*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 188227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #350 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:32:00 μμ »
Γιατί οι άνεργοι έχουν κάρτα ανεργίας και συνυπολογίζονται οι μήνες των μακροχρόνια άνεργων και μοριοδοτούνται ανάλογα στην εύρεση εργασίας;
το ίδιο είναι η ανεργία με την παλαιότητα πτυχίου; θα τρελαθούμε... :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #351 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:35:20 μμ »
Ο γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ έδω και 6 χρόνια έχει καταργηθεί(μνημόνιο).Τελευταίος ασεπ έγινε το 2008.Το ΣΤΕ που ήταν όλα αυτά τα χρόνια? :-\.Ο ΑΣΕΠ ως φορέας παραμένει.θα περνούν οι προσλήψεις απο τον ΑΣΕΠ με μοριοδότηση χωρις γραπτό διαγωνισμό.
Από τη στιγμή που δεν έγιναν διορισμοί με οποιονδήποτε νέο τρόπο που να παρέκαμπτε τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, δεν είχαμε κατάργηση του ΑΣΕΠ. Αυτό που συνέβει ήταν ότι δεν έγιναν καθόλου νέοι διορισμοί. Άλλο αυτό, και άλλο ότι είχε καταργηθεί ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ. Και πως θα μπορούσε εξάλλου όταν ο νόμος Διαμαντοπούλου τον είχε ως βασικό κριτήριο διορισμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:37:44 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #352 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:36:15 μμ »
Έχουν πάντως ξεκινήσει σφοδρότατες αντιδράσεις για την εξαγγελεία για ενδεχόμενη κατάργηση του ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς από τον υπουργό.
Ειναι λογικο και όσοι δεν το καταλαβαινουν εθελοτυφλουν . Ο αγώνας για την σωτηρία της χώρας θα κριθει απο τις ενέργειες της κυβερνησης στο εσωτερικό οπου πρέπει να αναμετρηθει με συντεχνίες και συνδικάλιστες για να αποκαστησει τον σεβασμο  μεταξυ πολιτειας και πολίτη...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #353 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:36:34 μμ »
Το θεμα ειναι να γινουν διορισμοι. Αν δειτε τις ανακοινωσεις δεν θυμαμαι ποιας παραταξης αναφερει οτι απο την στιγμη που γυρισουν οι διαθεσιμοι στο παιδειας και γυρισουν με μισθο νεοδιοριστου χανονται 1500 πιστωσεις για νεους διορισμους. Αν γυρισουν με τον μισθο που ειχαν πριν μπουνε σε κινητικοτητα χανονται 2.500 νεοι διορισμοι.
Προς θεου δεν λεω να μην επιστρεψουν. Ιδιαιτερως αυτοι που δεν εχον τοποθετηθει πουθενα και παιζεται η απολυση τους. Απλα παραθετω σκεψεις.

Οποτε συναδελφοι ας δουνε τι διορισμοι θα γινουν και υπο πιο καθεστως. Η "καταργηση ασεπ" οπως εγραψε και ο καψαλακης ειναι μια "λυση" για να μπορει να κανει διορισμους και απο προυπηρεσια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #354 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:40:18 μμ »
Οποτε συναδελφοι ας δουνε τι διορισμοι θα γινουν και υπο πιο καθεστως. Η "καταργηση ασεπ" οπως εγραψε και ο καψαλακης ειναι μια "λυση" για να μπορει να κανει διορισμους και απο προυπηρεσια
Το να πάνε και αυτοί με προυπηρεσία να δώσουν ΑΣΕΠ γιατί δεν είναι λύση που να περνά από το μυαλό του κάθε Καψαλάκη; Τόσοι άλλοι χιλιάδες με προυπηρεσίες που πέρασαν και από τον ΑΣΕΠ τί ήταν;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #355 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:43:03 μμ »
Ειναι λογικο και όσοι δεν το καταλαβαινουν εθελοτυφλουν . Ο αγώνας για την σωτηρία της χώρας θα κριθει απο τις ενέργειες της κυβερνησης στο εσωτερικό οπου πρέπει να αναμετρηθει με συντεχνίες και συνδικάλιστες για να αποκαστησει τον σεβασμο  μεταξυ πολιτειας και πολίτη...
πράγματι πασοκ ΝΔ που ήθελαν ασεπ αλλά καταδυνάστευαν τους χιλιάδες συμβασιούχους εκπαιδευτικούς τους είχαν  σε μια πολυχρονη εργασιακή ομηρία....Ο σεβασμός ανάμεσα σε πολιτεία και πολίτη θα αποκατασταθεί αν δικαιωθούν οι χιλιάδες είλωτες αναπληρωτές με τις μεγάλες προϋπηρεσίες και το διάβασμα που έριξαν για να περάσουν ασεπ και να δουλέψουν αναπληρωτές...

