*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1239698 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Μονη σου απάντησες. Καποιοι βρίσκονται σε πλεονεκτική θέση και καποιοι όχι. Δεν είπα ότι φταιτε εσείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προτείνω στους συναδέλφους να μην αγχώνονται με σχόλια του ανόητου και μισάνθρωπου ξεφτίλα που γράφει με το όνομα origenis καθώς αυτά που λέει δεν ισχύουν. Θα πει κανείς βέβαια ποιος μπορεί να πιστέψει τέτοιες γραφικότητες και ανοησίες καθώς είναι γνωστός γι' αυτά που λέει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 20 χρόνια σαν να είσαι εγκληματίας, υποτιθέμενες διαθεσιμότητες στο μέλλον, άγνοια του συντάγματος κλπ. Όλα αυτά είναι ψέματα. Κανένας δε μπορεί να απολύσει κανέναν που διορίστηκε με νόμο που βγήκε αντισυνταγματικός 15 χρόνια μετά χωρίς δικό του δόλο. Ρωτήστε όποιον θέλετε. Εγώ γνωρίζω και από δικηγόρο αλλά και από δικαστή.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προτείνω στους συναδέλφους να μην αγχώνονται με σχόλια του ανόητου και μισάνθρωπου ξεφτίλα που γράφει με το όνομα origenis καθώς αυτά που λέει δεν ισχύουν. Θα πει κανείς βέβαια ποιος μπορεί να πιστέψει τέτοιες γραφικότητες και ανοησίες καθώς είναι γνωστός γι' αυτά που λέει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 20 χρόνια σαν να είσαι εγκληματίας, υποτιθέμενες διαθεσιμότητες στο μέλλον, άγνοια του συντάγματος κλπ. Όλα αυτά είναι ψέματα. Κανένας δε μπορεί να απολύσει κανέναν που διορίστηκε με νόμο που βγήκε αντισυνταγματικός 15 χρόνια μετά χωρίς δικό του δόλο. Ρωτήστε όποιον θέλετε. Εγώ γνωρίζω και από δικηγόρο αλλά και από δικαστή.
Οπότε και όλες αυτές οι ορδές κομματόσκυλων που διορίστηκαν τις προηγούμενες δεκαετίες στο δημόσιο με φωτογραφικές προκηρυξεις, χωρίς προσόντα, σε πλασματικές θέσεις, εξαπατώντας τους συμπολίτες τους και επιβαλλοντάς τους να τους πληρώνουν τη διαπλοκή τους μέχρι εξόντωσης, θα εξακολουθούν να τρώνε εις βάρος των κοροίδων που είτε πια είναι εντελώς άνεργοι, είτε δουλεύουν για 300 ευρώ τον μήνα στην καλύτερη περίπτωση. Γιατί "Τί φταίνε και αυτοί που οι πολιτικοί τους διόριζαν με φωτογραφικές και παράνομες διατάξεις;".
Γι' αυτό αυτή η χώρα δεν θα έχει καθόλου καλή καταληξη στο τέλος.

