*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1238665 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Παιδιά Καλησπέρα.Είμαι νέο  μέλος.Φιλόλογος επιτυχουσα 2004 ασεπ.Αναμενουμε την εκδίκαση της υπόθεσης.Οσο για τη δικαιωση των 08 σίγουρα  οι αγωγες θα ασκησουν πίεση και θα υπάρξει εξέλιξη.Οσο για έφεση μόνο ως αναβολη μπορεί να λειτουργήσει.Στο Στε θα κερδίσουν πανηγυρικά.Απλώς θεωρώ ότι θα τους κουρασουν λίγο..Μήπως έχετε εικόνα πόσοι περίπου ΠΕ02 του 04ασεπ έχουν προσφυγει συνολικά κ στις τρεις σειρές;  Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sarkastikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Δυστυχως οι του 2006 και 2004 ...δεν δικαιωνονται απο την αποφαση τουλαχιστον στιν δικη μου ομαδα....

Παιδιά Καλησπέρα.Είμαι νέο  μέλος.Φιλόλογος επιτυχουσα 2004 ασεπ.Αναμενουμε την εκδίκαση της υπόθεσης.Οσο για τη δικαιωση των 08 σίγουρα  οι αγωγες θα ασκησουν πίεση και θα υπάρξει εξέλιξη.Οσο για έφεση μόνο ως αναβολη μπορεί να λειτουργήσει.Στο Στε θα κερδίσουν πανηγυρικά.Απλώς θεωρώ ότι θα τους κουρασουν λίγο..Μήπως έχετε εικόνα πόσοι περίπου ΠΕ02 του 04ασεπ έχουν προσφυγει συνολικά κ στις τρεις σειρές;  Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Φυσικά και πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι. Όχι όμως γιατί το κράτος μπορεί να πει πάλι "δεν έχω λεφτά για διορισμούς" (πως έχει για διορισμούς προσωπικού καθαριότητας στους Δήμους?), αυτό δεν μπορεί να ισχύει για πάντα, αλλά μήπως υπάρχει κάοποιο "παραθυράκι" στον τρόπο που διατυπώθηκε η απόφαση. Περιμένουμε την ερμηνεία των νομικών.

Εμένα γιατί μου φαίνεται ως "παραθυράκι" το σημείο που λέει ότι αναπέμπει την απόφαση στη Διοίκηση για να την "εξετάσει" κι όχι για να την "εκτελέσει"; Μακάρι να είμαι 1000% λάθος.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε αλλες παλιες αποφασεις εγραφε "να πραξει" τα νομιμα. Οντως μηπως ειναι παραθυρακι για περαιτερω δικαστηρια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Daira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Παιδιά σε συζήτηση με το δικηγόρο μου είπε οτι στη διατύπωση των αποφάσεων υπάρχει κάποιο μοτίβο.Από τη στιγμή που το Εφετείο ακυρωνει τις Αντισυνταγματικες πράξεις διορισμου το Υπουργείο πρέπει να αποκαταστήσει τα νόμιμα αιτήματα των δικαιωθεντων.Θεωρώ ότι θα υπάρξουν θετικοτατες εξελίξεις λόγω αγωγών.Εξάλλου  απ" ότι εμαθα υπάρχει πολιτική βούληση θετική.Οι αγωγες κι η πίεση θα δώσουν τη λύση. Εμείς του 04 κ06 πρέπει να κάνουμε υπομονή...Μακαρι οι επομενοι να δικαιωθουμε κ να μη χρειαστεί να παμε στο στε.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εμένα γιατί μου φαίνεται ως "παραθυράκι" το σημείο που λέει ότι αναπέμπει την απόφαση στη Διοίκηση για να την "εξετάσει" κι όχι για να την "εκτελέσει"; Μακάρι να είμαι 1000% λάθος.

