*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1234481 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Αναφορικά με την υπόθεσή μας ας κάνουμε λίγες μέρες ακόμα υπομονή για να ξεδιπλωθεί η στάση του Υπουργείου. Από την πληροφόρηση που έχω πρέπει να απαντήσει πολύ πολύ σύντομα... Εφόσον είναι κάθετα αντίθετοι στην ικανοποίηση των αποφάσεων θα δεχθούν ένα τσουνάμι αγωγών, εφέσεων κτλ (μην λέμε και πολλά εδώ μέσα). Αντίθετα, εάν κάνουν μια αρχή με την ικανοποίηση των αποφάσεων που ήδη έχουν εκδοθεί ίσως βγουν όλοι κερδισμένοι. Από την μια πλευρά εμείς που δεν θα συνεχίσουμε να τους τρέχουμε στα δικαστήρια για να μπλοκάρουμε οτιδήποτε πάνε να περάσουν και αφορά σε συστήματα διορισμών, ενώ από την άλλη θα κερδίζει το δημόσιο αφού θα εργαζόμαστε (και δεν θα πληρωνόμαστε ενώ βρισκόμαστε στο σπίτι τα επόμενα δύο χρόνια). Επίσης, θετικό σημάδι είναι η συμφωνία της ΟΛΜΕ για την εφαρμογή των δικαστικών αποφάσεων (εφόσον υπάρχει). Ο αριθμός δεν είναι τραγικά μεγάλος όσων έχουν δικαιωθεί έως τώρα. Με έναν καλό προγραμματισμό θα μπορούσαν να ικανοποιούνται όσοι δικαιώνονται σταδιακά (αφού εκκρεμούν επιπλέον αποφάσεις). Επιπλέον, ας μην ξεχνάμε ότι το διάστημα που μπορεί να προσφύγει κάποιος ενδεχομένως να έχει εκπνεύσει...
Έτσι ακριβώς είναι συνάδελφε, δεν θα κερδίσουμε μόνο εμείς από τους διορισμούς μας, αλλά και το Κράτος και η δημόσια εκπαίδευση, αφού θα μπει "νέο αίμα" στα σχολεία! Το Υπουργείο μπορεί να απορροφήσει μερικούς εκατοντάδες διορισμούς με τον σωστό προγραμματισμό!
Για την ΟΛΜΕ, δεν έχω δει κάτι, κάποια ανακοίνωση, κάποιο δελτίο και δεν γνωρίζω τι ισχύει τελικά.
Αλήθεια, υπάρχει όντως ημερομηνία λήξης για τις προσφυγές των συναδέλφων; Νομίζω πως δεν γίνεται κάτι τέτοιο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι gia96 υπάρχει ημερομηνία λήξης για τις πρόσφυγες . Χοντρικά 3 χρονια περίπου .

Αποσυνδεδεμένος nimos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Ποιος δικηγορος το λεει αυτο?


Ναι gia96 υπάρχει ημερομηνία λήξης για τις πρόσφυγες . Χοντρικά 3 χρονια περίπου .

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Ποιος δικηγορος το λεει αυτο?
Εγώ πάντως δεν γνωρίζω κάτι για ημερομηνία λήξης στις προσφυγές!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
όποιος ενδιαφέρεται να πάρει δικηγόρο τηλέφωνο και να ρωτήσει
από που προκύπτει το 3 χρόνια? γιατί αποθαρρύνεται τον κόσμο να κινηθεί νομικά? ? ? ?
για να μην έχουμε μελλοντικά προσφυγές?

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Παιδιά ας δούμε τι θα ίνει με όσους έχουν πάρει δικαστικές αποφάσεις εαν θ διορισει εννοώ. Κ μετά βλέπουμε με τος πρόσφυγες που θ κάνουν οι συνάδελφοι που ενδιαφέρονται. Οστοσο ν πω οτι κ εγω νομίζω ότι υπήρχε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα γ ν πρόσφυγες. Μπορεί ν θυμάμαι κ λάθος.. Ας το Ψάξουν όσοι ενδιαφέρονται.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
όποιος ενδιαφέρεται να πάρει δικηγόρο τηλέφωνο και να ρωτήσει
από που προκύπτει το 3 χρόνια? γιατί αποθαρρύνεται τον κόσμο να κινηθεί νομικά? ? ? ?
για να μην έχουμε μελλοντικά προσφυγές?
το ειπε το ΣτΕ με την 527 μας είπε ο δικηγόρος χθες

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το ειπε το ΣτΕ με την 527 μας είπε ο δικηγόρος χθες
Ti ειπε δηλαδη, οτι ο περιορισμος ειναι 3 χρονια πανω κατω? αυτο εννοεις οτι ειπε ο δικηγορος χθες?

