*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234387 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχεις ασχοληθεί καθόλου με τα δικαστήρια που έγιναν η μιλάς γενικά ;

  Αν απευθυνεσαι σε εμάνα, δεν αναφέρομαι στα δικαστήρια, αυτά θα κάνουν τη δουλειά τους. Αναφέρομαι στους χαρακτηρισμούς που κάνουν κάποιοι για άλλους και με στόμφο τους λένε αν κάνουν για εκπαιδευτικοί, αν έχουν ήθος κλπ κλπ. Χαρακτηρισμοί που δε  σε κάνουν καλύτερο, δε επιτρέπεται να κάνει ακανείς-και ειδικά όταν απευθύνεσαι σε αδικημένους,- και που δυναμιτίζουν την κατασταση που επικρατεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρα 400 θεσεις δοθηκαν παρανομα. Αυτες οι θεσεις διεκδικουνται.

Ότι ένας νόμος ακυρώνεται, δε σημαίνει ότι όσοι τον ακολούθησαν είναι παράνομοι... αναδρομικά.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Ότι ένας νόμος ακυρώνεται, δε σημαίνει ότι όσοι τον ακολούθησαν είναι παράνομοι... αναδρομικά.

Δεν διαφωνω. Αναφερομαστε παντως στις θεσεις που διεκδικουν οι συναδελφοι που προσεφυγαν

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλή χρονιά σε όλους. Καθαρά ενημερωτικά, θα ήθελα να αναφερθώ στην προσπάθεια μας σε σχέση με τις κυβερνήσεις που υπήρχαν. Την μεγαλύτερη αντιπαράθεση την είχαμε με την κυβέρνηση Παπανδρέου. Οι πρόσφυγες που μας οδήγησαν στο ΣτΕ έγιναν το 2010 και 2011. Στις κυρίες Διαμαντοπουλου και Χριστοφιλοπουλου τις κηνυγησαμε με μηνύσεις, οι οποίες έφτασαν και στην Βουλή. Στις 18/3/2012 η αίτηση του εισαγγελέα για άρση ασυλίας των δύο υπουργών απορρίφθηκε. Μόνο το ΚΚΕ ψήφισε υπέρ! Η πρώτη απόφαση που μας δικαιωνε βγήκε από το στε στις 28/3/2014 και ήταν η αιτία που δεν έγιναν τότε οι προγραμματισμενοι διορισμοί 24μηνιτων φιλολόγων από τον Αρβανιτοπουλο. Ο Λοβέρδος δεν ήθελε με τίποτα να μας διορίσει και έτσι η υπόθεση έφτασε στην Ολομέλεια. Η 527/2015 ήταν να εκδοθεί εντός του 2014, αλλά με τις πρόωρες εκλογές τα δικαστήρια έκλεισαν. Προφανώς δεν φταιγαμε εμείς γι αυτό! Να υπενθυμίσω πως ζητήσαμε από τον Κουρακη να μας διορίσει πριν βγουν οι αποφάσεις των εφετειων και ανοίξει ο ασκός του Αιόλου. Με υπουργική απόφαση μας απαίτησαν και τις ακυρωτικες αποφάσεις από το Εφετειο! Υπεύθυνοι για όλα αυτά ήταν όλες οι πολιτικές ηγεσίες από το 2010 και μετά χωρίς εξαίρεση, οι συνδικαλιστές και οι συνάδελφοι που πιεζαν να μην διοριστουμε, για να αποφύγουν την εφαρμογή του νόμου Διαμαντοπουλου. Γι αυτό η προσπάθεια μας είναι ακομματιστη, ακηδεμονευτη και γι αυτό ενοχλητική. Με την βοήθεια του Θεού θα την συνεχίσουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"vasia1 τον συνάδελφο τον γνωρίζω προσωπικά και όταν λέει ότι δεν επιθυμεί απολύσεις το εννοεί. Δεν μπορούμε να μην δεχόμαστε τον αυτοπροσδιορισμό του άλλου."

