*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή Αναπληρώτων Κρατικού Προϋπολογισμού  (Αναγνώστηκε 19306 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 28, 2017, 05:47:10 μμ »
Έχει μείωση κανείς στον μισθό Ιουνίου πδε;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:13 »

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 28, 2017, 05:50:14 μμ »
Ναι, μείωση στην Αιτωλοακαρνανία, ξέρει κανείς γιατί;;;

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 28, 2017, 05:56:14 μμ »
Μήπως δεν πληρώνουν όλο τον μήνα γιατί δεν τελείωσε ακόμα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 28, 2017, 06:26:02 μμ »
Έχει μείωση κανείς στον μισθό Ιουνίου πδε;;;;


ναι, μόνο τον Ιούνιο έχω μια μείωση της τάξης των 122 ευρώ σε σχέση με τους υπόλοιπους μήνες ενώ δεν είχα απεργίες,αναρρωτικές ή κάτι άλλο.


Μήπως δεν πληρώνουν όλο τον μήνα γιατί δεν τελείωσε ακόμα ;


Αποκλείεται, ΠΔΕ πάντα πλήρωνε πριν βγει ο μήνας. Κάτι άλλο θα αφορά.

Τέλος, είσαι-είμαστε σε λάθος θρεντ  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:13 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 28, 2017, 07:49:35 μμ »
Στο έναντι ΙΟΥΝΙΟΥ υπάρχει μια μείωση περίπου 10% σε σχέση με τους άλλους μήνες. Το υπόλοιπο ποσό θα καταβληθεί με την εκκαθάριση ΙΟΥΝΙΟΥ (μέσα ΙΟΥΛΙΟΥ). Νομίζω αυτό γίνεται γιατί πολλοί αναπληρωτές παίρνουν αναρρωτικές άδειες στο τέλος του μήνα (ΙΟΥΝΙΟΥ) και δεν θα ήταν δυνατή διαφορετικά η κράτηση του ποσού (μισό ημερομίσθιο για κάθε ημέρα αναρρωτικής άδειας).

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 28, 2017, 08:31:00 μμ »
Στο έναντι ΙΟΥΝΙΟΥ υπάρχει μια μείωση περίπου 10% σε σχέση με τους άλλους μήνες. Το υπόλοιπο ποσό θα καταβληθεί με την εκκαθάριση ΙΟΥΝΙΟΥ (μέσα ΙΟΥΛΙΟΥ). Νομίζω αυτό γίνεται γιατί πολλοί αναπληρωτές παίρνουν αναρρωτικές άδειες στο τέλος του μήνα (ΙΟΥΝΙΟΥ) και δεν θα ήταν δυνατή διαφορετικά η κράτηση του ποσού (μισό ημερομίσθιο για κάθε ημέρα αναρρωτικής άδειας).

Δε νομίζω να ισχύει αυτό για το ΠΔΕ (μακάρι να είναι αλήθεια). Δεν είχε γίνει ποτέ στο παρελθόν και δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος μιας και γινόταν σχετικός έλεγχος νωρίτερα. Εμένα με ρώτησαν πριν μια βδομάδα περίπου αν έχω πάρει άδειες για τον Ιούνη. Από ότι έχω ακούσει πάντως, διαφορές στη μισθοδοσία έχουν παρατηρηθεί και στους μόνιμους και έχει να κάνει με την αλλαγή του ποσοστού της παρακράτησης φόρου.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 28, 2017, 09:39:46 μμ »
Δε νομίζω να ισχύει αυτό για το ΠΔΕ (μακάρι να είναι αλήθεια). Δεν είχε γίνει ποτέ στο παρελθόν και δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος μιας και γινόταν σχετικός έλεγχος νωρίτερα. Εμένα με ρώτησαν πριν μια βδομάδα περίπου αν έχω πάρει άδειες για τον Ιούνη. Από ότι έχω ακούσει πάντως, διαφορές στη μισθοδοσία έχουν παρατηρηθεί και στους μόνιμους και έχει να κάνει με την αλλαγή του ποσοστού της παρακράτησης φόρου.
120€ μείωση αποκλείεται να είναι από φορολογία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 29, 2017, 12:18:16 πμ »
Ισχύει ότι και για τους μόνιμους.Παρακράτηση φόρου αναδρομική από τον Ιανουάριο.Ανάλογα με το μισθοδοτικό κλιμάκιο, υπάρχει αναρτημένο σε σχετικό άρθρο το ποσό που θα κληθεί κάνεις να "πληρώσει".Δυστυχώς έμμεση μείωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2017, 12:20:36 πμ από SantaZ »

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 29, 2017, 12:42:42 πμ »
Βάλανε το 90% του μισθού και η εκκαθάριση θα γίνει σε 10 μέρες με την αποζημιωση, Αυτα για μειώσεις και επιπλέον κρατήσεις που τα μάθατε ρε παλικάρια. Πόσες φορές θα πούμε.......αν δεν ξέρετε καλύτερα να μη μιλάτε, Θα μάθετε όμως με τα χρόνια. Συγνώμη αλλα δε μπορω αλλο να διαβάζω εδω οτι ναναι......κουραστηκααααααα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 29, 2017, 08:50:10 πμ »
Ευχαριστούμε panpan για τις πληροφορίες.Εν αναμονή της αποζημίωσης!!