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
όποιος ενδιαφέρεται να πάρει δικηγόρο τηλέφωνο και να ρωτήσει
από που προκύπτει το 3 χρόνια? γιατί αποθαρρύνεται τον κόσμο να κινηθεί νομικά? ? ? ?
για να μην έχουμε μελλοντικά προσφυγές?

Δεν αποθαρρύνει κανείς κανέναν συνάδελφε. Το τι λέει ο δικηγόρος έχει μικρή σημασία. Αυτός χρήματα θέλει να βγάλει (κάποια επιπλέον εκατομμύρια δηλαδή). Επίσης, είναι τουλάχιστον αστείο να ισχυρίζεσαι για αυτόν που άνοιξε το θέμα πριν από 3 χρόνια ότι θέλει να κρύψει κάτι. Οι νόμοι αναφέρουν ότι μπορεί κάποιος να προσφύγει σε εύλογο χρονικό διάστημα για να διεκδικήσει αυτά που του έκλεψαν... Άλλοι νομικοί κύκλοι το προσδιορίζουν 2 και άλλοι 3 χρόνια. Θα μπορούσε να είναι και παραπάνω. Ωστόσο, δεν μπορείς εσύ να έρθεις όποτε θέλεις και να διεκδικήσεις τη θέση. Αν θέλεις την άποψή μου καλό θα ήταν να μπορούσαν να δικαιωθούν όλοι όσοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν θιγεί ανεξάρτητα από την προσφυγή τους ή όχι. Ρώτα έναν έμπιστο δικηγόρο (εκτός από αυτούς που έχουν κέρδος από την υπόθεση) και θα καταλάβεις...

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν αποθαρρύνει κανείς κανέναν συνάδελφε. Το τι λέει ο δικηγόρος έχει μικρή σημασία. Αυτός χρήματα θέλει να βγάλει (κάποια επιπλέον εκατομμύρια δηλαδή). Επίσης, είναι τουλάχιστον αστείο να ισχυρίζεσαι για αυτόν που άνοιξε το θέμα πριν από 3 χρόνια ότι θέλει να κρύψει κάτι. Οι νόμοι αναφέρουν ότι μπορεί κάποιος να προσφύγει σε εύλογο χρονικό διάστημα για να διεκδικήσει αυτά που του έκλεψαν... Άλλοι νομικοί κύκλοι το προσδιορίζουν 2 και άλλοι 3 χρόνια. Θα μπορούσε να είναι και παραπάνω. Ωστόσο, δεν μπορείς εσύ να έρθεις όποτε θέλεις και να διεκδικήσεις τη θέση. Αν θέλεις την άποψή μου καλό θα ήταν να μπορούσαν να δικαιωθούν όλοι όσοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχουν θιγεί ανεξάρτητα από την προσφυγή τους ή όχι. Ρώτα έναν έμπιστο δικηγόρο (εκτός από αυτούς που έχουν κέρδος από την υπόθεση) και θα καταλάβεις...
Τρία χρόνια από πότε συνάδελφοι; Από την ΣΤΕ/521/2015;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Πολλα ακουγονται περι τα "περιξ"...τα περισσοτερα συγκλινουν στην εφαρμογη των δικαστικων αποφασεων οπως εχει γινει και στο παρελθον...και λιγοτερο σε λυσεις συγκρουσιακες πχ εφεση... 8)
Τα δικαιώματα των δικαιωθέντων και η απώλεια του διορισμού (αν τελικά το Υπουργείο αρνηθεί να πράξει τα δέοντα), επειδή είναι κλειδωμένα και σε συνδυασμό πάντα με τις θετικές δικαστικές αποφάσεις που έχουν ήδη εκδοθεί, υποχρεώνουν το Υπουργείο να προβεί στους δικαστικούς διορισμούς, διαφορετικά θα πρέπει να καταβάλει στους δικαιωθέντες τους μισθούς που δικαιούνται αναδρομικά, χωρίς αυτοί να εργάζονται!
Πρέπει να γίνει σαφές ότι τώρα το πρόβλημα δεν είναι των συναδέλφων, αλλά του Υπουργείου και για όσο χρονικό διάστημα αυτό αρνείται να τους διορίσει. Δηλαδή, αν επιλέξει το μη διορισμό τους (χωρίς κανένα έρεισμα και καμία δικαιολογία), αναλαμβάνει την ευθύνη για τη δαπάνη που θα προκληθεί από σήμερα και για το μέλλον!
Με δεδομένα, λοιπόν, όλα αυτά, είναι δυνατόν να επιλέξει το Υπουργείο συγκρουσιακές λύσεις, ειδικά, όταν οι εκλογές είναι πολύ πιθανές και κάθε δυσαρέσκεια θα μετρήσει;