Οποίος διάβασε καλά την απόφαση (και κυρίως την παρ. 20), θα κατάλαβε ότι τελικά όλο αυτό έγινε όχι για να διορίσει το υπουργείο τους αδικηθέντες και να τους αποκαταστήσει, αλλά για να ξαναεξετάσει την υποθεσή τους με άλλα κριτήρια και να ξαναβγάλει απόφαση.
Άντε και το υπουργείο απαντάει πάλι όχι (το πιο πιθανό). Τι θα γίνει? Καινούριες αγωγές και δικαστήρια. Αν μέχρι τότε ισχύουν οι πίνακες του 2008, γιατί αν ψηφιστεί καινούριο σύστημα διορισμών και γίνουν καινούριοι πίνακες αυτομάτως καταργούνται οι πίνακες του 2008.
Επίσης το δικαστήριο ακυρώνει την αρνητική απόφαση του υπουργείου για διορισμό των επιτυχόντων "εν μέρει". Δηλαδή τι? Ναι μεν αλλά?
Θεωρώ απαράδεκτο που βγάλαν τέτοια απόφαση,  ενώ τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα.
Σίγουρα χρειάζεται και νομική εκτίμηση για τα περαιτέρω, αλλά όπως το λες και εσύ τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ ξεκάθαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2018, 09:25:02 πμ από myrtw86 »

Αποσυνδεδεμένος Daira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Οι εκπρόσωποι των δικαιωμενων να πιεζουν συνεχώς το Υπουργείο πρέπει να είστε εκει.Βλέπετε τι κινητοποίησεις οργανώνουν οι άλλοι.Μην τους αφησετε να ανασανουν.Έχετε ενα θετικό βήμα.Οι άλλοι τι έχουν τον μεγάλο αριθμό κ μια υπόσχεση. Πιστευω οτι θα εξαρτηθει Πολύ  από την πιεση κ τις αγωγες.Χρειάζεται συσπειρωση κι οχι ηττοπαθεια.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Οποίος διάβασε καλά την απόφαση (και κυρίως την παρ. 20), θα κατάλαβε ότι τελικά όλο αυτό έγινε όχι για να διορίσει το υπουργείο τους αδικηθέντες και να τους αποκαταστήσει, αλλά για να ξαναεξετάσει την υποθεσή τους με άλλα κριτήρια και να ξαναβγάλει απόφαση.
Άντε και το υπουργείο απαντάει πάλι όχι (το πιο πιθανό). Τι θα γίνει? Καινούριες αγωγές και δικαστήρια. Αν μέχρι τότε ισχύουν οι πίνακες του 2008, γιατί αν ψηφιστεί καινούριο σύστημα διορισμών και γίνουν καινούριοι πίνακες αυτομάτως καταργούνται οι πίνακες του 2008.
Επίσης το δικαστήριο ακυρώνει την αρνητική απόφαση του υπουργείου για διορισμό των επιτυχόντων "εν μέρει". Δηλαδή τι? Ναι μεν αλλά?
Θεωρώ απαράδεκτο που βγάλαν τέτοια απόφαση,  ενώ τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα.
Σίγουρα χρειάζεται και νομική εκτίμηση για τα περαιτέρω, αλλά όπως το λες και εσύ τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ ξεκάθαρα.
Συναδέλφισσα, θα ήθελα να μας διευκρινίσεις ορισμένα απ'όσα γράφεις, σε παρακαλώ:

