*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήριο για κατατακτήριες  (Αναγνώστηκε 4066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« στις: Ιανουάριος 30, 2015, 06:00:45 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ το Δεκέμβριο του '15 και ψάχνω φροντιστήριο στο κέντρο της Αθήνας. Υπάρχουν αρκετά (και πολύ ακριβά) ωστόσο αν κάποιος έχει παρακολουθήσει κάποιο και έχει προσωπική εμπειρία θα το εκτιμούσα πολύ να μου έδινε πληροφορίες και τη γνώμη του.
Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:23 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 09:56:54 μμ »
Νομίζω ότι το ΕΚΠΑ δεν έχει τμήμα ψυχολογίας, η Πάντειος έχει τέτοιο τμήμα. Το ΕΚΠΑ έχει ΦΠΨ.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 11:16:47 μμ »
Εκτός από το ΦΠΨ υπάρχει και το πρόγραμμα Ψυχολογίας, δες εδώ: http://www.psych.uoa.gr/
Vasp, δεν μπορώ να σε βοηθήσω και να σου προτείνω κάτι, αλλά κοίταξε να έχουν επιτυχόντες !!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 11:44:19 μμ »
Λάθος μου τότε, βλέπω ιδρύθηκε πριν 1-1.5 χρόνο, για αυτό δεν το είχα ακούσει.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:23 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 08:12:37 πμ »
Υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια, ως Πρόγραμμα Ψυχολογίας, τώρα έγινε κανονικό Τμήμα Ψυχολογίας.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 06:49:05 μμ »
Κάποιος που να έχει εμπειρια απο εξετάσεις στο συγκεκριμένο τμήμα; 

Αποσυνδεδεμένος celtic77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ70 (Δασκάλων) & ΠΕ11 (Φυσικής Αγωγής).
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 16, 2015, 11:34:35 μμ »
Φροντιστηριο; εγω διαβασα μονος 4 μηνες και περασα πρωτος....κανενας δεν εγγυαται τιποτα...στον εαυτο σου ειναι η αληθεια!!!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2015, 06:23:58 μμ »

Φροντιστηριο; εγω διαβασα μονος 4 μηνες και περασα πρωτος....κανενας δεν εγγυαται τιποτα...στον εαυτο σου ειναι η αληθεια!!

Συμφωνώ απόλυτα  :) και εγώ ήθελα δεύτερο πτυχίο στην εργοθεραπεία, και πέρασα μέσω πανελληνίων ( έχοντας πολλά πράγματα κατά μου: μείωση 1300 μορίων στο συνολικό βαθμό μου, γιατί πήγα από θεωρητική, καμία βοήθεια από προφορικούς βαθμούς γιατί δε μετρούν μετά από δύο χρόνια ( και είναι αλλιώς να γράφεις 18 και να γίνεται 18.6 πχ στα αρχαία για παράδειγμα, και αλλιώς να μένει 18 ), και μόνο 5 μήνες προετοιμασία, διαβάζοντας μόνη μου. Εάν θέλουμε κάτι πολύ, θα το καταφέρουμε  :D καλή τύχη !!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος n31k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Compulsory Miseducation
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2015, 11:32:47 πμ »
Από προσωπική πείρα κατατακτηρίων: διάβασα μόνος μου περίπου τρείς με τέσσερεις μήνες συνολικά, τους δύο τελευταίους εντατικά, και πέρασα πρώτος στο Ψυχολογίας Παντείου. Μου έλεγαν ότι είναι μάταιο γιατί έπαιρναν τρία άτομα - εγώ τους έλεγα εντάξει θα πάρουν εμένα και άλλους δύο, όπως και έγινε.

Προτίμησα Πάντειο, παρόλο που είχα πτυχίο ΦΠΨ, γιατί είχα ενθουσιαστεί με την Κοινωνική Ψυχολογία, αλλά και με το υπόλοιπο πρόγραμμα σπουδών. Για διάφορους λόγους το Πάντειο έχει κάποιο κύρος σαν σχολή, ενώ το τμήμα του Αθηνών δεν έχει ακόμα πείσει τον κόσμο ότι είναι κανονικό τμήμα ψυχολογίας (όπως βλέπεις και μερικά ποστ παραπάνω).

Σχετικά με τα φροντιστήρια λυπάμαι πολύ που πολλοί "σοβαροί" υποψήφιοι σκέφτονται το φροντιστήριο ως οδό για την επιτυχία. Ότι λένε για "καθηγητές με διδακτορικό", "αριθμό επιτυχόντων", "παλιά θέματα", "προσομοιώσεις εξετάσεων", και άλλα φροντιστηριακά κλισέ, έχει αποδειχτεί ότι σε κάποιες περιπτωσεις είναι φούμαρα.

Στοχευμένη προσωπική δουλειά μόνο, κατά τη γνώμη μου. Κατά τα λοιπά δεν το συζητώ ότι αξίζει τον κόπο!

Αποσυνδεδεμένος Christy7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για κατατακτήριες
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 03:39:36 μμ »
Από προσωπική πείρα κατατακτηρίων: διάβασα μόνος μου περίπου τρείς με τέσσερεις μήνες συνολικά, τους δύο τελευταίους εντατικά, και πέρασα πρώτος στο Ψυχολογίας Παντείου. Μου έλεγαν ότι είναι μάταιο γιατί έπαιρναν τρία άτομα - εγώ τους έλεγα εντάξει θα πάρουν εμένα και άλλους δύο, όπως και έγινε.

Προτίμησα Πάντειο, παρόλο που είχα πτυχίο ΦΠΨ, γιατί είχα ενθουσιαστεί με την Κοινωνική Ψυχολογία, αλλά και με το υπόλοιπο πρόγραμμα σπουδών. Για διάφορους λόγους το Πάντειο έχει κάποιο κύρος σαν σχολή, ενώ το τμήμα του Αθηνών δεν έχει ακόμα πείσει τον κόσμο ότι είναι κανονικό τμήμα ψυχολογίας (όπως βλέπεις και μερικά ποστ παραπάνω).

Σχετικά με τα φροντιστήρια λυπάμαι πολύ που πολλοί "σοβαροί" υποψήφιοι σκέφτονται το φροντιστήριο ως οδό για την επιτυχία. Ότι λένε για "καθηγητές με διδακτορικό", "αριθμό επιτυχόντων", "παλιά θέματα", "προσομοιώσεις εξετάσεων", και άλλα φροντιστηριακά κλισέ, έχει αποδειχτεί ότι σε κάποιες περιπτωσεις είναι φούμαρα.

Στοχευμένη προσωπική δουλειά μόνο, κατά τη γνώμη μου. Κατά τα λοιπά δεν το συζητώ ότι αξίζει τον κόπο!


Ν31κ συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!

Επειδή σκέφτομαι να συμμετέχω στις κατατακτήριες ψυχολογίας Παντείου θα μπορούσες να με ενημερώσεις σχετικά με τα συγγράμματα που διάβασες;

Ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159546
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 283
Σύνολο: 295

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.