"Με συγχωρείς συνάδελφε,αλλά αν υπάρχει ανάγκη να γίνουν διορισμοί στην υγεία,γιατί θα πρέπει να κοπούν οι διορισμοί των διοριστέων εκπαιδευτικών;Προφανώς αυτό θέλεις να πεις,γιατί δεν το λες ελευθεροστόμως;Για να μην πεθάνει κόσμος στα νοσοκομεία,υπάρχουν οι παρακάτω εναλλακτικές:1)να απολυθούν όσους ορίζει η απόφαση 527/2015 ως παράνομα διορισθέντες,οι οποίοι ανέρχονται σε 42000 διορισμούς εκτός ΑΣΕΠ απο το 2002 και μετά."

 ;D ;D ;D ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"Σας" είπε; Ποιοί είστε εσείς και σας τα είπε ο συγκεκριμένος δικηγόρος; Και αν δεν θέλεις να αποκαλύψεις λεπτομέρειες δημοσίως δώσε μου έστω σε πμ τον αριθμό του δικόγραφού σου για επιβεβαίωση, να ρωτήσω τον δικηγόρο ευθέως αν είπε κάτι τέτοιο.
Άσε τα δικόγραφα και τα χρεόγραφα...εμείς είμαστε αυτοί που ζητάμε αναδρομικό διορισμό και ο δικηγόρος μας είναι ο Χατζηφωτης γιατί δεν ρωτάς στο γραφείο του τι θα γίνει σε περιπτωση που κάποιος δικαιωθεί εκ των υστέρων και είναι πάνω από εσένα τι μπορεί να σου κάνει;  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2018, 10:04:14 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Άσε τα δικόγραφα και τα χρεόγραφα...εμείς είμαστε αυτοί που ζητάμε αναδρομικό διορισμό και ο δικηγόρος μας είναι ο Χατζηφωτης γιατί δεν ρωτάς στο γραφείο του τι θα γίνει σε περιπτωση που κάποιος δικαιωθεί εκ των υστέρων και είναι πάνω από εσένα τι μπορεί να σου κάνει;  8)
Πάντως, να μας απολύσει αποκλείεται!
Δεν γίνεται για άλλους να υπονοείς ότι τους περιμένει η απόλυση (και μάλιστα για συναδέλφους που δικαιωματικά θα διοριστούν τώρα) και να γράφεις για όσους είναι ήδη εδώ και χρόνια διορισμένοι, με αντισυνταγματικό μάλιστα τρόπο ότι θα παραμείνουν στα σχολεία! Όχι, ό,τι μας συμφέρει και επιλεκτικά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως, να μας απολύσει αποκλείεται!
Δεν γίνεται για άλλους να υπονοείς ότι τους περιμένει η απόλυση (και μάλιστα για συναδέλφους που δικαιωματικά θα διοριστούν τώρα) και να γράφεις για όσους είναι ήδη εδώ και χρόνια διορισμένοι, με αντισυνταγματικό μάλιστα τρόπο ότι θα παραμείνουν στα σχολεία! Όχι, ό,τι μας συμφέρει και επιλεκτικά!
Καταρχήν μιλάω για τις τρέχουσες αιτησεις αναδρομικών διορισμών δεν μιλάω για όσους προσληφθηκαν όταν προσληφθηκαν με το 40%, 24μηνο  30μηνο. Αν προσφυγει κάποιος πάνω από εσένα ζητάει ακύρωση διορισμού σου..τι σημαίνει ακύρωση; απόλυση...αυτό δεν σημαίνει; δηλαδή θα πάρει κι εσένα θα πάρει κι αυτόν μόνιμους; ...όσο είναι εν ισχύει οι πίνακες του 2008 μπορεί να προσφυγεί εφόσον θίγεται ο διορισμός του.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν έχεις κάνει προσφυγή αλλά ξέρεις τα νομικά καθώς σας τα είπε ο δικηγόρος. Δεν είναι απόρρητα έγγραφα τα δικόγραφα. Δεν θα το δημοσιοποιούσα αν μου το έστελνες σε πμ. Επέλεξες να μην το κάνεις.
Επί της ουσίας δεν θα παρέμβω παραπάνω στο παρόν θέμα καθώς δεν είμαι αμερόληπτος, απλά να αναφέρω τα εξής: νομικά δεν γνωρίζω, αυτό που γνωρίζω ότι η σύζυγός μου είναι στην πρώτη σειρά προσφυγών και η μέχρι τώρα γραμμή ήταν ότι δεν ζητάμε την απόλυση κανενός, ζητάμε απλά την αποκατάσταση της αδικίας εις βάρος μας. Σε κανένα δικόγραφο, σε κανένα ακροατήριο δεν ζητήθηκε από τον δικηγόρο απόλυση διορισμένου. Το αντίθετο. Η υπερασπιστική γραμμή του Υπουργείου ήταν "μας ζητάτε να απολυθούν διορισμένοι για να διοριστείτε εσείς; ".
Και να κλείσω με μια απορία: πλέον, με την εντός των ημερών δημοσιοποίηση των αποφάσεων, θα συνεχίσετε κάποιοι να λέτε ότι θέλετε; Κοινός νους κυρίες και κύριοι. Μην αφήνετε κανέναν ανώνυμο να σας επηρεάζει. Απευθυνθείτε αρμοδίως, μην αφήνετε τίποτα στην τύχη του.
Καλή Χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άσε τα δικόγραφα και τα χρεόγραφα...εμείς είμαστε αυτοί που ζητάμε αναδρομικό διορισμό και ο δικηγόρος μας είναι ο Χατζηφωτης γιατί δεν ρωτάς στο γραφείο του τι θα γίνει σε περιπτωση που κάποιος δικαιωθεί εκ των υστέρων και είναι πάνω από εσένα τι μπορεί να σου κάνει;  8)