1. ποια μπορεί να είναι η αποκατάσταση για τους δικαιωθέντες, αν όχι ο διορισμός, αφού αυτόν ζητούν οι συνάδελφοι;
2. οι πίνακες του ΑΣΕΠ του 2008-09 γίνεται να μην έχουν ισχύ, μόνο αν γίνει νέος γραπτός ΑΣΕΠ, έτσι δεν είναι; Υπάρχει κάποιο άλλο δεδομένο;
3. ακόμη κι αν ακυρωθούν οι παραπάνω πίνακες, οι δικαστικές αποφάσεις, που δικαιώνουν συναδέλφους, δεν γίνεται να ακυρωθούν. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά λειτουργούν κι ως δεδικασμένο για τους υπόλοιπους προσφυγέντες.
4. ποια είναι η απόφαση του δικαστηρίου που δικαιώνει "εν μέρει" όσους έχουν προσφύγει; Εν μέρει δικαίωση δεν υπάρχει!
5. έχει το Υπουργείο την δυνατότητα να απαντήσει όχι, δεν διορίζω κανένα δικαιωθέντα, για τους δικούς του λόγους; Από πού προκύπτει αυτό;
6. αν το Υπουργείο δεν ικανοποιείται από τις θετικές για εμάς δικαστικές αποφάσεις, δεν θα πρέπει να ασκήσει έφεση επί των αποφάσεων αυτών; Και μετά τι; Θα κερδίσει τις εφέσεις; Αδύνατον, γιατί δεν έχει επιχειρήματα!
7. πώς θα ήταν δηλ. μια πιο "ξεκάθαρη" θετική απόφαση, κατά την κρίση σου;

Σ' ευχαριστώ πολύ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Daira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Ναι με ψήφους 2 κατά κι ενός υπέρ των ασεπ 04 κ 06 χάθηκε η υπόθεση.Η εισηγητρια καταψηφισε και...μάλιστα είπε  στειλτε το στο στε .Προφανώς δε θέλησε να ασκηθει παραπάνω πίεση στο Υπουργείο. Υπάρχει όμως μια μειοψηφία που υπερψηφισε..ναι υπέστησαν την ίδια αδικία αναεξαρτητως λήξης των πινάκων.Οι επόμενες προσφυγες μαμας για 04 κ 06 είναι πιο ισχυρές γιατί στα δικογραφα περιλαμβανονται οι ακυρωτικες του 04 για τους πε04 κ για το 06 για μια κοινωνιολογο που δικαιωθηκε.Μακαρι να μη χρειαστεί να φτασουμε στο Στε.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συναδέλφισσα, θα ήθελα να μας διευκρινίσεις ορισμένα απ'όσα γράφεις, σε παρακαλώ:

1. ποια μπορεί να είναι η αποκατάσταση για τους δικαιωθέντες, αν όχι ο διορισμός, αφού αυτόν ζητούν οι συνάδελφοι;
2. οι πίνακες του ΑΣΕΠ του 2008-09 γίνεται να μην έχουν ισχύ, μόνο αν γίνει νέος γραπτός ΑΣΕΠ, έτσι δεν είναι; Υπάρχει κάποιο άλλο δεδομένο;
3. ακόμη κι αν ακυρωθούν οι παραπάνω πίνακες, οι δικαστικές αποφάσεις, που δικαιώνουν συναδέλφους, δεν γίνεται να ακυρωθούν. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά λειτουργούν κι ως δεδικασμένο για τους υπόλοιπους προσφυγέντες.
4. ποια είναι η απόφαση του δικαστηρίου που δικαιώνει "εν μέρει" όσους έχουν προσφύγει; Εν μέρει δικαίωση δεν υπάρχει!
5. έχει το Υπουργείο την δυνατότητα να απαντήσει όχι, δεν διορίζω κανένα δικαιωθέντα, για τους δικούς του λόγους; Από πού προκύπτει αυτό;
6. αν το Υπουργείο δεν ικανοποιείται από τις θετικές για εμάς δικαστικές αποφάσεις, δεν θα πρέπει να ασκήσει έφεση επί των αποφάσεων αυτών; Και μετά τι; Θα κερδίσει τις εφέσεις; Αδύνατον, γιατί δεν έχει επιχειρήματα!
7. πώς θα ήταν δηλ. μια πιο "ξεκάθαρη" θετική απόφαση, κατά την κρίση σου;

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Μην πούμε παραπάνω εδώ γιατί θα μπερδευτούμε.
Έχεις π.μ

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Οι εκπρόσωποι των δικαιωμενων να πιεζουν συνεχώς το Υπουργείο πρέπει να είστε εκει.Βλέπετε τι κινητοποίησεις οργανώνουν οι άλλοι.Μην τους αφησετε να ανασανουν.Έχετε ενα θετικό βήμα.Οι άλλοι τι έχουν τον μεγάλο αριθμό κ μια υπόσχεση. Πιστευω οτι θα εξαρτηθει Πολύ  από την πιεση κ τις αγωγες.Χρειάζεται συσπειρωση κι οχι ηττοπαθεια.
Έτσι ακριβώς είναι!
Αγωγές από όλους τους δικαιωθέντες, για να πιεστεί περισσότερο το Υπουργείο και να πράξει επιτέλους ό,τι δικαιούμαστε!

