*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01  (Αναγνώστηκε 75604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 03, 2015, 05:12:21 μμ »
Ειλικρινα εχω χασει πασα ιδεα με αυτα που διαβαζω.Πως να μας παρουν μετα στα σοβαρα οταν εδω μεσα κυριαρχει το διαιρει και βασιλευε.Ο ενας κοιταει να βγαλει το ματι του αλλουνου.Ο θανατος σου η ζωη μου.

Ακου να διαμορφωθουν και οι πινακες των αναπληρωτων μονο μετα απο ΑΣΕΠ.??? >:( >:( >:( >:( >:( >:(


Το προβλημα εδω ειναι οτι δεν εχετε καταλαβει οτι σε καποιες ειδικοτητες που υπαρχουν επιτυχοντες ασεπ και δεν εχουν κληθει ουτε για αναπληρωση,δεν φταει οτι οι πιστωσεις πηγαν αλλου( ειδικα οι φιλολογοι δεν πρεπει να εχου παραπονο ως προς τον αριθμο των προσληψεων) φταει το οτι στα ρετιρε του πινακα ειναι οι πολυτεκνοι.Δεν λεω προσωπικα για την συγκεκριμενη ομαδα,αλλα μιλαω το οτι στρεβλο το συστημα ο πινακας να εχει πρωτα τους πολυτεκνους χωρις προυπηρεσιες και χωρις ασεπ μονο επειδη εχουν 4 παιδια.Δηλ οι αλλοι που εχουν 3 , 2, 1 τι ειναι?σκυλια?
Δηλαδή κάποιος νέος και χωρίς παιδιά ή οικογένεια δεν έχει ελπίδα...
Εντελώς άδικο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:58:57 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 13, 2015, 08:56:08 πμ »
Κάτι νεότερο κανείς από Χατζηφώτη; Βάλατε τα χρήματα της προσφυγής; Αισθάνομαι σαν να αγοράζουμε ένα πολύ πολύ ακριβό λαχείο.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 13, 2015, 11:54:51 πμ »
Αγαπητέ/ή tinakipe17, δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η κατάσταση στον κλαδο σας, αλλά σίγουρα εμείς, οι φιλόλογοι, δεν είμαστε διόλου ευχαριστημένοι με τον αριθμό των πιστώσεων που μας δίνονται κάθε χρόνο για αναπλήρωση, αφού τις παλιές, καλές εποχές καλούσαν σταθερά 1000-1200 αναπληρωτές, ενώ τα δύο τελευταία χρόνια κλήθηκαν από 300-700 αναπληρωτές. Με άλλα λόγια φτάσαμε στο σημείο να δουλεύουν οι πολύτεκνοι, οι τρίτεκνοι, οι ειδικές κατηγορίες και οι απολυμένοι των ιδιωτικών με τις τεράστιες προυπηρεσίες κι όλοι οι άλλοι, που έχουμε επιτυχία στον ΑΣΕΠ και ικανές προυπηρεσίες, να πρέπει να δηλώνουμε όλη την Ελλάδα (με ό,τι αυτό συνεπάγεται οικονομικά και προσωπικά), αν θέλουμε να εργαστούμε και να ζήσουμε! Απαράδεκτα πράγματα! Γι΄αυτό υποστηρίζω την απόφαση του ΣτΕ και ασφαλώς όχι μόνο δεν πρέπει να διοριστούν (αν φυσικά γίνουν διορισμοί φέτος) όσοι δεν έχουν επιτυχία στους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ, αλλά και στην κλήση αναπληρωτών πρέπει να υπάρχει στο εξής η απαραίτητη προυπόθεση της επιτυχίας στον ΑΣΕΠ!
Φυσικά και απαιτούνται χρήματα για τη διαδικασία της προσφυγής, αλλά πιστεύω ότι όσοι είχαν καλούς ΑΣΕΠ και βρίσκονταν κοντά στους διοριστέους, επιβάλλεται να ενεργήσουν προς αυτή την κατεύθυνση!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 13, 2015, 12:53:17 μμ »
Κάτι νεότερο κανείς από Χατζηφώτη; Βάλατε τα χρήματα της προσφυγής; Αισθάνομαι σαν να αγοράζουμε ένα πολύ πολύ ακριβό λαχείο.
Ετσι ειναι αυτα! Το λαχειο που λες και ακριβο ειναι και θα αργησει να κληρωσει. Αλλα πιστεψε με αξιζουν αυτα τα χρηματα ανεξαρτητως αποτελεσματος. Θα ξοδεψεις για ολη την υποθεση πολυ λιγοτερα απο οσα οδοιπορικα εχεις δωσει σε μια χρονια που ησουν μακρια απο το σπιτι σου, οπως επισης θα δωσεις πολυ πιο λιγα λεφτα απο οσο εχει κοστισει ενα πακετο σεμιναριων/μεταπτυχιακο σε οτιδηποτε (για ΣΔΕ, ειδικη, ανοιχτο κυπρου ή οτι αλλο θες). Και ουτε σε 5 μηνες θα βγει το αποτελεσμα...  Θα αργησει αλλα υπαρχει πιθανοτητα να δικαιωθουμε. Μπορει καποιοι μεχρι τοτε να εχουν διοριστει, παλι δεν εχει σημασια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:58:57 »