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #356 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:45:46 μμ »
το ίδιο είναι η ανεργία με την παλαιότητα πτυχίου; θα τρελαθούμε... :o :o :o :o

Όχι προς θεού συνάδελφε έχουμε άλλους λόγους να τρελαθούμε...πάντως όχι γι' αυτό. Ήσουν καυστικός στο σχόλιό σου για το θέμα και δεν νομίζω ότι σηκώνει και τόση πλάκα. Κράτησε την άποψή σου και εγώ τη δική μου. Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης και δεν το συνεχίζω γιατί το βασικότερο τώρα είναι να δούμε αν όντως γίνουν και πόσοι διορισμοί και μετά θα κρίνουμε και τα κριτήρια

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #357 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:46:38 μμ »
Ο σύριζα γενικά δεν τις 'πάει' τις ανεξάρτητες αρχές.
Οι ανεξάρτητες αρχές είναι συνταγματικά κατοχυρωμένες και δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει αυτό που λέει τώρα Σύριζα. Μπορεί να πει σε μια ανεξάρτητη αρχή πώς θα κάνει τους διαγωνισμούς;
 Νομίζω πως θα εκληφθεί ως 'σκάνδαλο' παρέμβασης από την αντιπολίτευση.

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #358 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:50:11 μμ »
πράγματι πασοκ ΝΔ που ήθελαν ασεπ αλλά καταδυνάστευαν τους χιλιάδες συμβασιούχους εκπαιδευτικούς τους είχαν  σε μια πολυχρονη εργασιακή ομηρία....Ο σεβασμός ανάμεσα σε πολιτεία και πολίτη θα αποκατασταθεί αν δικαιωθούν οι χιλιάδες είλωτες αναπληρωτές με τις μεγάλες προϋπηρεσίες και το διάβασμα που έριξαν για να περάσουν ασεπ και να δουλέψουν αναπληρωτές...
ΩΡΑΙΟΣ και ΣΩΣΤΟΣ.... πολλά LIKE++++
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #359 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:52:23 μμ »
πράγματι πασοκ ΝΔ που ήθελαν ασεπ αλλά καταδυνάστευαν τους χιλιάδες συμβασιούχους εκπαιδευτικούς τους ε΄χιαν σε μια πολυχρονη εργασιακή ομηρία....Ο σεβασμός ανάμεσα σε πολιτεία και πολίτη θα αποκατασταθεί αν δικαιωθούν οι χιλιάδες είλωτες αναπληρωτές με τις μεγάλες προϋπηρεσίες και το διάβασμα που έριξαν για να περάσουν ασεπ και να δουλέψουν αναπληρωτές...
Οι ΝΔΣΟΚ πηραν αυτο που τους άξιζε και όλοι ξέρουμε γιατί...
όσο αφορα την διεξαγωγη ασεπ την έκαναν προσχηματικα και καταπατουσαν συστηματικα το συνταγμα μη διορίζοντας 100% από ασεπ...
και επειδη και εγω ανήκω στην κατηγορία των ειλώτων που ανάφερες και 6 συνεχόμενη χρονια ειμαι αναπληρώτρια ενω θα έπρεπε να έχω διοριστει με τον ασεπ του 2006 και ξέρω τι θα πει διάβασμα για ασεπ δεν δέχομαι άλλες μεσοβέζικες λύσεις  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2015, 06:55:55 μμ από ran »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #360 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 07:06:09 μμ »
αφού το στε είναι ξεκάθαρο για γραπτό διαγωνιμσό, πώς θα γίνει η καταργηση του;  :o

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #361 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 07:09:21 μμ »
αφού το στε είναι ξεκάθαρο για γραπτό διαγωνιμσό, πώς θα γίνει η καταργηση του;  :o
Λεει προσληψεις μεσω ΑΣΕΠ οχι απαραιτητα γραπτο..παρτε το αποφαση ΑΣΕΠ γραπτος με Τσιπρα πανω τελος. :)

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #362 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 07:10:17 μμ »
αφού κάποιος το εξήγησε πριν σε κάποιο ποστ ότι εννοεί για γραπτο διαγωνισμό. Όποιος το έγραψε ας το ξαναβάλει μήπως κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Επικρατείας για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #363 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 07:11:24 μμ »
Οι ΝΔΣΟΚ πηραν αυτο που τους άξιζε και όλοι ξέρουμε γιατί...
όσο αφορα την διεξαγωγη ασεπ την έκαναν προσχηματικα και καταπατουσαν συστηματικα το συνταγμα μη διορίζοντας 100% από ασεπ...
και επειδη και εγω ανήκω στην κατηγορία των ειλώτων που ανάφερες και 6 συνεχόμενη χρονια ειμαι αναπληρώτρια ενω θα έπρεπε να έχω διοριστει με τον ασεπ του 2006 και ξέρω τι θα πει διάβασμα για ασεπ δεν δέχομαι άλλες μεσοβέζικες λύσεις  ;)

Συμφωνώ απόλυτα. Στην ίδια κατηγορία ανήκω και εγώ. Ας σταματήσουν κάποιοι να χύνουν κροκοδείλια δάκρυα για τη μη διεξαγωγή γραπτού διαγωνισμού που όντως μόνο ως πρόσχημα χρησιμοποιήθηκε για τον αποκλεισμό χιλιάδων άξιων συναδέλφων, στο όνομα μιας δήθεν αξιοκρατίας. Κανείς ως τώρα δεν φρόντισε ουσιαστικά για την αναβάθμιση της εκπαίδευσης και δεν ξέρω αν η τωρινή κυβέρνηση θα το καταφέρει σε τόσο ασφυκτικό πλαίσιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.