*

Αποστολέας Θέμα: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;  (Αναγνώστηκε 21042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dmarin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 01, 2015, 04:53:30 μμ »
Εμένα απο τον ΟΑΕΔ μου ζητάνε απόλυση απο το ΙΕΚ. Ήμουν με σύμβαση μίσθωσης έργου και μου κολλούσαν ένσημα κανονικά ΙΚΑ χωρίς βέβαια να έχουν φανεί στο σύστημα.
Πηρα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου λένε ότι δεν βγαίνουν απολύσεις γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε πρόσληψη!
Επίσης μου είπαν από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ οτι αυτό αποδεικνύεται και απο μια υπουργική απόφαση 58531/2-7-2014 την οποία δεν μπόρεσα να βρω πουθενά στο ιντερνετ για την προσκομίσω στον ΟΑΕΔ.
Απο τον ΟΑΕΔ ανένδοτοι, και πολύ φοβάμαι ότι θα χάσω το ταμείο ανεργίας για δεύτερη χρονιά για τον ίδιο λόγο!
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια πρόβλημα;; Καμία ιδέα;;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2015, 04:55:36 μμ από dmarin »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rosmary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 09, 2015, 10:13:41 πμ »
Στον ΟΑΕΔ θα πας την πρωτότυπη σύμβαση από το ΙΕΚ, για εγγραφή ως άνεργος, από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα ζητήσεις με αίτηση βεβαιώσεις εργοδότη για όλα τα ένσημα τα οποία δεν έχουν αγοράσει ακόμη και θα τις πας στον ΟΑΕΔ. Η απόφαση αυτή είναι μάλλον το υπηρεσιακό έγγραφο που το έχει ο ΟΑΕΔ και αναφέρει ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν υποχρεούται να ενημερώσει το ΕΡΓΑΝΗ για πρόσληψη - απόλυση (να πας στο πρωτόκολλο στον ΟΑΕΔ για να τη βρουν, την έχουν από πέρσι!!!). Αν έχεις τα απαραίτητα ένσημα παίρνεις ταμείο. Αυτά ίσχυσαν πέρσι...

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 09, 2015, 11:11:20 πμ »
Για να ενταχθείς σε καινούργια επιδότηση ανεργίας χρειάζεται βεβαίωση απόλυσης ή λήξης σύμβασης από σύμβαση εργασίας. Στα ΙΕΚ είμαστε με σύμβαση έργου, ανεξάρτητα από το αν μας βάζουν ή δε μας βάζουν ένσημα. Μόνο συνέχιση επιδότησης μπορείς να πάρεις με βάση τη λήξη σύμβασης έργου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2015, 11:15:57 πμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος dmarin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 24, 2015, 09:36:42 μμ »
Λοιπόν είχαμε εξελίξεις στο θέμα και θέλω την βοήθειά σας.

Μετά απο μαραθώνιο πήγαινε-έλα στον ΟΑΕΔ τσακωμους με υπαλλήλους-προϊσταμένους κλπ, ΔΕΧΘΗΚΑΝ ως έγγραφο απόλυσης μια βεβαίωση που πήρα απο το ΙΕΚ ότι ήμουν εκπαιδευτής απο τότε μέχρι τότε κλπ.

Και πάλι όμως ο φάκελός μου για επιδότηση ανεργίας είναι ελλειπής, γιατί μου ζήτησαν βεβαίωση εργοδότη (απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δηλαδή) για τους τελευταίους μήνες (απο τον Φεβρουάριο και μετά).

Κάνω λοιπόν μια αίτηση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ μέσω φαξ για βεβαίωση εργοδότη και μου λένε ότι μπορεί να εκδοθεί μόνο αφού πληρωθούμε!! Μιλάω με το λογιστήριο για να μου πουν περίπου πότε θα γίνουν οι πληρωμές και κατ' επέκταση πότε θα εκδοθεί η βεβαίωση και μου λένε ότι περιμένουν μια χρηματοδότηση, και ότι οι πληρωμές θα αργήσουν αρκετά.
Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας, και απ' ότι φαίνεται θα περάσουν και άλλοι, και βεβαίωση δεν θα έχω πάρει. Απο τον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι αν δεν προσκομίσω όλα τα χαρτιά μέσα σε ένα τρίμηνο χάνω το επίδομα (περιπού 1.100ευρώ για ιουλιο-αυγουστο-σεπτεμβριο) το οποίο εάν πήγαιναν όλα καλά θα έπαιρνα αναδρομικά.

