*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 187643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #336 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 05:05:43 μμ »
το προβλημα στο υπουργειο ειναι οι προυπηρεσιες χωρις ασεπ,μετα την αποφαση του ΣτΕ!


έχεις πηγή από το υπουργείο και το λες αυτό ? ή το υποθέτεις ?

ρωτάω γιατί δεν υπάρχει αυτό πουθενά μέσα στην απόφαση του ΣΤΕ και θέλω να δω μέχρι που φτάνει η  παρανόηση (το λέω όσο πιο ευγενικά γίνετε)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #337 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 05:08:40 μμ »
Εγω καταλαβαίνω ενα είδος διευρυμένου 24μηνου συν χρόνος κτήσης πτυχίου , που ειναι δίκαιο , ανεργία κλπ. Και μετα θα έπονται όσοι έχουν προϋπηρεσία . Ολα αυτα σε ενα πίνακα . Αυτα ..

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #338 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 05:20:36 μμ »
Να μετρανε ολοι οι ΑΣΕΠ στις οποιους εχει συμμετεχει επιτυχως ενας εκπαιδευτικος. Και φυσικα η παλαιοτητα πτυχιου  το οποιο θεωρω αντικειμενικοτατο κριτηριο ...

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #339 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 05:44:45 μμ »
Έχουμε φτάσει 25 σελιδες και δεν βλέπω προκοπή...
Κατα την γνώμη μου , το πρόβλημα είναι να φτιάξει ένα νόμο  ώστε να μπορεί να διορίζει χωρίς να είναι προαπαιτουμενο η επιτυχια ασεπ και ξαναρωταω :Έστω ότι φτιαχνει ένα νέο πίνακα που εποπτευεται απο το ασεπ και μοριοδοτει
α) επιτυχια
β) προυπηρεσια
γ) μαστερ, διδακτορικά
δ) κοινωνικα κριτηρια
με τέτοιο τροπο ,που η συνεισφορα της επιτυχιας σε διαγωνισμο να είναι αμελητέα με τέτοιο τρόπο ώστε να προκρίνει την προυπηρεσια ..... είναι αυτο σύμφωνο με την απόφαση του ΣΤΕ ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #340 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 05:51:10 μμ »
Έχουν πάντως ξεκινήσει σφοδρότατες αντιδράσεις για την εξαγγελεία για ενδεχόμενη κατάργηση του ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς από τον υπουργό.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #341 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:08:06 μμ »
Ο Κουρακης προφανως εννοουσε οτι θα καταργησει τον γραπτο ΑΣΕΠ, και οχι γενικα τον ΑΣΕΠ σαν εποπτικο φορεα

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #342 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:13:36 μμ »
αυτό περί παλαιότητας πτυχίου τι φρούτο είναι; είμαι 50 χρονών και θα διοριστώ πριν από όσους έχουν ασεπ ή προϋπηρεσία; η αθάνατη  ελληνική επινοητικότητα... εγώ λέω να πριμοδοτήσουμε την αρχαιότητα του ΑΕΙ που τελείωσε ο καθένας: είμαι του Καποδιστριακού (1837) 500 μόρια... ;D ;D ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:15:38 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #343 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:18:16 μμ »
αυτό περί παλαιότητας πτυχίου τι φρούτο είναι; είμαι 50 χρονών και θα διοριστώ πριν από όσους έχουν ασεπ ή προϋπηρεσία; η αθάνατη  ελληνική επινοητικότητα... εγώ λέω να πριμοδοτήσουμε την αρχαιότητα του ΑΕΙ που τελείωσε ο καθένας: είμαι του Καποδιστριακού (1837) 500 μόρια... ;D ;D ;D ;D
Καλό. Μια Καθηγήτρια μου στο Πανεπιστήμιο έλεγε ότι με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να μοριοδοτούμε αυτούς που έχουν γαλάζια μάτια... Τελείως άδικο για κάποιους που έτυχε να γεννηθούν αργότερα από εμάς... Τι άλλο θα ακούσουμε... Ωστόσο, μια κυβέρνηση της αριστεράς αποκλείεται να δεχθεί κάτι τέτοιο....