 Ο δικηγόρος ουδέποτε ανεφερε ζητημα ανακλησης η ακυρωσης διορισμων.Μην παραπληροφορείτε!

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχεις κάνει προσφυγή αλλά ξέρεις τα νομικά καθώς σας τα είπε ο δικηγόρος. Δεν είναι απόρρητα έγγραφα τα δικόγραφα. Δεν θα το δημοσιοποιούσα αν μου το έστελνες σε πμ. Επέλεξες να μην το κάνεις.
Επί της ουσίας δεν θα παρέμβω παραπάνω στο παρόν θέμα καθώς δεν είμαι αμερόληπτος, απλά να αναφέρω τα εξής: νομικά δεν γνωρίζω, αυτό που γνωρίζω ότι η σύζυγός μου είναι στην πρώτη σειρά προσφυγών και η μέχρι τώρα γραμμή ήταν ότι δεν ζητάμε την απόλυση κανενός, ζητάμε απλά την αποκατάσταση της αδικίας εις βάρος μας. Σε κανένα δικόγραφο, σε κανένα ακροατήριο δεν ζητήθηκε από τον δικηγόρο απόλυση διορισμένου. Το αντίθετο. Η υπερασπιστική γραμμή του Υπουργείου ήταν "μας ζητάτε να απολυθούν διορισμένοι για να διοριστείτε εσείς; ".
Και να κλείσω με μια απορία: πλέον, με την εντός των ημερών δημοσιοποίηση των αποφάσεων, θα συνεχίσετε κάποιοι να λέτε ότι θέλετε; Κοινός νους κυρίες και κύριοι. Μην αφήνετε κανέναν ανώνυμο να σας επηρεάζει. Απευθυνθείτε αρμοδίως, μην αφήνετε τίποτα στην τύχη του.
Καλή Χρονιά!
έχω κάνει προσφυγή και μου το είπε στο γραφείο η βοηθός του μάλλον εσύ δεν θες να δεις την πραγματικότητα. Πες της συζύγου σου να τον ρωτησει τι γινεται με κάποιον που είναι χαμηλά και διοριστεί τι μπορεί να του κάνουν οι πιο πάνω στον πίνακα επιτυχόντων ασεπ; και τι σειρά είναι η γυναίκα σου στους πινακες επιτυχόντων της ειδικότητάς της; εσείς λέτε ό, τι θέλετε
Τα πράγματα είναι σαφή
1) όσοι προσφεύγουν και δικαιώνονται δεν έχουν απόλυτα φθίνουσα σειρά στους πίνακες αλλά ανάκατη είναι έτσι ή δεν είναι; είμαι εγώ στην 200 , η γυναίκα σου στην 230 κι εσύ στην 300 εντάξει; εντάξει
2)όλες οι δίκες γίνονται ταυτόχρονα; βγαίνουν  τα αποτελέσματα μαζί; όχι τον Φλεβάρη έχει άλλο group αυτό η γυναίκα σου σου το είπε κι ακολουθεί κι άλλο.... είδες που ξέρω λεπτομέρειες γιατί έχω κάνει προσφυγή...
3)ο Χατζηφωτης και Τζαμτζης με αφορμή την έκδοση της απόφασης του Δεκεμβρίου κάλεσε κι άλλους να προσφυγουν κι όσο οι πίνακες δεν αλλάζουν και είναι εν ισχύει, θεωρητικά έως του 2019 θα βγαίνουν κι άλλες έως τότε
4)για όσες έχουν βγει δεν θα πρέπει να εφαρμοστούν; θα τους διορισει προφανώς μέχρι να συμπληρωθεί ο αριθμός π.χ 200 φιλόλογοι στη θεση 24μηνο, 30μηνο 40% του 2008