Οι αντισυνταγματικοί νόμοι δεν έπεσαν μία μέρα από τον ουρανό. Υπήρξε συστηματική και έντονη πίεση στο πολιτικό προσωπικό από συντεχνίες και συνδικαλιστικές ομάδες για τη δημιουργία τους προκειμένου να οφεληθούν οι ίδιοι εις βάρος άλλων. Το 100% ΑΣΕΠ του Αρσένη δεν έγινε 75-25 και κατόπιν 60-40 από μόνο του.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2017, 11:08:56 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προτείνω στους συναδέλφους να μην αγχώνονται με σχόλια του ανόητου και μισάνθρωπου ξεφτίλα που γράφει με το όνομα origenis καθώς αυτά που λέει δεν ισχύουν. Θα πει κανείς βέβαια ποιος μπορεί να πιστέψει τέτοιες γραφικότητες και ανοησίες καθώς είναι γνωστός γι' αυτά που λέει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 20 χρόνια σαν να είσαι εγκληματίας, υποτιθέμενες διαθεσιμότητες στο μέλλον, άγνοια του συντάγματος κλπ. Όλα αυτά είναι ψέματα. Κανένας δε μπορεί να απολύσει κανέναν που διορίστηκε με νόμο που βγήκε αντισυνταγματικός 15 χρόνια μετά χωρίς δικό του δόλο. Ρωτήστε όποιον θέλετε. Εγώ γνωρίζω και από δικηγόρο αλλά και από δικαστή.
Σας έχω μάθει καλά από το 2010. Το επίπεδο σας είναι γνωστό. Προσωπικά το απολαμβάνω το ζόρι σας! Παρακαλά μόνο να μην σε βρω μπροστά μου σε δίκη, γιατί δεν θα σε γλιτώσουν οι συνδικαλιστές που σε διοριζαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2017, 11:07:41 πμ από origenis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
παιδιά, δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα απολύσεων, ρωτησα όλους τους δικηγόρους που ασχολήθηκαν με τη δίκη και ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, ούτε και ζητήθηκε από τους δικηγόρους κάτι τέτοιο. Θα διορίσει τους δικαιωθέντες κ τέλος.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τώρα,επειδή θίχτηκε το θέμα της παραγραφής,θέλω λίγο να το ξεκαθαρίσω.Το αδίκημα του παράνομου διορισμού είναι πλημμέλημα και έχει παραγραφή στα 5 χρόνια. Υπο μια προυπόθεση όμως:στα 5 χρόνια να μην έχει θιγεί με προσφυγή(όχληση) το νομικό καθεστώς των παράνομων διορισμών. Με τις δίκες Πατσαλίδου(2006), των 18 φυσικών(2005) και Γιανοπούλου (2004) όχι μόνο έχει γίνει όχληση, αλλά οι διορισμοί του 2004,2005 και 2006 έχουν κριθεί αντισυνταγματικοί. Σε αυτό να προσθέσουμε και τις αποφάσεις των διοριστέων του 2008, οι οποίες έχουν βγάλει αντισυνταγματικούς τους διορισμούς του 2010 και 2011.Είναι σαφές πως παραγραφή δεν έχει συμβεί σε κανένα παράνομο διορισμό απο το 2002 και μετά. Για να προσβληθούν οι διορισμοί αυτοί απαιτείται έννομο συμφέρον και αυτό δημιουργείται σε περίπτωση διαθεσιμοτήτων. Γι αυτο άλλωστε και το ανέφερα. Περιμένουμε λοιπόν, αν και εφόσον έρθει η ώρα, να δείξουμε στους εκτός ασεπ διορισμένους συναδέλφους την ίδια συμπαράσταση και κατανόηση που μας έδειχναν και εκείνοι, όταν μας άρπαζαν τις πιστώσεις με το έτσι θέλω για να διοριστούν εκείνοι. Άραγε,έχουν αναρωτηθεί οι ανωτέρω εκπαιδευτικοί πως νοιώθει ένας άνεργος συνάδελφος τους που διάβασε και δεν διορίστηκε γιατί του έκλεψαν τον διορισμό; Αν εμένα με χαρακτηρίζουν μισάνθρωπο, τι χαρακτηρισμός αρμόζει σε αυτούς;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγώ ήθελα να ήξερα ευθύνες σε υπουργούς (άσχετα αν έχουν ασυλία) γενικούς γραμματείς και συνδικαλιστές , σε ανθρώπους που εν γνώση τους υπέγραψαν αυτές τις πιστώσεις που πήγαιναν αλλού δεν υπάρχουν? οι δικαστές δε λένε κάτι?
γιατί όντως δεν έχω λόγο να μη πιστέψω αυτό που λες για κάποιους που θέλανε να κλέψουν τις πιστώσεις σας και να διορίσουν άλλους (αυτό έγινε στη πραγματικότητα) και να τρέχετε μετά σε δικαστήρια. σίγουρα όμως δεν είναι και όλοι έτσι, οι περισσότεροι εν αγνοία τους έγιναν συνένοχοι αν μπορεί να το πει κάποιος αυτό χωρίς να το θέλουν
ίσως θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μας γίνει ένα μάθημα σε όλους ώστε να μην επαναληφθεί στο μέλλον, και χωρίς τιμωρία δε γίνεται....