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Daira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Συναδεφοι πρέπει να δειξουμε ψυχραιμία και ομοψυχια.Η εκτίμηση η δική μου είναι επιμονή
κι υπομονή.Η συνεχής πίεση που θ" ασκηθει και με δεδομένο τις επερχομενες εκλογές, θα δώσουν τη λύση.Η πολιτική βούληση είναι και ζήτημα συγκυριων οι οποίες εαν δεν υπάρχουν τώρα, θα υπάρξουν στο άμεσο μέλλον.Η κυβέρνηση φαίνεται διαθέσιμη να εξαντλησει την τετραετία,  οπότε μάλλον θα το πράξεις(τους διορισμους) πριν να εκπνευσει.Η γνώμη μου....

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Γιατί λέτε ότι η ΟΛΜΕ  αναδιπλώθηκε? Αν αναφέρεστε στο ψήφισμα εγώ δεν το είδα πουθενά. Αν το έχετε φέρτε το εδώ , το έχω ανάγκη για την υποθεσή μας. Τώρα για αυτά που ακούγονται ....Κοιτάκτε τα πράγματα δεν είναι ούτε ρόδινα ούτε και μαύρα. Το υπουργείο ναι υποστηρίζει πολλά και διάφορα, σημασία έχει να τα αντιμετωπίσουμε. το θέμα είναι ότι στην πραγματικότητα πολύ λίγοι απο τους εμπλεκόμενους ενδιαφέρονται ενεργά και πραγματικά. Η τρανή πλειοψηφία απλά είτε δεν ενδιαφέρεται ΚΑΘΟΛΟΥ είτε απλά παρακολουθεί από μακριά και εντελώς παθητικα.
Και αν η τελευταία πρόταση θυμώνει κάποιους , ας στείλουν μήνυμα να εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ.
Οι πολλοί δεν έχουν καταλάβει ότι τα χρονικά περιθώρια άσκησης πίεσης στενεύουν ασφυκτικά κάθε μέρα που περνάει και ναι υπάρχει καταληκτική ημερομηνία και απλά δεν κάνουν τίποτα, ούτε καν δείχνουν να ανησυχούν.ίσως έχουν βολευτεί στην αναπλήρωση ( που και αυτή φτάνει στο τέλος της ) , ίσως πάλι δεν πιστεύουν στον αγώνα μας, ίσως...... δεν ξέρω τι.
  Αυτό είναι ανάγκη να αλλάξει και πιστέψτε με υπάρχει ελπίδα!
  Υ.Γ Το ψήφισμα το έχω ανάγκη, παρακαλώ να το δημοσιεύσετε αν το έχετε κάπου.
Το σχετικό ψήφισμα της ΟΛΜΕ, από Δευτέρα στο site της.
Η πληροφορία αυτή μετά από επικοινωνία!
Οψόμεθα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Πραγματικά ποιος απο εσάς πίστεψε οτι θα γινουν διορισμοι απο αυτη την κυβέρνηση; Δεν έχετε διαβάσει το μνημόνιο ;
Για το υπουργειο παιδείας ανα φέρει( στα αγγλικα το διάβασα ) οτι επιτρέπονται προσληψεις μονο οταν δε ζημιώνεται το κράτος και εξηγούσε με ΕΣΠΑ και αλλα προγράμματα που θα ανανεώνονται και μετα το 2020 το ίδιο ισχύει .για αυτο ο υπουργός ειπε και για το 2018 δε θα γινουν διορισμοι . Μετα εκλογές και παλι τα ίδια . Θα αυξηθεί και το ωραριο και ετσι μειώνονται οι αναπληρωτες αυτόματα . Ε ΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΑ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΛΙΓΑ ΛΙΓΑ ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!! ΕΜΕΙΣ ΦΑ ΓΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΑΣΕΠ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ . Το πέτυχαν αυτο που ήθελαν τη διχόνοια .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158551
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.