*

Αποστολέας Θέμα: 'Αξιο ντροπής και σκέψης  (Αναγνώστηκε 16135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 25, 2017, 06:14:24 μμ »
Στην πόλη μου δυστυχώς υπάρχουν κάτι τέτοια, έχω ακούσει και χειρότερα. Αλλά είναι λόγω κρίσης που πολλοί ξέφυγαν, μην δίνετε σημασία. Νομίζω ότι παντού θα αρχίσουν παρόμοια περιστατικά. Υπομονή. Θα δούμε και χειρότερα στο εξής. Αν και συχνά είναι και θέμα ανθρώπου. 8)
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:34 »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 25, 2017, 08:57:00 μμ »
Άκουσα από μία γνωστή μου καθηγήτρια αγγλικών, ότι κάποτε έκανε μαθήματα σε ένα παιδί του οποίου οι γονείς έχουν πανεπιστημιακή μόρφωση (μητέρα δικηγόρος, πατέρας αρχιτέκτων). Δεν άντεξε και το παράτησε το ιδιαίτερο, διότι καθόταν η μητέρα την ώρα του μαθήματος δίπλα στο παιδί της με μία... παντόφλα στο χέρι και κάθε φορά που εκείνο έκανε ένα λάθος το χτυπούσε!!! Τα συμπεράσματα δικά σας....
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 25, 2017, 09:01:52 μμ »
Όσο για τις τιμές των ιδιαίτερων έχω να πω το εξής: καλύτερα να γίνει κανείς κομμώτρια.... σε μια ώρα για βαφή και κούρεμα θα πάρει 35 Ευρώ!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 26, 2017, 01:52:41 πμ »
Όσο για τις τιμές των ιδιαίτερων έχω να πω το εξής: καλύτερα να γίνει κανείς κομμώτρια.... σε μια ώρα για βαφή και κούρεμα θα πάρει 35 Ευρώ!!!
Δυστυχώς, εμείς οι ίδιοι εξευτελίσαμε τους εαυτούς μας. Κατανοώ αυτόν που παίρνει 5/ ώρα, αλλά αυτός χαλάει την πιάτσα. Όσο για τους γονείς θέλουν απλώς κάπου να παρκάρουν το παιδί, οι περισσότεροι. Για παιδιά δημοτικού το latest είναι να γίνεται το μάθημα 2-5, οπότε θα τους προσέχουν και το παιδί μέχρι να επιστρέψουν από τη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:34 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 26, 2017, 08:43:38 πμ »
Όσο για τις τιμές των ιδιαίτερων έχω να πω το εξής: καλύτερα να γίνει κανείς κομμώτρια.... σε μια ώρα για βαφή και κούρεμα θα πάρει 35 Ευρώ!!!
Μόνο που έχει πέσει και στα κομμωτήρια πολύ η δουλειά, γιατί κι εκεί υπάρχουν οι κοπέλες, αλλά και οι μεγαλύτερες που πηγαίνουν στα σπίτια και που παίρνουν για κούρεμα και χτένισμα 15 ευρώ! Και για βαφή στο σπίτι 25 ευρώ!
Οπότε παντού, σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν κάποιοι που "χαλάνε την πιάτσα". Το θέμα είναι να μην εξευτελίζουμε το επάγγελμα και την ιδιότητά μας, όποιο επάγγελμα κι αν ασκούμε, γιατί τότε κανείς δε θα μας πολυπαίρνει σοβαρά!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2017, 09:16:28 πμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 26, 2017, 07:47:04 μμ »
Εδώ πιο λίγα είναι στο σπίτι από οσα γράφεις. Νομίζω ότι τα πάντα έχουν ευτελιστει. Αν και συχνά πολλοί κάνουν καλή δουλειά και με χαμηλές τιμές από ανάγκη.
Για παράδειγμα μαθήτρια της Β λυκείου με χωρισμενους γονείς κάνει μανικιούρ με ελάχιστα χρήματα. Και τελείωσε Ιεκ για να το κάνει αυτό με σκοπό να έχει στο μέλλον κάποιο χαρτζηλικι. Ταυτόχρονα είναι εξαιρετική σ αυτό που κάνει διότι το αγαπά. Αλλά άλλο κάτι αισθητικής αποψεως και άλλο η ανάληψη ευθύνης για έναν μαθητή γ λυκείου. Νομίζω ότι χρειάζεται προσοχή στην όποια επιλογή κάνουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2017, 07:49:48 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 27, 2017, 06:25:08 πμ »
Στην πόλη μου δυστυχώς υπάρχουν κάτι τέτοια, έχω ακούσει και χειρότερα. Αλλά είναι λόγω κρίσης που πολλοί ξέφυγαν, μην δίνετε σημασία. Νομίζω ότι παντού θα αρχίσουν παρόμοια περιστατικά. Υπομονή. Θα δούμε και χειρότερα στο εξής. Αν και συχνά είναι και θέμα ανθρώπου. 8)

