεύτερο και πέντε (5) μονάδες για το τρίτο τέκνο.
Βεβαιώσεις πιστοποίησης ποσοστού αναπηρίας για τις περιπτώσεις α), β) και γ) που έχουν εκδοθεί από τις Α/βάθμιες υγειονομικές επιτροπές των νομαρχιών, της περιφέρειας ή των φορέων κοινωνικής ασφάλισης οι οποίες λειτουργούσαν μέχρι την έναρξη ισχύος των ΚΕΠΑ, μπορούν να χρησιμοποιούνται για κάθε νόμιμη χρήση επ’ αόριστον, αν πρόκειται για επ’ αόριστον κρίση ή άλλως μέχρι την ημερομηνία που λήγει η ισχύς τους.
δ) Οι πολύτεκνοι υπό την έννοια του άρθρου 6 του ν. 3454/2006 (ΦΕΚ 75/07.04.2006 τ.Α΄), δύο (2) μονάδες.
Στις διατάξεις του άρθρου 52 του ν.4115/2013 (ΦΕΚ 24/30.01.2013 τ.Α’) ορίζεται ότι «Εξομοιώνονται με τους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς, οι εκπαιδευτικοί, που τυγχάνουν γονείς δύο (2) αναπήρων τέκνων, με ποσοστό αναπηρίας 67% και, κατά συνέπεια, ϋα έχουν την ίδια αντιμετώπιση που ο ν.3848/2010 επιφυλάσσει στους πολύτεκνους.»
ε) Η ύπαρξη τριών τέκνων υπό την έννοια του άρθρου 3, παρ. 1 του ν. 3454/2006, μία (1) μονάδα.
iii) Βαθμός του πτυχίου: για πτυχία με βαθμολογική κλίμακα από ένα (1) έως δέκα (10) υπολογίζεται μισή μονάδα (0,5) για κάθε βαθμό του πτυχίου πάνω από το βαθμό πέντε (5), καθώς και κλάσματα αυτής με αναγωγή στο δεύτερο δεκαδικό ψηφίο. Σε περίπτωση που η κλίμακα είναι διαφορετική, ο βαθμός υπολογίζεται με αναγωγή στην κλίμακα αυτή.
Άρθρο 3
Σειρά κατάταξης − Προσλήψεις

1. Οι υποψήφιοι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του κλάδου ΠΕ11.01 και όλων των κλάδων με τον ισχύοντα κωδικό τους και προέκταση « .50» κατατάσσονται με βάση το σύνολο των μορίων σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 2 της παρούσης.
 Σε περίπτωση ισοβαθμίας η κατάταξη γίνεται βάσει του χρόνου κτήσης του πτυχίου.
2. Οι εκπαιδευτικοί που έχουν απώλεια όρασης ή ακοής ή είναι τετραπληγικοί − παραπληγικοί με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, και είναι ικανοί για εκπαιδευτικό έργο σύμφωνα με τα ισχύοντα κάθε φορά στον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές πλήρους ή μειωμένου ωραρίου με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου μόνο σε ΣΜΕΑΕ και στα Τμήματα Ένταξης.
3. Υποψήφιοι των κλάδων/ειδικοτήτων για τους οποίους, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, απαιτείται Παιδαγωγική και Διδακτική Επάρκεια, προτάσσονται στους πίνακες κατάταξης, εφόσον είναι κάτοχοι αυτής.
4. Οι εκπαιδευτικοί ΕΑΕ, οι οποίοι διαθέτουν επιπλέον εξειδίκευση στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα (ΕΝΓ) ή στην Ελληνική γραφή Braille (ΕΓΒ), τοποθετούνται ως αναπληρωτές πλήρους ή μειωμένου ωραρίου ή ως ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, κατά προτεραιότητα, σε σχολικές μονάδες κωφών και τυφλών. Καταρτίζονται δύο (2) πίνακες εκ των οποίων ο ένας περιλαμβάνει αυτούς που έχουν επάρκεια στην ΕΝΓ και ο άλλος αυτούς που έχουν επάρκεια στην ΕΓΒ. Η πιστοποίηση εξειδίκευσης στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα (ΕΝΓ) γίνεται από την Ομοσπονδία Κωφών Ελλάδος (ΟΜΚΕ) και στην Ελληνική γραφή Braille (ΕΓΒ) από το Κέντρο Εκπαίδευσης και Αποκατάστασης Τυφλών (ΚΕΑΤ).
Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.


Μικι εγω τελειώνω και θα κανω τα χαρτια μου του χρονου>τι ελπιδεες εχω????????

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 12:21:51 πμ »
Εγώ πιστεύω ότι είναι δύσκολα και για φέτος, πολλά μεταπτυχιακά και οι προσλήψεις δύσκολο να αυξηθούν.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕ 60.50
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:42:14 πμ »
Ο πινακας εξαντλειται κάθε χρόνο οποτε σίγουρα θα δουλέψεις.
Περσι ηταν 685 και δουλεψαν ολοι εκτος απο 100 ατομα περιπου ξερεις γιατι?? αυτοι είναι με τ σεμιναρια?????? εγω Του χρονου καταθετω τα χαρτια μου εχω ελπίδες δημητρουλα? με μεταπτυχιακο???????απαντησε μου πλιζ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.