*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 106643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #266 στις: Ιούλιος 16, 2017, 03:12:51 μμ »
Αυτό ισχύει για όσους προσφεύγουν τώρα; Διότι από τις 5 συναδέλφους που διορίστηκαν τώρα μέσα στο Μάιο με ΦΕΚ οι 3 εξ' αυτών είχαν σειρά η μία μετά το 1200 και οι άλλες δύο μετά το 2100 και 2600 αντίστοιχα!
Δεν γνωρίζω τι ισχύει για όσους προσφεύγουν τώρα, ούτε πότε είχαν προσφύγει οι συγκεκριμένες συνάδελφοι που γράφεις κι αν και σήμερα μπορεί να διοριστεί κάποιος με σειρά 2000+ στον πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ του 2009!
Πάντως, σε καμία περίπτωση μην διστάσεις! Κατέθεσε προσφυγή και δεν έχεις να χάσεις τίποτε απολύτως!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:13 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #267 στις: Ιούλιος 16, 2017, 03:15:11 μμ »
Δεν γνωρίζω τι ισχύει για όσους προσφεύγουν τώρα, ούτε πότε είχαν προσφύγει οι συγκεκριμένες συνάδελφοι που γράφεις κι αν και σήμερα μπορεί να διοριστεί κάποιος με σειρά 2000+ στον πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ του 2009!
Πάντως, σε καμία περίπτωση μην διστάσεις! Κατέθεσε προσφυγή και δεν έχεις να χάσεις τίποτε απολύτως!

Εχω καταθέσει ήδη!
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 16, 2017, 03:16:34 μμ »
Εχω καταθέσει ήδη!
Καλά έκανες!
Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 16, 2017, 03:37:26 μμ »
Αυτό ισχύει για όσους προσφεύγουν τώρα; Διότι από τις 5 συναδέλφους που διορίστηκαν τώρα μέσα στο Μάιο με ΦΕΚ οι 3 εξ' αυτών είχαν σειρά η μία μετά το 1200 και οι άλλες δύο μετά το 2100 και 2600 αντίστοιχα!
Όταν έχει δικαιωθει φιλόλογος σε σειρά 2600 του ασεπ 2008 δεν μπορεί  να απορριφθεί άλλος σε σειρά π.χ. 1200. Μάλιστα αποτι ξέρω οι παράνομα διορισμενοι φιλόλογοι μετά  το 2008 είναι περίπου 780 και όσοι έχουν προσφυγει  είναι περίπου 200.












Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:13 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #270 στις: Ιούλιος 16, 2017, 03:40:02 μμ »
Νομίζω ότι η λογική αυτό λέει vnikolitsa αλλά δεν είμαστε νομικοί και δυστυχώς δεν ξέρουμε πώς ακριβώς θα λειτουργήσει το πράγμα.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #271 στις: Ιούλιος 16, 2017, 04:43:25 μμ »
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για την προσφυγή και θα ήθελα πληροφορίες. Είμαι φιλόλογος, επιτυχούσα στους δύο τελευταίους ΑΣΕΠ και σε καλή θέση στους πίνακες αναπληρωτών. Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3915
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #272 στις: Ιούλιος 16, 2017, 06:37:45 μμ »
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για την προσφυγή και θα ήθελα πληροφορίες. Είμαι φιλόλογος, επιτυχούσα στους δύο τελευταίους ΑΣΕΠ και σε καλή θέση στους πίνακες αναπληρωτών. Ευχαριστώ!!!