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγώ ήθελα να ήξερα ευθύνες σε υπουργούς (άσχετα αν έχουν ασυλία) γενικούς γραμματείς και συνδικαλιστές , σε ανθρώπους που εν γνώση τους υπέγραψαν αυτές τις πιστώσεις που πήγαιναν αλλού δεν υπάρχουν? οι δικαστές δε λένε κάτι?
γιατί όντως δεν έχω λόγο να μη πιστέψω αυτό που λες για κάποιους που θέλανε να κλέψουν τις πιστώσεις σας και να διορίσουν άλλους (αυτό έγινε στη πραγματικότητα) και να τρέχετε μετά σε δικαστήρια. σίγουρα όμως δεν είναι και όλοι έτσι, οι περισσότεροι εν αγνοία τους έγιναν συνένοχοι αν μπορεί να το πει κάποιος αυτό χωρίς να το θέλουν
ίσως θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μας γίνει ένα μάθημα σε όλους ώστε να μην επαναληφθεί στο μέλλον, και χωρίς τιμωρία δε γίνεται....
Δεν είναι τόσο απλό, ούτε τόσο απρόσωπο, αγαπητέ. Οι συνδικαλιστές που πίεζαν για παρανομία στις προσλήψεις ικανοποιοούσαν αιτήματα και απαιτήσεις μεγάλου μέρους του κλάδου, που καμία αναστολή δεν είχε να αδικηθούν συναδελφοί τους και να πατήσουν επί αυτών και των ζωών τους για να βολευτούν οι ίδιοι. Έχει ευθύνες και ο κλάδος, λοιπόν.
Αυτα τα χαριτωμένα "Δεν ξέραμε" και "Ε, και τί να κάνουμε τώρα;", ας σταματήσουν σιγά-σιγά, γιατί και η κοροιδία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μονη σου απάντησες. Καποιοι βρίσκονται σε πλεονεκτική θέση και καποιοι όχι. Δεν είπα ότι φταιτε εσείς.

    Δεν κατάλαβα αν απαντάς σε εμένα ή στη gia. Νομίζω ότι στην gia απαντάς. Λοιπόν σε πλεονεκτική θέση πάντα βρίσκεται κάποιος έναντι κάποιων άλλων σε αυτή τη ζωή σε κοινωνικό, επαγγελματικά , οικονομικό, προσωπικο κλπ κλπ επίπεδο. Δε νομίζω όμως η ερώτηση σου να ήταν αν όλοι σ αυτή τη γη έχουν την ίδια τύχη. Αν ρωτάς αυτό , σαφώς όχι δεν είναι όλοι το ίδιο τυχεροί. Αν ρωτάς όμως το δικαιο ποιο είναι από τη στιγμή που δεν έχει γίνει άλλος ασεπ στο απάντησα νομίζω. Το πιο τιμιο θα ήταν να είχε γίνει άλλος διαγωνισμός να δοκιμαστούν κ αλλοι που δεν πρόλαβαν και είναι κρίμα γι αυτο-κρίμα όχι με την έννοια αξιολύπητοι, μην παρεξηγηθώ, αλλά με την έννοια άτυχοι-. Από τη στιγμή όμως που αυτό το θα  δεν έγινε και είναι υποθετικό-θεωρητικό, στη δεδομένη στιγμή με τη συγκεκριμένη κατάσταση αυτό πρέπει να ισχύει. Όχι γιατί συμφέρει κάποιους-που κάποιους τους συμφέρει, δεν το αμφισβητώ-αλλά γιατί όλοι εδώ μέσα επικαλούνται νόμους και αυτός είναι ο νόμος. Αλλά, όπως είπε και η gia, αν αυτό από κάποιους ή και από όλους ακομα-ακόμα θεωρείται αδικία, πρέπει στο όνομα αυτής να γίνουν και να διακιολογηθούν άλλες εκατο; οι οποίες δεν έχουν και έρεισμα κανένα πέρα από το πληρώνω και παίρνω; Και αν με ρωτάς και προσωπικά, αν με αδικήσει καιι μου φάει κάποιος τη θέση προτιμώ να είναι κάποιος που έχει κάνει και κάτι άλλο πέρα από το να υποφγράφει τσεκ σε διαφορα πανεπιστημία ...

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μονη σου απάντησες. Καποιοι βρίσκονται σε πλεονεκτική θέση και καποιοι όχι. Δ

   Επίσης, όπως μονη/ος σου  παραδέχεσαι εμείς δεν φταίμε καθόλου. Δεν εμποδίσαμε εμείς την πολιτεια να πραγματοποιήσει άλλον διαγωνισμό. Ενώ, οι της άλλης πλευράς εκπαιδευτικοί είναι συνυπευθυνοι γιατί εν γνώση τους προπσαθούσαν και προσπαθούν και πέτυχαν κάποιοι-αρκετοί- την είσοδο τους στο επάγγελμα με άλλος τρόπους μετά την  αποτυχία τους στον ασεπ. Όπως μπορεί κανείς να δει δεν είμαστε όλοι το ίδιο , ακόμα και αν κάτι στα μάτια των άλλων φαίνεται σαν να συμφέρει πιο πολύ τη μία ή την άλλη ομάδα.