Ρε παιδιά μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα; Δεν νομίζω, εσείς τι κάνετε; Υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο να πάρουμε τη βεβαίωση πιο γρήγορα έστω μέσα στον Αύγουστο αρχές σεπτέμβη; Ή να πάρω την καραμπίνα απο το χωριό και να κατέβω Αθήνα;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10806
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:40:59 πμ »
Αν κατάλαβα καλά με τη βεβαίωση εργοδότη εννοούν τις ημέρες εργασίας που δούλεψες ανά μήνα, κοινώς ΑΠΔ.
Επειδή με τον ορθόδοξο τρόπο και δε θα βγάλεις άκρη, θα πρότεινα να απευθυνθείς στο ΙΚΑ και στην επιθεώρηση εργασίας. Εσύ δούλεψες και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δε σε πλήρωσε και μάλλον δεν κόλλησε ούτε τα ένσημά σου ακόμα, για αυτό δεν σου δίνουν τώρα τη βεβαίωση εργοδότη. Αν τους ζορίσουν οι άλλες υπηρεσίες πιστεύω ότι θα κάνεις τη δουλειά σου και δε θα χρειαστεί να πάρεις την καραμπίνα και να κατέβεις στην Αθήνα! ::)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 25, 2015, 05:16:40 πμ »

Ακόμα και τις ημέρες εργασίας να ζητάνε, αυτή η βεβαίωση δεν πρέπει να επηρεάζεται ούτε από την καταβολή των δεδουλευμένων ούτε από την πληρωμή των ασφαλιστικών εισφορών.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 25, 2015, 09:59:15 πμ »
Λοιπόν είχαμε εξελίξεις στο θέμα και θέλω την βοήθειά σας.

Μετά απο μαραθώνιο πήγαινε-έλα στον ΟΑΕΔ τσακωμους με υπαλλήλους-προϊσταμένους κλπ, ΔΕΧΘΗΚΑΝ ως έγγραφο απόλυσης μια βεβαίωση που πήρα απο το ΙΕΚ ότι ήμουν εκπαιδευτής απο τότε μέχρι τότε κλπ.

Και πάλι όμως ο φάκελός μου για επιδότηση ανεργίας είναι ελλειπής, γιατί μου ζήτησαν βεβαίωση εργοδότη (απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δηλαδή) για τους τελευταίους μήνες (απο τον Φεβρουάριο και μετά).

Κάνω λοιπόν μια αίτηση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ μέσω φαξ για βεβαίωση εργοδότη και μου λένε ότι μπορεί να εκδοθεί μόνο αφού πληρωθούμε!! Μιλάω με το λογιστήριο για να μου πουν περίπου πότε θα γίνουν οι πληρωμές και κατ' επέκταση πότε θα εκδοθεί η βεβαίωση και μου λένε ότι περιμένουν μια χρηματοδότηση, και ότι οι πληρωμές θα αργήσουν αρκετά.
Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας, και απ' ότι φαίνεται θα περάσουν και άλλοι, και βεβαίωση δεν θα έχω πάρει. Απο τον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι αν δεν προσκομίσω όλα τα χαρτιά μέσα σε ένα τρίμηνο χάνω το επίδομα (περιπού 1.100ευρώ για ιουλιο-αυγουστο-σεπτεμβριο) το οποίο εάν πήγαιναν όλα καλά θα έπαιρνα αναδρομικά.