Η θέση σου στους πίνακες αναπληρωτών δεν έχει καμία σχέση.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #273 στις: Ιούλιος 16, 2017, 06:48:04 μμ »
Συνάδελφοι. Παρακολουθώ με εδνιαφέρον τις αναρτήσεις σας. Καταλαβαίνω την τεράστια ταλαιπωρία που περνάτε με το να έχετε διαβάσει να έχετε περάσει στο Ασεπ και να μην έχετε διοριστεί. Το πρόβλημα όμως συνάδελφοι είναι ότι δυστυχως είστε μόνοι σας. Εμείς οι διορισμένοι όχι μόνο δεν ενδιαφερόμαστε για το θέμα αλλά ούτε το γνωρίζουμε. Αυτό γίνεται φανερό από τα ελάχιστα ποσοστά συμμετοχής στις κινητοποιήσεις της ΟΛΜΕ αίτημα της οποίας είναι και οι νέοι διορισμοί. Αν ρωτήσεις ένα συνάδελφο (μόνιμο σε ένα σχολείο για χρόνια) το μόνο που θα ξέρει είναι με ποιο τρόπο θα αποφύγει τι εφημερίες τίποτα παραπάνω. Φυσικά και οι συνδικαλιστές μας είναι μακρυά νυχτωμένοι. Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο παρά μόνο καλή επιτυχία στον αγώνα σας. Και αν καποια στιγμή διοριστήτε να μην γίνετε σαν και εμας.

Αποσυνδεδεμένος elena.p

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #274 στις: Ιούλιος 16, 2017, 07:14:51 μμ »
Kαλησπερα σε όλους. Διαβάζω με πολλή προσοχή όσα γράφετε και θέλω τη βοήθειά σας. Σκέφτομαι, αν και αργά μάλλον, να κάνω προσφυγή, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ ή αν έχει νόημα, γιατί έδωσα στον ΑΣΕΠ του 2003 κ είχα σειρα 1700 περίπου. Τι με συμβουλευετε να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #275 στις: Ιούλιος 16, 2017, 09:19:49 μμ »
Συνάδελφοι. Παρακολουθώ με εδνιαφέρον τις αναρτήσεις σας. Καταλαβαίνω την τεράστια ταλαιπωρία που περνάτε με το να έχετε διαβάσει να έχετε περάσει στο Ασεπ και να μην έχετε διοριστεί. Το πρόβλημα όμως συνάδελφοι είναι ότι δυστυχως είστε μόνοι σας. Εμείς οι διορισμένοι όχι μόνο δεν ενδιαφερόμαστε για το θέμα αλλά ούτε το γνωρίζουμε. Αυτό γίνεται φανερό από τα ελάχιστα ποσοστά συμμετοχής στις κινητοποιήσεις της ΟΛΜΕ αίτημα της οποίας είναι και οι νέοι διορισμοί. Αν ρωτήσεις ένα συνάδελφο (μόνιμο σε ένα σχολείο για χρόνια) το μόνο που θα ξέρει είναι με ποιο τρόπο θα αποφύγει τι εφημερίες τίποτα παραπάνω. Φυσικά και οι συνδικαλιστές μας είναι μακρυά νυχτωμένοι. Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο παρά μόνο καλή επιτυχία στον αγώνα σας. Και αν καποια στιγμή διοριστήτε να μην γίνετε σαν και εμας.