Υπάρχουν και χειρότερα; Χειρότερα από 1,5 € την ώρα;  :o
Δηλαδή πόσα πρέπει να πληρώνει από τη τσέπη του ο εκπαιδευτικός για να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε τέτοιες περιπτώσεις;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 27, 2017, 08:38:12 πμ »
Παρακολουθώ την όλη συζήτηση που έχει ξεκινήσει εδώ και δύο και πλέον χρόνια (επομένως όχι, η εθνοσωτήριος κυβέρνησή μας δεν έκανε τα πράγματα καλύτερα, όπως μας πιπίλισαν τα μυαλά και πολλοί εδώ μέσα) και γελάω.

Τί κρίση και πράσσειν άλογα μωρέ; Απλά και στοιχειώδη οικονομικά. Είναι η προσφορά πολύ μεγαλύτερη της ζήτησης. Έχει παράξει το σύστημα περισσότερους φιλολόγους  από αυτούς που χρειαζόταν η χώρα. Και όταν η προσφορά είναι πολλαπλάσια της ζήτησης οι τιμές πέφτουν, παντού στον κόσμο. Εκεί είναι η ουσία και τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.

Φυσικά, πριν την κρίση προφανώς κουτσοβολευόταν ένας περισσσότερος κόσμος με την ανοησία της κάθε μάνας θα θέλει για τον κανακάρη της ιδιαίτερο ενώ αυτός απλά δεν σκάμπαζε τίποτα και ήθελε να γίνει υδραυλικός. Τώρα φυσικά κόπηκε, και πολύ σωστά το παιδί θα πάει στο χωραφάκι του μπαμπά και όχι στο ΤΕΙ marketing (που λένε και στο χωριό μου...) της τάδε επαρχιακής πόλης για να μην πατάει ποτέ και κατόπιν να βαράει μύγες.

Τώρα, γιατί εξακολουθούν να μπαίνουν μαζικά νέοι άνθρωποι στην Φιλοσοφική ενώ είναι πλέον απολύτως σαφές ότι θα βγουν άνεργοι και θα καταγγέλλουν το «ανάλγητο κράτος» που δεν τους διορίζει, ούτε ο πρώτος ούτε τελευταίος νεοελληνικός παραλογισμός είναι. Αλλά μυαλό δεν βάζουμε, φυσικά.

