*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1239005 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nimos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Μιλαμε για την 527 ? Απο οσο γνωριζω οσες αποφασεις βγηκαν το 2018 δεν δικαιωνει κανενα του 2006 οπου ανηκω και εγω...Στην περιπτωση μας ειχαμε διαφωνια δικαστου...και για αυτο προσφευγουμε στο ΣτΕ...Οποιος συναδελφος εχει δικαιωθει βασει της 527 και ειναι του ΑΣΕΠ 2006 η 2004 ας μας το πει εδω...


Τη γνωριζω την αποφαση για τους ενστολους, τους δοθηκε (στο υπουργειο) η τελευταια προθεσμια και μεχρι τελος του ετους θα αναγκαστουν να τα επιστρεψουν τα χρηματα στους ενστολους, ηδη κανουν το σχεδιασμο για την επιστροφη των χρηματων. Αλλο το οτι πιθανον να τους τα παρουν με αλλου ειδους μετρα στο μελλον. Και εγω για απλους επιτυχοντες μιλαω. Εχουν δικαιωθει επιτυχοντες απο διαφορους διαγωνισμους (απο το 2005 και μετα).
Και με τους φεκιτες που ανεφερες, μολις τους ειπε το ΣτΕ μεχρι τελος του 2016 πρεπει να τους εχεις διορισει, τοτε το Δεκεμβρη του 2016 τους διορισαν. Δεν ειπαν δεν εχω λεφτα και τετοια. Γιατι εκει οντως θα τους πληρωναν ενω θα καθοταν. Προφανως οπως καταλαβαινεις, αποψη μου ειναι πως το υπουργειο οταν προκειται για ομαδες εκπαιδευτικων που σηκωσαν μπαιρακι και το πηγαν στα δικαστηρια θα κανει οτιδηποτε μπορει ωστε να το παει μεχρι τελους. Και τοτε θα πεσει ηρωικα (σε περιπτωση οριστικης δικαιωσης βεβαια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Μιλαμε για την 527 ? Απο οσο γνωριζω οσες αποφασεις βγηκαν το 2018 δεν δικαιωνει κανενα του 2006 οπου ανηκω και εγω...Στην περιπτωση μας ειχαμε διαφωνια δικαστου...και για αυτο προσφευγουμε στο ΣτΕ...Οποιος συναδελφος εχει δικαιωθει βασει της 527 και ειναι του ΑΣΕΠ 2006 η 2004 ας μας το πει εδω...
Εγω ανεφερα πως εχουν διοριστει αναδρομικα απλοι επιτυχοντες των ασεπ 2005 ,2007,2009. Δεν σου ειπα οτι προσεφυγαν με την 527 απο το 2015 και μετα. Οντως οσοι εχουν δικαιωθει προσφατα (προσφατα εννοω οτι εκαναν προσφυγη μετα το 2015 και πριν κατι 3 περιπου μηνες βγηκαν οι πρωτες αποφασεις) οντως εχουν απορριφθει οσοι ειχαν επιτυχια σε προηγουμενο ασεπ. Και οντως σωστα προσεφυγαν (προσφυγατε) στο ΣτΕ, και αν θες τη γνωμη μου θα δικαιωθουν (δικαιωθειτε) εν τελει και αυτοι.
 Οσοι αναφερω πως εχουν διοριστει ειχαν ψιλιαστει απο τοτε την αδικια, το ξεκινησαν χρονια πριν και εν τελει τα καταφεραν φυσικα να διοριστουν (τους πηρε χρονια φυσικα).

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Επειδή δεν έχω καταλάβει, ήμουν στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που διεξήχθη τον Ιανουάριο 2007, Αγγλικής Φιλολογίας. Δικαιούμαι προσφυγή κι αν ναι πώς γίνεται η διαδικασία και τι πιθανότητες δικαίωσης υπάρχουν;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η πρόσφατη απόφαση του ΣΤε δικαιώνει-μέχρι στιγμής- όσους επιτυχόντες  έχουν προσφύγει με τον ΑΣΕΠ του 2008 (που έγινε αρχές του 2009) και όχι με προηγούμενους ΑΣΕΠ (2006-07 ή παλιότερους), καθώς  το σκεπτικό ήταν ότι εφόσον έγινε ΑΣΕΠ το 08 οι πίνακες των προηγούμενων  ΑΣΕΠ έπαψαν να ισχύουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μιλαμε για την 527 ? Απο οσο γνωριζω οσες αποφασεις βγηκαν το 2018 δεν δικαιωνει κανενα του 2006 οπου ανηκω και εγω...