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 13, 2015, 01:00:37 μμ »
Ετσι ειναι αυτα! Το λαχειο που λες και ακριβο ειναι και θα αργησει να κληρωσει. Αλλα πιστεψε με αξιζουν αυτα τα χρηματα ανεξαρτητως αποτελεσματος. Θα ξοδεψεις για ολη την υποθεση πολυ λιγοτερα απο οσα οδοιπορικα εχεις δωσει σε μια χρονια που ησουν μακρια απο το σπιτι σου, οπως επισης θα δωσεις πολυ πιο λιγα λεφτα απο οσο εχει κοστισει ενα πακετο σεμιναριων/μεταπτυχιακο σε οτιδηποτε (για ΣΔΕ, ειδικη, ανοιχτο κυπρου ή οτι αλλο θες). Και ουτε σε 5 μηνες θα βγει το αποτελεσμα...  Θα αργησει αλλα υπαρχει πιθανοτητα να δικαιωθουμε. Μπορει καποιοι μεχρι τοτε να εχουν διοριστει, παλι δεν εχει σημασια.
Ετσι είναι αξιζει όπως και να χει!!!

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #131 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 06:25:18 μμ »
Ξέρει κανένας συνάδελφος πόσοι φυσικοί έχουν διοριστεί με το 40% το 2004?και πόσοι με το 60%? Νομίζω υπήρχε ενιαίος πίνακας.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #132 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 05:56:17 μμ »
Καλησπέρα .Θα ήθελα να κάνω και γω προσφυγή έστω και καθυστερημένα. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν ακόμη κάποιοι συνάδελφοι φυσικοι που δεν έχουν κάνει μήπως και κινηθούμε ομαδικά για να μειώσουμε το κόστος της προσφυγής. Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #133 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 07:33:11 μμ »
- Υπάρχει κάποια εξέλιξη απο αυτούς που έχουν κάνει προσφυγή... {βγήκε κάποια απόφαση;}
- Κάποια στιγμή διάβασα και για προσφυγή για τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς, ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 08:15:17 μμ »
Καλησπέρα .Θα ήθελα να κάνω και γω προσφυγή έστω και καθυστερημένα. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν ακόμη κάποιοι συνάδελφοι φυσικοι που δεν έχουν κάνει μήπως και κινηθούμε ομαδικά για να μειώσουμε το κόστος της προσφυγής. Ευχαριστώ πολύ.
Σίγουρα υπάρχουν. Καλά κάνεις και το ανακοινώνεις εδώ. Το θέμα είναι πότε πρέπει να γίνει μία τέτοια κίνηση. Εδώ που έφτασε ο χρονικά το θέμα, ίσως θα πρέπει να περιμένει κανείς κάποια εξέλιξη της υπάρχουσας προσφυγής. Ας προετοιμαζόμαστε πάντως για κάθε ενδεχόμενο.

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 10:07:24 μμ »
Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση. Υπάρχει προβληματισμός για το πότε πρέπει να γίνει η προσφυγή. Είναι λογικό να περιμένει κάποιος μέχρι τον Μάρτιο. Ομως από την άλλη αν κερδιθεί η προσφυγή οι δικηγόροι θα ζητούν τα δεκαπλάσια. Αυτό με ανησυχεί.

Αποσυνδεδεμένος ath_38

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 10:11:10 μμ »
Από οτι έχω καταλάβει έχουν προσφύγει το πολύ 30 φυσικοί. Οι υπόλοιποι τι κάνουν?

