*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234332 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή για το 2006 έχει φτάσει στο ΣΤΕ και δεν έχει εκδοθεί η απόφαση ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Κ76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και εγω δεν καταλαβα η δεν εχει εκδοθει ακομα η αποφαση η δεν εχει παει καν στο στε.Πρεπει μαλλον να μας το διευκρινησει ο δικηγορος.Οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει για παλαιοτερους διαγωνισμους.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Oι θέσεις που διεκδικούνται τώρα από απλούς επιτυχόντες είναι όσος ήταν και ο αριθμός των διοριστέων από το 40%+24μηνο+30μηνο. Αυτά κρίθηκαν αντισυνταγματικά, για αυτά κακώς έγιναν οι διορισμοί που έγιναν.
Π.χ. Αν σε κάποια ειδικότητα διορίστηκαν από το 40%, το 24μηνο και το 39μηνο 10 άτομα, τότε οι 10 πρώτοι επιτυχόντες (και μη διοριστέοι) στην κατάταξη του ΑΣΕΠ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΥΓΕΙ, διεκδικούν να διοριστούν.
Επειδή λοιπόν κανείς επιτυχών δεν ήξερε πόσοι πάνω από αυτόν προσέφυγαν, καλού κακού έπρεπε να κάνει προσφυγή. Ακόμα και ο 100ος επιτυχών να είσαι, αν οι 91 πάνω από εσένα επτυχόντες δεν έκαναν προσφυγή, θα διοριστείς.

Αν είσαι ο 100ος επιτυχών δεν έχεις καμία ελπίδα να διοριστείς, γιατί δεν πήραν παράνομα κάποιον άλλο στη θέση σου και άρα δεν έχεις κανένα έννομο συμφέρον. Δηλαδή ακόμα και αν γινόντουσαν διορισμοί μόνο από τους επιτυχόντες ο 100ος δεν θα διοριζόταν, οπότε σε τι αδικήθηκε?
 Έτσι όπως το περιγράφεις παραπάνω μόνο οι 10 έχουν έννομο συμφέρον και μόνο αυτοί μπορούν να διοριστούν.  Κανένας άλλος πιο κάτω. Τώρα αν από τους 10 έχουν κάνει προσφυγή μόνο οι 7, θα διοριστούν αυτοί οι 7 και κανένας άλλος.

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Και εγω δεν καταλαβα η δεν εχει εκδοθει ακομα η αποφαση η δεν εχει παει καν στο στε.Πρεπει μαλλον να μας το διευκρινησει ο δικηγορος.Οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει για παλαιοτερους διαγωνισμους.

Η αποφαση το πληρες κείμενο δεν εχει εκδοθει ακομη αναμένεται το Γενάρη. Αν δεν βγει πρωτα το κειμενο αυτοι που πιθανον δεν εχουν δικαιωθει δεν μπορουν να προσφυγουν σε δεύτερο βαθμο...εικαζω οτι ειναι το Στε...Οι δικηγοροι λενε οτι ειναι σημαντικο το κειμενο της αποφασης για περαιτερω ενεργειες...Αυτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anoteri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Αυτή η απόφαση αφορά μόνο αυτούς που έχουν κινηθεί νομικά; Εγώ δεν έχω κάνει κάτι και βασικά δεν ήξερα ότι έπρεπε άρα δεν με αφορά; Ρωτάω γιατί εχω πολύ καλή σειρά ως επιτυχούσα...Ολα αυτά τα χρόνια δεν ξέρουμε τι δικαιώματα κ τι συμφέροντα έχουμε και φυσικά κάποιοι δεν έχουμε κ νομικούς κϋκλους να ενγμερωνόμαστε. Μιλάμε για 8 χρονια πρις κ βάλε...

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Αν είσαι ο 100ος επιτυχών δεν έχεις καμία ελπίδα να διοριστείς, γιατί δεν πήραν παράνομα κάποιον άλλο στη θέση σου και άρα δεν έχεις κανένα έννομο συμφέρον. Δηλαδή ακόμα και αν γινόντουσαν διορισμοί μόνο από τους επιτυχόντες ο 100ος δεν θα διοριζόταν, οπότε σε τι αδικήθηκε?
 Έτσι όπως το περιγράφεις παραπάνω μόνο οι 10 έχουν έννομο συμφέρον και μόνο αυτοί μπορούν να διοριστούν.  Κανένας άλλος πιο κάτω. Τώρα αν από τους 10 έχουν κάνει προσφυγή μόνο οι 7, θα διοριστούν αυτοί οι 7 και κανένας άλλος.

Δεν ισχυει αυτο που λετε...

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είμαστε νομικοί σε αυτό το φόρουμ.Δεν ξέρουμε καν τι λένε οι αποφάσεις και τι θα κάνει το Υπουργείο.Ό,τι θέλετε να ρωτήσετε παρτε τους δικηγόρους να σας πουν γιατι εδω μεσα ο καθενας λεει το μακρύ του κ το κοντό του.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτή η απόφαση αφορά μόνο αυτούς που έχουν κινηθεί νομικά; Εγώ δεν έχω κάνει κάτι και βασικά δεν ήξερα ότι έπρεπε άρα δεν με αφορά; Ρωτάω γιατί εχω πολύ καλή σειρά ως επιτυχούσα...Όλα αυτά τα χρόνια δεν ξέρουμε τι δικαιώματα κ τι συμφέροντα έχουμε και φυσικά κάποιοι δεν έχουμε κ νομικούς κύκλους να ενημερωνόμαστε. Μιλάμε για 8 χρόνια πριν κ βάλε...
Η αλήθεια είναι ότι όταν βγήκε η απόφαση του ΣτΕ 527/2014 εδώ στο φόρουμ έγιναν πολλές συζητήσεις και κάποιοι αφυπνίστηκαν από αυτές και πήγαν σε δικηγόρο κι έκαναν τις ενέργειες που έπρεπε.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν ισχυει αυτο που λετε...