Έτσι ακριβώς είναι

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η πρόσφατη απόφαση του ΣΤε δικαιώνει-μέχρι στιγμής- όσους επιτυχόντες  έχουν προσφύγει με τον ΑΣΕΠ του 2008 (που έγινε αρχές του 2009) και όχι με προηγούμενους ΑΣΕΠ (2006-07 ή παλιότερους), καθώς  το σκεπτικό ήταν ότι εφόσον έγινε ΑΣΕΠ το 08 οι πίνακες των προηγούμενων  ΑΣΕΠ έπαψαν να ισχύουν.
Αποφαση του ΔΕΑ ηθελα να πω, οχι του ΣΤε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2018, 01:41:51 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος lamkon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε νομίζω πως είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες (ένστολοι - εκπαιδευτικοί). Τι θα ισχυριστεί το Υπουργείο για να μη διορίσει - αποκαταστήσει τους αδικηθέντες εκπαιδευτικούς, που δικαιώθηκαν από το ΔΕΑ; Ότι δεν έχει χρήματα; Ωραία... Ας το δεχτούμε αυτό... Από 'δώ και πέρα όμως δε θα 'χει τα "μούτρα" να κάνει διορισμούς μονίμων, ούτε και να πάρει αναπληρωτές. Επειδή λοιπόν αυτό δε μπορεί να γίνει, καθώς οι ανάγκες για καθηγητές είναι υπαρκτές, αργά ή γρήγορα, θέλει - δε θέλει το Υπουργείο, θα "αναγκαστεί" να συμμορφωθεί με τις δικαστικές αποφάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2018, 06:46:27 μμ από lamkon »

Αποσυνδεδεμένος Daira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Θα συμμορφωθει για δυο λόγους το Υπουργείο:  1.  επειδή  οι αγωγες θα λειτουργήσουν πιεστικα. 2. επειδή θα προσβαλλουμε το νέο σύστημα διορισμου, αν δεν στηρίζεται στην 527/15.  3.γιατί το 19 έχουμε εκλογές.

Αποσυνδεδεμένος nimos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Kαι εγω επιτυχων του 2007...προσεφυγα ομως το 2015....Υπευθυνη απαντηση μπορεις να παρεις απο καποιο δικηγορο που χειριζεται παρομοιες υποθεσεις...


Επειδή δεν έχω καταλάβει, ήμουν στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που διεξήχθη τον Ιανουάριο 2007, Αγγλικής Φιλολογίας. Δικαιούμαι προσφυγή κι αν ναι πώς γίνεται η διαδικασία και τι πιθανότητες δικαίωσης υπάρχουν;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Με την προσφυγή που έκανες τι έγινε τελικά; Είχες κάνει ομαδική ή ατομική;

Αποσυνδεδεμένος honey

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
παιδιά γεια σας,  είμαι κ εγώ επιτυχούσα στον Ασεπ του 2008 (2009) έπρεπε να κινηθώ και εγώ νομικά; Η σειρά μου είναι αρκετά πίσω δεν έχω πάει ποτέ αναπληρώτρια. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Παιδια καποιοι ρωτατε κ δικαιος εαν μπορειται να κανετε προσφυγη..ομωσ εδω βλεπουμε οτι κ οσοι εχουμε παρει δικαστικες αποφασεισ το υπουργειο δεν θελει να τις εφαρμοσει....τα πραγματα ειναι απλαδεν θελουν να διορισουν εκπαιδευτικους..και εγω απο την μερια μου σαν νηπιαγωγος εχω δωσει 3 φορες στον ασεπ κ ειδα να χανω το διορισμο μουγ λιγο ,ενω απο την αλ΄λη διοριζοταν με παραλληλουσ πινακεσ αλλοι..πλεον εχω απογοητευετει...ακομη κ με τις δικαστικες αποφασεις δεν μασ διοριζουν..τραγικο,γ εμασ που πηγαμε να διοριστουμε με αξοκρατια δινοταν ασεπ κ διαβαζοντας.

nickitol

  • Επισκέπτης
Οι αποφάσεις του ΣτΕ που κοστίζουν αποδείχθηκε ότι δεν υλοποιούνται πάντα.
Να δούμε αν υλοποιηθεί η παρακάτω, που αφορά μοριοδότηση για εισαγωγή στα ΑΕΙ και  η οποία δεν επιφέρει κόστος στα κρατικά ταμεία:

[url]http://www.sport24.gr/Sports/to-ste-kovei-th-moriodothsh-stoys-mathhtes-athlhtes.5134859.html/url]

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2018, 06:25:39 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οι διοικητικές αποφάσεις του ΔΕΑ δεν έχουν καμία σχέση με αυτές του ΣΤΕ πχ. των ενστόλων. Μην παραπληροφορούμε τον κόσμο. Οι αποφάσεις αργά ή γρήγορα θα εφαρμοστούν έστω και εάν χρειαστεί να γίνουν ανακλήσεις. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε. ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 242
Σύνολο: 242

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.