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #344 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:21:28 μμ »
αυτό περί παλαιότητας πτυχίου τι φρούτο είναι; είμαι 50 χρονών και θα διοριστώ πριν από όσους έχουν ασεπ ή προϋπηρεσία; η αθάνατη  ελληνική επινοητικότητα... εγώ λέω να πριμοδοτήσουμε την αρχαιότητα του ΑΕΙ που τελείωσε ο καθένας: είμαι του Καποδιστριακού (1837) 500 μόρια... ;D ;D ;D ;D

Δεν είπε κανείς ότι θα διοριστείς μόνο με την παλαιότητα. Σε ανθρώπους με ΑΣΕΠ και  προϋπηρεσία και γενικώς με πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη τους γιατί να μη συνυπολογίζεται η παλαιότητα;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #345 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:23:47 μμ »
γιατί να την υπολογίζει;

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #346 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:24:19 μμ »
Δεν είπε κανείς ότι θα διοριστείς μόνο με την παλαιότητα. Σε ανθρώπους με ΑΣΕΠ και  προϋπηρεσία και γενικώς με πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη τους γιατί να μη συνυπολογίζεται η παλαιότητα;
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος lampros7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #347 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:26:42 μμ »
Έχουν πάντως ξεκινήσει σφοδρότατες αντιδράσεις για την εξαγγελεία για ενδεχόμενη κατάργηση του ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς από τον υπουργό.

Ο γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ έδω και 6 χρόνια έχει καταργηθεί(μνημόνιο).Τελευταίος ασεπ έγινε το 2008.Το ΣΤΕ που ήταν όλα αυτά τα χρόνια? :-\.Ο ΑΣΕΠ ως φορέας παραμένει.θα περνούν οι προσλήψεις απο τον ΑΣΕΠ με μοριοδότηση χωρις γραπτό διαγωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #348 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:28:07 μμ »
γιατί να την υπολογίζει;

Γιατί οι άνεργοι έχουν κάρτα ανεργίας και συνυπολογίζονται οι μήνες των μακροχρόνια άνεργων και μοριοδοτούνται ανάλογα στην εύρεση εργασίας;

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #349 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:28:31 μμ »
Δήλωσε κατηγορηματικά ότι δεν θα υπάρχει καμία αύξηση στους μισθούς των εκπαιδευτικών. Ούτε καν για τους νέους συναδέλφους των 640 ευρώ. Δεν υπάρχει καν θέμα συζήτησης για 13ο και 14ο μισθό
......................
Για τις υποστηρικτηκές δομές της ΠΔΣ, της ενισχυτικής διδασκαλίας των βιβλιοθηκών κ.α. δεν υπήρχε δέσμευση επαναλειτουργίας τους. Αρκέστηκε μόνο στον διορισμό κάποιων ωρομισθίων μέσω ΕΣΠΑ από ένα αχρησιμοποίητο κονδύλι της προηγούμενης πολιτικής ηγεσίας για ΠΔΣ στα ΕΠΑΛ. Καμία αναφορά για την πληρωμή των σχεδιαστών της ΠΔΣ για τα προηγούμενα χρόνια.

Δεν δεσμεύτηκε για κάλυψη των κενών με μόνιμους διορισμούς. Μάλιστα ειπώθηκε ότι, επειδή πρόθεσή τους είναι να διορίσουν όλους τους απολυμένους ( σχολικούς φύλακες, καθαρίστριες ΥΠΟΙΚ, διοικητικούς ΑΕΙ, ΕΡΤ κ.α. ) με τις πιστώσεις που υπάρχουν στον προϋπολογισμό για τις νέες προσλήψεις, αν περισσέψουν πιστώσεις, θα κάνουν προσλήψεις και στην εκπαίδευση.

Σε καμία περίπτωση δεν μίλησαν για κατάργηση των ελαστικών μορφών εργασίας στην εκπαίδευση. Μάλιστα όπως τονίσαμε και στην αρχή του ενημερωτικού μας κειμένου μίλησαν με απαξιωτικά λόγια για τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και ανακοίνωσαν την κατάργησή του. Χωρίς βεβαίως να λάβουν υπόψη τους ότι δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικοί έχουν διορισθεί με τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και μάλιστα η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών μετά το 1998 με κύριο κριτήριο τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

Καμία δέσμευση για επαναλειτουργία καταργημένων – συγχωνευμένων σχολείων. Άρνηση μείωσης των μαθητών ανά τμήμα. Άρνηση επιπλέον επιχορήγησης των σχολείων για την ουσιαστική αντιμετώπιση των λειτουργικών τους εξόδων. Καμία αναφορά για την επίλυση του προβλήματος της μεταφοράς των μαθητών.

Κάποιοι μέσα από το βλέμμα του Κυβερνητικού Συνδικαλισμού διαπίστωσαν θετικό κλίμα στη συνάντηση. Προφανώς είναι εκτός κλίματος.
http://www.ipaideia.gr/i-politiki-igesia-milise-apaksiotika-gia-to-diagonismo-asep.htm

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.