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι παράνομες πράξεις, ανακαλούνται ελεύθερα, ούτως ώστε να μην παραβιάζεται η αρχή της
νομιμότητας. Εντούτοις, η ανάκλησή τους πρέπει να λαμβάνει χώρα εντός εύλογου χρόνου, ο οποίος κατά τη
νομολογία των διοικητικών δικαστηρίων προσδιορίζεται στην πενταετία. Ωστόσο, και μετά το χρονικό αυτό
διάστημα είναι δυνατή η ανάκληση παράνομης διοικητικής πράξης, εφόσον αυτή απαιτείται προκειμένου η
δημόσια διοίκηση να συμμορφωθεί προς δικαστική απόφαση ή για λόγους δημοσίου συμφέροντος, αν η
πράξη είχε χαρακτήρα δυσμενή για τον διοικούμενο ή αν αυτός συνέπραξε με δόλια ενέργειά του στην
έκδοσή της. Στην τελευταία περίπτωση, η δόλια ενέργεια του διοικούμενου δεν μπορεί να έχει συνέπειες
στους καλόπιστους διοικούμενους, οι οποίοι χωρίς να την γνωρίζουν απέκτησαν δικαιώματα από την πράξη
αυτή. Κατά συνέπεια, όσον αφορά σε αυτούς, η ανάκληση καθ’ υπέρβαση του εύλογου χρόνου δεν είναι
δυνατή.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι παράνομες πράξεις, ανακαλούνται ελεύθερα, ούτως ώστε να μην παραβιάζεται η αρχή της
νομιμότητας. Εντούτοις, η ανάκλησή τους πρέπει να λαμβάνει χώρα εντός εύλογου χρόνου, ο οποίος κατά τη
νομολογία των διοικητικών δικαστηρίων προσδιορίζεται στην πενταετία. Ωστόσο, και μετά το χρονικό αυτό
διάστημα είναι δυνατή η ανάκληση παράνομης διοικητικής πράξης, εφόσον αυτή απαιτείται προκειμένου η
δημόσια διοίκηση να συμμορφωθεί προς δικαστική απόφαση ή για λόγους δημοσίου συμφέροντος, αν η
πράξη είχε χαρακτήρα δυσμενή για τον διοικούμενο ή αν αυτός συνέπραξε με δόλια ενέργειά του στην
έκδοσή της. Στην τελευταία περίπτωση, η δόλια ενέργεια του διοικούμενου δεν μπορεί να έχει συνέπειες
στους καλόπιστους διοικούμενους, οι οποίοι χωρίς να την γνωρίζουν απέκτησαν δικαιώματα από την πράξη
αυτή. Κατά συνέπεια, όσον αφορά σε αυτούς, η ανάκληση καθ’ υπέρβαση του εύλογου χρόνου δεν είναι
δυνατή.

   Όπως είπες κ εσύ σε προηγούμενο μνμ δεν γνωριζες για την αντισυνταγματικότητα και το έμαθες στην πορεία. Έτσι και κάποιοι από εμάς. Δεν τα μάθαμε στο ευλογο χρονικό διαστημα της πενταετίας. Τώρα το μαθαμε τωρα κινούμαστε.

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε λέω αυτό. Για να το κάνω λιανά: Πρώτον δε μπορεί να αποδειχτεί στη συγκεκριμένη περίπτωση δόλος. Κάποιοι μπορεί να ήξεραν για το σύνταγμα αλλά ακολούθησαν το νόμο. Αυτό δε σημαίνει πως είχαν δόλο. Δεύτερον δε μπορεί να γίνει ανάκληση όποτε θέλει η διοίκηση ανεξάρτητα από τις προσφυγές για προφανείς λόγους δυσμενούς επιρροής στη ζωή όσων εμπλέκονται. Τα περί διαθεσιμοτήτων και εννόμου τότε συμφέροντος είναι αστειότητες.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε λέω αυτό. Για να το κάνω λιανά: Πρώτον δε μπορεί να αποδειχτεί στη συγκεκριμένη περίπτωση δόλος. Κάποιοι μπορεί να ήξεραν για το σύνταγμα αλλά ακολούθησαν το νόμο. Αυτό δε σημαίνει πως είχαν δόλο. Δεύτερον δε μπορεί να γίνει ανάκληση όποτε θέλει η διοίκηση ανεξάρτητα από τις προσφυγές για προφανείς λόγους δυσμενούς επιρροής στη ζωή όσων εμπλέκονται. Τα περί διαθεσιμοτήτων και εννόμου τότε συμφέροντος είναι αστειότητες.

   Αν δεν υπάρχει φόβος για απολύσεις γιατι απαντούν τόσο μανιωδώς κάποιοι; Ας μιλάνε κάποιοι για απολύσεις,αφού αυτό δε γίνεται αγνοείστε τους οι υπόλοιποι....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.