Συνάδελφε πόσο δίκιο έχεις. Εργάζομαι για χρόνια ως Αναπληρωτής και το μόνο που ενδιαφέρει ένα τμήμα από το μόνιμο έμψυχο δυναμικό της δημόσιας εκπαίδευσης (όχι όλους φυσικά) είναι πως θα αποφύγουν εφημερίες, επιμορφώσεις, αξιολογήσεις και επιπλέον ώρες διδασκαλίας. Στα σχολεία εκείνα που εργάζονται και Αναπληρωτές κοιτάζουν να "ξεφορτωσούν" σε αυτούς τα "δύσκολα" τμήματα, ενώ ταυτόχρονα (τελείως αντιφατικά)  επικαλούνται την παλαιότητά τους και την αυθεντία τους. Δεν τους ενδιαφέρει ούτε η βελτίωση της ποιότητας της δημόσιας εκπαίδευσης, πόσο μάλλον η θέσπιση ενός αξιοκρατικού συστήματος διορισμών μέσω ΑΣΕΠ που θα οδηγεί σε αποκατάσταση αδικιών που κατέστρεψαν καριέρες και ανθρώπους. Ούτε λόγος επίσης για διεκδίκηση μόνιμων διορισμών που θα βελτιώνει τις συνθήκες εργασίας των συμβασιούχων συναδέλφων τους... Ελπίζω το νέο κύμα διοριστέων που πλησιάζει (μέσω της δικαστικής οδού) να τα αλλάξει όλα αυτά. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις να συμβεί αυτό, καθώς έχει νιώσει την αδικία και την αναξιοκρατία, αλλά ταυτόχρονα έχει αποδείξει ότι δε φοβάται να αξιολογηθεί και να προσφέρει ποιοτικό εκπαιδευτικό έργο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2017, 09:32:56 μμ από Seeking4Justice »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #276 στις: Ιούλιος 16, 2017, 09:25:00 μμ »
Συνάδελφε πόσο δίκιο έχεις. Εργάζομαι για χρόνια ως Αναπληρωτής και το μόνο που ενδιαφέρει ένα τμήμα από το μόνιμο έμψυχο δυναμικό της δημόσιας εκπαίδευσης (όχι όλους φυσικά) είναι πως θα αποφύγουν εφημερίες, επιμορφώσεις, αξιολογήσεις και επιπλέον ώρες διδασκαλίας. Στα σχολεία εκείνα που εργάζονται και Αναπληρωτές κοιτάζουν να "ξεφορτωσούν" σε αυτούς τα "δύσκολα" τμήματα, ενώ ταυτόχρονα (τελείως αντιφατικά)  επικαλούνται την παλαιότητά τους και την αυθεντία τους. Δεν τους ενδιαφέρει ούτε η βελτίωση της ποιότητας της δημόσιας εκπαίδευσης, πόσο μάλλον η θέσπιση ενός αξιοκρατικού συστήματος διορισμών μέσω ΑΣΕΠ που θα οδηγεί σε αποκατάσταση αδικιών που κατέστρεψαν καριέρες και ανθρώπους. Ούτε λόγος επίσης για διεκδίκηση μόνιμων διορισμών που θα βελτιώνουν τις συνθήκες εργασίας των συμβασιούχων συναδέλφων τους... Ελπίζω το νέο κύμα διοριστέων που πλησιάζει (μέσω της δικαστικής οδού) να τα αλλάξει όλα αυτά. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις να συμβεί αυτό, καθώς έχει νιώσει την αδικία και την αναξιοκρατία, αλλά ταυτόχρονα έχει αποδείξει ότι δε φοβάται να αξιολογηθεί και να προσφέρει ποιοτικό εκπαιδευτικό έργο...
Κανένας εκπαιδευτικός δεν πρέπει να φοβάται να αξιολογηθεί, ούτε να βαριέται να προσφέρει ποιοτικό έργο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #277 στις: Ιούλιος 17, 2017, 03:21:44 πμ »
Αυτό με την στάση των "παλαιών" είναι μεγάλη πληγή. Θυμάμαι, μια φορά κι έναν καιρό που δούλευα κι εγώ ωρομίσθια και μετά αναπληρώτρια στο δημόσιο σχολείο, να προκηρύσσονται απεργίες και ενίοτε να είμαι και η μόνη που απεργούσε. "Το χρειάζομαι το 50άρικο"!!! Δεν θα την ξεχάσω ποτέ αυτήν την φράση από "συνάδελφο" που άλλαζε τις μηχανές σαν να μην πω τι... Εγώ όμως, αδιόριστη, με οικογένεια και παιδί δεν το χρειαζόμουν... Δίκιο έχει ο συνάδελφος. Είμαστε μ ό ν ο ι μας. Ανέκαθεν ήμασταν μόνοι μας.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #278 στις: Ιούλιος 17, 2017, 03:12:21 μμ »
Αυτό με την στάση των "παλαιών" είναι μεγάλη πληγή. Θυμάμαι, μια φορά κι έναν καιρό που δούλευα κι εγώ ωρομίσθια και μετά αναπληρώτρια στο δημόσιο σχολείο, να προκηρύσσονται απεργίες και ενίοτε να είμαι και η μόνη που απεργούσε. "Το χρειάζομαι το 50άρικο"!!! Δεν θα την ξεχάσω ποτέ αυτήν την φράση από "συνάδελφο" που άλλαζε τις μηχανές σαν να μην πω τι... Εγώ όμως, αδιόριστη, με οικογένεια και παιδί δεν το χρειαζόμουν... Δίκιο έχει ο συνάδελφος. Είμαστε μ ό ν ο ι μας. Ανέκαθεν ήμασταν μόνοι μας.