Ρε παιδιά μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα; Δεν νομίζω, εσείς τι κάνετε; Υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο να πάρουμε τη βεβαίωση πιο γρήγορα έστω μέσα στον Αύγουστο αρχές σεπτέμβη; Ή να πάρω την καραμπίνα απο το χωριό και να κατέβω Αθήνα;
Θα πας στο ΙΚΑ να σου δώσουν τα ενσημα , τα οποία μπορεί να δειχνουν μη οριστικοποιημένα, αλλα ειναι, και θα πεις στην κυρια να σου γραψει επανω στην απδ οτι οι ανωτερω μερες εργασίας δεν δεχονται μεταβολής, απλα τα δειχνει ετσι το συστημα..θα παρεις την συμβαση εργασίας σου και θα προσκομισεις και αυτην(οαεδ), θα ζητησεις εγγράφως (αν συμπληρωσεις ολα τα δικαιολογητικα, που να δειχνουν οτι εχεις συμπληρωσει 7 μηνες ενσημα, οτι αυτοδικαιως εχει ληξει η συμβαση σου,) να σου δοθει (εγγραφως) εξήγηση γιατι δεν προωθείται η επιδοτηση σου απο τον οαεδ, μιας και εχεις προσκομισει όλα τα δικαιολογητικα που να  αποδυκνειουν πραγματικα γεγονοντα και τα σχετικα παραστατικα που ζητανε (ο οαεδ) δεν σου παρεχονται απο την απ@τh.. το ΙΕΚ.
Αν περιμενεις να βρουνε ακρη οι υπηρεσίες...αντε και του χρονου τα ξαναλέμε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2015, 10:01:54 πμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος dmarin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 25, 2015, 11:45:10 πμ »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Αν κατάλαβα καλά με τη βεβαίωση εργοδότη εννοούν τις ημέρες εργασίας που δούλεψες ανά μήνα, κοινώς ΑΠΔ.
Επειδή με τον ορθόδοξο τρόπο και δε θα βγάλεις άκρη, θα πρότεινα να απευθυνθείς στο ΙΚΑ και στην επιθεώρηση εργασίας. Εσύ δούλεψες και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δε σε πλήρωσε και μάλλον δεν κόλλησε ούτε τα ένσημά σου ακόμα, για αυτό δεν σου δίνουν τώρα τη βεβαίωση εργοδότη. Αν τους ζορίσουν οι άλλες υπηρεσίες πιστεύω ότι θα κάνεις τη δουλειά σου και δε θα χρειαστεί να πάρεις την καραμπίνα και να κατέβεις στην Αθήνα! ::)
Δυστυχως με το ΙΚΑ η συννενοηση ειναι ακομη χειροτερη, και αμα μπλεξεις με υπηρεσιες εκει ειναι που δεν θα γινει η δουλεια σου στα σιγουρα.
Ακόμα και τις ημέρες εργασίας να ζητάνε, αυτή η βεβαίωση δεν πρέπει να επηρεάζεται ούτε από την καταβολή των δεδουλευμένων ούτε από την πληρωμή των ασφαλιστικών εισφορών.