Αποσυνδεδεμένος mmagan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #137 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 10:32:07 μμ »
Καλησπέρα σας. Ετυχε να μπω στο pde και είναι από τις λίγες φορές που πετυχαίνω θέμα φυσικών και γ' αυτό αποφάσισα να κάνω εγγραφή και να δραστηριοποιηθώ λιγάκι μαζί με συναδέλφους. Είμαστε από τους κλάδους που έχουν ιδιαίτερα αδικηθεί την τρέχουσα σχολική χρονιά και συμφωνώ απόλυτα με τις ομαδικές οργανωμένες προσφυγές του κλάδου μας. Αν έχει όμως την καλοσύνη κάποιος μπορεί να με ενημερώσει για τη διαδικασία γιατί είμαι εντελώς άσχετη...Είμαι επιτυχούσα ασεπ 2005 και 2008 και έχω και τουλάχιστον 2 έτη πραγματική προυπηρεσία. (Την φετινή χρονιά όπως και πάρα πολλοί άλλοι) ακόμα περιμένω μήπως και με πάρουν ενισχυτική(για αναπληρώτρια το έχω μάλλον ξεγράψει)....Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 01:07:19 πμ »
Ξέρει κανένας συνάδελφος πόσοι φυσικοί έχουν διοριστεί με το 40% το 2004?και πόσοι με το 60%? Νομίζω υπήρχε ενιαίος πίνακας.
Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο internet μπορεί να βρεις κάτι.
Αυτό είναι το ΦΕΚ διορισμών από Ενιαίο Πίνακα Διορισμών,ΑΣΕΠ και 24μηνο το 2010.
Πίνακας εναπομείναντων διοριστέων ΑΣΕΠ κατά το έτος 2013

Διορισμοί εκπαιδευτικών (και αναπληρωτών) 2000-2006


Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγή επιτυχόντων Ασεπ ΠΕ.04.01
« Απάντηση #139 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 03:04:19 μμ »
Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση. Υπάρχει προβληματισμός για το πότε πρέπει να γίνει η προσφυγή. Είναι λογικό να περιμένει κάποιος μέχρι τον Μάρτιο. Ομως από την άλλη αν κερδιθεί η προσφυγή οι δικηγόροι θα ζητούν τα δεκαπλάσια. Αυτό με ανησυχεί.
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό με τα δεκαπλάσια...ίσως να στοιχίζει περισσότερο ναι. Αλλά αν είναι να διοριστεί κάποιος θα έδινε τα παραπάνω χρήματα.

Σε κάθε περίπτωση αφού θέλεις άμεσα να κάνεις προσφυγή επικοινώνησε με το δικηγόρο που θέλεις και ρώτα. Μπορείς επίσης να ρωτήσεις και το δικηγόρο που ήδη έχει αναλάβει τις προσφυγές των συναδέλφων. Το τηλέφωνό του είναι στην πρώτη σελίδα ετούτου εδώ του θέματος. Ίσως να μπορείς και μόνος/μόνη να κάνεις προσφυγή και τώρα, χωρίς επιπλέον επιβάρυνση...λέω εγώ τώρα.

Από οτι έχω καταλάβει έχουν προσφύγει το πολύ 30 φυσικοί. Οι υπόλοιποι τι κάνουν?
ίσως να έχουν διαφορετική θεώρηση του θέματος...άλλωστε δεν έχει να κάνει μόνο με το δίκαιο των νόμων και του συντάγματος αλλά και με το ρυθμό που λειτουργεί η δικαιοσύνη που μπορεί να γίνει κατά την ουσία και τρόπος. Πολλοί επίσης δεν έχουν ενημερωθεί.

Καλησπέρα σας. Ετυχε να μπω στο pde και είναι από τις λίγες φορές που πετυχαίνω θέμα φυσικών και γ' αυτό αποφάσισα να κάνω εγγραφή και να δραστηριοποιηθώ λιγάκι μαζί με συναδέλφους. Είμαστε από τους κλάδους που έχουν ιδιαίτερα αδικηθεί την τρέχουσα σχολική χρονιά και συμφωνώ απόλυτα με τις ομαδικές οργανωμένες προσφυγές του κλάδου μας. Αν έχει όμως την καλοσύνη κάποιος μπορεί να με ενημερώσει για τη διαδικασία γιατί είμαι εντελώς άσχετη...Είμαι επιτυχούσα ασεπ 2005 και 2008 και έχω και τουλάχιστον 2 έτη πραγματική προυπηρεσία. (Την φετινή χρονιά όπως και πάρα πολλοί άλλοι) ακόμα περιμένω μήπως και με πάρουν ενισχυτική(για αναπληρώτρια το έχω μάλλον ξεγράψει)....Ευχαριστώ.
πρέπει να διαβάσεις εδώ στο φόρουμ τα σχετικά θέματα με τις προσφυγές. Η θέση σου παράδειγμα στην κατάταξη ΑΣΕΠ το 2006 ή το 2008 είναι μεγάλης σημασίας για να ελπίζεις σε κάτι θετικό και εφόσον η εκδίκαση έχει οριστικά θετική έκβαση. Έχουν γίνει και άλλες προσφυγές από εκπαιδευτικούς σχετικά με τους πίνακες αναπληρωτών...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.