5)αν αυτοί είναι ανάκατοι : 205, 207, 307, 400, 1600 κλπ οι ενδιάμεσοι που θα δικαιωθούν μετά από αυτούς θα μπορούν ή όχι να διεκδηκήσουν διορισμό; ασφαλώς και θα μπορούν μας είπε το γραφείο Χατζηφωτη. και το ρωτάμε πως; με αιτηση ακυρωσης διορισμού σε βάρος ποίων; σε βάρος των επομένων τους ή του επομένου τους. κι αυτό γιατί;
6)διότι καθώς μας είπε κανονικά το Υπουργείο έπρεπε να καλεί τους αμέσως επόμενους στον πίνακα επιτυχόντων ασεπ από τον τελευταίο διοριστέο του ασεπ του 08: ήτοι πήρε 100 φιλόλογους με ασεπ (60%) να αρχίσει να καλέι τον 101, 102 μέχρι να καλυφθεί ο αριθμός του 40%, 24μηνου, 30μηνου κλπ.
αν δεν σας αρέσει λυπάμαι...δεν ξέρω τι είπε η γυναίκα σου που είναι πρώτη στη σειρά των προσφυγών αλλά δεν ξέρω τι σειρά είναι στον πίνακα επιτυχόντων και ας μας πει πόσους έχει πάνω από αυτήν που θα θιχτούν....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2018, 11:22:32 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο δικηγόρος ουδέποτε ανεφερε ζητημα ανακλησης η ακυρωσης διορισμων.Μην παραπληροφορείτε!
ο δικηγόρος δεν το ανάφερε αλλά είπε πως 'έχει δικαίωμα πελάτης θιγόμενος να προσφύγει. δηλαδή εσύ πες ότι είσαι επιτυχόυσα και δικαιώνεσαι από το δικαστήριο και μαθαίνεις από το υπουργείο ότι δεν σε διορίζει επειδή ο αριθμός έχει συμπληρωθεί όσων έπρεπε να διοριστούν αναδρομικά και μαθαίνεις ότι έχεις από κάτω σου στον πίνακα πολλούς που διορίστηκαν και χάνεις 'έτσι τον διορισμό σου δεν θα κάνεις προσφυγή για ανάκληση διορισμού του επομένου σου; μην κοροϊδευόμαστε τωρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2018, 10:57:40 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σου ρε προϋπηρεσία που ήσουν  φανατικός εναντίον του ΑΣΕΠ . Μάλλον ειςαι εκτός των αριθμών Γιαυτο καίγεσαι για απολύσεις ! Μεγαλύτερο παρτακια δεν έχω δει στη ζωή μου !

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σου ρε προϋπηρεσία που ήσουν  φανατικός εναντίον του ΑΣΕΠ . Μάλλον ειςαι εκτός των αριθμών Γιαυτο καίγεσαι για απολύσεις ! Μεγαλύτερο παρτακια δεν έχω δει στη ζωή μου !
γεια σου ρε Μαck που θες να διοριστείς κι ως υπεράριθμος!!! ;D ;D ;D ;D ;D τον Χατζηφωτη δεν τον ρωτάς όμως αυτό που σου λέω.... 8) 8) 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158531
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.