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 29, 2017, 11:40:17 μμ »
Βάλανε το 90% του μισθού και η εκκαθάριση θα γίνει σε 10 μέρες με την αποζημιωση, Αυτα για μειώσεις και επιπλέον κρατήσεις που τα μάθατε ρε παλικάρια. Πόσες φορές θα πούμε.......αν δεν ξέρετε καλύτερα να μη μιλάτε, Θα μάθετε όμως με τα χρόνια. Συγνώμη αλλα δε μπορω αλλο να διαβάζω εδω οτι ναναι......κουραστηκααααααα!!!!!
Εμάς μας ενημέρωσε ο διευθυντής πριν 10 μερες.Μακάρι να μην ισχύει αλλά είδα και τον πίνακα των κρατήσεων.Όσο για το αν λεει κάτι καποιος χωρίς να γνωρίζει,κάθε φορά που αναρτώ κάτι είτε είναι κάτι που προσωπικά το γνωρίζω ή προκύπτει από ενημέρωση. Αν ο διευθυντής θεώρησε οτι αυτό ισχύει και για τους αναπληρωτές ενώ ισχύει μόνο για τους μόνιμους δεν είναι κάτι που μπορώ να το γνωρίζω. Μάλιστα η μείωση για μισθό 1000-1200 περίπου έγραφε οτι θα είναι της τάξεως των 15-25 ευρώ και αναδρομικά γεγονός που για τους 6 μήνες είναι περίπου όσο και η μείωση που είδαμε.Καλό βράδυ σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2017, 09:51:14 πμ από SantaZ »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 13, 2017, 05:33:45 μμ »
Τελικά όντως έγινε καταβολή και του υπολοίπου του μισθού του Ιουνίου μαζί με το επίδομα μη ληφθήσας άδειας. Δε θυμάμαι άλλη χρονιά να πληρωθήκαμε Ιούνιο σε δυο "δόσεις", έναντι και υπόλοιπο.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 13, 2017, 09:51:07 μμ »
Τελικά όντως έγινε καταβολή και του υπολοίπου του μισθού του Ιουνίου μαζί με το επίδομα μη ληφθήσας άδειας. Δε θυμάμαι άλλη χρονιά να πληρωθήκαμε Ιούνιο σε δυο "δόσεις", έναντι και υπόλοιπο.
Όντως είχε δίκιο ο συνάδελφος....εμάς μου αρέσει που μας ενημέρωσε ο διευθυντής για το πόσο της επιπλέον κράτησης.Μας ήρθαν περισσότερα...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πληρωμη αναπληρωτων κρατικου
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 14, 2017, 09:47:50 πμ »
Να τα εξηγήσουμε με τη σειρά γιατί πολλοί μπερδεύονται:
1. Οι αναπληρωτές τακτικού προϋπολογισμού πληρώνονται ΠΑΝΤΑ στις 10 του μήνα τα δεδουλευμένα του προηγούμενου. Στις 10 Ιουλίου πληρώθηκαν επιπλέον την αποζημίωση μη ληφθείσας κανονικής άδειας.
2. Αναδρομική κράτηση φόρου δεν υπάρχει. Στους μόνιμους έγιναν αναδρομικές κρατήσεις για τα 4 ταμεία (κύρια σύνταξη, επικουρικό, μετοχικό, εφάπαξ) γιατί τους πρώτους μήνες του 2017 η εφαρμογή μισθοδοσίας τα υπολόγιζε με τον προηγούμενο τρόπο. Οπότε κάποιοι πήραν (νέοι ασφαλισμένοι) και κάποιοι έδωσαν (παλαιοί ασφαλισμένοι).
3. Οι αναπληρωτές Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων και ΕΣΠΑ πληρώθηκαν (όπως πάντα) το έναντι ΙΟΥΝΙΟΥ στο τέλος Ιουνίου. Εκεί λοιπόν αποφάσισε το Υπουργείο (έχει το δικαίωμα) να πληρώσει το 90% του ποσού. Το υπόλοιπο έχει καταβληθεί ήδη ή θα καταβληθεί από μέρα σε μέρα. Η αποζημίωση μη ληφθείσας κανονικής άδειας λογικά θα πληρωθεί την επόμενη εβδομάδα (17 έως 21 Ιουλίου). Κανείς δεν κάνει τον κόπο να διαβάσει τους οδηγούς υλοποίησης των παραπάνω προγραμμάτων και προτιμά να ρωτήσει κάποιον που "ξέρει".

Το λυπηρό είναι ότι άνθρωποι που υποτίθεται ότι διδάσκουν στα παιδιά τρόπους να μαθαίνουν μόνα τους, καταπίνουν αμάσητα ότι διαβάσουν ή ότι ακούσουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.