*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234605 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Ερμηνεία... Αν διοριστούν όλοι οι δικαιωθέντες, θα αποδειχτεί σωστή ερμηνεία. Αν όχι, τότε θα είναι λάθος. Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τι λέει και ο Κολλύρης που έχει τέτοιες υποθέσεις.
Τι λεει δηλαδη ακριβως;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Το διευκρινίζω για τελευταία φορά... Κανένας δεν αμφισβήτησε αν οι αποφάσεις είναι εκτελεστές. Είναι. Αυτό που είπα εγώ τουλάχιστον, είναι ότι από το αποτέλεσμα θα φανεί κατά πόσον οι αποφάσεις είναι δεσμευτικές ή όχι. Κάποιοι θεωρείτε ότι είναι απολύτως δεσμευτικές, με την έννοια ότι προστάζουν πέραν κάθε αμφιβολίας τον διορισμό των δικαιωθέντων. Δικαίωμα σας να το πιστεύετε. Εγώ πιστεύω ότι όλα κρίνονται στο τέλος εκ του αποτελέσματος.
Γίνεται να μας εξηγήσεις: πώς μια δικαστική απόφαση είναι εκτελεστέα και μη δεσμευτική;
Αυτό που γράφεις και οξύμωρο είναι και δεν μπορεί να στέκει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Ακριβως ο μονος αρμοδιος ειναι ο δικηγορος σου που χειριζεται την υποθεση...Επαναλαμβανω η συζητηση αυτη δεν πρεπει να ειναι δημοσια για το καλο των προσφυγοντων... 8)

Συγγνώμη, προσπαθείτε κάποιοι να ερμηνεύσετε διατάξεις και νόμους υποκαθιστώντας τους δικηγόρους;
Κι όλη αυτή η προσπάθεα, γιατί;
Αφήστε τα πράγματα να πάρουν τον δρόμο τους!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Τι λεει δηλαδη ακριβως;

Δε ξέρω. Γι'αυτό λέω ότι θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε.

Γίνεται να μας εξηγήσεις: πώς μια δικαστική απόφαση είναι εκτελεστέα και μη δεσμευτική;
Αυτό που γράφεις και οξύμωρο είναι και δεν μπορεί να στέκει!


Αν και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μιλάω στου κουφού την πόρτα, δεσμευτικές είναι όλες οι δικαστικές αποφάσεις. Προφανώς αναφέρομαι ως προς το τι δεσμεύουν το υπουργείο να κάνει. Αν π.χ. βγει απόφαση για το 36μηνο που να δεσμεύει το υπουργείο να τους αποζημιώσει οικονομικά, δεσμευτική θα είναι κι αυτή. Αυτός ήταν ο στόχος τους όμως;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Δε ξέρω. Γι'αυτό λέω ότι θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε.

Αν και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μιλάω στου κουφού την πόρτα, δεσμευτικές είναι όλες οι δικαστικές αποφάσεις. Προφανώς αναφέρομαι ως προς το τι δεσμεύουν το υπουργείο να κάνει. Αν π.χ. βγει απόφαση για το 36μηνο που να δεσμεύει το υπουργείο να τους αποζημιώσει οικονομικά, δεσμευτική θα είναι κι αυτή. Αυτός ήταν ο στόχος τους όμως;
Αν και δεν ανήκω σε όσους ζήτησαν να διοριστούν λόγω 36μήνου, αν με αποζημίωνε το Υπουργείο, σύμφωνα με την δικαστική απόφαση κι εγώ καθόμουν σπιτάκι μου κι έκανα κάτι άλλο (άλλη δουλειά, ιδιαίτερα κλπ.), μια χαρά θα μου φαινόταν!
Προσωπική μου πάντα γνώμη!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ

και όμως .... 3 συνάδελφοι δικαιώθηκαν από τα δικαστήρια για αναδρομικό διορισμό, και δεν πήγαν στην ορκωμοσία τους οπότε και διεγράφησαν

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A8%CE%A6234653%CE%A0%CE%A3-99%CE%9F?inline=true

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
και όμως .... 3 συνάδελφοι δικαιώθηκαν από τα δικαστήρια για αναδρομικό διορισμό, και δεν πήγαν στην ορκωμοσία τους οπότε και διεγράφησαν

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A8%CE%A6234653%CE%A0%CE%A3-99%CE%9F?inline=true
Λογικό είναι.
Αν έκαναν 5-6 χρόνια να διοριστούν, θα είχαν βρει κάτι καλύτερο επαγγελματικά όλο αυτό το διάστημα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Λογικό είναι.
Αν έκαναν 5-6 χρόνια να διοριστούν, θα είχαν βρει κάτι καλύτερο επαγγελματικά όλο αυτό το διάστημα!