Πολυ σωστα τα λες και το εχω πει απειρες φορες στο λογιστηριο του ινεδιβιμ και η απαντηση που παιρνω παντα ειναι η ιδια "Δεν μπορουμε να εκδωσουμε τετοια βεβαιωση πριν πραγματοποιηθουν οι πληρωμες ειναι θεμα συστηματος" αντε βρες ακρη.
Θα πας στο ΙΚΑ να σου δώσουν τα ενσημα , τα οποία μπορεί να δειχνουν μη οριστικοποιημένα, αλλα ειναι, και θα πεις στην κυρια να σου γραψει επανω στην απδ οτι οι ανωτερω μερες εργασίας δεν δεχονται μεταβολής, απλα τα δειχνει ετσι το συστημα..θα παρεις την συμβαση εργασίας σου και θα προσκομισεις και αυτην(οαεδ), θα ζητησεις εγγράφως (αν συμπληρωσεις ολα τα δικαιολογητικα, που να δειχνουν οτι εχεις συμπληρωσει 7 μηνες ενσημα, οτι αυτοδικαιως εχει ληξει η συμβαση σου,) να σου δοθει (εγγραφως) εξήγηση γιατι δεν προωθείται η επιδοτηση σου απο τον οαεδ, μιας και εχεις προσκομισει όλα τα δικαιολογητικα που να  αποδυκνειουν πραγματικα γεγονοντα και τα σχετικα παραστατικα που ζητανε (ο οαεδ) δεν σου παρεχονται απο την απ@τh.. το ΙΕΚ.
Αν περιμενεις να βρουνε ακρη οι υπηρεσίες...αντε και του χρονου τα ξαναλέμε
Πηγα στο ΙΚΑ και τα ενσημα του εαρινου εξαμηνου δεν φαινονται πουθενα (οπως παντα δηλαδη) ουτε καν ως μη οριστικοποιημενα. Θα φανουν λογικα καποιους μηνες μετα, μετα τις πληρωμες οπως εγινε και περυσι.
Τη συμβαση την εχω καταθεσει στον οαεδ και ξερω σιγουρα οτι συγκεντρωνω τα ενσημα που απαιτουνται για τους τελευταιους 18 μηνες για να παρω το επιδομα, το αποδεικνυουν και οι βέβαιωσεις ενσημων απο το ικα.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:43:33 μμ »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!
Δυστυχως με το ΙΚΑ η συννενοηση ειναι ακομη χειροτερη, και αμα μπλεξεις με υπηρεσιες εκει ειναι που δεν θα γινει η δουλεια σου στα σιγουρα.Πολυ σωστα τα λες και το εχω πει απειρες φορες στο λογιστηριο του ινεδιβιμ και η απαντηση που παιρνω παντα ειναι η ιδια "Δεν μπορουμε να εκδωσουμε τετοια βεβαιωση πριν πραγματοποιηθουν οι πληρωμες ειναι θεμα συστηματος" αντε βρες ακρη.Πηγα στο ΙΚΑ και τα ενσημα του εαρινου εξαμηνου δεν φαινονται πουθενα (οπως παντα δηλαδη) ουτε καν ως μη οριστικοποιημενα. Θα φανουν λογικα καποιους μηνες μετα, μετα τις πληρωμες οπως εγινε και περυσι.
Τη συμβαση την εχω καταθεσει στον οαεδ και ξερω σιγουρα οτι συγκεντρωνω τα ενσημα που απαιτουνται για τους τελευταιους 18 μηνες για να παρω το επιδομα, το αποδεικνυουν και οι βέβαιωσεις ενσημων απο το ικα.
Αν και  συμβουλες σε θεμα δουλειάς δεν δίνω ποτε, θα πρεπει να τρεξεις και εσυ σου δινω το περιγραμμα, η ΑΠΔ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ Θα κατατεθει μεχρι 30/09 και θα φανει μετα απο ενα μηνα στο συστημα, πλεον δεν ξερω αν με βεβαιωση αποδοχων απο την επιχειρηση παιρνεις ανεργιας, πρεπει νομιζω να τα βλεπουν στο συστημα. Οι πληρωμες οι δικες σας με την καταβολη των εισφορων καμμια σχεση.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ. ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 25, 2015, 04:50:19 μμ »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!
Δυστυχως με το ΙΚΑ η συννενοηση ειναι ακομη χειροτερη, και αμα μπλεξεις με υπηρεσιες εκει ειναι που δεν θα γινει η δουλεια σου στα σιγουρα.Πολυ σωστα τα λες και το εχω πει απειρες φορες στο λογιστηριο του ινεδιβιμ και η απαντηση που παιρνω παντα ειναι η ιδια "Δεν μπορουμε να εκδωσουμε τετοια βεβαιωση πριν πραγματοποιηθουν οι πληρωμες ειναι θεμα συστηματος" αντε βρες ακρη.Πηγα στο ΙΚΑ και τα ενσημα του εαρινου εξαμηνου δεν φαινονται πουθενα (οπως παντα δηλαδη) ουτε καν ως μη οριστικοποιημενα. Θα φανουν λογικα καποιους μηνες μετα, μετα τις πληρωμες οπως εγινε και περυσι.
Τη συμβαση την εχω καταθεσει στον οαεδ και ξερω σιγουρα οτι συγκεντρωνω τα ενσημα που απαιτουνται για τους τελευταιους 18 μηνες για να παρω το επιδομα, το αποδεικνυουν και οι βέβαιωσεις ενσημων απο το ικα.
αν καταλαβα καλα..τα ενσημα τα συμπληρωνεις ασχετως αν δεν φαινονται τα τελευταια..αν απο αυτα που φαινονται τα συμπληρωνεις, η ληξη της συμβασης αποτελει και την απολυση σου..Δεν τα διαβαζεις αυτα που γραφω..και επειδη οι ΟΑΕΔΙΤΕΣ πληρωνονται για να πηδ.. τον κοσμο, οποτε βρισκουν χρονο , παιζουν με την φτωχια τρου αλλου, πιο σιχα..νη φαρα δεν υπαρχει, στο ξαναλεω κανε αιτηση ΕΓΓΡΑΦΩΣ για ποιο λογο δεν σου δινουν ανεργια, θα σου απαντησουν αρνητικα..και θα παρεις τα κεντρικα...του ΟΑΕΔ. εκει ειναι πιο συνεργασιμοι.. μετα απο αυτα θα βγει η ανεργια αμεσως..απλα θελει να το κυνηγησεις .