Το έχω συζητήσει και με δικηγόρο αλλά αφού διαφωνείς ακούμε την επιχειρηματολογία σου

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν είσαι ο 100ος επιτυχών δεν έχεις καμία ελπίδα να διοριστείς, γιατί δεν πήραν παράνομα κάποιον άλλο στη θέση σου και άρα δεν έχεις κανένα έννομο συμφέρον. Δηλαδή ακόμα και αν γινόντουσαν διορισμοί μόνο από τους επιτυχόντες ο 100ος δεν θα διοριζόταν, οπότε σε τι αδικήθηκε?
 Έτσι όπως το περιγράφεις παραπάνω μόνο οι 10 έχουν έννομο συμφέρον και μόνο αυτοί μπορούν να διοριστούν.  Κανένας άλλος πιο κάτω. Τώρα αν από τους 10 έχουν κάνει προσφυγή μόνο οι 7, θα διοριστούν αυτοί οι 7 και κανένας άλλος.

Δεν ισχύει αυτό. Γιατί δες τι γίνεται τώρα. Θα καλούσε τους πρώτους δέκα, αυτοί μπορεί να αρνιόνταν. Η λίστα θα πήγαινε πιο κάτω κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν είσαι ο 100ος επιτυχών δεν έχεις καμία ελπίδα να διοριστείς, γιατί δεν πήραν παράνομα κάποιον άλλο στη θέση σου και άρα δεν έχεις κανένα έννομο συμφέρον. Δηλαδή ακόμα και αν γινόντουσαν διορισμοί μόνο από τους επιτυχόντες ο 100ος δεν θα διοριζόταν, οπότε σε τι αδικήθηκε?
 Έτσι όπως το περιγράφεις παραπάνω μόνο οι 10 έχουν έννομο συμφέρον και μόνο αυτοί μπορούν να διοριστούν.  Κανένας άλλος πιο κάτω. Τώρα αν από τους 10 έχουν κάνει προσφυγή μόνο οι 7, θα διοριστούν αυτοί οι 7 και κανένας άλλος.
Η θέση των δικηγόρων (το ρώτησα και το ξαναρώτησα όταν ξεκίνησα τη διαδικασία) ήταν ότι μπορεί να προσφύγει οποιοσδήποτε επιτυχών μη διοριστέος, δεδομένου ότι αν υπαρξει θετική απόφαση στη δίκη και δεν έχουν προσφύγει οι πάνω από αυτόν (κάτι που δεν μπορούσες να το γνωρίζεις τότε), θα διοριστεί εκείνος. Γι' αυτό και υπήρχε χρονικό όριο από την ημερομήνια έκδοσης της απόφασης του ΣτΕ για να γίνει η προσφυγή, δεν μπορεί να γίνει κατόπιν και όποτε θέλει ο καθένας. Τώρα, αν μου είπαν ψέματα οι δικηγόροι, λέω και εγώ ανακρίβειες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2017, 06:05:42 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Το έχω συζητήσει και με δικηγόρο αλλά αφού διαφωνείς ακούμε την επιχειρηματολογία σου

Κοιταξτε καταλαβαίνω οτι καποιος με καλη σειρά δεν κινηθηκε νομικα...και τωρα ενοχλειται διοτι βλεπει άτομα πιο κατω απο αυτον να διοριζονται...Καλο βραδυ

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν ισχύει αυτό. Γιατί δες τι γίνεται τώρα. Θα καλούσε τους πρώτους δέκα, αυτοί μπορεί να αρνιόνταν. Η λίστα θα πήγαινε πιο κάτω κ.ο.κ.
Πόσοι θα αρνιοντουσαν και γιατί.
Το δικαστήριο δεν μπορεί να κρίνει με υποθέσεις αλλά βάσει ποιος είχε καθαρά έννομο συμφέρον.
Άλλωστε έτσι όπως το περιγράφεις δεν θα διοριστεί ο 10 αλλά ο 10000 επειδή είπε να ρίξει για πλάκα μια προσφυγή

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Πόσοι θα αρνιοντουσαν και γιατί.
Το δικαστήριο δεν μπορεί να κρίνει με υποθέσεις αλλά βάσει ποιος είχε καθαρά έννομο συμφέρον.
Άλλωστε έτσι όπως το περιγράφεις δεν θα διοριστεί ο 10 αλλά ο 10000 επειδή είπε να ρίξει για πλάκα μια προσφυγή

Ναι ακριβως ετσι ειναι. Οποιος προσεφυγε και κερδισε θα διοριστει ανεξαρτητου σειρας. Αναφερθηκε πιο πανω απο τον Lasid . Απο το δικαστηριο θα βγει λιστα αυτων που κερδισαν την υποθεση για διορισμο ανεξαρτητου επιτυχιας στο ασεπ. Ειχε ειπωθει απειρες φορες αυτο και απο ατομα που προσεφυγαν για αυτο ζηταγανε να προσφυγουνε οσοι παραπανω μπορουσανε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.