Το πόσο εύκολα ξεπερνάμε την παρανομία που λέγετα ιδιαίτερο μάθημα στην Ελλάδα, γιατί τα αδήλωτα ιδιαίτερα φροντιστήρια  είναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ συμφωνα με τον νόμο, δεν υπάρχει λόγος πια και να το αναφέρω. Είναι η α λα καρτ εφαρμογή των νόμων, που τόσο μας αρέσει σε αυτή της χώρας της καταγγελίας της ανομίας, μόνο όταν αυτή φυσικά δεν βολεύει εμάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2017, 08:40:24 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 27, 2017, 10:05:27 πμ »
Σωστά το είπες,θα βάζουμε από την τσέπη μας στο τέλος. :'(
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 27, 2017, 02:26:28 μμ »
Υπάρχουν και νέοι που μπαίνουν στη φιλοσοφική έχοντας άλλα σχέδια και όχι τη διδασκαλία σε δημόσιο σχολείο. Για παράδειγμα, μπορούν να έχουν το πτυχίο της φιλολογίας και να στραφούν σε άλλους τομείς, όπως ανθρώπινο δυναμικό, ναυτιλιακά, οικονομικά μέσω μεταπτυχιακού και να σταδιοδρομησουν εκεί. Ακόμη, μπορουν να κάνουν ακαδημαϊκή καριέρα στο εξωτερικό σε τομείς όπως η εφαρμοσμένη & η υπολογιστική γλωσσολογία. Αλλες περιπτώσεις, να κάνουν δεύτερο πτυχίο σε κοινωνική εργασία, λογοθεραπεία, εργοθεραπεια και να εργάζονται αξιοποιώντας και τα δύο πτυχία τους, ας πούμε σε κέντρα ειδικής αγωγής, σε δομές για παιδιά ή και στο εξωτερικό. Προσωπικα, θεωρώ οτι η ελληνική φιλολογία είναι το εργαλείο που ανάλογα τον τρόπο χρήσης του από τον κάθε πτυχιούχο μπορεί να του προσφέρει πολλά. Βέβαια και ο πτυχιούχος πρέπει να κανει και αυτός τις ανάλογες κινήσεις. Δε ζούμε πια στις χρυσές εποχές του 1980 που παίρνοντας το πτυχίο, χωρίς εξετάσεις, δουλευες ως καθηγητης στο δημόσιο σχολειο. Ποτέ ομως μη λεμε ποτέ. Μπορει σε 20 χρόνια που θα εχουν συνταξιοδοτηθεί ολοι οι φιλόλογοι (μόνιμοι και μη) να ανοίξουν μαζικά θέσεις φιλολόγων. Και μονο με το πτυχίο να βρίσκει ο φιλόλογος δουλειά. Κανεις δε ξέρει. Προς το παρόν, υπάρχουν λύσεις και με πτυχιο ελληνικής φιλολογίας :) .
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 27, 2017, 03:40:55 μμ »
Συμφωνώ ότι υπάρχουν πολλές διεξοδοι σε ο,τι επιλέγουμε. Άλλωστε όλοι γνωρίζουμε ότι κάθε πτυχίο αποτελεί απλά μια γνώση και δεν συνδέεται με την αγορά εργασίας. Μπορεί να ασκησουμε ένα εντελώς διαφορετικό επάγγελμα από αυτό που σπουδασαμε. Η γνώση είναι απλά ένας τρόπος να μάθουμε να σκεφτόμαστε και να αντιλαμβανομαστε τη ζωή. Αν το αντιληφθουμε αυτό νομίζω ότι θα είμαστε πιο ισορροπημενοι. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμμετέχουμε σε διεκδικήσεις για θέσεις εργασίας και για ισότητα ευκαιριών σε κάθε τομέα.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 27, 2017, 08:44:52 μμ »
Το θέμα είναι ότι ισότητα ευκαιριών στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης, ειδικά για τους φιλολόγους δεν μπορεί να υπάρξει. Από τη μία πλευρά οι 6-7000 φιλόλογοι με προϋπηρεσία, με ή χωρις ΑΣΕΠ, από την άλλη οι απολυμένοι από τα ιδιωτικά σχολεία, οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι και τέλος όλοι οι υπόλοιποι με πτυχίο εδώ και 8 χρόνια χωρίς διαγωνισμό ΑΣΕΠ και με μηδενική προϋπηρεσία. Το μόνο όπλο που έχουν οι πτυχιούχοι φιλόλογοι εδώ και 8 χρόνια είναι οι επιπρόσθετες σπουδές και είτε να μείνουν στην Ελλάδα είτε να φύγουν στο εξωτερικό. Αυτή ειναι η πραγματικότητα για τους νέους φιλολόγους. Κατά τη γνώμη μου πάντα για να αποφύγουν την μακροχρόνια ανεργία.