Το ότι ήσουν η μόνη που απεργούσε αποτυπώνει την αλήθεια. Ούτε οι παλιοί αλλά ούτε και οι νέοι συμμετέχουν στις κινητοποιήσεις και δεν παλεύουν για τα δικαιώματά τους. Νομίζω είμαστε στο χειρότερο σημείο από ποτέ. Το υπουργείο μας κάνει ότι θέλει, παλαιούς και νεώτερους, χωρίς καμία ουσιατική αντίδραση.

@platona
Από οσα βλέπεις και διαβάζεις εδώ μέσα, αλλά και από την επαφή σου με αναπληρωτές/ωρομίσθιους, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι και οι νεώτεροι δεν έχουν γίνει ήδη σαν εμάς? Ατομιστές δηλαδή?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2017, 03:15:27 μμ από naoh »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ02
« Απάντηση #279 στις: Ιούλιος 17, 2017, 03:24:02 μμ »
Το ότι ήσουν η μόνη που απεργούσε αποτυπώνει την αλήθεια. Ούτε οι παλιοί αλλά ούτε και οι νέοι συμμετέχουν στις κινητοποιήσεις και δεν παλεύουν για τα διακιώματά τους. Νομίζω είμαστε στο χειρότερο σημείο από ποτέ.

@platona
Από οσα βλέπεις και διαβάζεις εδώ μέσα, αλλά και από την επαφή σου με αναπληρωτές/ωρομίσθιους, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι και οι νεώτεροι δεν έχουν γίνει ήδη σαν εμάς? Ατομιστές δηλαδή?
Απαντώ εγώ και ας μην έχω ερωτηθεί προσωπικά: ατομιστές φυσικά και είναι πολλοί νεώτεροι συνάδελφοι, αλλά όσο ακόμη δεν έχουν μονιμοποιηθεί και προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές, δεν έχουν αλλοτριωθεί πλήρως, ούτε "έχουν καβαλήσει το καλάμι" εντελώς! Γιατί πολύ απλά, ζουν με την αβεβαιότητα αν την επόμενη/τις επόμενες σχολικές χρονιές θα έχουν θέση στο δημόσιο σχολείο! Επιπλέον, αν εφορμοστεί η αξιολόγηση, τότε σίγουρα, πολλοί που σήμερα το παίζουν καθηγητάρες και δάσκαλοι μεγάλου βεληνεκούς, θα χάσουν τον ύπνο τους και θα ξεβολευτούν αφάνταστα!
Συνεπώς, οι συνθήκες εργασίας, το "βόλεμα" , οι "δημόσιες σχέσεις" που χτίζονται πολλάκις στα σχολεία μεταξύ διευθυντών, προισταμένων, συναδέλφων και γονέων, η αίσθηση της σίγουρης θέσης και της βέβαιης εργασίας, η λανθασμένη εντύπωση/ιδέα που έχουν αρκετοί για τον εαυτό τους, η μη εφαρμογή της αξιολόγησης ανά τακτά διαστήματα, ο ωχαδελφισμός και η απαξίωση του γενικού καλού ωθούν τους περισσότερους εκπαιδευτικούς στον ατομικισμό!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157999
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 451
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.