Υ.Γ. Έχουν οι άλλοι με τις κινητοποιήσεις, μεγάλο αριθμό; Οψόμεθα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Έτσι ακριβώς είναι!
Αγωγές από όλους τους δικαιωθέντες, για να πιεστεί περισσότερο το Υπουργείο και να πράξει επιτέλους ό,τι δικαιούμαστε!

Υ.Γ. Έχουν οι άλλοι με τις κινητοποιήσεις, μεγάλο αριθμό; Οψόμεθα!
Ρε που μας φτάσανε, έχουμε θετικές δικαστικές αποφάσεις κ θα πρέπει να πιέζουμε για να τις εφαρμόσουν!!!!

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Ας έχουν ό,τι αριθμό θέλουν οι κινητοποιήσεις, οι δικαστικές αποφάσεις δικαίωσαν τους προσφεύγοντες.Και βέβαια δεν θα βγάλει καμία νέα απόφαση το υπουργείο όπως γράφει κάποια συνάδελφος πιο πάνω, την απόφαση την βγάζει το δικαστήριο ή μάλλον καλύτερα την έβγαλε.Όποιος ψάχνει για ερμηνεία ας μιλήσει με τον δικηγόρο...μην παριστάνετε όλοι τους νομικούς κι ερμηνεύετε τις αποφάσεις όπως νομίζετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2018, 08:21:13 μμ από linkprovider »

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οποίος διάβασε καλά την απόφαση (και κυρίως την παρ. 20), θα κατάλαβε ότι τελικά όλο αυτό έγινε όχι για να διορίσει το υπουργείο τους αδικηθέντες και να τους αποκαταστήσει, αλλά για να ξαναεξετάσει την υποθεσή τους με άλλα κριτήρια και να ξαναβγάλει απόφαση.
Άντε και το υπουργείο απαντάει πάλι όχι (το πιο πιθανό). Τι θα γίνει? Καινούριες αγωγές και δικαστήρια. Αν μέχρι τότε ισχύουν οι πίνακες του 2008, γιατί αν ψηφιστεί καινούριο σύστημα διορισμών και γίνουν καινούριοι πίνακες αυτομάτως καταργούνται οι πίνακες του 2008.
Επίσης το δικαστήριο ακυρώνει την αρνητική απόφαση του υπουργείου για διορισμό των επιτυχόντων "εν μέρει". Δηλαδή τι? Ναι μεν αλλά?
Θεωρώ απαράδεκτο που βγάλαν τέτοια απόφαση,  ενώ τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα.
Σίγουρα χρειάζεται και νομική εκτίμηση για τα περαιτέρω, αλλά όπως το λες και εσύ τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ ξεκάθαρα.

Ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα. Πραγματικά απορώ από που προκύπτουν τα παραπάνω. Έχω ολόκληρη την απόφαση στα χέρια μου. Οι νομικοί που έχω συμβουλευτεί μου λένε ότι δεν θα μπορούσε να είναι πιο ξεκάθαρη και θετική. Εφόσον το Υπουργείο αποφασίσει να ακολουθήσει νομικούς ελιγμούς (λειτουργώντας εις βάρος του Δημοσίου Συμφέροντος), τότε, το μόνο που θα καταφέρουν είναι να μας πληρώνουν για 2,5 χρόνια ακόμα και να καθόμαστε... δεν υπάρχει επιστροφή αναφορικά με την δυνατότητα μη εκτέλεσης της απόφασης και το ξέρουν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159452
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.