Αποσυνδεδεμένος DK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 25, 2015, 06:14:43 μμ »
Σε τηλεφωνική επικοινωνια που είχα την προηγούμενη εβδομαδα με το ΙΕΝΕΔΙΒΙΜ μου είπαν μέχρι τελος Ιουλίου θα μου δώσουν βεβαιωση ενσήμων, δεν μου είπαν ότι θα πρέπει να γίνουν πρώτα πληρωμές.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 25, 2015, 11:33:42 μμ »
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18483

Συνάδελφοι καλησπέρα,

δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά βρήκα αυτό το link. Απ'ότι καταλαβαίνω ο εργοδότης υποχρεούται μέσα σε 8 μέρες απο τη λήξη της σύμβασης ορισμένου χρόνου ή έργου να υποβάλλει ο ίδιος τα απαραίτητα δικαιολογητικά στο ΕΡΓΑΝΗ.
Εγω έχω λήξη σύμβασης έργου απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ  με ημερομηνία 30/06/15, την οποία βέβαια μου έστειλαν πολύ αργότερα. Εγώ είχα ήδη γραφτεί στον ΟΑΕΔ με άλλη απόλυση (ορισμένου χρόνου). Πρέπει να πάω και τη σύμβαση έργου στον ΟΑΕΔ? Δεν την έστειλε κατευθείαν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ?

Αποσυνδεδεμένος sikaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Qui recherche la lune, ne voit pas les étoiles
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 31, 2015, 09:55:21 μμ »
Εγώ έκανα εγγραφή στον οαεδ και αίτηση για ταμείο ανεργίας με τη σύμβαση. Η εγγραφή και η αίτηση έγινε κανονικά στο site του οαεδ απ'οτι είδα και από τον υπολογιστή μου.
Αναγράφεται φυσικά ότι η αίτηση για το ταμείο ανεργίας εκκρεμεί.
Η εκκρεμότητα αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι δεν τους έχω προσκομίσει ακόμη τη βεβαίωση εργοδότη?
..ή οφείλεται στο γεγονός ότι δεν έχουν περάσει οι 40 ημέρες του οαεδ?

..και εάν περάσουν οι 40 ημέρες και δεν έχω προσκομίσει βεβαίωση εργοδότη, τί θα γίνει? total black διαγραφή?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2015, 10:34:28 μμ από sikaz »

Αποσυνδεδεμένος sikaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Qui recherche la lune, ne voit pas les étoiles
    • Προφίλ
Απ: Βγαίνω ταμείο ανεργίας από τη σύμβαση μίσθωσης των ΙΕΚ;
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 31, 2015, 10:19:04 μμ »
Επίσης η απορία μου είναι η εξής.
ΠΟΤΕ μαθαίνει κανείς το διάστημα για το οποίο θα παίρνει ταμείο ανεργίας? (3 μήνες? 5 μήνες 8 μήνες?) Μετά το 40 ήμερο?
Επίσης, για  βεβαίωση εργοδότη θα πρέπει να σταλεί αίτηση / φαξ προς ΙΝΕΔΙΒΙΜ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2015, 10:39:50 μμ από sikaz »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159419
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 173
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 155
Σύνολο: 165

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.