ναι αλλά δεν δέχτηκαν την θέση μετά την απόφαση; ή έκαναν μια προσφυγή ;opoy  μετά από χρόνια βγήκε το αποτέλεσμα για αναδρομικό διορισμό και από τότε δεν είχαν καμία σχέση;

άσε που επειδή δεν πήγαν να παρουσιαστούν δεν δικαιούνται ούτε τα αναδρομικά χρήματα που θα μπορούσαν να διεκδικήσουν
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2018, 06:44:31 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σε κάποιες περιπτώσεις οι συνάδελφοι είναι ήδη διορισμένοι σε καλύτερη περιοχή και επειδή ξέρουν ότι οι μεταθέσεις είναι πλέον αδύνατες (ειδικά για ΠΕ01 και ακόμα περισσότερο για ΠΕ05) μπορεί να προτίμησαν να μείνουν εκεί που ήδη υπηρετούν. Όταν κάνεις στην αρχή τις διαδικασίες για αναδρομικό διορισμό δεν ξέρεις ποια περιοχή διορισμού θα σου τύχει. Εξάλλου οι ΠΕ05 το 2017 διορίστηκαν σε θέσεις της Α-βάθμιας. Από εκεί έχουν καλύτερες πιθανότητες να πάρουν μετάθεση, παρά αν αποδεχτούν αναδρομικό διορισμό στην Β-βάθμια.

Δεν γνωρίζω για ποιους λόγους δεν αποδέχτηκαν οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι τον αναδρομικό τους διορισμό.
Απλώς σας αναφέρω κάποιους παράγοντες που πιθανώς τους οδήγησαν σε αυτή την απόφαση.

fileprovider

  • Επισκέπτης
Σε κάποιες περιπτώσεις οι συνάδελφοι είναι ήδη διορισμένοι σε καλύτερη περιοχή και επειδή ξέρουν ότι οι μεταθέσεις είναι πλέον αδύνατες (ειδικά για ΠΕ01 και ακόμα περισσότερο για ΠΕ05) μπορεί να προτίμησαν να μείνουν εκεί που ήδη υπηρετούν. Όταν κάνεις στην αρχή τις διαδικασίες για αναδρομικό διορισμό δεν ξέρεις ποια περιοχή διορισμού θα σου τύχει. Εξάλλου οι ΠΕ05 το 2017 διορίστηκαν σε θέσεις της Α-βάθμιας. Από εκεί έχουν καλύτερες πιθανότητες να πάρουν μετάθεση, παρά αν αποδεχτούν αναδρομικό διορισμό στην Β-βάθμια.

Δεν γνωρίζω για ποιους λόγους δεν αποδέχτηκαν οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι τον αναδρομικό τους διορισμό.
Απλώς σας αναφέρω κάποιους παράγοντες που πιθανώς τους οδήγησαν σε αυτή την απόφαση.

Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος νομίζω πως όταν είναι ήδη διορισμένοι το ΦΕΚ αναδρομικού διορισμού γράφει άλλα.
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFHp_31M9ESQXdtvSoClrL8L0XCZRk17YXuFUDqazHcNeJInJ48_97uMz9TggzOs5WCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtR-P1evhR23KSSc6FtZTzoxg3Y1_luSnt7fVHV3UIB44
Επίσης το έγγραφο που ανάρτησε ο συνάδελφος λέει κάτι ότι δεν προσήλθαν για ορκωμοσία που συνεπάγεται πως μάλλον δεν είχαν διοριστεί ξανά.
Σε γνωστή μου πάντως που είχε διοριστεί και της ήρθε μετά ο αναδρομικός διορισμός της έδωσαν δικαίωμα επιλογής περιοχών για τα χρόνια μετά τον διορισμό (τον δεύτερο πριν τον αναδρομικό) μιας και την πήραν μπροστά μου τηλέφωνο από το Υπουργείο. Άλλες λεπτομέρειες δεν θυμάμαι βέβαια
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2018, 07:35:46 μμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ

Εκφέρω προσωπική άποψη
Κατόπιν διαμαρτυρίας σας ότι ασκούμε διακριτική διαχείριση στην διαγραφή των μηνυμάτων και ότι δεν είμαστε αντικειμενικοί, επαναφέρω το μήνυμα σας που διαγράφηκε από το φόρουμ με δική μου πρωτοβουλία και ΧΩΡΙΣ την εφαρμογή ποινής μιας και απαντάτε τρόπο τινά σε άλλο μήνυμα....
Συμβουλευόμενος αυτό

http://lawandtech.eu/2014/08/25/blogs/

 το οποίο μετακινήθηκε από άλλον διαχειριστή σε θέμα μη φανερό από το ευρύ κοινό του pde (κακώς κατά την άποψη μου και ζητώ να επανέρθει άμεσα μιας και το κακό με την ποιότητα ορισμένων μηνυμάτων στο φόρουμ έχει παραγινεί) θα ήθελα όπως λόγω των γεγονότων και των κατηγοριών που μας ασκήθηκαν συλλήβδην το 2013 να μας παραθέσετε τα ονόματα και τις κατηγορίες που έχουν ασκηθεί από τα Δικαστήρια εις βάρος τους μιας και μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου είναι αθώοι, αλλιώς να προβείτε σε Δημόσια Συγγνώμη για την προσβολή μερίδας συναδέλφων.
Σε κάθε περίπτωση αν δεν το κάνετε σε εύλογο χρονικό διάστημα θα προβώ στην διαγραφή μου από Διαχειριστής του pde ώστε να ασκήσω μαζί με άλλους συναδέλφους οποιοδήποτε ένδικο μέσο περί ηθικής δικαίωσης μας.
Αναμένω σύντομα λοιπόν ή ονόματα καταδικαστέντων ή Δημοσία Συγγνώμη εκ μέρους σας
Eπειδή δεν θέλω να οδηγηθούν τα πράγματα σε "περίεργες" καταστάσεις (αν και δεν έγραψα ποτέ τίποτε για εσάς προσωπικά), ζητώ συγγνώμη αν οι συγκεκριμένες μου γραμμές πρόσβαλαν κάποιους συναδέλφους!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Εκφέρω προσωπική άποψη
Κατόπιν διαμαρτυρίας σας ότι ασκούμε διακριτική διαχείριση στην διαγραφή των μηνυμάτων και ότι δεν είμαστε αντικειμενικοί, επαναφέρω το μήνυμα σας που διαγράφηκε από το φόρουμ με δική μου πρωτοβουλία και ΧΩΡΙΣ την εφαρμογή ποινής μιας και απαντάτε τρόπο τινά σε άλλο μήνυμα....
Συμβουλευόμενος αυτό

http://lawandtech.eu/2014/08/25/blogs/

 το οποίο μετακινήθηκε από άλλον διαχειριστή σε θέμα μη φανερό από το ευρύ κοινό του pde (κακώς κατά την άποψη μου και ζητώ να επανέρθει άμεσα μιας και το κακό με την ποιότητα ορισμένων μηνυμάτων στο φόρουμ έχει παραγινεί) θα ήθελα όπως λόγω των γεγονότων και των κατηγοριών που μας ασκήθηκαν συλλήβδην το 2013 να μας παραθέσετε τα ονόματα και τις κατηγορίες που έχουν ασκηθεί από τα Δικαστήρια εις βάρος τους μιας και μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου είναι αθώοι, αλλιώς να προβείτε σε Δημόσια Συγγνώμη για την προσβολή μερίδας συναδέλφων.
Σε κάθε περίπτωση αν δεν το κάνετε σε εύλογο χρονικό διάστημα θα προβώ στην διαγραφή μου από Διαχειριστής του pde ώστε να ασκήσω μαζί με άλλους συναδέλφους οποιοδήποτε ένδικο μέσο περί ηθικής δικαίωσης μας.
Αναμένω σύντομα λοιπόν ή ονόματα καταδικαστέντων ή Δημοσία Συγγνώμη εκ μέρους σας
Θα ήθελα και εγώ να αναγνωρίσω το λάθος μου και να εκφράσω δημόσια συγνώμη αν έθιξα κάποιον συνάδερφο !!!

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
"Συγχαρητηρια"...στους επιτυχοντες του 2008...και ελπιζω να δουν ΦΕΚ...Οι του 2004&2006 μαλλον αναγκαστικα θα συνεχισουνε δικαστικα ...Μιλαω εχοντας στα χερια μου την δικαστικη αποφαση για την ομαδα μου...Βεβαια δεν αλλαζει κατι αφου το Εφετειο βλεπει την υποθεση ως "ολον"...Αυτα...
 

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εύχομαι τα καλύτερα στα παιδιά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.