Για τα πτυχία, έχω μία διαφορετική άποψη. Υπάρχουν πτυχία που ο κάτοχος τους είναι περιζήτητος και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και ακόμη και στην Ελλάδα αμοίβεται αξιοπρεπώς. Το θέμα είναι η λήψη των σωστών αποφάσεων. Είναι στο χέρι του κάθε νέου (αναφέρομαι στους νέους γιατί έχουν και λιγότερες υποχρεώσεις απο τους μεγαλύτερους) κατά πόσο θα ψάξει και άλλες εναλλακτικές και κατά πόσο θα συνεχίζει και ο ίδιος τον αέναο κύκλο των ιδιαίτερων με 3 και 5 ευρώ.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 28, 2017, 09:03:12 πμ »
Το θέμα είναι ότι ισότητα ευκαιριών στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης, ειδικά για τους φιλολόγους δεν μπορεί να υπάρξει. Από τη μία πλευρά οι 6-7000 φιλόλογοι με προϋπηρεσία, με ή χωρις ΑΣΕΠ, από την άλλη οι απολυμένοι από τα ιδιωτικά σχολεία, οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι και τέλος όλοι οι υπόλοιποι με πτυχίο εδώ και 8 χρόνια χωρίς διαγωνισμό ΑΣΕΠ και με μηδενική προϋπηρεσία. Το μόνο όπλο που έχουν οι πτυχιούχοι φιλόλογοι εδώ και 8 χρόνια είναι οι επιπρόσθετες σπουδές και είτε να μείνουν στην Ελλάδα είτε να φύγουν στο εξωτερικό. Αυτή ειναι η πραγματικότητα για τους νέους φιλολόγους. Κατά τη γνώμη μου πάντα για να αποφύγουν την μακροχρόνια ανεργία.
Για τα πτυχία, έχω μία διαφορετική άποψη. Υπάρχουν πτυχία που ο κάτοχος τους είναι περιζήτητος και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και ακόμη και στην Ελλάδα αμοίβεται αξιοπρεπώς. Το θέμα είναι η λήψη των σωστών αποφάσεων. Είναι στο χέρι του κάθε νέου (αναφέρομαι στους νέους γιατί έχουν και λιγότερες υποχρεώσεις απο τους μεγαλύτερους) κατά πόσο θα ψάξει και άλλες εναλλακτικές και κατά πόσο θα συνεχίζει και ο ίδιος τον αέναο κύκλο των ιδιαίτερων με 3 και 5 ευρώ.
Αν ένας νέος ξεκινήσει την επαγγελματική του σταδιοδρομία με ιδιαίτερα των 3 και 5 ευρώ, είναι άξιος της μοίρας του!
Φυσικά υπάρχει και η λύση όλοι οι νέοι πτυχιούχοι, που εδώ και 8 χρόνια δεν έχουν καν την ευκαιρία να δοκιμάσουν την τύχη τους σ' έναν γραπτό διαγωνισμό και να ελπίσουν σε εργασία στο δημόσιο σχολείο, να κάνουν από κοινού μηνύσεις στο Υπουργείο, γιατί δεν τηρεί τη νομοθεσία και τις διατάξεις, όπως θα έπρεπε! Γραπτός ΑΣΕΠ έπρεπε να είχε διεξαχθεί!
Πιο εύκολο είναι αυτό, παρά η φυγή στο εξωτερικό και η αβεβαιότητα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: 'Αξιο ντροπής και σκέψης
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 28, 2017, 10:11:21 πμ »
Δεν είναι κάτι αβέβαιο η φυγή έξω όταν φυσικά υπάρχει βοήθεια και κάποιοι γνωστοί. Διαφορετικά, είναι όπως ακριβώς τα περιγράφεις. Αν ήθελε να φύγω, έχω κολλητή στην Αγγλία, συγγενείς και φίλη στη Γερμανία, συγγενείς στη Σερβία και συγγενείς σε Μελβούρνη και Αυστραλία, συν μπορώ να φύγω Αφρική με φίλη μου που έχει συγγενείς εκεί. Διότι θα με περιμένει κάτι σαν αρχή και θα μπορέσω κάπου να βασιστώ. Αλλά όταν έχεις προσωπικά σοβαρά θέματα και οικογένεια δεν είναι εφικτό. Ίσως οι πιο νέοι να μπορούν πιο εύκολα να φύγουν. Δεν ξέρω. Πάντως ούτε έξω είναι πια παράδεισος και πρέπει να υπάρχει όρεξη για δουλειά και γνώση της γλώσσας. Συχνά τα συζητούμε με τους δικούς μου ανθρώπους και ακούω πολλά. Θέλει κόπο κάθε προσπάθεια. Πολύ κόπο. Τίποτα δεν είναι εύκολο δίχως βοήθεια και χρήματα.Θέλει οργάνωση.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 131
Σύνολο: 133

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.